Video Oyun Dünyası

Irrational Games bitti sayılır. Yaratıcı kadro ayrıldı hep. Onlar da zamanında Warren Spector altında çalışmış insanlardı.

1 Beğeni

Ghost Story Games’e dönüştü. Levine başlarında hâla, onun elinde değerlenebilirdi gibi geliyor diye düşünüyorum.

Alırlarsa, Microsoft’a sağlam darbe indirmiş olacaklar. Umarım almazlar. Rockstar oyunları multiplatform olmalı.

Google napmış öyle. Vadettiklerini verebilirse oyun kavramı netflix’e dönecek. Bu sene içinde çıkaracaklarmış platformu. Oyun dünyasında stream beklenen birşeydi ama bu kadar erken olması biraz şaşırttı açıkçası. Gerçi yapsa yapsa google yapardı, Çin dışında tüm dünya avuçlarının içinde zaten.

Konferansın tamamı için:

5 Beğeni

Daha ps now bile amerika dışına yeni çıktı.Heryerde işlevsel olması çok zor.

2 Beğeni

Türkiye’deki internet hızına bağlı olarak bir şey diyemem ama bayağı iddaalılar. Dünyanın çeşitli yerlerinde 1500 server kurduk diyorlar. Sony ile google’ı kıyaslamak çok mantıklı değil alt yapı olarak bence. Google Çin dışında her yerde zaten.

3 Beğeni

Görsele bakılırsa bizdeki servisleri Hatay, Ağrı ve Edirne’ye kurmuşlar. Cesur hareket ( :stuck_out_tongue: )

1 Beğeni

Af buyurun çok ingilizcem yok. Ama bu videodan anladığım ekran kartı sorunu artık ortadan mı kalkıyor.
Harika bir teknolojik sıçrayış olmuş. Tabi bizde ülke olarak bağlantı hızlarında sıçrayış yaşayabilirsek.

1 Beğeni

Evet, ekran kartı ve donanım sorunu ortadan kalkıyor. Oyunu uzaktaki bir bilgisayar çalıştırıyor, siz de internet üzerinden herhangi bir cihazla (laptop, telefon, tablet) bağlanıp oynayabiliyorsunuz.

Ama sağlam bir internet bağlantısı gerekiyor sizin de tahmin ettiğiniz gibi. Yoksa kontrollerde gecikme yaşanabiliyor. Daha önce Sony de Playstation Now ile buna benzer bir hizmet başlatmıştı ama Amerika dışında yaygınlaşmış değil. Steam In-Home Streaming de aynı işi görüyor, o da yine bizim altyapı sorunları nedeniyle bayağı sıkıntılı.

4 Beğeni

O zaman biz de Türkiye olarak hazırız diyelim :face_with_raised_eyebrow::face_with_raised_eyebrow::face_with_raised_eyebrow:

5 Beğeni

Siz böyle deyince aklıma bu reklam geldi. :smile: İleri görüşlü tabi adamlar ege denizinin ortasında bile server var.

1 Beğeni

3 Beğeni

Bu çok ilginçmiş Epic Store işi çok ciddiye alıyor. Ortalık karışır vallahi.

Tamam rekabet yapsın madem %12 alıyor payı, fiyattan düşsünler steama göre daha ucuza satıp rekabetini yapsın yine de. Bu kadarı da çirkefleşmek oldu artık. Bilgisayar client doldu 10. mu ne olacak bu, hangi oyun hangi clientte unutup tekrar tekrar almaya elim gidiyor kaç zamandır.

Bir de drm mevzusu var zaten, geçmişte twitch game store da vardı kapatıp gitti adamlar, tamam oyun almışsan hâlâ indirebiliyorsun ama birkaç sene sonra onun fişinin çekilip çekilmeyeceği ne malûm. Epic de şimdi unreal ve fortnite’a güvenip onların paraları yatırıyor market işlerine ama, unity vb’nin gelişmesine, yeni bir battle royal oyununa bakar Epic’in mağazayı kapatıyoruz demesi. Çıkarabildikleri kadar mağazaya çıkarmaları lazım bence developerların oyunların devamlılığını sağlamak açısından.

2 Beğeni

The Outer World evlat acısı gibi oturdu yalnız :frowning: Control ve Sinking City’yi de bekliyordum ama OW için çok heyecanlıydım. Üzdü…

Bioshock oyununu hep merak etmiştim.Geçen collection paket dikkatimi çekti.İndirimle denk getirirsem bu sefer oynamayı düşünüyorum.

Welcome to Steam indirime denk gelmiş bile, %75 indirimde collection. :slight_smile:

2 Beğeni

Ben single oyunlarda gecikmenin sıkıntı yaratacağını zannetmiyorum. Aynı tv veya twitch yayınları gibi düşünün mesela gecikme var ama kopmadan izleniyor. Biz de oyuna başlayacaz ve kapatana kadar oynayacaz, gecikme etkilemeyecek bizi. Fakat multiplayer oyunlarda internet bağlantıları ne kadar yeterli olur zaman gösterecek. Şimdi olmasa da ileride rahat rahat oynanacak hale gelecektir.

Twitch yayınları güzel bir örnek bu durum için video kaydı anlık alınıyor sıkıştırılıyor twitch sunucusuna yükleniyor biz de izlerken sunucudan çekiyoruz ama farkederseniz yayıncı ve chat arasında 20-30 saniyelik bir gecikme oluyor, şimdi Google’ın bu platformunda chatteki mesajınızı sizin controllerda x tuşuna basmanız olarak düşünün karşı tarafa 20-30 saniyede ulaşıp o zaman karakteriniz hareket edecekse o zaman sıkıntı. Bunun olmaması için sunucuların dibimizde olması gerekiyor. ABD twitchinde çok çok iyi durumda bu gecikmeler. Haber sitelerinde hep Netflix örneği veriliyor devrim geliyor gibi ama biraz ona da bozulmuş durumdayım, netflixte o video zaten sıkıştırılmış halde sunucuda bulunuyor biz girip ordan çekiyoruz, burada oyun real time çalışacak render alınacak sıkıştırılacak sonra bize ulaşacak, render ve sıkıştırma müthiş zaman yiyen işlemler. En güzel örnek PlayStation now bunun için onda bu dediğim gecikmeler 1-2 saniyeye kadar ulaşabiliyor yoğun olduğu saatlerde sistemin.

Videoda en fazla 40-50 milisaniye gecikme olacağını söylüyordu. Ne kadar yapabilir o tartışılır. Asıl sıkıntı kullanıcının internet hızı.

1 Beğeni