Yarım Bıraktığınız Kitaplar ile Sebepleri

Edgar Allan Poe okurken çok zorlanıyorum, halbuki kendisini çok sevmiştim.

1 Beğeni

Bi ben mi sevdim bu Biz’i ya :smile:

Aslında ana karakter mühendis olduğu için ve de olaylara otomatikleşmiş insan gözüyle baktığı için dili biraz kütük gibi geliyor insana. Bir de bunun üstüne çeviri ve noktalama hataları eklenince okuması iyice zorlaşıyor ama diline alışıp sabredince birçok kitapta rastlayamayacağınız duyguları da yaşatıyor.

İthaki bk klasiklerine ekleyecekmiş, eğer çeviri düzeltilirse bir şans daha verin mutlaka.

3 Beğeni

Yüzüklerin Efendisi İki Kule
Bir türlü alışıp da bitiremediğim seri. Ne zaman başlasam 1,5 kitap kadar sabredebiliyorum. Ben de buçukluk oldum herhalde ^^ Ya Orta Dünya’ya başlamak için Yüzüklerin Efendisi iyi bir tercih değil, ya da ben bu kadar destansı anlatıma alışamadım. Bilmiyorum.

Malazan, Gardens of The Moon
Büyük hevesle başlayıp son çeyreğe doğru cortladığım kitap. @Everfever’ın ödemek gereken bir bedelden neyi kast ettiğini anladım. Şimdilik sarf edemeyeceğim bir bedelmiş.

Edit: Karıştırmışım, bedelden bahseden @ibris olacaktı.
Göklerden gelen edit: Malazan’ı 7’ye kadar okudum. (26.7.2021)

2 Beğeni

Biz en sevdiğim distopyadır. Aynı zamanda en sevdiğim bilimkurgu romanlarından biridir. İthaki Bilimkurgu Klasikleri’ne eklediğinde birkaç sene içinde tekrar okumayı düşünüyorum hatta.

4 Beğeni

Öncelikle Philip K. Dick Neuromancer diyeceğim. Dişimi sıkıp yaklaşık yarısını okudum ve birçok paragrafı 2 defa okumuşumdur. Buna rağmen geriye dönüp ne diyor şimdi ne oluyor dediğimi hatırlıyorum. Tabi ki bu 6:45 yayınları çevirisi.
Salman Rüşdi’nin Geceyarısı Çocukları da başlayıp daha çeyreğine gelmeden bıraktıklarımdan. Man Booker ödülü alan çok önemli bir roman ama ben beceremedim. Aslında ilk 100 sayfa çok güzel giriyor. Masalsı ve çok güzel bir üslubu var. Ancak sonrasında bir türlü hikayeye odaklanamadım ve bıraktım.
Yarım bırakmada insanın o dönem içinde olduğu ruh hali de önemli diye düşünüyorum. Çok seveceğim bir kitabı dönemsel yorgunluk zihin yorgunluğu ile doğrudan ilgilisi var.

3 Beğeni

Neuromancer William Gibson’un romanı.

3 Beğeni

1984, okurken çok sinirlendim. Bulunduğum şehirde felan suikast planları düzenliyordum kendi kendime. Sonra kitabı hemen bıraktım.

1 Beğeni

Brisingr-Christopher Paolini

Lisedeyken okuduğum bir seriydi. İlk iki kitap Eragon ve Eldest’i çok severek okuduğumu hatırlıyorum. Keza bu kitabı da beğendimi, yarısına kadar geldiğimi hatırlıyorum ama neden yarısında kesip bıraktığım hakkında bir fikrim yok. Okumak istiyorum ama aradan 8-9 yıl geçtiği için tutunmam zor olacak gibi.

1 Beğeni

Ernest Hemingway- Çanlar Kimin İçin Çalıyor? Cok uzun yıllar oldu.okuyamamıştım. okuyup da seveniniz var mı?Orhan Pamuk kitapları okuyamıyorum. Cümleleri okuduğumda anlamı bir bütün olarak algılayamadım. Gitmedi bir türlü.
Oğuz Atay Tutunamayanlar- niye okuyamadığımı da hatırlamıyorum.

2 Beğeni

Çanlar kimin için çalıyoru okudum ve beğendim. Bununla ilgili yazım da vardı ama eski forumda kaldı sanırım. Olaylar ağır ilerliyor ama Hemingway’in betimlemeleri ve romanın atmosferi bence bu ağırlığı sevdiriyor. Film izletir gibi kitap okutan nadir yazarlardandır Hemingway. Ne anlatırsa zihninde canlanır. Bazı yerlerde derin mesajlar da veriyor. Özellikle sonlara doğru aşkla ilgili çok anlamlı sözleri var kitaptaki kahramanın. Kitabı zamana yayarak okumuştum ben. Belki senin de işine yarayabilir. Eğer yine de olmazsa bırak gitsin :grinning: Her kitap okunacak diye bir şey yok

3 Beğeni

Uzun yıllar oldu. Belki şimdi denesem severim. O kadar okunacak kitap var ki birgün sıra gelirse deneyeceğim. Teşekkür ederim.:blush:

2 Beğeni

:ok_hand: Haklısın Philip diye atlamışız. Teşekkürler.

2 Beğeni

Nereye yazacağımı bilemedim ama Dr. Jekyll ve Bay Hyde’ in Tuhaf Hikayesi. Kitabı bitirdim amma…
O nasıl bir çeviridir Karbon Kitaplar? Yani resmen kelimeler eksikti yav. Ayrıca virgül o kadar yanlış kullanılmış ki sanki özellikle yapılmış. Yapmayın etmeyin ya. Ne hevesle başlamıştım kitaba.

2 Beğeni

Karbon Kitaplardan bir şey alma kitapyurdunun hypelaması tamamen.

4 Beğeni

Bu kitabı Can, İş Bankası, İletişim, Kırmızı Kedi gibi yayınevlerinden okumak varken neden Karbon Kitaplar?

1 Beğeni

Ahh… Kalbim. :stuck_out_tongue:

2 Beğeni

Cahildim Karbon Kitaplar’ın kapağına kandım. :cry:

3 Beğeni

Aynısı yıllar yıllar önce başıma Genç Werther’in Acıları kitabında gelmişti. Çok ucuza bir kitapçıdan almış, okumak eziyet haline dönüştüğü için kitabı uzun bir süre sevememiştim. Daha sonra hakkını veren bilindik bir yayınevinin çevirisi ve baskısıyla okuyunca ne kadar yanıldığımı anladım tabii.

4 Beğeni

Ben İletişim’den okumuştum, çok beğendiğim bir kitap oldu. Bu arada Kırmızı Kedi’nin kapağını da hiç beğenmedim, ne öyle rengarenk baykuşlar. İlerleyen zamanlarda iyi bir çeviriden tekrar okuyun bence, bunu hak ediyor o kitap :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Kesinlikle tekrar okuyacağım. Teşekkür ederim.

1 Beğeni