Yarım Bıraktığınız Kitaplar ile Sebepleri

Monte Kristo kontu
Bayağı bir okumuştum bu kitabı ama sonra çok sıkıldım neden bilmiyorum.
Dorian Gray’in Portresi
Indigo kitaptan okudum çevirisini ve anlatım şeklini sevmedim. Bir de üstüne final haftası girince kaldı.
Yüzüklerin efendisi
Önsöz okumayı çok severim ama bu sefer okurken çok sıkıldım bir de o ara kitap okuyamıyordum tıkanmıştım. Neyse ki sonra Melez Prensi okuyup( onuncu kez falan) kitap okumaya yeniden başlayabildim ama bu da yarım kaldı daha önsözünde. Ama tekrar okumaya başlamayı çok çok istiyorum.
Daha ( Hakan Günday)
Bu kitap da bu tıkanma döneminde yarım kalan kitaplardan yoksa gayet güzel gidiyordu bir ara tekrar başlayacağım.

3 Beğeni

Goblin Kral’ı 100 sayfa kadar zorlaya zorlaya okudum fakat ne kitap aktı ne de konusu ilgimi çekti. Konu ilgimi çekiyor aslında ama özgünlükte mi sıkıntı var anlatımda mı çözemedim. İçime sinmeyince hemen hemen yarısına geldiğim kitabı bıraktım. Eskiden çok zorlardım kötü de olsa kitapları sonlandırayım diye ama vakit değerli. Onun yerine sevdiğim yazarlar veya kitaplara yer vermek daha mantıklı geldi.

4 Beğeni

Merhaba Arkadaşlar,

Forumda yeniyim o yüzden daha önce bu başlık açıldı mı emin değilim. Aradım ama karşıma çıkmadı. Varsa, silerseniz sevinirim. Yeri de yanlış olabilir, öyle bir durumda da doğru yere taşırsanız süper olur.

Merak ettiğim şey, büyük bir hevesle alıp okumaya başladığınız ancak sonra sizi sarmayan, yarıda bıraktığınız kitaplar hangileri? Yabancılar buna DNF (did not finish) diyor. Peki varsa, neden devam etmediniz? Tekrar bir şans vermeyi düşünüyor musunuz?

Selamlar

3 Beğeni

Karamazov Kardeşler’i yaklaşık 50 sayfa okuduktan sonra ileri bir tarihte okumaya karar vermiştim. Hala o günü bekliyor :smile:

3 Beğeni

Niteliksiz Adam ve Vergilius’un Ölümü ilk başladığımda çok hoşuma giden ama nedense sonraları okurken ikide bir bir yerlere daldığım, bu karakter kimdi, ben nereyi okuyordum diye söylendiğim kitaplar. İlerde tekrardan başlayacağım tabi ki.

4 Beğeni

Zaman çarkı 1 seneyi geçti artık. 11.cilt ortalarindayim.

4 Beğeni

Otostopçunun Galaksi Rehberini son kitabın başlarında bıraktım.

4 Beğeni

Benim hatrımda kalan 2 kitap var yarım bıraktığım.

1. Ve Başka Bir Şey Daha. Otostopçu serisinin devamını başka yazar yazıyor. Başlamam gerekirdi. Hayatımda Eoin Colfer’dan okuduğum tek kitap. Onu da bitiremedim.
    Bir de otostopçunun 5. kitabı çok kasvetli DNA 1 kitap daha yazmak isterdi hep ömrü yetmedi diyor. Evet. 5. kitap kasvetli bitiyor ama 6. kitap DNA zekasıyla güzel onun değil.

2. Zaman Çarkı. Zaman geçtikçe nerede kaldığımı bile hatırlamakta zorlanıyorum. 5. kitabın ortasıydı galiba. Finallerim sebebiyle ara vermiştim. 1 ay geçti finallerim bitti ve seride ne olduğun unuttuğumu fark ettim. Kaldığım yerden 2-3 chapter geriden başlayacaktım ki olmadı. Ben de kütüphaneye iade edip hayatıma devam ettim. 15 kitaplık seri okumak gerçekten azim ve kararlılık istiyor. Bir noktada okuyacağım seriyi baştan ama ne zaman Allah bilir. İthaki’den ümidi kestim. Bir noktada beni şaşırtırlarsa belki alır okurum. Ama büyük ihtimalle İngilizce alacağım veya türkçe epub olarak okuyacağım. Çünkü lisanslı baskıdan daha iyi.

2 Beğeni

@MustafaYildiz @Buyici

WoT okurken şu siteden inanılmaz faydalanmıştım: http://encyclopaedia-wot.org/index.html

Her bölümün tek tek özeti var ve mesela okurken fark edemediğiniz güzel ayrıntıları da listeliyorlar. İngilizceniz varsa mutlaka takip edin derim. Hayat kurtarıyor :slight_smile: Tor’da yine WoT için re-read var, onu da tavsiye ederim tekrar başlamayı düşünüyorsanız.

4 Beğeni

Teşekkür ederim bilgi için. Yeniden başlamaya cesaret ettiğim gün kullanacağım. O güne kadar mesajını yer işaretlerin ekledim.

2 Beğeni

Kızıl Mars’ı okurken öyle bir baymıştı ki 300 sayfayı zar zor okuyabildim devamı gelmedi.O kadar çok teknik detayın arasında ikide bir karakterlerin ilişkilerini anlatıp duruyordu dayanamayıp bıraktım daha da okumayı düşünmüyorum belki ileride tekrar başlarım.

2 Beğeni

Çocuk kalbi kitabını başka zaman okumak için yarım bırakmıştım.
Dorian Gray’in portresini 3423 yılında devam etmek üzere yarım bıraktım.

6 Beğeni

Dostoyevski - Budala.

Nedeni: Beni anlatıyordu.

8 Beğeni

Başladığım kitabı ne olursa olsun bitiririm ama seri bıraktığım çok oldu.

Yerdeniz. 3. kitaba başlayacak kadar ilgimi çekmedi.

Zaman Çarkı. 6. kitabı bitirip bıraktım. Birçok açıdan beğenmedim: hız, ana karakterler, kötü adamlar vs.

Katilbot Günlükleri. Neden bu kadar tutulduğunu anlayamadığım bir seri, 2. kitapta bıraktım.

Awaken Online. İlk denediğim litrpg serisini çok beğenince türün en popüler serilerinden biri olduğunu görüp buna başlamıştım. Ben Litrpg beklerken kitabın yarısı ergen karakterimizin lise dramalarıyla geçince bıraktım.

Realm of Elderlings. Tam bıraktım denemez 5 alt serisinden üçünü okudum ve benim için gayet güzel yerde bitti.

5 Beğeni

Otostopçunun Galaksi Rehberi, 3. kitaptan sonra devam edemedim bende. İngiliz mizahı bir süre sonra sıkıyor beni. Uzun bir süre tekrar şans vermeyi düşünmüyorum ama ruh haline göre değişebilir tabii.

2 Beğeni

Ben mizahından ziyade kurgusal anlamda çok başarısız bulduğum için bırakmıştım. Bir sürü gizem var, merak unsuru var. Ama hiç cevap yok. Dört kitap boyunca sırf bu sorulara cevap buluruz diye okudum ama hiçbir şey olmadı. Neden bu kadar sevilen bir seri olduğunu da bir türlü anlayamadım bu nedenle.

5 Beğeni

Estağfurullah hocam. Kendiyle ilgili espri yapabilen insanlara sık rastlanmıyor. Mizah tarzınız güzel.

4 Beğeni

Yok hocam espri değil cidden beni anlatıyor :d

3 Beğeni

Kitapları normalde yarım bırakmam. Ne kadar hoşuma gitmesede(arcturusa yolculuk gibi) yinede bitiririm.Hayatımda 1 kitabı yarım bıraktım “Aşk ve Gurur” . Onuda askere gidiyorum diye yarım bıraktım dönünce okurum büyük ihtimalle. Bir arkadaşımdan ödünç almıştım ciltli eski bir basımdı(1987) yanımda götürmeye kıyamadım.

4 Beğeni

Buraya belki daha önce de yazmışımdır ama son zamanlarda yarım bıraktıklarımı yazayım. Ben eğer bir kitabı sevmediysem bırakırım asla zorlamam. Daha sonra tekrar okumak için elime alırım ama. Bu yüzden bazı insanların fazla inatlaştığını düşünüyorum. O kadar kitap varken okunacak, zorlamaya gerek yok zannımca.

MANDARİNLER/Beauvoir: Yazarın Bütün İnsanlar Ölümlüdür kitabını çok sevmiştim. Buna da hemen girerim diye düşündüm ama pek olmadı. Kitap otobiyograrif bir roman. Beauvoir kendisi ve arkadaşı olan diğer yazarları anlatıyor. Bu nedenle önce anlattığı o yazarları da tanımaya karar verdim. Sonra tekrar deneyeceğim kitabı.

DENİZ KURDU/Jack London; Aslında çok keyifli bir eser. Ama o sırada elimde çizgi romanları da vardı ve dayanamayıp önce onları okudum. Kitabın başlarıyla karşılaştırınca çizgi roman kitabı epey iyi yansıtmış bence. Biraz vakit geçsin dönerim kitaba.

TANRILAR SUSAMIŞLARDI/Anatole France; Kitabı 2 kez okumayı denedim. İkisinde de yarım bıraktım. Ama okuyup bitirmeye çok kararlıyım. Hele ki şimdi Fransız İhtilali ve sonrasında yaşanan süreci de derste işleyip bitirmişken kitabın içindeki olaylara daha yakından bakabilirim.

4 Beğeni