Yarım Bıraktığınız Kitaplar ile Sebepleri

Dostoyevski Delikanlı eseri. Olaylar,konuşmalar beni çok sıkmıştı,delikanlının ruh hali de enerjimi alıyordu. Tam yarısında 30 yaşımda okurum diyerek bıraktım. Az kaldı kitapla yeniden buluşmama. Kafka Milenaya mektuplar. Beni sarmadı. Ne bileyim Milenaya yazılan mektuplara ilgim olmadığını anladım.

1 Beğeni

Bir şans daha verebilirim tabii. Gelecek ay okuyacağım o zaman.

2 Beğeni

Usta ve Margarita - Mihail Bulgakov

Kitabı sevmiştim. Okuma düzenim olmadığı için yarım kaldı.

1 Beğeni

Gurur ve önyargı, goriot baba(ilk 30sf)
Uzun klasikleri okuyacak bir dönemde değilim açıkcası yoksa sevmediğimden değil

3 Beğeni

Kardeşler Takımı / Stephen E. Ambrose

Tamamen duygusal :cloud_with_rain:

2 Beğeni

Emma-Jane Austen
Kitabı ilk başlarda aşırı sevmiştim ama olayların sürekli yılan hikayesi moduna girmesi bana 200’lerde kitabın Emma’nın aşk hayatı beni mi gerdi diye bıraktım resmen.Wiki’ye gidip sonuna baktım,içim de rahat.Yok ortada bir piyano var da kıza kim aldı,50 sayfa bununla geçiyor mesela.

2 Beğeni

Yirmi yirmi karakter :grin:.

3 Beğeni

Orhan Pamuk - Veba Geceleri

Pamuk’un Türk edebiyatının en büyük beş ismiden biri olduğuna inanıyorum. Bütün romanlarını okudum ve seviyorum.

Ama bu Doğu-Batı, kimlik bunalımları, Batılılaşamamışlık edebiyatından o kadar sıkıldım ki… Tanzimat’ın üzerinden iki yüz yıl geçti ve hala aynı meseleyi yazıyoruz. İnsan iki asırda temanın azıcık evrilmesini bekliyor. Benim Adım Kırmızı da yine böyle gereksiz bir yerden yaklaşıyordu meseleye. Bize değil de, uluslararası okuyucuya yazmış gibi hissettim.

6 Beğeni

Bunu okuyunca @BiblofilYouTube’ın goodreads’teki Serenad yorumu geldi aklıma. O da Livaneli için “detay vermezse ölecek hastalığına yakalanmış” demişti yanlış hatırlamıyorsam. :slight_smile:

5 Beğeni

Yalnız olmadığımı biliyordum. @anon95765540 teşekkürler.

@isos81 dikkatine hayranım.

Son olarak yorumun tamamı için tıkır tıkır

7 Beğeni

Kesinlikle İthaki Yayınları Karanlık serisinden Bram Stoker’ın ‘Dracula’ sı… ilk 100 sayfası gayet güzeldi, pek sıkmadı, fakat ondan sonra konu Dracula ekseninden kayarak Mina aşkına dönünce, çoğu yeri de anlaşılmaz bir fasitdaireye dönüştü, kitap da elimde sürünmeye başladı. Bir 150 sayfa daha kırık dökük ilerledim ve kitap yarıda son buldu, kitabı tekrar elime alır mıyım? Hayır.

Yaz bitmeden elimde bulunan Başka Bilim Kurgu serisi kitaplarını bitireyim dedim ama bazı kitaplar içime oturdu resmen.

Gümüş Çekirgeler - Ray Bradbury
Yarın kalmadı ama bazı hikayeler çok sıkıcı olduğu için atlayarak okudum.

Uzayda Satranç - Gerard Klein
Hikaye açılmadı bir türlü oku oku bir olaya gelmedi sıkıldım.

New York 5000 - Ray Cumminas
O kadar sıkıldım ki neden bıraktığımı bile unutmuşum.

Uzaylı - A.E.Van Vogt
Şuan bunu okuyorum ama hala sarmadı. Oysaki yazarın Uzay Tazısının Yolculuğu hoşuma gitmişti. Bundan dolayı ittirerek şans vermeye çalışıyorum. Ama hala sıkıcı ilerliyor. Bu geceye kadar bir karar vereceğim artık.

2 Beğeni

Okuduklarımızı yorumladığımız, sadece görsel paylaşımlar yapmaya çalıştığımız, aldığımız kitapları paylaştığımız başlıklar derken bir de bazı sebeplerden dolayı anlık veya geniş kapsamlı okuyamadıklarımızı veya yarım bıraktıklarımızı yazabileceğimiz bir konu olması belki de kitabı tamamlamamız için gelen yorumlarla yarım kalmışlığımızı tamamlayabilmemize fayda sağlar.

Bu bağlamda başlığa yapılan paylaşımlara bir format belirlemek istiyorum.

1. Mümkünse kitabın kendi çektiğiniz fotoğrafını paylaşmanızı daha samimi bir ortam sağlanması açısından rica ediyorum. Eh, mümkün değilse çok da şey yapmayız. (Belki…) E-kitap, fiziksel kitap ayrımı bulunmamaktadır.

2. Neden yarım kaldığına dair kişisel görüşlerinizi paylaşmanızı da rica ederiz. Böylece, belki devam etmeniz için gelecek yorumlarla aradığınız şevki bulabilirsiniz.

3. Forumdaşların kitabı yarım bırakma sebepleri size saçma, komik, anlamsız vb. geliyorsa lütfen tartışma yaratacak, aşağılayacak metinler oluşturarak kendi egonuzu tatmin etmeye çalışmayın. İğneleyici nitelikli olan bütün tartışmalar hiçliğe gönderilecek olup başlığın dayanışma, huzur ve güven ortamı her zaman korunacaktır.

4. Üçüncü maddede yer alan davranışlara maruz kalırsanız lütfen ilgili mesajı bildiriniz ve kişiyi görmezden gelmeye çalışınız.

5. Başlık içerisinde tartışma ahlakını bilindiği sürece gönderi oluşturmakta serbestsiniz.

6. Daha ne olsun istiyorsunuz?

İlk taşı da ben atayım.

Hayalet Öyküleri - M. R. James

Aylardır okuma şevki bulamadığım bir kitap. Bir hevesle başladım fakat fontun okuma hızımı sekteye uğratması bir yana gözlerimi çok yorması sebebiyle bir türlü okumaya devam edemedim. Fiziksel açıdan zorlanınca okuduğumu da anlayamaz oluyorum. Üstelik ilk otuz sayfası da çok sıkıcı geldi. Muhtemelen kendi ruh sağlığımın da baskı yaptığı bir döneme denk geldi. Yine de verdiği sıkıntı yüzünden devam edemiyorum.

14 Beğeni

Büyük bir heyecanla başladım ama 60’a kadar zor dayandım ve an itibari ile başlamadan bırakmış gibi oldum. Çok fazla gereksiz şeyleri anlatıyor Tim Powers. Anubis Kapıları gibi değil maalesef.

20 Beğeni

Hayalet Öyküleri - M. R. James

Aylardır okuma şevki bulamadığım bir kitap. Bir hevesle başladım fakat fontun okuma hızımı sekteye uğratması bir yana gözlerimi çok yorması sebebiyle bir türlü okumaya devam edemedim. Fiziksel açıdan zorlanınca okuduğumu da anlayamaz oluyorum. Üstelik ilk otuz sayfası da çok sıkıcı geldi. Muhtemelen kendi ruh sağlığımın da baskı yaptığı bir döneme denk geldi. Yine de verdiği sıkıntı yüzünden devam edemiyorum.

15 Beğeni

İkinci taş da benden gelsin. Bence iyi oldu bu başlık.

İçerisindeki ırkçı ifadelerden ve propaganda vari yazılardan rahatsız olduğum için bıraktım. Objektif olduğunu düşünmüyorum.

12 Beğeni

Kayıp Zamanın İzinde

Okurken gözlerim ağırdı baskıdan dolayı. Kitapları tek tek temin edip öyle okumayı planlıyorum.

16 Beğeni

Kitabı okumadan önce Metro Exodus oyunu çıkmak üzereydi. Onun gazıyla kitabı alıp okumaya başladım. Bir süre sonra hikaye sıkıcı gelmeye başladı ve bıraktım. Zaten istasyon isimlerini telaffuz edemiyordum. Her istasyona kendimce okunabilir isim vermiştim. :smiley:

16 Beğeni

Beğenmediğim ve yarım bıraktığım kitapları elimde tutmadığım için görseli internetten aldım. İlk defa kitap okurken yoruldum. Beni epey yoran bir kitap olmuştu. Aylarca elimde olmasına rağmen bir türlü bitiremedim.

9 Beğeni

Yarım bırakmadım ama yarısından sonra atlayarak okudum. Daha doğrusu atlayarak okumak zorunda kaldım keza atlamadan okusanız da birşey anlaşılmıyor. Editörlük rezil seviyede. Yazım yanlışlarını falan geçtim saçma sapan cümle hatarı yüzüden yazarın ne dediği anlaşılmıyor. Bu yayınevinden aldığım ilk ve son kitaptı.

13 Beğeni