Yayıneviniz Olsaydı Basacağınız Kitaplar Ne Olurdu?

Maalesef. Ya yanlış zamanlama ya da şanssız seri.
AMA 3 kitap demişsiniz bende beş kitap var seriden türkçe olarak.

3 kitap orijinal kapakla basıldı demek istedim. :slight_smile: 4. ve 5.de kendileri bişeyler yapmaya çalışmışlardı.

1 Beğeni

Kitap falan basmazdım.

Sadece çevirmen ve editör işe alıp Türkçeye çevrilmemiş kitapları telif melif umursamadan sırayla okunabilir metin haline getirtirdim. Sonra bunları kendi kurduğum internet sitesine koyardım.

Maaşları reklam gelirlerinden karşılar, dava açıldığında da siteyi kapatır başka bir site açardım.

1 Beğeni

Öncelikle parası neyse verip yazarın yayın haklarını alıp şu kitabı basardım;
image
Çünkü Nemesis dört gözle bekleyen okurlar olmasına rağmen insafsızca basmıyor.

Açıkçası uzun bir kitap listem yok. Madem hayal kuruyoruz sonsuz para keseme el atıp boynu bükük kalan, yarım seri mağduru okurların yüzünü güldürmeye adıyorum yayınevimi. Söke söke alıyorum uzun zamandır beklediğiniz yazarların yayın haklarını ve satış kaygısı gütmeden çatır çatır tamamlıyorum tüm yarım kalmış serileri. :smile:

Bir de ben ticari girişimlerimde alım gücü yüksek kesime hitap etmeyi seviyordum. Alacağı ürünün kalitesini önemseyen ve harcama yaparken düşünmeyen canım müşterilerim için (müşteri kelimesi bilerek seçilmiştir bu kısımda okurlar değil ticaret ön plandadır) özel basım koleksiyonluk ciltli kitaplar içeren bir dizi oluştururdum. Özellikle telifi düşünce adeta gazete kağıdına basılıp satılan, öncesinde kitapları gereken baskı özenini görmemiş yazarlar için yapardım bunu.

Son olarak farklı isimde bir alt yayınevi açar çocuk kitapları basardım. Bu kısım sosyal sorumluluk projesi gibi düşünülebilir ve doğru adımlar atılırsa pek çok firma tarafından desteklenir. Satılan kitap sayısı kadar kitap bağışı yapan ama bu maliyeti okurlarına yüklemeyen bir yayınevim olurdu ne güzel. Tam bir alan memnun, satan memnun, bu olanlara şahit olan memnun durumu. :star_struck:

Yazdıkça yazdım ama kabul edin güzel hayal. :sunglasses:

6 Beğeni

paramız sınırsızsa ben çok iyi hayaller kurarım o konuda.
madem var bende bunları çıkarayım bari…
2. The Edge of Human ( 1995 )
3. Replicant Night ( 1996 )
4. Beyond Orion ( 2000 )
Eye and Talon ( 2000 )

1. Foundation’s Fear (1997)

2. Foundation and Chaos (1998)

3. Foundation’s Triumph (1999)

4. Nine Princes of Chaos (2002)
    aka The Dawn of Amber

5. Chaos and Amber (2003)

6. To Rule in Amber (2004)

7. Shadows of Amber (2005)

ilk seri Blade Runner’e yazılan devam serisi
2. serisi ikinci vakıfa yazılan seri
ayırmayı başaramadığım 3. seri yani 4-5-6-7 ise amber yıllıklarına yazılan seri

bu üçünü çok merak ediyorum, büyük ihtimal eh diyecez veya burun kıvırıcaz ama ben hakkımı bunlardan yana kullanayım.

3 Beğeni

Belli bir kitap yok aslında. Özellikle İnkılâp ve İletişim’in deli gibi pahalıya sattığı Türk yazarların kitaplarını herkes okusun, herkesin kütüphanesinde olsun diye ucuza kaliteli basmaya çalışırdım. Çok sinir bozucu bu kadar pahalıya satılmaları :frowning:

2 Beğeni

@Fahrettin Kabul etmeliyim ki hem gerçekler hem de hayaller alemine farklı yaklaşıp satış stratejisi düzenleyen bir ticari zeka var ama kitaplara yatırım yapmayan insanların çoğunlukta olduğunu düşünürsek yayınevine para yatırmaları biraz zor. Bunu bir şekilde üfürükçü hocalara vs döndürüp yaparsak daha fazla avlanırız gibime geliyor para orada ne de olsa. :d

@silence sizin hayaliniz de oldukça yapıcı, hiç bu açıdan düşünmemiştim. Tabii sonradan kağıt satışlarına belli sınırlar dahilinde zam getirirseniz diğer yayınevlerinin kitapları sahip olduğunuz yayınevinin kitaplarına göre daha pahalı olmaya başlayacaktır kendiliğinden. Kardeş kardeş yaşamak da mümkün gerçi - canımız sıkılıncaya dek- hiç böyle hainlikler yapmaya gerek yok-

@Kaan_Usengul ben olsam ben de basımını yapmazdım açıkçası prestij falan da değil o kitaplarla yan yana duracak kitapların ruh ve beden sağlığına yazık. Şöyle düşünün, çürük bir meyveyi tazelerin yanına koyunca bir hafta sonra neredeyse hepsi çürüyor. Ona benzetiyorum bu durumu ben de.
Yıllardır değiştiremediğim bir önyargım var Wattpad’e karşı. Okuyanlara bir şey demiyorum tabii canları ne isterse okusunlar ama okuyan kişiyle muhabbet edebilir miyim gönlümce, sanmıyorum.

Böyle de çok yorucu olmaz mı sanki?

2 Beğeni

gormenghast serisini yayinlardim ithakininki sinirimi bozuyor. 1. kitapla 2 -3 farkli

1 Beğeni

Seri basardım, ne serisi olduğu önemli değil.

Türün önemi yok parayla kitap basardım.

0-100 sayfa 5 bin tl
101-200 sayfa 7 bin tl
201-300 sayfa 10 bin tl.

Buradan biraz yürüdükten sonra popüler neyse, telifi kimin düştüyse ona çalışırdım. Mesela Orwel kitaplarını renk değiştire değiştire basardım.

6 Beğeni

Yayınevimin adını bilemiyorum fakat ağırlıklı olarak korku türünde kitaplar basardım. Özellikle William Hope Hodgson, Algernon Blackwood, Clark Ashton Smith, Robert Mccammon, Dan Simmons, Jeff Vandermeer, Tim Powers, Peter Straub’un bütün kitaplarını basmak isterdim. Hayal tabi. Hayal bu ya! Tuhaf kurgu türünde ciltli derlemeler yayımlardım. Jack Vance’ın Dying Earth serisini basardım. :slight_smile:

7 Beğeni

Bilim kurgu yazarları odaklı, öykü derlemelerinden oluşan bir seri basardım. Örneğin, ilk kitap Asimov derlemesi, ikinci kitap Heinlein derlemesi vs. Bunun gibi kitaplardan oluşurdu.

Bunun telifi ve maliyeti nasıl olur bilmiyorum. Yabancı baskılarda bile çok fazla “best of” derlemesi bulamadım, demek ki ya talep yok ya da çok uğraştırıcı. Ama sonuçta hayal kurmak bedava.

3 Beğeni

Teenage Mutant Ninja Turtles çizgi romanlarını basardım.

3 Beğeni

Sanırım İthaki ve İş Bankası karışımı bir şey olurdu. Modern ve Dünya Klasikleri serilerini İş Bankası gibi titizlikle seçerdim ama elimde yine de Fantastik, Bilimkurgu ve Korku Serileri de olurdu başka başka.

1 Beğeni

Light novel basardım. Baccano! ile başlardım muhtemelen.

2 Beğeni

Light Novel derken.
Güney Kore kitapları mı
Fazla bilgim yok bu konuda.

Japon edebiyatının bir alt kategorisi. Popüler light noveller anime ya da mangaya uyarlanıyor genelde.

Star Wars kitapları.

2 Beğeni

Cevabı düşünmeye başlar başlamaz yayınevlerine hak verdim. Düşündükçe içinden çıkamadım çünkü.

Öncelikle yerli edebiyata mı yöneleceğim yoksa çeviri mi? Hatta edebiyat mı basacağım yoksa kurgu dışı mı? Buna bile karar vermek zor.

Hadi diyelim kurgu ve çeviriye karar verdim, çocuk edebiyatını dahil edecek miyim? Ya da sadece İngilizceden mi çeviri eserler olacak? Popüler kitapları mı basacağım yoksa az bilinen değerli eserleri mi?

Fiyat politikam nasıl olacak? İyi çeviri, iyi editörlük, iyi mizanpaj, iyi kapak, iyi baskı kalitesi için çok para harcamak ve bu parayı kitapların fiyatlarına eklemem gerekiyor. Kusura bakmayın. Fiyatlar bu yüzden yüksek :slight_smile:

Şuna eminim: Butik yayınevi açmak isterdim. Jaguar, Siren, Dedalus, Monokl gibi.

Yayınevi butik olunca kitaplar da ayrıcalıklı olmalı. Sanırım tuhaf kitaplar basar sonra da batardım.

Ya da sadece komik kitaplar basardım. Bu daha kolay. Evet evet. Mizah yönü yüksek kitaplar basardım.

Christopher Moore ilk yazarım olurdu.

Ecnebilerin mass market paperback dedikleri, bizim Everest Yayınları’nın midi boyuna benzer ebatta olurdu.

Kapaklar çok şen olurdu.

Off, çok zormuş karar vermesi.

2 Beğeni

Kesinlikle Lian Hearn’ün Otori Efsaneleri kitaplarını basardım. İlk kitap basıldı ve tadı damakta kalacak kadar leziz bir kitaptı. Fakat sonu net bitmediği ve devam kitapları basılmadığı içim bu insanı fazla üzüyor. Hiç düşünmeye gerek yok. İlk basacağım kitaplar bunlar olurdu…

1 Beğeni