Yayıneviniz Olsaydı Basacağınız Kitaplar Ne Olurdu?

Peki böyle kitapları az baskılı iyi hazırlanmış ama az miktar olduğu için pahalı olsa maksimum ne kadar vermeyi düşünürsünüz? Özel baskı çizgi romanlar gibi düşünün ama ciltsizi.

1 Beğeni

Everest

Martı

Arkadaşlığımız boyunca çözmesi için dostum Shelock Holmes’a iletilen onca problemin arasında, benim tarafından ona sunulan yalnızca iki tane olay oldu - birincisi Bay Hatherley’in başparmağı ile ilgili olanı, öteki de Albay Warburton’un deliliğiyle ilgili olanıydı. Bunlardan ikincisi dikkatli ve özel yeteneklere sahip bir araştırmacı için daha ilginç olabilir, ama diğeri, başlangıcıyla öylesine garip, ayrıntılarıyla öylesine dramatikti ki özellikle bu vakanın kayda geçirilmesinin daha anlamlı olacağını düşünüyorum. Gerçi bu vakada, dostum, o inanılmaz sonuçlara varmasını sağlayan kendine özgü yöntemlerini kullanmasına pek gerek duymadı. Hikâye, bildiğim kadarıyla, gazetelerde de bir çok defa yer almıştı ama tıpkı öyle anlatımların tümünde olduğu gibi, yarım sütuna geçilen bir haberin etkisi çok az olur; hele olayların tek tek gözünüzün önünde gelişmesini, sırrın basamak basamak çözümünü görmekle kıyaslayacak olursak. Yaşandığı zaman, içinde bulunduğumuz durum beni çok etkilemişti ve aradan iki yıl geçmesine rağmen bu etkinin azaldığını söyleyemem.

Everesti okurken dipnotları okumak zorunda değilsin. Ama ben Sherlock Holmes hayranı olan herkesin bulundurmasından yanayım. Türkçe en kapsamlı ve TAM külliyat bu çünkü. Pahalı oldugunun farkındayım ama kitaplar gerçekten de kütük gibi kocaman kitaplar.

1 Beğeni

Hmm :thinking:

İlgi duyduğum konuya özel bir kitap olunca kesenin ağzını açtığım oluyor. Fakat konunun kendi istisnalığı ile kişisel olarak o konudaki hevesim çarpılınca kitabı alma arzum baskın gelmişti.

Onlar için de standardın da üstünde verebileceğim bir üst bedel var, var olmasına da…

Yayınevi sahibi gibi düşünürsem, butik yayınevciğim için özel baskı bile beni kurtarmaz.

Çünkü andığım kitaplar kendi pazarlarında belli bir yaşa, türe, tarza ve ilgi alanına sahip kesime hitabeden işler. Ne okumak istediğine karar vermek için yapılan ufak araştırmaların sonucunda tercih edilirler. Ancak zamanında okuyup bayılanlar özel baskılara yönelir. Bizdeki durum farklı.

Sınırlı özel baskı dikkat çeker, o sayede kendi reklamını da yapmış gibi olur da… Tartışma yarattığı kadar ilgileneni çıkmaz. Çünkü öncesinden, o etiket fiyatını hak ettiğini düşündürecek özel bir arzu gerek. Bu da aşinalık, ilgi, alaka, özel değer biçmeyle olur.

Örneğin, çoğu çocuk, genç yetişkin kitabı. Hedef kitlesi ilk kez duydukları ve ne olduğunu bilmedikleri kitapları merak etmez. Arzu oluşması için bilmek, bunun için de okumak gerek. Parayı ebeveynler verecek; doğal olarak, ne olduğunu bilmedikleri kitapların özel baskılarına bedel ödemek istemeyeceklerdir.

Lensman ve Frozen Hell biraz farklı bir konumda.

The Thing filmi sebebiyle Frozen Hell’in özel baskı şansı daha fazla. Lovecraftvari tekinsiz korku/gerilim tarzı da öne çıkartılabilir. Yani pazarlama ve satış konusunda iyi kötü avantajı var.

Lensman… Daha zor. Evet, uzay operası olarak bugün sıkça andığımız Star Wars, Star Trek, Asimov’un Vakıf’ı gibi farklı uzay maceralarının esin kaynağı/öncülü. Lakin tamamlanamamış. Muhtemelen de yazıldığı dönem için yenilikçi olsa da günümüz okurlarının hepsine hitabetmekte zorlanabilir. Modern uzay operaları merak eden okurları tamamlanamamış eski bir ilk eserin özel baskısı ne kadar heyecanlandırır, meçhul.

4 Beğeni

Çok güzel ama güzel olduğu kadar pahalıda :smiley: Keşke ciltsiz versiyonlarını çıkartsa Everest o zaman alırdım büyük olasılıkla :pleading_face:

Dipnotsuz ciltsiz baskılar var. Bence onlar bunlar olabilir mi? Klasiklerdeki Doyleların çevirmeni farklı mı acaba?

1 Beğeni

Bu ikisinin çevirmeni aynı. Berrak Göçer.

Alfa’daki klasiklerden bahsediyorsanız onların çevirmenleri farklı Orhan Düz. Okumadım bilmiyorum ama Everest’in çevirileri enfes kesinlikle.

1 Beğeni

@alper Cem Yayınlarını önermişti onu alacağım büyük olasılıkla. Dün yeni kitap siparişleri verdim ama Sherlocklarla birlikte biraz tuzlu olur diye düşününce erteledim şimdilik.

1 Beğeni

Ben aynı yayın grubu olduğu için aynı çevirmen olabilir mi diye düşünmüştüm. O zaman çıkartırlarsa çıkartmalarını bekleriz.

2 Beğeni

Everestle Alfa çok değişik bir şekilde farklı çevirmenler kullanıyor. Bana da garip geliyor bu. 1984 gibi klasiklerde bile çevirmenler farklı. Aslında güzel bir şey, farklı çevirmenler iş yapıp kazanıyor.

@MelihAntepli set olarak alma. Bir kitap al, çeviriyi karşılaştır ne bileyim başka şeyleri karşılaştır. Beğenirsen oradan devam et. Ciltli olarak Yabancı Yayınevinin de tipi güzel. İçeriğini bilmiyorum.

Ciltlilerin fiyatı gerçekten uçmuş haklısınız ben tanesini 75 etiket fiyatıylayken 50 liraya almıştım. 2 sene kadar önce. Dipnotları başlarda merak edip okuyordum sürekli ama merak ettiğim bir şey değilse zamanla geçmeye başladım. Kitaplarda asıl sevdiğim şey öykülerin başlarında o öykünün nasıl yayınlandığı, ilk hali hakkında yorumlar vesair var. Çok güzel bilgiler ediniyorsunuz oradan.

2 Beğeni

Bir yayınevi kuracak olsaydım adını Antares koyacaktım, ama benden önce davranıp kurdular bile.
Genel olarak isim konusunda uzayla/bilimle ilgili bir kelime olmalı. Bir galaksi, gezegen adı olabilir. Veya bilimsel bir kelime olabilir. Türkçe bir isim olacaksa internet site adı konusunda sorun çıkarmamalı. Yani ı,ş,ç,ğ,ö,ü gibi harfler olmamalı.
Özellikle bilimkurgunun altın çağı olarak tanımlanan dönemdeki eserleri basardım. Bilimkurguda ağırlıklı olarak Amerikalı ve İngiliz yazarların öne çıktığını düşünürsek diğer ülkelerdeki bilimkurgu eserlerine de bir şans verirdim.
Diğer yandan konuya ticari olarak bakarsam telifi düşmüş eserlerle işe başlardım.
Şimdilik bu kadar.

1 Beğeni

Çizgiroman olarak:

-Logicomix - Apostolos K. Doxiadēs
-Transmetropolitan - Warren Ellis and Darrick Robertson
-Miyazaki - Nausicaa başta ne varsa.
-Alan Moore ne varsa.
-Tank Girl’ü merak ediyorum.
-K. Otomo, Satoshi Kon, Koike & Kojima artık uzakdoğu panteonundan kimler ne varsa :slight_smile:

3 Beğeni

Vlad Taltos serisi. Arkadaş bu kadar popüler olma potansiyeli barındırıp popüler olamayan başka bir seri görmedim ben. Konu akıcı, yazarın üslubu keyifli. Yazarı da cins bir adam zaten. Çok tatlı bir fantastik seriydi. Tatlı diyorum gerçi ama bize anlatılan bir kiralık katil hikayesi. :grin:

Peki sonunda ne oldu biliyor musunuz? Türkiye’de basılan fantastik kurgu serilerinin yarısından fazlasına olan şey oldu. Yayınevi seriyi yarıda bıraktı. :upside_down_face:

3 Beğeni

Aklıma ilk gelenler Tolkien, Howard, Herbert, Melville ne varsa :)))

Arthur C. Clarke - Rama
William Gibson - Neuromancer
Harlan Ellison.
Cormac McCarthy.
Frederik Pohl.
Michael R. Fletcher - Beyond Redemption
Steven Erikson.
R. Scott Bakker - Prince of Nothing
Glen Cook - Black Company
Stephen R. Donaldson - Thomas Covenant
Tad Williams - Dragonbone Chair
Raymond E. Feist.
Patricia A. McKillip - The Riddle Master
Guy Gavriel Kay.
L. McMaster Bujold.
GRR Martin - Novellalar ve toplu öyküler.
Michael Chabon - Yiddish Policemen’s Union.
Blackwell felsefe ve pop kültür serisi.

3 Beğeni

Welcome to the NHK - Tatsuhiko Takimoto

51dwlkDL2zL.SX321_BO1,204,203,200 (1)

Mobile Suit Gundam : Awakening, Escalation, Confrontation - Yoshiyuki Tomino

51nlH10S1iL

Boogiepop and the Others - Kouhei Kadono

Legend of Galactic Heroes - Yoshiki Tanaka

1 Beğeni

I, Lucifer.
Bunun dışında çevrilmemiş kitaplardan çok özel baskıları çevirttirmek isterdim. -mümkün olmasa da düşüncesi bile güzel bence-

Bakınız Percy Jackson özel baskı:

Harry Potter Minalima baskısı:

Ve Zaman Çarkı:

Talihsiz Serüvenler Dizisi:

Narnia:

Barnes and Nobles ve Minalima klasik baskıları:

4 Beğeni

Zaman Çarkı, Narnia, Talihsiz Serüvenler ve Percy Jackson’ınki özel baskıdan ziyade özel şömiz. :slight_smile:

Bu sitede satılıyor hepsi ama çok pahalı :confused:

Kitaplar hariç sadece şömiz fiyatları bunlar :smiley:

2 Beğeni

O yüzden basmak isterdim işte ben de :sweat_smile:. Bizde de olsun böyle baskılar ya da ciltli şömizli versiyonları ama daha ucuz haliyle pek tabi.

1 Beğeni

bu hesap kardeşime aitti vefat etti nasıl kapatılıyor

@murgul hesabı mı kardeşinize aitti?

Mesaj yazdığı @efilus hesabını kastediyor muhtemelen.