Yayınevlerine Kitap Dosyası Gönderen Kullanıcılar

Merhaba Arkadaşlar,

Ben bazı yayınevlerine Mayıs sonunda kitap dosyası gönderdim ve kitabım olmadığına göre, tahmin edersiniz ki kimilerinden olumsuz yanıt aldım, kimilerinden ise hiç yanıt almadım. Aslında sabırlı biriyim. Beklemek benim için sorun değildi, üstelik bu işlerin çok zaman aldığını bu süreçten geçmiş birçok kişiden duydum. Fakat dün, bu yayınevlerinden biri içindeki bir kimsenin (büyük balığın küçük balığı yuttuğu bir evrende isim vermenin zararı bana dokuncağı için bir şey demeyeceğim) kitabımda bahsettiğim bir fikir üzerinden, yazdıklarıma benzer argümanlar paylaştığını fark ettim. Bununla ilgili iletişime geçersem alacağım cevabı tahmin ediyorum. Muhtemelen fikirlerimin çalınmaya değer olmadığını söyleyecektir.

Neyse, işin özü zaten bu konuda yasal bir süreç başlatmam sonuç vermez zira birebir alıntı yazmıyor. Bu nedenle aklıma gelen daha fazla zaman kaybetmeden kitabımı Wattpadd üzerinden paylaşmak oldu. Böylece en azından güvende olur ve hakları bana saklı kalır. Tabii bu durum kitabın yayınlanma şansını da sıfıra indirecektir. İnternette zaten bulunan ve yazarı tanınmamış bir kitaba kim para verir, bu satmaz yaklaşımı doğabilir. Böyle olunca çok kararsız kaldım.

Sizler ne tavsiye edersiniz?

1 Beğeni

Beklentiniz nedir? Hangi amaçla yazıyorsunuz?

Yazmak hoşuma gidiyor ve beni rahatlatıyor. Fakat hakları korumak istemek maddiyattan uzak bir kavram aslında. Hatta bence son derece uzak. Fikirlerin, düşüncelerin maddi karşılığı yok ve bunları biri sizden çaldığında, sizce dünya üzerindeki tüm para onları geri almaya yeter mi? hayır artık bu fikrin ilk sahibi kimdir şüphesi baki kalır…

Sizin kitabınız bile çıkmış olsa, bu aynı şekilde olurdu. Fikirlerinizin çalınma ihtimali hep var.sonuçta infial iddaası her fikir için savunulabilir.

Kitabın basılması konusundaysa editör tanıdık bulmanız, çevre edinmeniz gerek. Özellikle sizin yazdığınız türde kitapların editörleriyle iletişime geçip, kitabınızı geliştirmek için yollar bulmaya çalışabilirsiniz, ya da en basitinden hangi yayınevinden çıkabilir, hangisi sizi dikkate alır konularında önbilgi almış olursunuz. Türkiyede yazarlık 50-60bin satmıyorsan maddi kazanç pek sağlamıyor.

Orası öyle tabii ama kitabın basılması demek haklarına sahip olmak demek, basıldıktan sonrasında başkası alıntılayıp atıfta bulunmazsa intihal yapmış oluyor. Bana göre basılmadan fikirleri çaldırmak çok farklı ve sıkıntılı. Aynı değil.

Her neyse, eğer networking ile bu işler oluyorsa (ki bunu söyleyen de çok var, doğru olabilir) en iyisi wattpadd’den yayınlamak olabilir. Hangi yayınevi beni dikkate alır sorusuna gelince… İletilerdeki dosyaları açıp sahiden de en az 30 -50 sayfasını okuyan bir yayınevi en azından değerlendirmeye alır. Fakat size şunu söyleyeyim, bir yayınevine iki farklı ileti attım. Birincisi kitap dosyası idi. İkincisi ise bir düzeltme idi. Yayınevi iki iletiye de olumsuz karara vardığını bildiren ve birbirinin kopyası olan dönüşü yaptı. Basitçe bu demek oluyor ki, yayınevi düzeltme iletimi de yayınlamamaya karar vermiş ve bana bildirmiş :slight_smile: halbuki ben kitap dosyamı yayınlatmak için ulaşmıştım. Neyse sağ olsunlar düzeltme iletimi de okuyup yayınlamamaya karar vermişler.

Şaka bir yana, 3-4 ay sonra dönüş olsa da okumuyor olma ihtimalleri var. Tepki almamak için, dönüş yaptık diyebilmek için 3-4 ay bekliyorlar belki de…

Uzun lafın kısası dediklerinize katılıyorum ama wattpatt’de yayınlamanın en mantıklısı olduğu sonucunu çıkarıyorum. Benim tanıdığım yok ne yazık ki. Durum böyleyse daha fazla uğraşmak boşa zaman kaybı.

Merhaba,

Kitap dosyamın yarısını tamamladım ve önümüzdeki yıl içinde yayın evlerine göndermeyi planlıyorum (Tabi son hali içime sinerse). Çıktığınız bu yolda neler yaşadığınızı az çok tahmin edebiliyorum. Bu konuda hiç tecrübem olmamasına rağmen pes etmemenizi öneririm. Zira dünya çapında milyon satmış yazarların defalarca kabul edilmediğini biliyorsunuzdur. Kitap dosyanızı tekrar okuyup, düzenleyip göndermeniz elbet birilerinin dikkatini çekecektir.

1 Beğeni

Ben, wattpatt’de yayınlamanızı öneririm. Daha fazla okuyucuya ulaşırsınız. Eğer kitabınız iyiyse değer de görürsünüz.

2 Beğeni

Tavsiyeler için teşekkür ederim ama süreç yordu ve sıktı. Wattpadd en mantıklısı görünüyor.

Yeteri kadar beğenildiğinde yayınevleri tarafından hakları alınarak fiziki olarak basılmış örnekleri de vardı galiba.

1 Beğeni

Wattpadd iyi olan kazansın dünyası gibi aslında. Sırf tanıdığı var diye kimse kimseyi okumuyor. İyi müzisyenler Youtube’da başarılı oluyorlar. Sanırım Wattpadd’de yazarlara bu imkanı veriyor. O yüzden şu anda benim de en çok içime sinen bu.

Evet, yayınevleri ilgi gören wattpadd kitaplarını basıyorlar.

böyle bir şey de varsa çok iyi.

Var tabi 4n1k en basit örneği

Yurtdışında yayınevleri bu işin ekmeğini yemesinler diye wattpad kendi yayınevini kurmuştu geçen senelerde. Beklediklerini bulabildiler mi bilmiyorum tabi.

1 Beğeni

İyi olan kazansın diye bir şey hiçbir yerde yok. Network, ne iş yaparsanız yapın en önemli şeylerden biri. Wattpad çok daha kolay geliyor farkındayım ama kitlesini de düşünmelisiniz. Kitabınız ne hakkında, hangi yaş aralığına hitap ediyor vs. gibi etmenleri de göz önünde bulundurmalısınız. Yada yayınladığınız yer, sizin hedef kitlenizi kapsıyor mu? Vb.

1 Beğeni

Yayınevlerinin bu kadar kontrolu elde tutması bu yüzden işte… Wattpadd nasıl bir platform inceleyeceğim. Elbetteki hedefe ulaşma imkanı sunuyordur. İyi iş yapan kazanıyor tabii ki sosyal medyada. Makyaj malzemesi reklamlarinda artık kim oynuyor? Damla Bilic mi? Yoksa eşi dostu olan mı?

Kısacası en azından görünürlüğu var. Yayinevleri aradayken görünürlük hiç elde edilemeyebilir. Ve okuyucuya ulaşmak mümkün olmayabilir. Wattpadd direkt okuyucuya sunar. Begenip begenmediklerini gercekten gorme imkanim olur. Oysa ki kital dosyasina bakan editor butun okuyucu kitlesi adina en bastan “bu olmaz” dedi mi konu kapaniyor.

Konunun hepsini okumadım, ama fırsat buldukça okuyacağım. Ben kabul edilmeyeceğimi bildiğim için kendime şöyle bir yol çizebildim. Bir süre kitap çevireceğim yayın evleri için, bu sırada da kendimi ve yazdıklarımı tanıtmak için elimden geleni yapacağım. Bu iki şey sayesinde de eninde sonunda benim kitabımı çıkaracaklarını düşünüyorum bu yolun bir kilometre taşında (elbette yazdıklarım iyiyse). Ben her zaman Wattpad (içeriği aşırı dandik de bulsam) gibi sitelerin daha çok geleceği olduğunu düşünüyorum çünkü yayın evlerinin masrafları çok olduğu için risk almak istemiyorlar, biraz önce söylediğim gibi çok uzun bir yol yürümeniz gerekiyor bence kitap çıkarmak adına. Mesela en son Wattpad’ın Amerika kısmına sanırım kitapları parayla okuma seçeneği gelmişti. Bildiğiniz insanlar sizin kitabınızı satın alıyor.

Bir diğer seçenek de kitabınızı Google Kitaplara koymanız. Orada da bulunup satın alınabiliyor ve ücretsiz. Kesinlikle tavsiye ederim.

Ayrıca evet, diğer arkadaşların da dediği gibi ne yazık ki network ve tanınmak en önemli şey. Yoksa şansınız çok düşüyor Türkiye’de. Fakat tanınıyorsanız, kitabınız Wattpad’da 50 bin falan okunuyorsa vasat (Sizin kitabınız vasat değildir tabii, onlar için konuşuyorum) da olsa basılabilir.

4 Beğeni

Bunu izlemenizi tavsiye ederim.

3 Beğeni

Bu arkadaşı ben de izlemiştim ilk niyet ettiğim zamanlarda. Tavsiye ederim.