Yeni Kitap Haberleri

16 Beğeni

Leonarda Da Vinci, Macellan, Roma İmparatorları, Sanatın Olmazsa Olmazları, 16. Yüzyıl, Jared Diamond kitapları derken yılın şu son günlerinde çok sağlam Kurgu Dışı eserler geldi. Çok sevindim. Jared Diamond’lar inşallah yılbaşı indirimlerinde %50 indirim görür.

5 Beğeni

N11 Pegasus.

1 Beğeni

Bu kitap Seks Neden Keyiflidir? kitabının otosansürlü hali heralde.

2 Beğeni

Evet aynen öyle. Orijinal ismi Why is Sex Fun?

1 Beğeni

Bu haberlerin üstüne konu açılır.

Jared Diamond Kitaplığı

9 Beğeni

Pegasus Jared Diamond kitaplarını yayımlayarak çok güzel bir iş yapıyor. Bende çoğunun diğer yayınevlerinden baskıları olduğu halde ciltli Pegasus baskılarını da alıyorum. Ama şunu yapmasınlar yahu. Sansür konusunda her geçen gün çember daralıyor. Kitabın adını bu şekilde çeviren, içerikte neler yaptı, şimdi nereden bileceğiz? Varlık Yayınları zamanında bu kitabı Seks Neden Keyiflidir? diye bastı, biz de aldık. Üzüldüm Pegasus’un bu tavrına.

3 Beğeni

Bu biraz da okuyucularla alakalı. İnsan Cinselliğinin Evrimi Seks Neden Keyiflidir?'den daha bilimsel ve daha az müstehcen geliyor kulağa. Geçenlerde forumda kapağında müstehcen resim olan kitapları almak istememe konusu konuşuldu. Bu kişileri kesinlikle eleştirmiyorum bu bir seçimdir tabii. Demek istediğim kitabı bu isimle yayınlamak satış rakamlarına pozitif etki eder muhtemelen.

3 Beğeni

Değişen zamana bağlı toplum tepkilerine göre, müstehcen olması, belli bir grubu hedef alması, küfür ve argo anlamı taşıması sebepleriyle kapak dizaynları ve kitap adları değişebiliyor. Örneğin Agatha Christie’nin Ten Little Niggers kitabının adı da değişen zamanla beraber And Then There Were None olarak değiştirildi.

Geçen youtube’da bir hanımın okuduğu Gabriel Garcia Marquez’in Benim Hüzünlü Orospularım kitabının ismini söylemeden anlatmak için kırk takla attığı bir videoya denk gelmiştim. Dediğim gibi toplumun tepkileri ile ilgili bir durum bence. Keşke kitabın asıl adının değiştirilmeye gerek görülmeyeceği bir toplum olsaydık.

2 Beğeni

Yahu ben de onu söylüyorum zaten yarın toplum cinsellik ve evrim kelimelerinden de rahatsız olduğunda (ki hali hazırda rahatsız bir kitle var)onlara da otosansür uygulayıp normal mi karşılayacağız? Neyse beni okutmadılar çok anlamam böyle şeylerden :frowning:

Keşke ama bunun olması için öncelikle kitabın asıl adının değiştirilmesine gerek görmeyenler daha cesur olmalı.

1 Beğeni

Arkadaşlar kitabın orijinal ismi “Why Is Sex Fun? The Evolution of Human Sexuality”. Ortada tam bir sansür yok yani. Kitabın ismi yalnızca soru işaretine kadar olan kısım olsa ve bu şekilde çevrilmiş olsa tam bir sansürcü zihniyet ürünü diyebilirdik. Bu şekilde en azından olmayan bir şey gibi çevirmemişler, yalnızca bir kısmını kullanmayı tercih etmişler. Ben de kitabın ismi “Sex Neden Keyiflidir? İnsan Cinselliğinin Evrimi” olsun isterdim. Ama en azından diğer durumda olacağı kadar iç karartıcı bir durum olmadığını siz de görün diye açıklamak istedim.

7 Beğeni

İsminden ziyade içerik ne durumda acaba, yazarın diğer kitaplarının yanına eklemek isterim bu kitabı da. Ama içerik de sansüre girdiyse pek sıcak bakmam sanki :face_with_raised_eyebrow:

2020’de İthaki’den geliyormuş.

3 Beğeni

Bu eser grafik romanmış. İthaki’den böyle bir eseri basmasını beklemezdim.

1 Beğeni

Edit: 4. Baskı

3 Beğeni

Bu kitap yeni değil. Birkaç yıldır piyasada satılıyor.

1 Beğeni

Konuyu düzelttim. Açtıktan sonra fark ettim.

1 Beğeni

Aynen ilk cildi 2017 de çıktı. Baya hızlı oldu.
3. Cilde kadar çıkarsa kaldı 6 cilt o da 2030 gibi tamamlanır belki de ben erken bir tarihi tahmin ediyorum.

Daniel Clowes Karakarga’da değil miydi?

Evet, ilk üç kitabı Kara Karga’dan çıkmıştı. Ben de şaşırdım.