Yeni Kitap Haberleri

(Serhat) #2954

(Burak Kuşcu) #2955

Bunu unutmuş olabilirler mi?:smiley:

Daha önce irbis Ocak ayında yeni baskı için gönderdiğimiz kitaplar var hala sıra bekleyen demişti. Yüksek ihtimal matbaada sırasını bekliyor bu da. :slight_smile:

(Burak Kuşcu) #2957

Olabilir. Şunu alsam rahatlıycam :slight_smile:

Bende tüm set var ancak hala okuma fırsatı bulamadım sanırım yarımladığım 3 farklı kitabı bitirmem gerekiyor önce. :grin:

Şuna çok sevindim, bugünlerde bu eser için sahaf sitelerine bakıyordum ki ithaki basıyormuş, şans…

Buna ben de çok sevindim, Forumda kurgu dışı pek okunmadığı için paylaşmadım.

(Emre ) #2962

Okuyom ben ya.

Neden bahsediyor ki bu kitap? Ya da diğer kitaplardan farklı değindiği konular nedir? Anlatın da bilelim ekleyelim okuma listemize. Yani ben alamam da kütüphanede bulursam okurum. Teşekkürler iyi forumlar.

Öncelikle Lous Althusser marksist düşünür, FKP’nin önde gelen sözcülerindendi. FKP bugün geçmişte olduğu kadar güçlü ( teori ve Pratik ) olmasa da, bir dönem Fransa ve Avrupa’da etkin bir odaktı.

Kitabı okumadım, okuyacağım… Kitap satış sayfası tanıtım bültenini eklesem ayıp olmaz umarım. Benden daha iyi anlatıyor.

Althusser’in yayımlanır yayımlanmaz dünyada büyük yankılar uyandıran ünlü makalesini, bu makalenin ilk versiyonunu ve burada dile getirdiği fikirlere yönelik eleştirilere daha sonra verdiği cevapları içeren bir derleme olan İdeoloji ve Devletin İdeolojik Aygıtları, onun belki de en etkili eseri.
Başarısızlığa uğrayan 68 devriminin ardından zihinlere yerleşen bir soru vardı: Eşitlik-özgürlük ideallerine bunca bağlı olunmasına karşın eşitsizlik ve tahakküm ilişkileri bunca geniş ölçekte nasıl yeniden üretiliyordu? O zamana dek bu sorunun cevabı genellikle yanlış bilinç, kitlesel yanılsama veya çarpıtılmış iletişim çerçevesinde aranmıştı. Fakat Althusser ideoloji mefhumunu baştan aşağı yeniden ele almış ve onu kimsenin dışında olmadığı, maddi süreç ve aygıtlarla üretilen bir sistem olarak kavramsallaştırmıştı. Öte yandan sadece ideolojiyi değil, özne oluşumu ve devlet kavramını da yeni bir mercek altına almıştı.
İdeoloji ve Devletin İdeolojik Aygıtları, bugün kültür ve edebiyat teorisinde kalem oynatan hiç kimsenin göz ardı edemediği Althusser’i, radikal özgürlükçü siyaset alanına esin vermeye devam eden bu büyük filozofu okumaya başlamak için en uygun metinlerden biri.

(Emre ) #2964

Bunun sebebi bir kavrama hem çok baskılanmış bir şekilde bağlı olmak hem bu baskının altındayken çok fazla dile getirmek ya da tam tersi içinde tutmak? Çünkü bu daha çok sorgulamaya yol açıyor ve bir açık bulunması hızlanıyor. Öteki türlü de sistem rayında olsun diye dikte etmen gerekecek, e bu seferde dikte yönetimine yani otoriteye karşı çıkılacak?

Hani şu gibi bir işçinin hakkını yersen o şirketin öz kaynaklarına zarar verir ya da kendi hakkını aldığı gerekçesiyle kendi etiğine uydurarak çalar ya da alır. Böyle bir çıkarım yapabildim.

Kitabı okumak gerekiyor elbette ama, bu tanıtım bülteninde o bahse konu olan kısım 68’'de sonrasında Fransa’da iktidarda olan kişi, parti

İktidar de Gaulle’de olması lazım. Özgürlükçü fikirleriyle biliniyor, Sosyal Demokratların da büyük desteğine sahipti. Gerçi 68 başlayınca Sosyal demokratlar Miterand FKP ile ilk başta aynı cepheye geçti.

O cümle iktidara sahip olanlarla ilgili olabilir.Yine de farazi konuşuyorum, kitabı okuduğumda daha rahat konuşabilirim üzerinde.

(Emre ) #2966

Doğrudur benimki de çok yüzeysel oldu ve aklıma ilk geleni yazdım.

Babil

(Bülent Özgün) #2968

Hayranlıkla takip ettiğim bir yazar Solnit. Umarım yazdığı her şey çevrilir.

(Erman Akman) #2969

kitap adı : BOŞA GEÇİRECEK VAKİT YOK
türü : YETİŞKİN KURGU
yazar : URSULA K. LE GUİN
çevirmen : DAMLA GÖL
basım : 1
yayınevi : TEAS YAYINCILIK A.Ş.

Bandrol alınan kitaplardan kopyala yapıştır yaptım az bir düzenleme ile böyle oldu kusura bakmayın.

Kitap bu galiba

Teas olduğuna göre Hep kitaptan gelecek. @DamlaGol etiketleyelim, belki bize daha çok bilgi verir kitapla ilgili.

(fatih) #2971

(Damla Göl) #2972

Çok sevindim bandrolü aldıklarına, teşekkür ederim @ermanbulak!

Evet @alper, Hep Kitap’tan geliyor. :slight_smile: Aslında bir süre önce çevirmiştim, hatta @mit şurada müjdesini vermişti.
Le Guin’e kariyerinin 13. Hugo’sunu kazandıran bu kitapta, Kraliçenin ilerleyen yaşlarında kaleme aldığı blog yazılarını okuyoruz. Ölmeden önce yayımlanan son kitaplarından biri sanıyorum.

Bize ihtiyarlığı, edebiyatı, kadın olmayı, kedisini, ödüllerle ilgili düşüncelerini anlatacak. Yarattığı diyarlarda gezindiğimiz kadının bu sefer evinde oturup sohbet edeceğiz, ben öyle hissettim çevirirken. :slight_smile: