Yeni Kitap Haberleri

Evet , basılmış.
Kitap_20190213113550_251375_9-1

9 Beğeni

@alper sizin listede King’in bu kitabı yoktu sanırım.

1 Beğeni

Evet listede yok, daha önce duymadığım kitaplarından, Google’da aradım, 11 kısa öyküden oluşan kitaplarından birisiymiş.

2 Beğeni

Ben yurtdışındayken inceleme fırsatı bulmuştum. Videolarda atılmış . Serinin bir okuyucusu olarak almayı planlamıyorum. Hiç dizisi olmasa belki düşünülebilrdi ama dizi başlangıçta o kadar güzel aktardı ki o dünyayı, resimlerine gerek kalmadı. Çizimler diziye uyumlu, Westeros evreninden ziyade karakter odaklı.Tolkien’in Orta Dünya’sında örnekleri olan, filmlerden bağımsız, farklı yorumlanmış çizimler değil. Bence almaya değmez. Nacizane tavsiyem alacaksanız, ciltlileri bekleyip alın.

2 Beğeni

3 Beğeni

Ne ola ki bu? (20 karakter)

Watchmen mi basacaklar @frht45

1 Beğeni

Doomsday Clock sanırsam.

2 Beğeni

Mavi el Dr Manhattan, Hayırlısı o zaman, çıksın da okuruz.

8 Beğeni

Çıktığında çok merak etmiştim. İkili fiziksel kapışmadan çok, Dr. Manhattan ve Superman arasındaki bir ideoloji, felsefe karşılaştırması olacağını söylemişti yazarı. Nasılsa DC ve Watchmen karakterleride var içinde. Bende çevirisinin basılacağını umarak okumayıp beklemiştim, sanırım listeye +1 ekleme zamanı :smiley:

2 Beğeni

Dizinin de işleyeceği konu bu değil miydi?

Ben onu bilmiyorum ama muhtemelen dizi kitap kadar iyi olmayacaktır, izlediğim ve sevdiğim uyarlamalar çok az, nedense kitaplar, çizgi romanlar sinemaya uyarlanınca hep bir şey eksik oluyor.

adnanveli

Mapusane Çeşmesi - Adnan Veli

Vaktiyle gazetelerde tefrika edilen ve kitaplaştıktan sonra dönemin en çok ilgi gören kitaplarından Mapusane Çeşmesi, bir taraftan mahpusluğun ne olduğunu, orada hayatın nasıl geçtiğini anlatırken diğer taraftan 50’li yıllar Türkiye’sinin panoramasını ortaya koyuyor. Turgut Çeviker’in titiz çalışmasıyla yıllar sonra yeniden okuruyla buluşan Mapusane Çeşmesi, aslında Adnan Veli’nin edebiyatımızda “olması gereken” yerini de gözler önüne seriyor.

“Mapusane, bir karanlık kuyu… Bu kuyunun içine bir kere yuvarlanan, kolay kolay karanlıklardan kurtulamıyor. Orada bildiğinden, sandığından değişik bir dünya buluyor.”

bilicn

Bilinç - David Papineau, Howard Selina

Bilinç nasıl bir şey? Bilinç ile zihin arasında nasıl bir ilişki var? Hayvanların da bilinci olduğunu söyleyebilir miyiz?

Modern bilim atomu parçalamış ve yaşamın gizemini çözmüş olabilir, ama bilinci henüz açıklayabilmiş değil. Bilimciler bu konuyu enine boyuna tartışıyor, önemli fikir ayrılıklarına düşüyorlar. Kuşkucularsa geleneksel bilimsel yaklaşımların bilinci açıklayabileceğini kabul etmeye yanaşmıyor.

Çizgibilim dizisinin bu kitabında, çoğu kişinin genellikle bilimin dayandığı sınır olarak gördüğü bilinç konusuna pek çok açıdan bakılıyor. Zihin ile madde arasındaki ilişki felsefi planda ele alınıyor; sinir mekanizmaları, korteks etkinliği ve kuantum mekaniği yoluyla bilinci açıklamaya yönelik bilimsel kalkışmalar değerlendiriliyor.

Bilinç, konuyla ilgili araştırmaların bugünkü durumuna ışık tutacak kapsamlı bir kılavuz, konuya giriş niteliğinde bir kitap.

https://www.babil.com/bilinc-kitabi-david-papineau

Kuvayı Milliye’nin Kuruluşu - Alev Coşkun

En Uzun On Beş Gün

Elinizdeki kitap Yunan birlikleri İzmir’de Kordonboyu’na çıktıktan sonra yaşanan yoğun sürecin kısa tarihidir. Kuvayı Milliye’nin sancılı doğum günlerini gün gün anlatıyor…

Osmanlı İmparatorluğu İzmir’i işgal eden emperyalist gücün coğrafyasında yenilgiye uğramış bir batıktır. Eğer bütün olaylar o günün dünyasında evrensel enlem ve boylamlarına oturtulmazsa, ufuksuzlaşır. Alev Coşkun, bu ufku da değerlendiren bir çalışmanın gerçekçi yöntemiyle, İlkkurşun Tepesi’nde Kuvayı Milliye’nin Yunan askerleriyle ilk kez nasıl göğüs göğüse çatıştığını anlatıyor; işgal ordusuna halk direnişinin ilk sayfasıdır bu, bir dönüm noktasıdır.

Kitabın yazarı yapıtını hazırlamak için ilginç bir zaman seçmiş; Türkiye’de bugün “yeni mandacı”ların sesleri duyuluyor; ülkenin parçalanmasından söz açılıyor, Sevr yandaşları Lozan’a karşı çıkıyor, Kuvayı Milliye ruhu ile alay edilmeye çalışılıyor. Sanırım önümüzdeki günlerde “kurtuluş” tarihimize her zamankinden daha çok başvurmak zorunda kalacağız.

- İlhan Selçuk

iletisimseleylem

İletişimsel Eylem Kuramı - Jürgen Habermas

“Çağdaş toplumsal kurama yapılmış en büyük katkılardan biri. 20. yüzyıl felsefesi ile toplum bilimlerinin ana görüşlerini ikna edici biçimde eleştirmekle kalmıyor, aynı zamanda Habermas’ı otuz yıl boyunca meşgul eden birçok konuya yönelik sistematik bir sentez de sunuyor.”
- Times Literary Supplement

“Nietzsche, Kant’ı, çılgınca felsefi ağlar ören bir örümceğe benzetirdi. Habermas’ta da benzer örümceksi eğilimler var. O da toplumsal, ahlaki, hukuki ve siyasal kuramları kucaklayan ağlar örüyor.”
- The Guardian

6 Beğeni

Şu başlıkta ne zaman Lovecraft Toplu Eserleri göreceğim yahu? Alfa bir türlü basmadı gitti.

3 Beğeni

Basacaklar galiba. Bende görünce şaşırdım.

Fiyatlandırma da dünya markası,PEGASUS!

1 Beğeni

7 Beğeni

Doomsday Clock. Watchmen ile bağlantılı bir seri. Watchmen’i İthaki basıyor. Ama, keşke JBC bassaydı.

1 Beğeni

2500 adet olarak satışa sunulan bu edisyonun ise tekrar basımı yapılmayacaktır.

Bu nedenden dolayı ben bu ay sonu almayı düşündüğüm bir çok kitap yerine 2-3 gün önce bunu sipariş verdim, gelince paylaşırım.

2 Beğeni