Yeni Kitap Haberleri

(İbrahim Şahin) #4069

Metro serisini tek kitap haline getirmişler. Başlıkta göremediğim için paylaşıyorum.

https://www.kitapyurdu.com/kitap/metro-triloji-ciltli-ozel-baski/504030.html

(Serhat) #4070

Daha önce paylaştığım Maviçatı Yayınları öykü derlemelerinin yeni kitapları.

(TG) #4071

Bu öykülerin birkaçına baktım 64 sayfa. Ne kadar kısa ki derleme 64 sayfa tutmuş. İlginç.

(Bahri Doğukan Şahin) #4072

Geçen gün bi sitede gözüme çarptı hepsi 1.90’dı kitapların. Yazacaktım sonra unuttum. Siteyi de hatırlamıyorum.

Bilimkurgu olanını merak ettim. Bi içindekiler sayfası gerek.

(Hazal Çamur) #4073

İthaki Zeplin’i ilk baskısındaki çevirisiyle yayımlayacak. Buna çok sevindim.

Aylak Kitap’ın baskısında çevirmen Tülin Er’di ve bence Tidbeck’i o kendine has dilini iyi yansıtıyordu. İthaki baskısında da onun adını görünce içim rahatladı :slight_smile:

Bu kitabı ne kadar sevdiğimi Rıhtım sakinleri biliyor zaten. Hal böyle olunca bir parça korumacıyım bu esere karşı. Kapak içime sinmedi mesela. Aylak’ın orijinal eserden aldığı kapağı çok daha anlamlı ve güzeldi.

Okuru bol olsun :pray:t2: Bu defa hak ettiği ilgiyi görsün.

(Doğan Can Urul) #4074

Parola Yayınları, biyografi serilerini set haline getirmiş.

(Burak Kuşcu) #4076

Yok mu benlik yeni kitap ya kuruduk valla.

Denis Diderot gençliğinde burjuva ahlakının dayattığı yasaklara ve döneminin din adamlarının öğretilerine karşı çıkıyordu. Herkesin ulaşabileceği özgür bilgi kaynağı yaratma arzusu içinde azar azar filizleniyordu. Fikir babası olduğu Büyük Ansiklopedi’yi hayata geçirmek için çetin bir mücadeleye girişti. Çalışmasının en önemli etkisi gericiliği azaltmak oldu.

Bu eğlenceli ve şiirsel metin, tam anlamıyla romanlara yaraşır bir yaşam süren, Aydınlanma Çağının en önemli karakterlerinden birini yeniden keşfetmemize olanak veriyor. Diderot güncelliğini asla kaybetmeyen bir mücadeleye girişiyor: ahlaki ya da dini kısıtlamalar ve tabular olmadan bilgiyi paylaşmak.

Dokunulmazlık ayrımcılığına son verilmesi, kadınların özgürleştirilmesi, Hindistan’ın bağımsızlığı için mücadele, ayrımcılıklara karşı savaş açmak… Dünya çapında Mahatma (Büyük Ruh) Gandhi olarak bilinen Mohandas Karamchand Gandhi’nin temel mücadelelerinden sadece bazılarıdır. Şiddet içermeyen direnişi, dünyadaki birçok özgürlük ve insan hakları hareketini etkilemiştir. Gandhi’nin doğum günü olan 2 Ekim, BM Genel Kurulu tarafından Dünya Şiddete Hayır Günü ilan edilmiştir.

Gandhi şiddetsiz mücadelesiyle, daha sonra onu örnek alacak olan Martin Luther King, Nelson Mandela ya da Aung San Suu Kyi gibi isimlerin de haksızlığa karşı başlatacakları pasif direnişlerin meşalesini yakmıştır.

Piç” Marie Gouze, ki sonradan Olympe de Gouges olacaktır, küçüklüğünden beri evlilik dışı bir ilişkiden dünyaya gelen bir çocuk olduğunu biliyordu. İşte bu gayrimeşruluk Devrim döneminde hem özgür bir kadın olarak yaşama hakkını hem de diğer kadınların haklarını savunurken giriştiği mücadelede bir silah görevi gördü. Ne var ki bu mücadele onu giyotine götürdü.

Bazılarının insanlar arasındaki duvarları sürekli yükseltmekte olduğu günümüzde “Sınırlara Hayır” demek hala zorlu bir mücadele.

Katolik ve antisemitist Polonya’da Yahudi ve esmer bir çocuk olan Rosa Luxemburg kısa sürede uslu duramayacağını kavramıştı. İdeali devrimdi! Kimsenin kimseye zulmetmediği bir dünya!

1914’ten önce bu genç komünist kadın Varşova’dan Paris’e, Zürih’ten Berlin’e önemli bir siyasi figür olmuştu bile. Birinci Dünya Savaşı’nın arifesinde artık Alman vatandaşı olan bu genç Polonyalı, Almanların Fransız kardeşlerine asla saldırmayacağına inanıyordu. Ne var ki çok yanılıyordu.

Bu romanda Rosa Luxemburg’un sadık yoldaşı sokak kedisi Mimi’nin gözünden bu büyük kişiliğin geçtiği yollara tanık ediyoruz.

Aşağılanmaya Hayır, Fransa’nın eski kolonilerinde yaşayan halkların katlandıkları aşağılanmaları ve çektikleri acıları Aimé Césaire’in ağzından anlatıyor.

1930’ların Paris’indeyiz. Martinique’li genç şair Aimé Césaire ve arkadaşları siyahi hareketini başlatırlar. Anayurdun eski kolonilerini birer çocuk gibi gören tavrına karşı çıkarak Antillerden Senegal’e bütün siyahi halkları, üzerlerinde baskı oluşturan bu aşağılanmaya karşı mücadelelerine katılmaya ve aksanlarından, kültürel çeşitliliklerinden ve geçmişlerinden gurur duymaya davet ederler. Aimé Césaire edebi eserlerinde de politik mücadelesinde de sömürgeci reflekslere karşı savaş vermeye ve siyahilerin onurunu savunmaya her daim devam etmiştir.

Alfa Toplu eserleri dışında Artemis Yayınlarından Tolstoy’ın Anna Karenina romanını basmış.

tolstoy

https://www.alfakitap.com/kitap.php?id=377847

Ekleme: 4. baskıymış, baskıyı yenilemiş demek daha doğru olur.

Güzel kapak… (20 karakter)

(Serhat) #4080

İthaki modern yeni kitabı

Etik İle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey Bu Kitapta!

Etiğe dair kişisel ve kültürel kodlarımız sadece doğrular ve yanlışlar hakkındaki görüşlerimizi etkilemekle kalmaz, aynı zamanda kim olduğumuzu ve verdiğimiz kararları da büyük ölçüde belirler. Buna rağmen etik, çoğunlukla felsefe kitaplarında alt başlık olarak ve böylesine kapsamlı bir alanın sığdırılamayacağı kadar kısa bölümlerle ele alınır.

Etik 101 ise bu kapsamlı alanın hakkını verircesine antic Yunan’dan modern zamanlara, hazcılıktan altruizme ve Epikuros’tan Nietzsche’ye kadar etiği tüm yönleriyle ele alıyor. İnsanlığın bütün ahlaki ilkeleri ve etik yolculuğuyla ilgili her sorunun cevabı Etik 101’de.

(Wifhty Zet) #4082

Hakkaten çok güzelmiş.

Alper dostum bu seri çok ilgimi çekti. Sen aldın mı, devamı var mı gibi sorularla günaydın demek istedim :slight_smile:

Bak bak @alper’e nasıl sorular soruyor. Kaç kere dedi takip ettiğim seriler dışında kitap almıyorum diye :joy:

Sen hiç Alper’in kendi serileri dışında kitap aldığını gördün mü? :joy:

Ama bu da başlamak için güzel bir seri gibi duruyor. Hatta başlamış da olabilir, başlamadıysa belki bugün başlayacak, nerden biliyorsun :smiley:

Henüz bu seriden kitap almadım ama Say yayınların 101 dizisi ve Erich Fromm kitapları almayı planladığım kitaplar.

Say 101 okuma rehberi başlığında forumdan seriyi biriktiren,bir forum üyesi seriyi öneriyor.

@erdo ben 101 serisini toplamaya başlayacağım.

idefix İthaki kampanyasıyla yine seri dışı kitaplar aldım @Ufuk bir şekilde alışveriş sırası gelmeyen kitapları da böyle kampanyalar ile alıyoruz. :slight_smile:

101 için önce 1 kitap alıp oku bence. Ben 1 kitabını okudum sana pek bir şey katacağını düşünmüyorum açıkçası. Çok yüzeysel geldi bana, incelemeden alma derim.

@erdo 101 için söylediklerim senin içinde geçerli, tabi ben bir kitabı okuyup birkaç tanesininde içeriğine bakarak söylüyorum. Kendinizde inceleyin. Biraz sıfırdan başlayanlar için gibi geldi.

Bende Say Yayınlarından sadece Schopenhauer serisi var. Ama bu bahsettiğin diziyi de inceleyip değerlendireceğim şimdi.