Yeni Kitap Haberleri

(Emre ) #389

Olay kapak muhabbeti felan değil. Bir işçinin veya sanatçının diyelim yaptığı çalışmanın çok basitçe bir eleştiri alması.

Eleştirinin dozu kaçmış .kapağı tasarlayan şahsı küçümsemeler başlamış. Kapak için okuyorsan okuma o zaman . Sözüm size değil. Kapağı tasarlayan şahsı küçümseyen ve alay seviyesende konuşanlara

(Umut K.) #391

Hımm, kapak yüzünden bir kitabı okumamak. Ben bir kitabı alırken önemli olan değerlendirme ölçütünün yazar, kitap içeriği, çevirmen kalitesi gibi şeyler olduğunu düşünüyordum. Dilerim muhteşem kapaklı Wattpad kitapları piyasaya sürülür, biz de “oldukça kaliteli olan bu Wattpad kitaplarını” kapağının güzel tasarlanmasından dolayı zevkle okuruz.

Bence Jaguar “Ucuzunda bir kapak tasarlayalım, soran olursa minimal deriz” demiş olabilir :smile:

Yinede güzel kapaklar, ben beğendim. Buna gelene kadar isim vermiyim ama (Laputa Kitap - Rober E. Howard - Çatıdaki Şey) ne kötü hazırlanmış kapaklar var.

(Turgay) #393

Belki de yanyana geldiği zaman anlamlı bir bütün ortaya çıkar. Bu da bir ihtimal.:grin:

(Emre ) #394

Ya eleştirisinde bile değilim ben bu Picasso’nun çizdiği bir tabloya bakıp : “Bu ne lan bunu ben de çizerim” demekle aynı şey.

Görece “kötü” kitap kapaklarının instagram gibi münferit sosyal medya sitelerinde ve de dışarı ortamlarda ilgi çekme amacı güderek yapılan “okuma” eylemlerinin kişiyi başarısızlığın korkunç pençelerine düşürecek olmasından mütevellit söz konusu kişiler tarafından bu denli tepki alması, bununla da kalmayıp âdeta Napolyon karşıtı ittifak kuvvetleri edâsıyla üzerine çullanılması şu anki toplum normlarına nazaran son derece doğal bir durum olmakla beraber bir o kadar da acınası.

(Serhat) #396

Arkadaşlar konuyu çok dağıtmasak mı. :blush::blush: :wink::wink:

(Bahri Doğukan Şahin) #397

Öncelikle bir kitabın kapağı benim için önemlidir evet. Kitap hakkında en önemli şey değildir ama belli bir miktarda önemi vardır. Bir okur olarak da beğenmediğim kapakları eleştirme hakkına sahibim.

Yukarıdaki yorumlardan birinde bir üye bana paint terk gibi hissettiren bu kapakları gayet güzel yorumlamış ve farklı anlamlar bulmaya çalışmış. Zaten olması gereken de bu bana kalırsa. Hepimiz farklı şeyler görebiliriz.

Son olarak, kapakları eleştirsem de kitapların içerikleri konusunda herhangi bir yorumda bulunduğumu hatırlamıyorum. Bu türlere gönül veren biri olarak elbette bir süre sonra bu kitapları alıp okuyacağım.

Ayrıntı’dan sonra Jaguar’ın da sahneye çıkması iyi oldu. Farklılık iyidir. Fakat halen daha kapaklar benim için iğrençliğini koruyor. Umarım sonraki kitaplarda bu "minimalist"likten vazgeçilir. Zira İthaki’nin kapakları minimalistse bunlar değil “bence”. Başka bir şey. Uyduruk. Jaguar Kitap yetkililerinin dikkate alması dileğiyle.

(galeme) #398

Merak edip yazdığınız kitabın kapağına baktım ve çok sevdim. Mesajınızdan dolayı bunu söylerken acaba suç mu işliyorum diye düşünsem de yazıyorum yine de, aha yazdım.

Nedense ben de Laputa’nın kapaklarında bütçesizliğin doğurduğu bir güzellik olduğunu düşünüyorum. Samimi bir güzellik var. (Hani çok bir şey beklemediğiniz yer, elinden gelenin en iyisini yaparya siz de mutlu olursunuz. İşte öyle bir mutluluk taşıyorum bu kapaklara.)

(Arda) #400

İsimleri, kapakları çekici değil diye keskin önyargılı bir ırk var. Her zaman varlardı. Çok takmaya gelmez. Savunmuş gibi görünmek istemem ama Jaguar genelde çok güzel kapakları olan bi yayınevi. Şunu ucuza getirelim diye bi iş yapacaklarını zannetmiyorum. Ayrıca o iki kitabın paint terk bi durumu da yok, gereksiz anlam yüklemeye de lüzum yok. Soğuk deri’yi kesin alacağım.

(Kenan Ulusoy) #401

Evet yeri değil.Şu konuda paylaşabilirsiniz:

(Tayyip) #402

Yakalandım yine. Tamamdır.

Kitapevinde denk gelirsem bir içine bakmak istiyorum.

(Duygu) #404

Kapaklara takılan biri değilim. Sade kapakları daha çok severim hatta. Ama bu kitaplar ilk bakışta ders kitabı ya da bilimsel bir kitap izlenimi verdi bana. Yani kapak tür konusunda biraz yanıltıcı gibi.

(emre) #405

Kapaklar tabuttur! Ama tabut toprağa girmez kapaklar bükülür kirlenir dert etmeyin :slight_smile:

(Hüseyin gök) #406

Son haber yıktı :roll_eyes:

yky yayınlarına sordum ve dedigim gibi ancak 2019da görecegiz gibi Harry Potter ateş kadehini

Bu zaman çarkının haritası var mı? Yani yayın evleri tarafından basılıp yayına sunuldu mu

Yılbaşından yılbaşına çıkıyor bu kitaplar. İlki 2016 başında çıkmıştı. Yani dördüncü kitabın orijinali 2019 başında çıkacak. YKY’nin çeviri için zaman harcamadığını düşünürsek birkaç ay sonra da istediğiniz baskılara kavuşursunuz. Her sene tekrar tekrar sormayın diye paylaşayım dedim. :slightly_smiling_face: