Yeni Kitap Haberleri

1 Beğeni

SİLO nun karanlık tarzı. Hapsedilmişlik ile çaresizlik hissi. İnanılmazdı. Sadece o merdivenler canıma okudu😂

4 Beğeni

Benim Gibi Makineler - Ian McEwan- Yapı Kredi Yayınları

https://www.babil.com/benim-gibi-makineler-kitabi-ian-mcewan

nakine

Hiroşima ve Nagasaki’nin atom bombalarıyla yerle bir edilmediği, yaşamına savaş kahramanı olarak devam eden Alan Turing’in yapay zekâ alanında çığır açtığı bir dünya. Teknolojik yenilikler ve toplumsal huzursuzluklarla dolu alternatif bir 1980’ler Londrası’nda, yalnız ve amaçsız Charlie Friend ailesinden kalan parayı sınırlı sayıda üretilen ilk insansı robotlardan Ademler ve Havvalar’dan birini almak için harcar; aşık olduğu komşusu Miranda’ya, kendi Âdem’inin kişiliğini beraber oluşturmayı teklif eder. Fakat başlangıçta zekası ve uyumluluğuyla ikisini de etkileyen Adem zamanla kendi ahlak ilkelerini keşfedecek, Charlie ve Miranda’yı yüzleşilmesi zor bir sır ve içinden çıkılmaz ikilemlerle baş başa bırakacaktır.

İnsanı insan yapan şey nedir? Zeki bir makinenin insanların iç dünyasını anlaması bir gün mümkün olacak mı? Yapay zekanın insanı hem bilgi hem de etik bakımından aştığı bir dünya neye benzerdi? Ian McEwan’ın yeni romanı Benim Gibi Makineler bu gibi soruları sorarken heyecan ve gerilimi bir an olsun düşmüyor.

Zekice ve insancıl… Yapay zeka, rıza ve adalet kavramları üzerine bir kıssa gibi de okunabilecek retrofütürist bir aile dramı.

The New Yorker

Benim Gibi Makineler etkileyici bir çeşitlilik sunuyor. Fikirlerden heyecan duyan, duygulara zekice yaklaşan, en son bilimsel gelişmeleri, felsefi spekülasyonları ve canlı toplumsal gözlemleri bir araya getiren bu kitap hem siyasetle ilgili isabetli tespitlerle dolu, hem düşündürücü, hem de eğlenceli.

The Sunday Times

McEwan’ın en iyi romanlarından biri.

The Observer

Soytarı Aşık - Harlequin Valentine, Neil Gaiman, John Bolton - Çizgi Düşler Yayınevi

https://www.babil.com/soytari-asik-kitabi-neil-gaiman

soytariask

Moder büyülü bir aşk hikayesi!

Sevgililer Günü’nü tek başına geçirenler, bu soğuk Şubat gününün ne denli zor geçebileceğini bilir. Ödüllü yaratıcılar Neil Gaiman (Sandman, Mezarlık Kitabı) ve John Bolton’ın (Evil Dead) hepinizin bilmesini istediği bir şey var; o da bir et bıçağı, bir çatal ve bir şişe kaliteli ketçabın yeterli olduğu…

Maskaralık ve çaresiz bir aşk yaltakçılığına dair klasik Commedia dell’arte söylencesinin bu çağdaş anlatımında, Gaiman ve Bolton, Soytarı ile Colombina’nın öyküsüne güncel bir yorum getiriyor. Coşkulu yüreğinin yükünü taşıyan sihirli maskara Soytarı, kentin sokaklarında, kalbini verdiği makul ve her şeyden bihaber Colombina’nın peşinden koşar. Aşkıyla aklını bozmuş olan tez canlı şarlatan, kalbinin şehrin dört bir köşesine sürüklendiğine tanık olacaktır, tabii hikâyeye modern bir yön veren hoş bir sürprizle birlikte.

10 Beğeni

Doğum günümde çıkıyor desem hediye ederler mi acaba?

1 Beğeni

Ben de tam diğer iki kitabını almayı düşünüyordum, duruma göre ilk kitabı tekrardan alacağım demek ki :smiley: Bu arada Alican demişsiniz Hazal Hanım, Alican Saygı Ortanca değil, değil mi bu? Eğer öyleyse serinin hakları Monokl’da değil mi, neden İthaki editörüne soruyorsunuz? Telifler el falan mı değiştirdi?

1 Beğeni

Ta kendisi :slight_smile:

Ben de bu duyuru ile öğrendim. Anladığım kadarıyla telif el değiştirdi. Monokl’dan ilk kitap çıkalı 5 sene olmuş öte yandan. Telif düşmüş de olabilir.

Monokl’ın da sağı sollu pek belli olmuyor ya.

2 Beğeni
3 Beğeni

McEvan okuyor musun?

Bununla başlayacağım. İlk kez okumuş olacağım.

1 Beğeni

Aaa Wool İthaki’ye mi geçiyor? Almamı gerektirecek bir değişiklik vs var mı ki acaba? Eh, umarım yoktur. :joy:
Yalnız keşke başka Howey kitapları da kazandırılsa dilimize, Wool’u epey beğenmiş biri olarak yazarın başka kitaplarını da okumak isterim şahsen.

2 Beğeni

Monokl’ın çevirisi ve editörlüğü gayet iyiydi. Piyasada da rahatlıkla bulunuyor, sahafların çukuruna düşmemişti. AMC’nin dizinisi yapımasını fırsat bilen İthaki, kapak satacak belli ki. İthakinin basıp basmayacağı kitapları imdb news’den takip edebiliyor olmak okuyucunun bakış açısından içler acısı bir durum.

14 Beğeni

Monokl gerçekten çok iyiydi. Bunun nedeni de @mit 'in müthiş emekleriydi hatta. O nedenle aynı çeviri ve editörlük ile olursa harika olur.

İthaki konusunda haklılık payınız var öte yandan. Sadece şu var, seriyi özel bir yere koyan benim gibi insanlar için daha çok satacağını görme fırsatı heyecan verici.

Yine de Monokl’da beni rahatsız eden şeyler var. Tamamen yayınevi ile ilgili ama.

7 Beğeni

İçimden bir ses seriyi bilimkurgu klasikleri listesine ekleyeceklerini söylüyor. :smiley:
3 Kitap birden çıkarabilirler, tweette üçünün kapağını da gördüğünü söylüyor yazar çünkü.
MonoKL Ted Chiang sayesinde bende çok ayrı bir yere sahip, hoş o da yine @mit’in çevirisinden sanırım ama. =)

@Leingrad Diziye çevrilen kitapları basıyor olsalar Karanlık Cevher’i görürdük. Çevirisi tamamlanmış daha önce de basılmış bir seriydi. Keşke diziler için bile olsa beklediğimiz serileri çıkarsalar. Yeni kitaplar için yaptıkları çalışmaları serilerin devamında da yapsınlar yeter bize.

1 Beğeni

Birkaç aydır Çocuk Yasası (adını yanlış hatırlıyor olabilirim) kitabını almayı düşünüyordum ben de.

1 Beğeni

Karton kapakla yeniden baskı yapmış.

Wool serisinin eski çevirileri kullanılacak arkadaşlar. Telifi İthaki’ye geçmiş. Geçen gün Alican ve Rasim’den aldım ben de haberi. Editörlüğünü son baskı çevirisi üzerinden İthaki ekibi yapar muhtemelen. Böylece gözden kaçmış bir-iki yazım hatası da ortadan kalkar.

Şömizleri ben de merak ettim bu arada. Howey’i bu kadar heyecanlandıran çizimler acaba nedir nedir? :slight_smile:

18 Beğeni

Yakalamışken -eğer sorun olmaz ise- sormak isterim. Acaba hepsini aynı anda mı çıkaracaklar yoksa tek kitap olarak sıra sıra, aralıklarla mı? Bir bilginiz var mı acaba bu konuda? :blush:

Bir bilgim yok maalesef :slight_smile: Hepsini aynı anda çıkarırlarsa sürpriz olur ama. İthaki çevirileri çoktan yapılmış olsa bile genelde aralarına birkaç ay koyarak basıyor serileri.

2 Beğeni

Wool serisi alışveriş listemdeydi. İthaki aldıysa hayırlısı olsun diyelim. O zaman yeni baskıları bekleyeceğim.

Bir kaç ay derken :thinking::thinking::thinking::thinking::thinking::thinking: