Yeni Kitap Haberleri

Yok 5 senelik oluyor genelde sözleşmeleri. 2016 da basıldığına göre 2021 de bitiyor demektir. Açgözlülük de olabilir sonucta 3 kitabı basılmış yeni yayın evine geçince editörlük çeviri vs. Hepsine yapılan harcama boşa gitmis olacak.
Benim kızgınlığımın sebebi yıllardır oyalamaları ve yalanları. Başta baskıda sorun çıktı dediler. Sonra redacte sorunu dediler, sonra hazır sırasını bekliyor dediler. Baya böyle devam etti durum. Simdi de planımız yok demişler. Ben sırf bu yüzden moralim bozulmasın diye sormuyordum durumunu.

Adam gibi "Basmıyoruz kardeşim, satılmıyor " deseler bitti olay. Kimse de zorla basın demez. Yok basacaz, yok kapak hazırlanıyor yok başka bir şey. İthaki’yi seviyorum ama bu konularda çok hatalılar çok…

Ya da misal

Sonrasında sa şimdilik plan yok…

Cidden ama ya…

14 Beğeni

Çevirmenide Malazanla meşgul olacak. Bakalım onun sonu ne olacak :joy:

3 Beğeni

Bu habere çok sevindim. Blake Crouch’un Karanlık Madde kitabı Underrated kategorisinde başı çekecek çok güzel bir romandı. Paralel evrenler ile ilgili okuduğum en güzel bilimkugu hikayelerinden biriydi. Yeni kitabını da çok merak ediyordum, çok sevindim :slight_smile:

2 Beğeni

Panama’dan harika bir eser çıkıyor :smiling_face_with_three_hearts:
K
"Dünya üzerindeki her bir insana karşılık bir buçuk milyar böceğin olduğunu biliyor muydunuz? Bütün böcekler aniden birbiriyle iletişim kurmaya ve organize olmaya başlasaydı, birkaç günden daha fazla hayatta kalamazdık. Kelimenin tam anlamıyla kıyameti yaşardık.

Peki bu böceklerden her biri, bir tarikatın amaçları doğrultusunda yönlendirilseydi? Tarikat, hem insan türüne iyilik yapmak hem de gün geçtikçe daha da bencilleşen insanlık karşısında can çekişen gezegeni rahata kavuşturmak istiyor.

İnsanlığı böceklere yem ederek, ebedi dinginliği sağlamanın peşinde koşan bir kıyamet tarikatı…
Fransız geriliminin ustalarından Maxime Chattam, insanı gerçeklikten koparmadan kurgunun içine çeken üslubuyla en temel korkularımızdan birini konu ediniyor. Tarikat’ı okurken uykusuz gecelere hazırlıklı olmalısınız."

19 Beğeni

Seri mi bu kitap? Goodreads’den bakayım dedim ama Fransızca olunca kitap ismini bulamadım.

1 Beğeni
1 Beğeni

Seri değil,tekil bir eser diye biliyorum.

En çok istediğim şeylerden birisi; EksikParça, Panama, Pegasus gibi daha çok yayınevi Bilimkurgu ve Fantastik alanına girmesi. Başka yayınevlerinin bu alana girip İthaki’nin yükünün azalması herkes için en iyisi olacak bence.

15 Beğeni

Şimdi soracağım sorunun yeri burası bilmiyorum ama soru hakkında bilginiz varsa cevaplarsanız sevinirim.

İşkencecinin Gölgesi ve Uzun Dünya serilerinin devamı gelir mi? Bu serilerin sonunu sizce ne zaman görürüz?

Başka yayınevlerinin bilimkurgu türüne ağırlık vermesi bir yerde rekabete yol açacaktır. Bir yayınevi çıkıp İthaki’nin yarım bıraktığı serilerin telif hakkını alsa ve hızlı bir şekilde tamamlasa, bununla da yetinmeyip okuyucuların isteklerini göz önünde bulundurarak artık baskısı bulunmayan kitapları yayınlasa İthaki gaza basar.
Hiçi serisinin telifi gerçekten İthaki’de mi?
Arthur C. Clarke’ın telif hakları kimde?
Yurt dışında “bestseller” olan bir kitap bizde niye tutmuyor?
Sorular çoğaltılabilir.

7 Beğeni

Gene Wolfe, İthaki’nin altın yazarı olarak geldi. O yüzden Yeni Güneş Kitabı hakkında herhangi bir şüphem yok. Uzun Dünya’nın devamını bende merakla bekliyorum.

2 Beğeni

Bunca zaman sonra Uzun Dünya serisini tekrar canlandırdıklarına göre devamı gelir diye düşünüyorum ama devam kitaplarının ne zaman basılacağı ile ilgili ne desek yalan olur. Umarım iki kitap arasında olduğu kadar beklemezler.

1 Beğeni

Uzun Savaş serisi ile ilgili olarak da Delidolu’ya teşekkür etmemiz gerekiyor galiba. Diskdünya serisi çıkmayan kitapları çıkmaya başlayıp seri canlanınca Uzun Dünya kitabının devamı geldi. @agape ve bir çok arkadaş seriyi övüyor. Bende de tam takım olarak güncel kitaplar mevcut, okuma sırasına aldım. Daha okumadım ama çok olumlu yorumlar var seri ile ilgili. Eğer bilmeyen arkadaşlar varsa bu güzel fantastik seriyi de toplamalarını tavsiye ederim.

Belirtmek isterim bu seri İthaki’nin yarım bıraktığı serilerdendir. Delidolu Diskdünya’yı kurtardı. Cosmere, Drizzt, Elric ve daha bir çok tamamlanmayan serinin de devamının Diskdünya gibi olmasını umut ediyorum.

Kendi mesajımı okuyunca fark ettim ki Delidolu çok güzel bir iş çıkarıyor ama forumda İthaki kadar konuşulmuyor. İyi olanın göz ardı edilip iyi olmayanın (kötü demiyorum) bu kadar öne çıkması çok garip.

13 Beğeni

Ne yazık ki Diskdünya gibi harika bir seriyi tam olarak okuyabilmek bile yayınevi sahibinin kişisel hayranlığıdan kaynaklanıyor. O da olmasa İthaki’den sadece 10 kitabını okuyabilirdik ama bir süre sonra baskısı bulunmadığından sahaflarda çok güzel değerlenirdi.

Ben geçen ay 12. kitabı okudum, seride her kitabın bekleneni karşılayabilmesini takdir etmek gerek.

5 Beğeni

4 Temmuz.

9 Beğeni

Uzun serilerde senede 1 kitap basarım taktiği yemiyor ne yazıkki. İlk kitapların baskısı bitiyor seriye yeni başlayan olamıyor, Serinin hali hazırda ilk kitaplarını almış olanlarda sıkılıyor bunu mu bekleyecez diyor son kitapları almaktan vazgeçiyor.

Unutulmuş diyarlarla ,ejderha mızrağını başka yayın evi alsada bizde kurtulsak ithakide.

6 Beğeni

Ayrıntı Yayınları bilimkurgu dizisinin yeni üyesi :slightly_smiling_face:

45 Beğeni

Tam öldü derken kalp masajıyla ara ara geri dönen bir seri. Yaşasın tabi.

7 Beğeni

Yeni bir yayınevi keşfettim, sizlerle de paylaşayım. Klasik ana akım kitaplar dışında kitaplar basmaya çalışan yayınevlerini seviyorum. Bastıkları arasında Brezilya, Arjantin, İtalya, Japonya, Norveç edebiyatına ait kitaplar bulunan Africano Kitap iki yeni kitap için de bandrol almış. Natsume Soseki’nin Cam Kapının Ardı adlı kitabına aldığı bandrol ile merak edip araştırdım.

Mevcut kitapları;

Yeni çıkacaklar;

22 Beğeni

5 Beğeni