Yeni Kitap Haberleri

40 kitabın hepsinin piyasada tutulması biraz zor olabilir. Tamamlanması 4 seneyi bulacak gibi.

@isos81 Diskdünya gerçekten çok büyük bir seri. Böyle bir serinin tamamlanması için biraz hayranlık gerekmesi normal geliyor bana.

@narpal ben mükemmeliyetçi sayılabilecek birisiyim. Okur isteklerine hak veriyorum fakat şartlar ve gerçekler isteklerle örtüşmüyor. Muhtemelen de hiç örtüşmeyecek. Benim İthaki bakış açım yüzde 40 iyi, yüzde 25 orta, yüzde 25 kötü, yüzde 10 ilgim dışı. Bu şey gibi aslında diğerlerini de okuduğum için gayet iyi bir noktada geliyor. Dediğim gibi bugün telifleri salsa çoğu kitap yine ortada kalır. Tek yazarı olup sahip çıkamayanlar var.

Ekleme: Belki Epsilon’dan geçen kişiler olduysa biraz toparlayabilir. Sonuçta oradaki insanlar güzel işler yapıyordu. Güzel işler yapan kişiler biraz daha bir araya gelirse daha hızlı ve daha iyi kitaplar karşımıza gelebilir.

Benim İthaki’de bulduğum en büyük kusur Ray Bradbury, Poe ve Drizzt çevirileri. Gördükçe irkiliyorum. Seriler geç tamamlanmış filan pek ilgilenmiyorum.

1 Beğeni

Bir yayınevini ile neden sevme veya sevmeme gibi duygusal bir bağ kurayım gerçekten bilmiyorum bana pek mantıklı gelmiyor. Olayları duygusal bakan biri değilim belki ondan olabilir.

Açıkcası ben ithakiyi değil bilimkurgu ve fantastik edebiyatı seviyorum, ithakiyi sadece bir aracı kurum olarak görüyorum. Kendi adıma İthakiyi eleştirmemin sebebi ithakiyi sevdiğimden dolayı değil bilimkurgu ve fantastiği sevdiğim için diyebilirim.

Her fikir belirtmede cevap olarak “e ithaki batarsa okuyacak kitap bulamazsınız” denilecekse konuşmanın da pek bir anlamı kalmıyor açıkcası. Şirketin sahibi veya ortakları değiliz müşterisiyiz.

Olayların bu kadar duygusallaştırılmasını çok sağlıklı bulmuyorum.

İthaki’nin diğer yayınevlerinden daha çok eleştirilmesini oldukça normal buluyorum, başka yayınevleri onlar kadar beklenti yaratmıyor.

Bu biraz da kendi tercihleriyle alakalı bir durum, daha önce de paylaşmıştım Hiçi Destanı ile ilgili durumu isteyenler o mesajımı inceleyebilir;

Yayınevinde çalışan editörlerin sözlerinin bir ağırlığı olması gerektiğini düşünüyorum. Eğer kesinleşmemişse hiç bilgi verilmemesini tercih ederim aksi halde doğru olmayan bilgiyle doğru olanı ayırt edemiyoruz.

Bu durumun en çok yaşandığı yayınevinin İthaki olması ve en çok onların eleştirilmesinin de tesadüf olmayabileceğini, eleştirilerin altında yatan sebeplerden birisinin bu olabileceğini düşünüyorum. Beklenti içerisine sokulan insanların hayal kırıklığına uğradıklarında tepki göstermeleri oldukça normal.

6 Beğeni

kadim kanunlar sozu vardı geçen seneki kasımdaki istambul kitap fuarına kadar 3 kitap basılcak diye 1,5 sene geçti sadece 2. kitap çıktı.
benim okuduğum yayınevleri ithaki , pegasus, dogan egmont, laika ,ankira, arkabahçe,
(disk dünyanın ilk 3 kitabını aldım başlayacam yakında) bunlar içinde ithakiyl pegasus karşılaştırılır benim gözümde söz tutma vs konularda pegasus ithakiyi katlar bence,
ha bu saaten sonra bitmemiş seriyi alıp başlar mısın diye sorsanız almamda başlamamda.malazan geliyormuş 10 kitabı basar ithaki ondan sonra alır okurum gerekirse sahaftan alırım ama bitmeden almam . sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer.

2 Beğeni

Yine yeni kitap haberlerine bakacağım diye açtım, yayınevi tartışması çıktı karşıma :pensive:

13 Beğeni

Ben de bayağı hayal kırıklığına uğradım… Dedim büyük gelişmeler var bu 40 küsur gönderinin başka bir açıklaması olamaz. Varmış.

2 Beğeni

Bayramda yeni kitap haberi gelmez ki zaten :slight_smile:

1 Beğeni

Kral yazıyor :grin:

25 Beğeni

Bizde 2030da falan çıkar herhal,King’in 3 tane yeni kitabı bizde çevrilmedi hala

Malazan’ın bitmesi 20 sene sürer. Beceremedikleri işleri bıraksalar keşke. Bu kadar uzun soluklu tek düzgün işleri Zaman çarkı. Onu da düzgün sayarsak, sürekli eksik kitaplar vs. Ben almayacağım seri bitene kadar. 3. Kitaptan ileri gideceğini sanmıyorum. İthaki bana bir kaç şey öğrettiyse

• asla serinin çıkmış tüm kitaplarını alma
  • seri bitmeden okumaya başlama
  • niş bir kitleye hitap eden bir seriye başlamışlarsa devamı gelmez bekleme. (Expanse,. Dresden, Scalzi serileri…)
  • bilim kurgu klasikleri serisinin klasiklikle alakası yok. Kendi kafalarına göre seçiyorlar.

Kara Prizma, asmiovlar, dunelar, 2001 serisi, gaimanlar falan filan derken zamanla zorla öğrettiler bunları.

Bayramdan sonra Alfa’dan yeni.LEM kitapları bekliyorum. Şu anubis kapıları da bir çıksın artık lütfen…

8 Beğeni

Zaman Çarkı’nın 2. Cilti İthaki’den okuduğum en kötü çeviriye sahip kitap. Yazım hataları, isimlerin sürekli yanlış yazılması ne ararsanız bol miktarda var. O kadar rahatsız etmişti ki kitaptan bir an önce kurtulmak için 2 günde bitirip sonraki Cilte geçmiştim.

İthaki’nin yapması gerekeni tek bir kişi büyük emek verip düzenlemişti. Epub olarak okuduktan sonra elimdeki seriyi satmıştım.

1 Beğeni

@Son_Silahsor tek başına yaptı diye biliyorum düzeltmeleri. Arada foruma uğruyordu, İthaki’nin hatalarından bıkıp başlamıştı işe. Yanlış hatırlamıyorsam yeni baskılarda da bu tarz yanlışlar düzeltilmemişti.

Tablette ben de okuyamadım, gözlerim kaldırmadı bir süre sonra. Kindle almasam devam edemezdim muhtemelen.

1 Beğeni

Daha önce duymamıştım Kitabın konusuna baktım, çok ilgi çekici. Yorumları da gayet iyi. Umarım yakın zamanda görürüz seri içinde.

1 Beğeni

adamlar hali hazırda conan 2de basmaları gereken öyküyü unutulmuş fantastik serisinin yeni kitabı olarak çıkardılar. merak ediyom unutulmuş fantastik diye seri yapıp kitap bulamıyorsunki hali hazırda çıkarman gereken öyküyü basıyorsun.

1 Beğeni

Sayın @Agape acaba “Yayınevleri Hakkında Tartışma ve Görüş Platformu” şeklinde bir konu açsak nasıl olur? Yeni kitap haberleri sık sık benzer konularla meşgul oluyor.

11 Beğeni

Konuyu açmakta sorun yok ama konu tekelleşiyor. Tekelleştiği ve taraflar zaman zaman belli sınırları atladığı için muhtemelen konu çok uzun soluklu olmaz.

Çok kötü değil mi kapaklar ya?

2 Beğeni

Aşırı kötü bence. Kocaman harflerle Hesse yazıp kapak yapmışlar. Yky kapak tasarımında açık ara en kötü yayınevlerinden biri benim gözümde.

6 Beğeni

Hesse aşırı sevdiğim bir yazar, cidden şu kapakları hakaret olarak algılıyorum, moralimi bozdu kapaklar, görmez olaydım. Dümdüz bir renk yap geç, bu denli katliama ne gerek var?

3 Beğeni

Katılıyorum kapaklar her anlamda çirkin. Ayrıca tipografik açıdan da yanlış bir tasarım olmuş bence bilmeyen biri yazarın soyadını okuyamayacak neredeyse. İllaki bu kötü tasarım yapılmak istendiyse de baştaki H sol üstte olmalıydı.

4 Beğeni