Yeni Kitap Haberleri

Leeeeeeeeeeem.

27 Beğeni

Seçkin Erdi’nin İlahi Komedya çevirilerini merak ettim. Rekin Teksoy’a kıyasla nasıldır acaba? :thinking:

1 Beğeni

Yanlız Dore, Botticelli, Blake diyor. Sanırım farklı ressamların resmettiği farklı İlahi Komedya edisyonları olacak. Kestiremedim tam olarak ne tür bir şey gelicek. Meraklandım :slight_smile:

13 Beğeni

İlahi komedi var mı?
Var. Kaç tane çevirelim abi?
Hepsini.
Hepsini mi?
Hepsini.

Kesin Alfa’da böyle muhabet dönmüştür.

13 Beğeni

Mü-kem-mel haber. :slight_smile: Mircea Eliade’nin kitaplarını alacaktım, artık bunlarla beraber alırım. İlahi Komedya için de bahene arıyordum zaten, alfa basıyorsa buldum o bahaneyi. :slight_smile:

1 Beğeni

https://kidega.com/kitap/nukleer-kis-372159/detay

Bugün devletler doğrudan çatışmak yerine “vekiller” kullanarak örtülü şekilde savaşıyorlar. İki devlet bir çatışma bölgesinde “dost” gibi davranırken bir başka çatışma bölgesinde “düşman” gibi davranabiliyor. Dost ile düşmanın böyle birbirine karışmasına büyük ölçüde nükleer silahların caydırıcılığı yol açtı. Ama nükleer silahların asıl caydırıcılığı bilginlerin siyasetçileri nükleer silahların dönüp dolaşıp kendi halklarını vuracağına ikna etmesinden ileri geliyor. Sagan ve Turco’ya göre büyük bir nükleer savaş sonrasında, patlamalar ve yangınlardan çıkan devasa miktarda duman, is ve kurum gökyüzünde uzun süre kalarak dünyanın soğumasına sebep olacak. Tarımsal üretim çökecek, bombalardan ve radyasyondan kurtulan insanlar açlıktan, susuzluktan ve salgın hastalıklardan ölecek. Belki insan türü yok olmayacak ama modern uygarlık yıkılacak. Savaşın galibi olmayacak. Onlar bu felakete “nükleer kış” diyorlar.

Carl Sagan, okurlarını bilim-siyaset-askerlik üçgeninde zihinsel bir şölene davet ediyor.

“Saygın bir astronom ve atmosfer bilimcisinden, ne ilgili yurttaşların ne de politikacıların göz ardı edebileceği, önemli, umut verici bir çalışma.”

—Publishers Weekly

17 Beğeni

Çınar harika eserler basmaya devam ediyor.
Yeni eseri;
Deep
Hugo En İyi Kısa Roman Adayı
Nebula En İyi Kısa Roman Adayı
Locus En İyi Kısa Roman Adayı
“Köle ticareti yapılan yıllarda gemilerden denize atılan Afrikalı kadınlardan doğan talihsiz nesiller, okyanusun derinliklerinde yeni, büyülü bir hayat kurar. Wajinrular adlı bu halk, geleceklerini inşa etmek için geçmişlerine sahip çıkmak ve orada yatan acıyı hatırlamak zorundadır. Hatırlama
görevi de bir “tarihçi” olan Yetu’nun omuzlarında bir yüktür. O, halkının geçmişte yaşadığı her şeyi, sanki kendi o esnada yaşıyormuşçasına hisseder. Bu kedere dayanmakta zorlanan Yetu, geçmişten ve hatırladıklarından uzaklaşmak isterken, bir yandan da yeni bir dünya keşfeder; hem uzak sularda hem de kendi derinliklerinde…”

25 Beğeni

Say Sagan külliyatını tamamlayacak sanırım. Benim indirim görmediğim nadir yayınevlerinden. En yüksek yüzde kaç görüyor biliyor musun? Bir ara alacağım tümünü ama indirimsiz epey pahalı geliyor.

1 Beğeni

Hatırladığım kadarıyla yüzde 35’den fazla indirim olmadı galiba.

@Ozgurce toplu alışverişlerin için - bu arada umarım zam gelmez- Kasım ayını bekle istersen, bu sene fuarlar iptal olduğu için belki İnternet fuarlarında iyi indirimler olabilir.

2 Beğeni

Kitap 2019’da çıkmış. Çınar yakından takip ediyor sanırım yurt dışı baskılarını.

5 Beğeni

Yeniden baskı yapılmış yanlış bilmiyorsam.

Evet Cemal Süreya’nın telifi YKY’den Can’a geçti.

Baskı kalitesi nasıldır acaba? Can yayınları şu kapak tasarımını bir değiştirse keşke.

YKY baskılar kitaplığımda olduğu için Can baskılarını almadım.

Can baskılar Karton kapak olarak basıldı ve muhtemelen YKY baskılardan ebat olarak 1-2 santim küçüktür. Elinizde Can klasikler varsa onların ebatları ile aynı olabilir.

Cemal Süreya okumamış biri olarak, merak ettiğim bir yazar kendileri. Tavsiye edermisiniz peki?

Şiir seviyorsanız, şiir okumaları yapıyorsanız öneririm. Türkçe’nin çok okunan ve şiirleri çok sevilen şairlerinden.

Ülkü Tamer’in Cemal Süreya için şöyle bir şiiri var.

Tanrı
Bin birinci gece şairi yarattı,
Bin ikinci gece cemal’i,
Bin üçüncü gece şiir okudu tanrı,
Başa döndü sonra,
Kadını yeniden yarattı

5 Beğeni

Tamam çok hoş da, bana bir gülme geliyor ya…:slight_smile: Şu şiire alışamadım gitti.

Örneğin şu şiir de anlatılanları, okura verilen hissi başka bir edebi dille anlatamazsın.

1 Beğeni

Aslında mistik bir havası da yok değil.

Çok tuhaf oldum ya. Şimdi bu şiirin üzerine nasıl bir yorumda bulunayım ki. Kesinlikle kitaplarını edineceğim. Çok sağol güzel arkadaşım. Akşam akşam duygulandırdın beni.

1 Beğeni