Yeni Kitap Haberleri

Netflix’e mi yazsak acaba, biz bu kitapların çevrilmesini bekliyoruz ama dizi olmadan çevrilmiyor bir yardımcı olur musunuz gibisinden.

18 Beğeni

İnsan yine de umut ediyor dedim ya doğruyu söylemek gerekirse hemen hemen her konuda umudumu kaybettim. Artık tek dayanağım “Okunacak başka kitaplar var. Her kitabı okumaya ömrüm yetmez. Bu kitaplara takılmamak gerek.” cümlesi oldu. Sevdiğim ama yazarından dolayı sevmeyeninin çok olduğunu bildiğim Doğruluk Kılıcı serisi ile başladı bu süreç. Brandon Sanderson kitapları ile devam etti. İthaki geldi dedi ki: “Olur mu bensiz. Hani bana, hani bana.” Durmadan yeni mumlar dikiyor olayın üzerine. Kantarın topuzunu kaçırdı ama umrunda bile değil. O kadar abarttı ki Brandon Sanderson kitaplarındaki durum bile unutulmaya yüz tuttu.

Ekleme: Doğruluk Kılıcı serisi ile ilgili olarak söylemem gereken bir kaç cümle var. Bu serinin geçmişi çok eski. İlk olarak Oğlak Yayınları çıkardı sonra devam etmedi. Bildiğim kadarıyla da on yıldan uzun bir süredir ise haklar Pegasus Yayınları’nda. Onlar da son bir kaç yıldır seriye devam etmeye karar verdiler.

1 Beğeni

Tek bedende 24 farklı kişilik barındıran Billy Milligan’ın gerçek hikayesi

Billy Milligan, bedenine hâkim olmak için mücadele eden yirmi dört belirgin kişiliğin içinde hapsolmuş genç bir adamdır. Bu mücadele, üç kadını kaçırmak ve onlara tecavüz etmekle suçlanarak tutuklanmasına kadar sürer. Billy Milligan çoklu kişilik bozukluğu olan bir akıl hastası olduğu gerekçesiyle kendisine isnat edilen bu suçlardan beraat eder, mahkemenin bu kararı tarihte ilktir ve bugüne kadar bilinen en dikkat çekici ve tüyler ürpertici çoklu kişilik vakasını toplumun gözleri önüne sermiştir.

Sıradan bir suçlu olan Philip; bir ecza deposu soygununun planlayıcısı ve uyuşturucu dünyasıyla bağlantıları olan Kevin; tek amacı Billy’nin üvey babasını öldürmek olan April; Billy’nin bedenini onun tutuklanmasına neden olan tecavüzlerde ‘kullanan’ şefkate aç, çekingen ve lezbiyen Adalana; tüm kişiliklerin acılarını hisseden sekiz yaşındaki David ve erkeklerden, kadınlardan, kız ya da erkek çocuklardan oluşan tüm diğerleri ve onları bir arada tutabilen tek kişilik olan Öğretmen… İşkenceler içindeki bu genç adamın zihninin derinliklerine ve onun paramparça olmuş dehşet verici dünyasına yolculuğa hazır olun.

https://kidega.com/kitap/billy-milligan-in-zihinleri-371979/detay

Hikaye güzele benziyor. Gerçek bir olaydan esinlenmiş galiba, ne kadarı gerçek ne kadarı kurgu bilmiyorum.

9 Beğeni

Bunun filmi yok muydu?

Merak eden varsa bu kitabın ve aynı seriden bir kitabın daha içeriği paylaşılmış.

2 Beğeni

Evet, filmi de varmış.

The Crowded Room

Ben Split (Parçalanmış) filmini diyordum aslında, onun da benzer bir konusu vardı.

2 Beğeni

Kitabın

ve Shelter isimli film uyarlamaları varmış.

3 Beğeni

Anladım teşekkürler.
O halde kitabın eski olduğunu tahmin ediyorum.

Türkçe ilk kez basılmış galiba. Kitabın orijinal İlk baskısı wikipedia da 1981 olarak yazılmış.

1 Beğeni

Evet, üç film deyince tahmin etmiştim zaten. Parçalanmış’ı biliyordum ama diğerlerini ilk defa duydum.

1 Beğeni

Split filmi çok iyiydi, bayağı etkilenmiştim. Çoklu kişilik bozukluğu ilgimi çeken bir konu. Gerçekte de ismi bu muydu hatırlamıyorum ama gerçek bir olay. Hatta 24’ten fazla kişiliği olan insanlar da olmuş.
Bu konuda DC’nin Doom Patrol dizisinde de çoklu kişilik bozukluğu olan bir karakter var. Fantastik güçler ile birleştirilince ortaya çıkanlar da çok etkileyici.
Kitabı listeme ekleyeceğim, teşekkürler paylaşımınız için.

4 Beğeni

Okumadıysanız Brandon Sanderson’un Lejyon kitapları da ilginizi çekebilir.

6 Beğeni

Çok teşekkürler, daha önce duymamıştım. Mutlaka göz atacağım. :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Cem Yayınları yeni karanlık kitaplar;

image image
image image

Daha önce çıkanlar;

image
image image
image

19 Beğeni
3 Beğeni

Cem’in o güzelim siyah kapaklara mavi logoyu koymasına hiç anlam veremedim. Bu seriye bakabilirim aslında tek bir sorum var. Kitap sırtı yazıları yukarıdan aşağıya mı aşağıdan yukarıya mı?

1 Beğeni

Ben henüz hiç kitabını almadım, seri nereye gidecek diye bekledim ki devamı geldi. Bildiğim kadarıyla @alper almıştı bu seriden.

İthaki bırakmıyor ki alalım. :slight_smile:

Cem’in siyah kapaklı kitaplarından alma niyetim vardı ama İthaki karanlık kitaplarda aynı kitaplar olduğu ve olmayanların da basılma ihtimali olduğu için almadım.

4 Beğeni

Evet şimdi hatırladım, Kum Adam’ı almayı düşünüp İthaki’ye kaymıştın sonra sanki :slightly_smiling_face:

1 Beğeni