Yeni Kitap Haberleri

(Doğan Can Urul) #1462

(Hazal Çamur) #1463

10 Ocak’ta haber yapmıştık biz :cry:

(Tansel Diplikaya) #1464

Valla gözümden kaçmış, her yeni haberi de takip ediyorum bir de :roll_eyes:

(Hazal Çamur) #1465

Nazarlık olsun bu :slight_smile:

Bu arada kitaba dair yorum yapmamak da olmaz. Yıldızlar karması gibi bir derleme olmuş. Farklı yazarların bir araya geldiği kitapları seviyorum. Okumayı düşünüyorum.

Tolstoy bütün eserleri editörü Sabri Gürses’in şöyle bir tweeti var;
sabrigursess%20tweet

Sizin yazdığınız gibi bu tweete göre 2019 yılında 13 cilt yayınlanacak

Tolstoy, Bütün Eserleri. Başladık. Rusçadan çeviri ve editörlük: Sabri Gürses & Uğur Büke. Ciltli ve ciltsiz iki seçenekle. 2019 farklı bir yıl olacak. pic.twitter.com/xSJZbPpPc2

— Sabri Gürses (@Ceviribilim) 18 Ocak 2019

(Doğan Can Urul) #1467

image

(Hiçliğin bekçisi…) #1468

Acaba hepsini toplu satarlar mı? Set halinde şöyle mis gibi almak var.

Bilmiyorum, tüm külliyat mı çevrilecek veya tam olarak kaç cilt basılacak o konuda da net bir bilgi edinemedim. Rusça 90+22 cilt var deniliyor.

Tüm külliyat çevriliyorsa her ay 1 cilt olsa 90 ay +22 ay,

konut kredisi süresi gibi olacak :slight_smile:

Çıktıkça her ay almak hem ekonomik olarak hem de okuma anlamında daha kolaylaştırıcı olmaz mı?

Uzun süreli bir çalışma olacaksa ve ülkemizdeki kağıt problemi için hiçbir adım atılmayacaksa devam kitapları kur-kağıt maliyeti nedeniyle daha da artacaktır. Şu an ki fiyatlar yüksek gelebilir ama ileride göreceklerimize göre sanırım daha makul olacak.

(Hiçliğin bekçisi…) #1471

Belki bazı ciltler birleştirilebilir. Eğer içlerinde inceler var ise daha kısa sürede de çıkabilir. Ben tek tek aldığımda tamamlanmadan psikolojik olarak okumaya başlayamıyorum. O yarımlık hissi beni kemiriyor. Bu sebeple hep bitirilmesini bekliyorum. Bir de Tolstoy’un bazı eserlerini gerçekten okumak bir çile özellikle ilk yazdıkları. Bazen diyorum ki bu Tolstoy mu? Bu Tolstoy ise ben ne okudum daha önceleri? Tabi bu külliyat da bu sebeple ilgimi çekiyor. Bir yazarın nasıl geliştiğini deneyimleyebileceğim. Çeviri ve imla konusunda şüphelerim var. Daha önceleri özellikle Tolstoy’da bunun işkencesini çok çektim. Bir mağazada incelemeden almayı düşünmüyorum.

(Emre ) #1472

Yuh be hiç 90+22 cilt derken, kitap sayısı mı yoksa her biri 300-500 sayfa arasında olan ciltli kitaplar mı? O kadar yazdıysa eğer Tolstoy’dan bir epik-fantazi veya bilim-kurgu da beklerim.

Hasan Ali Yücel Klasikleri dizisine yeni kitap geliyor sanırım. :slight_smile:

(kimyager_ferhat gürdoğan) #1474

Cilt derken, kitap sayısıdır muhtemelen. 90 kitabı basılmış,ya da 90 kitap yazmış sonrasında 22 cilt olarak bir araya getirilmiş diye anlıyorum ben yazılanlardan…
Yukarıda biraz abarttım :slight_smile: durum o şekilde değildir.

Seri kitaplar konusunda ben de sizin gibiyim… Tamamlanmadan okuyamıyorum veya okursam beklemek bezdiriyor beni. Ama toplu eserler için böyle değilim, zaten bir yazarın kitaplarını (seriler hariç) çok nadir durumlar dışında arka arkaya okumuyorum.

(Oğuz Eren) #1477

Aşağıda benim Tolstoy tüm kurgu eserler listem var.

Otobiyografik üçlemeyi tek cilt olarak bastılar. Hikayeler + Sivastopol dört cilt gibi anlıyorum. Etti beş. Oyunlar var, eder 6.

Savaş ve Barış, Anna Karenina, Diriliş ayrı basılır herhalde. Etti 9.

Aile Mutluluğu, Kazaklar, İvan İlyiç’in Ölümü, Kroyçer Sonat ve Hacı Murat gibi novellalar hepsi tek tek basılsa bile toplamda 14 cilt ediyor.

Uzun romanlar ikişer cilt olabilir, kurgu dışı eserler eklenir filan ama öyle 90 cilt edecek bir külliyat yok bana sorarsanız.

Orj.Basım Orj.Ad Kitap Tür
1852 Childhood Çocukluk (Çocukluk, İlkgençlik, Gençlik) Roman
1852 The Raid Baskın (Kafkas Tutsağı) Baskın (Baskın-Cem) Öykü
1854 Boyhood İlkgençlik (Çocukluk, İlkgençlik, Gençlik) Roman
1855 The Wood-Felling Orman Kesimi (Kafkas Tutsağı) Orman Kesimi (Baskın-Cem) Öykü
1855 Sevastopol in December 1854 Aralık’ta Sivastopol (Sivastopol) Öykü
1855 Sevastopol in May 1855 Mayıs’ta Sivastopol (Sivastopol) Öykü
1855 A Billiard-Marker’s Notes Öykü
1856 Youth Gençlik (Çocukluk, İlkgençlik, Gençlik) Roman
1856 Sevastopol in August 1855 1855 Ağustos’unda Sivastopol (Sivastopol) Öykü
1856 The Snowstorm Tipi (Efendi ile Uşağı) Tipi (Tipi) Öykü
1856 Two Hussars İki Süvari Subayı (Üç Ölüm), İki Hafif Süvari (Sergi Baba ve İki Hafif Süvari) Öykü
1856 A Landlord’s Morning Toprak Ağasının Sabahı (Tipi) Öykü
1856 Meeting a Moscow Acquaintance in the Detachment Rütbesi Düşürülen (Kafkas Tutsağı) Tenzil-i Rütbe (Tipi) Öykü
1857 Lucerne Öykü
1858 Albert Albert (Üç Ölüm) Öykü
1859 Family Happiness Aile Mutluluğu Kısa Roman
1859 Three Deaths Üç Ölüm (Üç Ölüm) Öykü
1863 The Cossacks Kazaklar Roman
1863 The Porcelain Doll Öykü
1863 Polikúshka Polikuşka (Efendi ile Uşağı) (Polikuşka) Öykü
1869 War and Peace Savaş ve Barış Roman
1872 God Sees the Truth, But Waits Tanrı Doğruyu Görür, Ama Geç Söyler (Halk İçin Hikayeler) Öykü
1872 The Prisoner in the Caucasus Kafkas Tutsağı (Kafkas Tutsağı) Esirlerin Kaçış Serüveni (Herşeye rağmen sevgi) Öykü
1872 The Bear-Hunt Ayı Avı (İnsan Ne ile Yaşar?-Dipnot) Öykü
1877 Anna Karenina Anna Karenina Roman
1881 What Men Live By İnsan Ne İle Yaşar? (Halk İçin Hikayeler) İnsan Neyle Yaşar? (İnsan Neyle Yaşar?-İŞ) İnsan Ne İle Yaşar? (İnsan Ne ile Yaşar?-SİS) Öykü
1884 Memoirs of a Madman Öykü
1885 Quench the Spark, A Spark Neglected Burns the House Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli (Halk İçin Hikayeler) Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli (Herşeye rağmen sevgi), Kıvılcımı Söndürmeyen Ateşi Zaptedemez (İnsan Neyle Yaşar?-İŞ) Öykü
1885 Two Old Men Hac yolunda iki ihtiyar (Halk İçin Hikayeler) İki İhtiyar (Bir Gencin Dramı) Öykü
1885 Where Love Is, God Is Kunduracının Misafirleri (Halk İçin Hikayeler) Öykü
1885 Ivan the Fool Aptallar Kralı (Halk İçin Hikayeler) İvan’ın Sırrı (Bir Gencin Dramı) Öykü
1885 Evil Allures, But Good Endures Tanrının Gücü Yeter, Şeytanın Yetmez (Halk İçin Hikayeler) Öykü
1885 Two Brothers and Gold İki Kardeş ve Altın (Halk İçin Hikayeler)
1885 Wisdom of Children Küçük kızlar büyüklerden akıllı çıktılar (Halk İçin Hikayeler) Kızlar Büyüklerden Akıllıymış (İnsan Neyle Yaşar?-İŞ) Öykü
1885 Ilyás İlyas (Halk İçin Hikayeler) İlyas (İnsan Neyle Yaşar?-İŞ) Öykü
1885 The Candle, Svechka Mum (Halk İçin Hikayeler) Mum (Bir Gencin Dramı) Mum (İnsan Neyle Yaşar?-İŞ)
1886 The Death of Ivan Ilyich İvan İlyiç’in Ölümü, Çaresiz Hastanın Ölümü (Herşeye rağmen sevgi) Kısa Roman
1886 The Three Hermits Üç İhtiyar (Halk İçin Hikayeler) Öykü
1886 Promoting a Devil Küçük Şeytan bir çeyrek ekmeğin acısını nasıl çıkardı (Halk İçin Hikayeler) Şeytanın Hilesi (Herşeye rağmen sevgi) Küçük Şeytan bir çeyrek ekmeğin acısını nasıl çıkardı (Küçük Şeytan) Öykü
1886 How Much Land Does a Man Need? İnsana ne kadar toprak lazım? (Halk İçin Hikayeler) İnsana Çok Toprak Gerekir mi? (İnsan Neyle Yaşar?-İŞ) İnsana ne kadar toprak lazım? (İnsan Ne ile Yaşar?-SİS) Öykü
1886 The Grain Yumurta Büyüklüğünde Tohum (Halk İçin Hikayeler) Öykü
1886 The Godson Vaftiz Oğlu (Halk İçin Hikayeler) Yoksul Köylünün Oğlu (Herşeye rağmen sevgi) Öykü
1886 Repentance Tövbe eden günahkar (Halk İçin Hikayeler) Öykü
1886 Croesus and Fate Öykü
1888 Kholstomer Öykü
1889 The Kreutzer Sonata Kroyçer Sonat Kısa Roman
1889 A Lost Opportunity, Put out of fire before it spreads Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli (Halk İçin Hikayeler) Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli (Herşeye rağmen sevgi), Kıvılcımı Söndürmeyen Ateşi Zaptedemez (İnsan Neyle Yaşar?-İŞ) Öykü
1889 The Devil Şeytan (Halk İçin Hikayeler) Bir Gencin Dramı (Bir Gencin Dramı) Şeytan (Bordo Siyah) Öykü
1891 The Empty Drum Davulun Sesi, Irgat Emelyan ve Boş Davul (Halk İçin Hikayeler) Boş Davul (Küçük Şeytan) Öykü
1892 Françoise Françoise (Halk İçin Hikayeler) Öykü
1893 A Talk Among Leisured People Öykü
1893 Walk in the Light While There is Light Aydınlık Var Oldukça Aydınlıkta Dolaşın (Halk İçin Hikayeler) Öykü
1893 The Coffee-House of Surrat Öykü
1895 Master and Man Efendi ile Uşağı (Efendi ile Uşağı) Kar Altında İki Yolcu (Halk İçin Hikayeler) Bey ve Uşağı (İnsan Ne ile Yaşar?-SİS) Öykü
1897 Too Dear! Pahalıya Oturuyor (Halk İçin Hikayeler) Öykü
1898 Father Sergius Sergi Baba (Sergi Baba ve İki Hafif Süvari) Peder Sergey (Baskın-Cem) Öykü
1899 Resurrection Diriliş Roman
1903 Esarhaddon, King of Assyria Asuri Hükümdarı Asarhadon (Halk İçin Hikayeler) Hayat Bir Bütündür (Bir Gencin Dramı) Asur Kralı (Küçük Şeytan) Öykü
1903 Work, Death, and Sickness İş, Ölüm, Hastalık (Halk İçin Hikayeler) Öykü
1903 Three Questions Üç Soru, Üç Soru (Küçük Şeytan) Öykü
1903 After the Ball Balodan Sonra (Bir Gencin Dramı) Balodan Sonra (Baskın-Cem) Öykü
1905 Feodor Kuzmich Öykü
1905 Alyosha the Pot Öksüz Çocuk (Bir Gencin Dramı) Öykü
1905 Korney Vasilyev Korney Vasilyev (Üç Ölüm)
1905 Strawberries Çilekler (Üç Ölüm)
1906 What For? Öykü
1911 The Forged Coupon Kısa Roman
1912 Hadji Murat Hacı Murat Kısa Roman
Herşeye rağmen sevgi Öykü
Yaşlı Kavak Çocuk Öyküleri
Küçük Şeytan - Öykücükler Çocuk Öyküleri
Erik Çekirdeği Çocuk Öyküleri
Üç Öğüt (Halk İçin Hikayeler) Öykü
Cehennemin Yıkılışı, Sonra Yeniden Kurtuluşu (Halk İçin Hikayeler) Cehennem Adası (Bir Gencin Dramı) Öykü
Kırk Yıl (Halk İçin Hikayeler) Öykü

(Tayyip) #1478

Epsilon yayıneviyle bir konuşmam olmuştu. Yakında Taht Oyunları serisinin ciltli basılacağını söylediler. 2019’da görebileceğiz.

(Berkay) #1479

Şimdi mi akıllarına gelmiş :joy:

(Umut Özak) #1480

Bassalar da para yok :joy::joy::joy:

(Hiçliğin bekçisi…) #1481

Taht Oyunları’nın tanesini 16 tlden almıştım fuardan seneler evvel. Adam yazmıyor diye okuyamıyorum. Yazsa da okusam… :persevere: