Yeni Kitap Haberleri

(Gülçin Akın) #2005

@Asli_Dagli Kapak çok güzel. Daha nicelerinde adınızı görürüz umarım. :cherry_blossom:

@narpal Nice güzel senelere. :tada:

(Mustafa Erdem) #2006

Teşekkür ederim :slight_smile: 1 sene ne çabuk geçmiş.

resim

https://www.alfakitap.com/kitap.php?id=373179

resim

https://www.alfakitap.com/kitap.php?id=373180

(Doğan Can Urul) #2008

Ateş Tufanı kapağı çok iyiymiş. Dikkatimi çekti ve biraz araştırdım da “Ibis Üçlemesi” olarak geçen serinin son kitabıymış. Hiç haberim dahi yoktu seriden. Alfa, Ağustos 2018’de başladığı seriyi 2019 Mart itibariyle bitirmiş olmuş böylece. Her eser bir olmuyor ama her seri bu hızla yayınlansa keşke. Tebrik etmek lazım Alfa’yı çok iyi çalışıyorlar.

Diğer kapaklar da görülmeye değer bu arada.

image image resim

Bandrol bilgisi verirken son kitap diye yazmıştım bu sefer atlamışım. :slight_smile:

Alfa gerçekten çok iyi çalışıyor. Seri tamamlandığına göre alım yapabiliriz. :smiley:

(Serkan) #2010

Daha önce de belirtmiştim, Alfa yı bende seviyorum ama Philip K. Dick kitaplarında çok çok fazla hata var. Bir gün bu hataları fotoğraflarıyla birlikte bir başlıkta paylaşacağım, şu an çok yoğun olduğumdan uğraşamıyorum.

Altıkırkbeş’i eleştirirken Alfa’nın da aynı derecede olan bu hataları canımı çok sıkıyor.

(Serhat) #2011

(fatih çetin) #2012

Twitter’da gördüm. PKD çevirileri rezalet diye paylaşılmış sanırım.

(Yasin) #2013

Alfa maalesef bazı kitapları daha yeni mezun gençlere çevirttirip zerre editörlük yapmadan basıyor. Tamam kitap çıkarma hızları, baskı kalitesi falan övüyoruz ama cidden bazı kitapları rezalet çevirilere sahip. Ben mesela Philipp K. Dick’in Toplu Öyküler 1. cildini okuyamamıştım. Batı Felsefesi Tarihi 3. cildin çevirisi de çok yetersiz ve yazım yanlışlarıyla doluydu.

Bunlar geneli yansıtmaz muhtemelen. Sonuçta Hasan Fehmi Nemli, Işık Ergüden, İsmail Yerguz gibi çok iyi çevirmenlerle de çalışıyorlar. Kısacası bazı kitapları çeviri bilmeyen çevirmenlere çevirtmeyi bırakmalılar. Hadi çevirttiler diyelim. O zaman bari güzel bir editörlükten geçirsinler. Son okumasını yapsınlar.

(Serkan) #2014

Ne yazık ki bunu bir kitaba bakarak değil, 3 kitap (Uzay Piyangosu, Gelecek Seneyi Bekle, Alfa Ayının Kabileleri) bakarak söylüyorum. Hepsinde inanılmaz hatalar var. Örneğin bir cümlenin aynısı hemen ardından bir daha basılmış veya atıyorum ‘Gelecek’ kelimesi ‘Eglcek’ gibi, bunun gibi her 4-5 sayfada bir hata mevcut.

@annihilator tamamen katılıyorum, sanıyorum Gelecek Seneyi Bekle kitabını çeviren kişi hala okuyor. Yanlış olmasın ama okulda 2. senesi mi ne yazıyordu.

Ben daha Sizi İnşa Edebiliriz gibi gördüğüm kadarıyla çevirisi hakkında yorumları berbat olan kitaplara geçmedim ama bu şekildeyse herkes Altıkırkbeşi ne kadar eleştirdiysek aynısını Alfa için de yapmalıyız. Alfa’nın eleştirleri daha olumlu ve iyi değerlendireceğini düşünüyorum.

Philip K. Dick çektiği nedir arkadaş :slight_smile:

(Yasin) #2015

Belliki bazı kitaplar rezalet boyutunda kötü. Ben verdiğiniz örnekler kadarını bilmiyordum. Kesinlikle bunları dile getirmeliyiz. Karalamak için değil. Yayınevi yanlışlarını görsün ki tekrar yapmasın. Daha mezun olmamış birisine böyle büyük yazarların tercümesini teslim etmek nedir! Yazık.

(Serhat) #2016

9786051719139

https://www.alfakitap.com/kitap.php?id=373194

Kitap satış sayfasından:

On dokuzuncu ve yirminci yüzyıl Osmanlı tarihi, bir anlamda sürekli ayaklanmaların tarihidir. İmparatorluğun 19. yüzyıl sonlarında derin ve hissedilir bir şekilde yaşamaya başladığı ve yıkılışına kadar artarak devam eden sosyal, ekonomik ve siyasal çözümsüzlüklerin bir sonucu olarak, eşkıyalık hareketleri kısa sürede yaygınlaşmıştır. Eşkıyalığın, bu dönemde en gelişmiş, toplumsal katmanlar arasında eşitsizliğin en fazla belirginleşmiş bölge olan Ege’de ortaya çıkması ise tesadüf değildir. Ege’de eşkıyalığı yaygınlaştıran Çakırcalı Mehmet Efe, fakir halkın sevgilisi, babası, kahramanı kabul edilmiş, ezilmiş ve yılgın köylünün hak arayıcısı ve sözcüsü olarak halktan her türlü desteği görmüştür. Batılılarca Türkiye’nin “Robin Hood’u” ve “Dağların Kralı” olarak tanınan Çakırcalı Mehmet Efe, Batı kamuoyunca da ilgiyle izlenmiştir. 1995 yılı Afet İnan Tarih Araştırma Ödülü’ne layık görülen Sabri Yetkin’in elinizdeki çalışması, eşkıyalık hareketlerini dönemin sosyal, siyasal ve ekonomik yapısı içinde ele alırken, Halk Edebiyatımıza yansıyan türkülerle, dönemin ressamlarının betimlemeleriyle ve fotoğraflarla geniş bir yelpaze çiziyor.

(Serhat) #2018

Barok üçlemesinin ikinci kitabı ne zaman çıkar bilen var mı? Bandrol duyurusu çıkalı uzun zaman oldu ama duyurusu gelmedi kitabın.

Ben de bu düşüncelerinize katılıyorum. Alfa’ya bir şekilde iletilmeli bu sorunlar. Ben henüz okumadım ama ilk bakışta gözüme çarpan ve beni rahatsız eden şey, kitapların boyutu oldu.

O boyut PKD’ye özel değil,Örnegin Jules Verne de o boyutta Alfa Edebiyat, Alfa Felsefe ( karton kapak) boyutları aynı…

(Erdal) #2022

Ve ben ısrarla söylüyorum. Dışarıda taşımak ve okumak için boyları ideal, kitaplıkta da bir rahatsızlık yaratmıyor.

Öyle mi? Bilemiyorum, ben küçük boyutlu kitapları sevemedim. Hatta mümkünse hepsi aynı boyutta olsun istiyorum :slight_smile:

Ben de aynı fikirdeyim. ALFA’nın bu boyutlu kitaplarının tasarımlarını beğeniyorum