Yeni Kitap Haberleri

(Hiçliğin bekçisi…) #2133

Metis Bilim Kitapları konusunda bilgi verilmiş ama buraya eklenmemiş. Diziyi takip edenler olabilir veya olmayabilir. Son zamanlarda dikkat dağınıklığı konusu var forumda. Belki gözden kaçmıştır. Sorun yaşayanlar için belki faydalı olabilir.

Arka Kapak Yazısı:

"Beynimiz inanılmaz bilgi işleme sistemlerine ve insanlığın tanıdığı en karmaşık yapıya sahiptir. Fakat yine de eve dönerken süt almayı unutuyoruz. Peki bu nasıl olabiliyor?”

Adam Gazzaley ve Larry Rosen bu basit sorudan yola çıkarak, günümüzde hemen hepimizin muzdarip olduğu zihin dağınıklığı sorununu bir sinirbilimcinin ve bir psikoloğun bakış açısından ele alıyor. Yazarlar kitabın ilk kısmında insan beyninin bilişsel kontrol mekanizmasını açıklayarak şu gibi soruları yanıtlıyor: Bir hedefe odaklanmışken dikkatimiz neden kolayca dağılır? Bir işi bitirmeden diğerine geçmeye yatkın olmamızın evrimsel temeli nedir? Dikkatimizi birkaç şey arasında bölüştürmeye çalıştığımızda neler olur? Dikkat kapasitemiz hayatımızın çeşitli evrelerinde nasıl değişir? İkinci kısımda, yüksek teknoloji dünyasındaki koşulların bilişsel kontrol mekanizmamız üzerindeki bozucu etkileri ele alınıyor: Bilişim çağında her an her türlü bilgiye erişebilmemiz dağınık zihinlerimizi nasıl etkiliyor? Bilgisayar, tablet ve akıllı telefon gibi cihazlar sürekli daldan dala atlama eğilimimizi nasıl besliyor? Güvenliğimizi, sağlığımızı ve ilişkilerimizi tehdit ettiği durumlarda bile yüksek teknolojili cihazlarımızın cazibesine neden direnemiyoruz? Teknoloji bağımlılığımız can sıkıntısı ve kaygı gibi içsel faktörleri nasıl artırıyor? Kitabın son kısmında ise yazarlar, zihnimizin dizginlerini elimize almamıza yardımcı olacak pratik ipuçları ve tavsiyeler sunuyor.

Dağınık Zihin, topluca parlak ekranların esiri olduğumuz şu zamanlarda, teknolojiyi daha bilinçli kullanmamızın önemini gözler önüne seren ayıltıcı bir kitap.

Serdar Bey sanırım nihai kapak çalışmasını teslim etmiş. Ren’den Poe kitapları görünmeye başladı. Çeviriler de güzeldir umarım.

Barok Döngü 3lemesi ikinci kitap bizlerle :slight_smile:

(Aslı Dağlı) #2136

Ben birini cevirene kadar adam uc tane daha yaziyordu. Buralarda da daha cok Kafes hikayesi yazmasini isteyenler vardi. Ve simdi Kafes’in devami geliyor. Mujdemi isterim:)))

Ekleme: Ekim ayinda.

Alper’i etiketlemeliydiniz kendisi için günün haberi olabilir :slight_smile: @alper

Geldim, gördüm, sevindim, bekliyorum

(Aslı Dağlı) #2139

En Sevdigim @alper Bey’i nasil unuturum hakikaten!

Bugün yeni kitap haberlerinde sevindirici ve beklenti oluşturan haberler aldım kendi adıma, Malerman devam kitabı yazıyor, İthaki ödüllü bir seriyi basacak ve Barok Döngü 2. kitabı satışa çıkmış…

Evet, Jean-Pierre Gibrat’a ait bir seri. Ciltlisinin fiyatı uçuk olmaz umarım. Tabii ciltli basarlarsa. Erteleyiş ve Karga’nın Uçuşu’nu ciltli almadığım için pişman olmuştum.

(Emre ) #2142

Hadi bakalım ikinci kitap geldiyse başlama vakdi gelmiştir. Hayırlı olsun.

(Hüseyin gök) #2143

Sınırlı sayıda olsa ciltli basarlar.Ayın 20sine 2-3 tane flaneur kitabı çıkacak ciltli olanlar dükkana özel olacak nette satılmayabilir.

(Erman Akman) #2144

Michael Ondaatje’den bir kitap daha geliyor.

From Hell’in ciltlisi bayağı pahalı olacak. Edessa ciltlisini getirirse, taksitli alacağım.

(Hüseyin gök) #2146

Kaç taksitle alıyorsun ve daha mı tasarruflu oluyor öyle?

Biraz üstüne koyuyorlar. Bir anda 200 küsür vermekten daha iyi oluyor. Kendi sitesinde değil de, N11.com’dan taksitli satış yapıyor. Maksimum 6 taksit vardı sanırım.

(Aslı Dağlı) #2148

Kirmizi Piyano da film oluyormus…

@alper beycigim, sizin de haberiniz olsun.

(Hüseyin gök) #2149

Bird box gibi olacaksa hiç olmasın bence sonuna kadar bişey olmasını bekledim ama sonunda bir daha izlemek üzere kapamıştım filmi maalesef :frowning:

(Aslı Dağlı) #2150

Siz begenmemis olabilirsiniz lakin dunya uzerinde milyonlarca insan o filme bayildi. Ben ise henuz izlemedim. Yalnizca bir kitabin daha, hele ki kendi cevirilerimden birinin daha sinemaya uyarlanmasi beni mutlu ediyor. Gorseli buraya yuklememin nedeni de mutlulugumu paylasmakti.

“Birdbox gibi olacaksa hic olmasin,” gibi keskin bir uslubu ise kendimce gormezlikten gelecegim. Cunku aksi takdirde sadece soyle demem gerekir: “Tamam.”

(Hüseyin gök) #2151

Kitap güzel olabilir kitaba sözüm olamaz zaten ama iyi yapılmamış bir filmi eleştirmek neden keskinlik oluyor ki?Eleştiri ve yorum kararsız kişiler varsa bilgi edinmesi için yapılır bende filmi izledim ve filime dair bir eksikliği dile getirdim.Filimin işleyişi güzel,görüntü kalitesi iyi ama ha bişey olacak ha oldu diye diye 2 saati “Bana göre” ziyan etmek oldu.Ben kimseye bu filimi veya bundan sonra çıkacakları izlemesin diyemiyorum sadece izledikten sonra aynı şeyleri hissedebilirler demek istedim :slight_smile:

(Aslı Dağlı) #2152

Karsilikli bir tartismaya cevirmek istemiyorum ama sunu da soylemeden edemeyecegim.

Bu ikinci yorumunuz “benim” dogru buldugum uslup. Simdi “bence” filmi layikiyla elestirdiniz. Fakat ilk yorumunuzdan alintiladigim o cumle onyargi iceriyor ve ben boylesine cok kitap okuyan, binlerce evrene girip cikan, kendini on binlerce karakterin yerine koymayi basaran kimselere onyargiyi yakistiramiyorum.