Yüzüklerin Efendisi’ni Okuyacaklar Cemiyeti 📖

Yo, hayır :sweat_smile: Değişmez değil mi? :joy:

2 Beğeni

Çok sevince bu oluyor:
(Kendi başlığım canlansın az) :joy:

3 Beğeni

Hayır, @Rena dur! Şimdi sakince elindeki kitabı bırak ve kitaplığın önüne gidip biraz Harry Potter kitaplarını sev. Bu söylediklerin için Hermione ağlıyor, Ron sinirle kitaplığın arkasına geçmiş ve Harry sana onları terk etmemeni söylüyor. :smile:

5 Beğeni

Uzun süre ne yazacağımı bilemedim. :joy: Ben hiç terk eder miyim onları? Profil fotoğrafım da duracak, Yüzüklerin Efendisi’ni de ikna ederim liderlik Harry Potter’da kalacak :joy:
@erce çok güzel bir yazıymış, ellerinize sağlık. :slightly_smiling_face:

4 Beğeni

Harry potterdan sonra okuduğum ilk fantastik seridir.Filmerini onlarca kez izlemiş, hobbiti de yüzüklerin efendisini de silmarillionu da okumuş biriyim.Ama onun üstüne asoiaf kkg okudum dune başladım elimde witcher var yani lotrdan baya soğudum şu sıralar. Özellikle fanlarının sorgusuz sualsiz kör kütük savunması…

2 Beğeni

O zaman sizi diğer cemiyete bekleriz.

2 Beğeni

Abartıldığını Düşünenler güzel bir cemiyet ismiymiş :slightly_smiling_face:

Alternatif cemiyet isimleri

• Yüzüklerin Efendisini Okuyup Abartılmadığını Düşünenler Cemiyeti
•Yüzüklerin Efendisini Okuyup Abartılıp Abartılmadığından Emin Olmayanlar Cemiyeti
•Yüzüklerin Efendisini Yarıda Bırakıp Tekrar Başlamayı Düşünenler Cemiyeti
•Yüzüklerin Efendisine Başlamayı Düşünüp Bir Türlü Başlayamayanlar Cemiyeti
•Yüzüklerin Efendisi Muhabettinden Usanıp Yine de Yazılanları Okuyanlar Cemiyeti

3 Beğeni

Lütfen bu konuda yalnız olmadığımı söyleyin. :neutral_face: :sweat_smile:
Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği’ni bitirmeme 5 bölüm kaldı. Ama sanki çok şeyi bilmiyormuşum gibi geliyor. Soru sorsanız cevap veremem herhalde. (Deneyelim mi?) Tüm o hükümdarlar, ölümleri, savaşlar falan hepsini karıştırıyorum. Aynı zamanda yer isimleri, hepsi bir-birine benziyor. Benzemeseler bile aklımda bazılarını zor tutuyorum, bazılarını unuttum bile, Harry Potter’da hiç böyle değildi, ne karakter isimlerini, ne de yer isimlerini unuturdum. Belki de biliyorumdur da bana öyle gelmiştir, belki de filmlerini izleyince düzelir. Sadece ben miyim böyle olan? Anladığım kadarıyla bir kere okumakla olmayacak, kitap çok güzel ilerliyor, yani bir zaman seve-seve tekrar okurum, ama kendimi Yüzükler konusunda çok bilgisiz hissediyorum, ki muhtemelen öyleyim.
Ben ilk kitabı bitireyim, Hobbit’in 3 filmini ve Yüzük Kardeşliği filmini izlemeyi planlıyorum. Anladığım kadarıyla çok iyi uyarlamaymış Yüzüklerin Efendisi filmleri. Ilk filmi izleyeyim, daha sonra araya hiçbir kitap almadan devam edeceğim okumaya (araya nasıl kitap alabilirim ki, kitap yarım kalmışken:))

3 Beğeni

Yüzüklerin Efendisi’ni okurken böyle olması çok doğal. Harry Potter gibi olmaması kısmı özellikle :slight_smile:

Temel hikayeyi takip edip keyif aldıktan sonra problem yok bence. İlla her şeyi anlayıp hatırlayacağım dersen, okuman gereken farklı kitaplar var. Üzerine de Yüzüklerin Efendisi’ni tekrar okumalısın :slight_smile:

3 Beğeni

Harry Potter kitabında isimler, yer isimleri kolay. Ben Hobbit kitabında olan isimleri, yer isimleri bazılarını unutdum. :joy: :joy:

2 Beğeni

Yani Orta Dünya’da yaşamışım gibi herşeyin yerini, hangi nehrin kıyısında ne var, hangi vadinin sonunda hangi dağ var, dağın zirvesi karlı mı karsız mı bileme gerek yok mu? :smiley: Sevindim buna, çünkü benim hafıza kaldırmıyor o kadarını. Elrond’un Divanı’nda anlatılanları bir kaç kere okudum, anladığımı anladım, anlamadığımı da anlamaya çalıştım, şu kuleler meselesine gelince Minas Tirith, Muhafız Kulesi falan derken, kaldıramadım o kadarını. Umarım filmde iyice anlatılmıştır, kendim okuyunca bir hayır gelmedi, herhalde birisi anlatırken dinlemek daha kolaydır.

Hobbit’tekiler o kadar zor gelmedi, zaten Hobbit kolay anlatım diline sahipti aynı zamanda, aklımda tutmam pek zor olmadı. Ama tabii ki unuttuğum birkaçı var. :sweat_smile:

2 Beğeni

Benim de :joy: :joy: :joy:

2 Beğeni

@Rena
Karıştırman çok normal. Israrla anlatamadığımız için oluyor bu. Adam kronolojik olarak bir tarihçe yazmış zaten. Silmarillionu okuyanların bile büyük kısmı Güç Yüzüklerine Dairi okumuyor. Ondan sonra o kim bu kim niye öyle gibi şeyler ortaya çıkıyor.
Tolkien bu yüzden abartılıyor ama bunu kafadan sakat üç beş bik bikçiye anlatamıyorum. O ayarda bir dünya yaratıp, yaratılışı tarihlendiren ve detaylandıran çok çok az insan var. Sadece tarih de değil birde mit kurulmuş. Çoğu kurgunun miti vardır ama adam Grom ölüler tanrısıdır der ve işi bitirir. Ne o tanrı figürü nasıl ortaya çıktı, niye bir başkası değilde o ölümü simgeler, ölüm tanrısı kötümüdür yoksa biz ölüm kötü olduğu için mi öyle algılarız değinmez bile.

Başlık " Yüzüklerin Efendisi" kelimesi içerdiğinden saygı duyuyorum. GOT ile karakter karşılaştırması yapıyor adam haklı olarak. Sonrada diyorki hikaye çeşitliliği GOT ta daha fazlaymışta bilmem ne.

Konuya dönelim: Tolkien bir yaş pasta iste Yüzükler ve Hobit sadece krema ve meyvesi olur. Bunun birde keki, fırınlanması ve bir bütün olarak sunulması var. Sen de tattıkça merak ediyorsun.
Sadece Bu adamda değil bunun Fantastik kurguda yaptığını H.P . Lovecraft da kurgu - gerilim-korku da yapmıştır. Bizde amele gibi Cthulu’nun çağrısı güzel hikaye der geçer adam, ama aslında Cthulu bir mit dir. Tolkien gibi bir miti kurmuştur. Haliyle bu yazılar o kadar detaylı ve sayfalar süren bir hal alır ki bırak unutmayı bazen okuduğunu anladığını sanırsın, yıllar sonra ortaya çıkar lan burada bu bunu demek istememiş diye.

Tavsiyem çok takılmadan ilk okumaları hikaye gibi yap geç. Sonra bir kış günü sakin kafayla Silmarillionu eline al :smiley:

4 Beğeni

Filmde daha iyi anlatılan hiçbir şey yok. Hatta “aynı” anlatılan şeylerin sayısı da çok az :slight_smile:

Ancak görsel bir rehber sunabilir ekstradan hatırlamaya yardımcı olmak için. Onun dışında yardımcı olacağını sanmıyorum, ana hikayenin aynı olması dışında hiçbir benzerliği olmadığı için :slight_smile:

2 Beğeni

Birkaç mesajdır görüyorum ki Tolkien sevgin biraz fazla harlı gibi :slight_smile:

Bu kadar ateşli sevgiler genellikle keyifli olmazlar :slight_smile: Çünkü ona ayırdığın vakti sevmek yerine, ne kadar çok sevdiğini düşünmeye harcarsın :slight_smile:

2 Beğeni

Bir de şu açıdan bakalım
Forumda:
Lovecraft abartanlar cemiyeti
Rıfat Ilgaz aslında tırttır cemiyeti
Uğur Mumcu ne kadar gazeteciydi cemiyeti
H.R.Giger tasarımdan ne kadar anlıyor cemiyeti

gibi bazı cemiyetler yok hocam, ondan öyle geliyor. :smiley:

Ama belki de bu bir tepki olarak doğmuştur :slight_smile: Sizin gibi kıymetli ve Tolkien’e karşı sevgi dolu arkadaşların ateşine karşı hani :slight_smile:

Türkçe basılan bütün Orta Dünya kitaplarını okudum. Bitmemiş Öyküler kitabını okuduğumda biliyorum dediğim kitaplarda bile ne kadar eksiklik olduğunu gördüm ve bunlar J.R.R. Tolkien’in kırk sene kadar taslak olarak yazdıkları. Seri yarım bıraktırılmasaydı karakter ve dünya gelişimi çok daha geniş olurdu. 6:45 baskılarının arkasında sözlükler var yer isimleri için, İthaki baskılarında var mı bilmiyorum. Bu sözlükler Silmarillion okurken çok işime yaramıştı.

3 Beğeni

@Erce anladım teşekkürler, kış günü olmasına dikkat edeceğim özellikle :smiley:

Demek istediğim buydu :smile:

3 Beğeni

Konu sapmasın diye çok detay yazmıyorum. Harlı kısmını yazarken ölçemiyor insan,iç ses ve algılama meselesi.
Ben Ortaokulda sanırım 98 senesiydi ilk defa kitap okumaya Tolkien ile başladım. Bana kimse kitap okutamazdı. Sonra sonra diğer fantastik kurgular geldi, derken bir baktım tarih, araştırma, sanat vs acayip şeyler okumaya başladım. Ama saydığım isimlere karşı hassas olmamada pop kültürün de rolü var.
Keşke hiç film çekilmeseydi de, böyle ortalık malı olmasaydı bazı şeyler dediğim çok eser var. Dune da öyle keza… Westwood yapımı Dune 2000 oynamamış, Stingli bir dune filmi izlememiş, o güdük kalın kitaplarla dost kitapevinden Herbert almamış biri nedense benim gözümde bir tık hafif kalıyor. “Dune ne kadar bilimkurgu” derse işte o zaman hararet tavan olabiliyor. :smiley:

1 Beğeni