Yüzüklerin Efendisi’ni Okuyacaklar Cemiyeti 📖

Ben üçlemeyi (Lotr) izledim ve fantastik türüne ilgi duyduğumu bununla fark ettim.
Hobbit Beklenmedik Yolculuk’u da izledim ama LOTR kadar sürükleyici değil gibi. Sanırım Hobbit daha hafifmis kitap olarak da. Hobbit kitabını da aldım okuyacaktım, ama yurttan apar topar çıkarken yanıma aldığım kitaplar arasında değildi. Orada beni bekliyor. Umarım beklediğim macera hissini 2 seride(Hobbit seri değil ama) de yaşarım.

1 Beğeni

Hobbit’ i eğer beğenirseniz bana da dersiniz bir ara alıp okurum. Ben filmini izleyince kitabını almaya gerek duymamıştım. Yüzüklerin Efendisinide yine ilk filmlerini izlemiş, sonra kitaplarını okumuştum.

1 Beğeni

Tabii ki, ama önce yurdun açılması lazım (en erken Haziran dediler :sob:)

1 Beğeni

Zaten kitabevleri kapalı olduğu için; güzel, alın deseniz bile alamazdım :smile:

1 Beğeni

Ben de okumadım, üstelik kitabı da aldım ama açıklayabilirim. Dediler ki: bu kitap fantastik edebiyatın üst seviyelerinde. Önce giriş seviyesinde bir şeyler oku, sonra gel Orta Dünya’ya başla. Daha toyuz… :grimacing:

2 Beğeni

Buraya da link bırakalım, en üste de koydum:

Kitap hakkında @mit incelemesi,bilgi edinmek isteyenler olursa eğer…

İlk ban geldi :grinning:

1 Beğeni

Olmadı bu. Hiç olmadı. Okumasanız bile, bir günah gibi gizlemeliydiniz bunu bizden. Ama hepinizi bir bir not ettim şimdi.

4 Beğeni

Yüzüklerin efendisinde her ne kadar kitaba sadık kalınmaya çalışılmışsa da yine de hem eksik anlatım hem de okumanın verdiği zevki tatmak için okumalısınız bence.

Altered Carbon’u ne izledim ne de okudum ama listemde o yüzden yorum yapamam ama Kara Kule filmi gibi bir felaket yüzünden kitap serisini kaçırmamalısınız bence çünkü karakter isimleri dışında kitap ile alakalı hiç birşey yok filmde. Ama seriyi sevenler kadar sevmeyenler de çok, eğer okumak istiyorsanız önce bir göz atmanız daha iyi olur.

2 Beğeni

Okuyan Fantastik Severler için muazzam bir eserdir. Ama okuyup Fantastikten haz etmeyenler içinse biraz bunaltıcı bir eser olabilir. Ama lütfen milyonların sevgilisinden daha çok sevdiği şeyi yerden yere vurmayalım. Yoksa 1 dakikalık ban yersiniz. :smiley: :smiley:

2 Beğeni

Hobbit’in filmleri çok kötüydü. Muhtemelen üçleme yapalım daha çok sağalım demişler ama berbat etmişler. Kitabı daha rafine.

3 Beğeni

Hobbit çok çocuksu başlar, çok basit ilerler. Çünkü Tolkien ona çocukları için yazdığı bir masal olarak başlamıştır. Cüceler şarkı söyler, tekerlemeler ve şiirler anlatılır, olaylar masalsı ilerler… Beorn’ün evi bilhassa sıkıcıdır.

Ta ki Yüzük ve Gollum ortaya çıkana kadar…

O andan sonra kitap giderek daha karanlık bir havaya bürünmeye başlar. Yüzük’ün ve Sauron’un gölgesi âdeta kitabın üstüne düşer. Sonlara doğruysa işler hepten çığırından çıkar. Kitabın ilk yarısıyla ikinci yarısının alakası yoktur kısacası. Savaşlar, ihanetler, ordular, ölümler, kan, yangın, büyü… Tolkien’in kalemi Yüzük fikriyle evrim geçirir âdeta.

17 Beğeni

Sizce kitabı okumadan izlersem kitabı okurken olumlu mu yoksa olumsuz yönde etkisi mi olur?
@mit Hocam evrene Hobbit ile giriş yapmak mantıklı olur mu?

Sayın @mit bana şöyle bir kaç dakikalığına bir yöneticilik verseniz de ben de Zaman Çarkı ve Robert Jordan hakkında kötü konuşanları bir banlasam?

3 Beğeni

Lotr da kitap film farklıklarını netten araştırıp öğrenmiştim. Kara kule de aslında seride eksik kitap ve bazılarında çevirinin baya kötü olduğunu duymuştum ondan almadım.

1 Beğeni

Koca evrene Hobbit’le giriş yapmak en mantıklısı. Hele yaşınız gençse ve henüz çok fazla fantastik okumadıysanız Hobbit birebir bu iş için. Yoksa Yüzüklerin Efendisi ağır gelir, sıkılırsınız, size de kitaba da yazık olur :slight_smile: Bana kalsa Hobbit filmlerini hiç izlemeyin, çok kötü bir üçleme çünkü.

Olmaz, ben daha o seriyi okumadım. Beni de banlarsın sonra. Yemezler :smiley:

7 Beğeni

Bende karakter fazlalığı, yer zaman eklentilerin fazla olması sebebiyle bir türlü başlamak isteyip de bir türlü nasıp olmamıştı Son 2 ay kadar ama youtubeda yüzüklerin efendisi ile ilgili kanalların rehberliği eşliğinde okudukça izledikçe okumaktan zevk aldığım seri haline geldi ve tüm Tolkien kitaplarını toplamaya başladım kitapların hepsini 2.el olarak temin ederek kitaplığımda çok güzel yer tutmaya başladı :))

6 Beğeni

“Yüzükler’in Efendisini okumadığınızı özgürce ifade edebilirsiniz ama sonrasını garanti edemem”
-İhsan Mugabe-

13 Beğeni

@mit’in dediğine katılıyorum izlemezseniz çok bir şey kaçırmazsınız ama izleyecek olursanız Hobbit diye düşünerek izlemeyin. Kendi içinde de başarısız bir film ne yazık ki.

2 Beğeni

Tolkien’in pek çok mitolojiden ve halk masallarından yararlandığını biliyordum, burada biraz eksik kalmışım. Amanın :sweat_smile:.

O kadar kullanıldı ki bu iki tür, dünya milletlerinden biri olarak görebiliriz, o açıdan dedim :sweat_smile:. Kendimden çok onları tanıyorumdur resmen. Bela derken de her seviyeden yazarın kullandığı güvenli liman, olarak lanse ediyordum.

2 Beğeni

Biraz önce Google’da yüzüklerin efendisi kitap şeklinde arttığımda çıkan kitaplık resmi sanırım buydu. Özellikle baktım link Kayip Rıhtım’dandı :smiley:

Mesaj alındı :grin: teşekkür ederim @mit ve @narpal

Güldürdünüz gece gece,siz de gülün e mi :grinning:

2 Beğeni