Yüzüklerin Efendisi’ni Okuyacaklar Cemiyeti 📖

Ağırlığı benim için sorun değil, yatarken uzanırken okurum her şekilde diyorsanız ciltlisi güzel. Benim gibi genelde yere paralel olarak okumayı seven biriyseniz zor olabilir.

1 Beğeni

Tuğla gibi olan gayet güzel duruyor. Ama benim gibi pratikliğe önem veriyorsanız okuması zor. Çoğu zaman üç kitabı ayrı ayrı da alsaydım keşke diyorum. :smile:

1 Beğeni

Kitabın kalınlığından çok puntosunun küçük olmasına takıldım ben. Yazı puntosu küçük olunca sahiden yorucu olabilir okuması. Otostopçunun Galaksi Rehberi tek cilt var bende. Onun yazıları çok küçük. Sıkıntı oluyor. Sahi daha onu da okumadım. Tek cilt olunca seri olduğunu unutmuşum :sweat_smile:

2 Beğeni

@narpal, @mephisto, @Expelliarmus cevaplarınızdan ötürü teşekkür ederim. :pray:t2:
Ben de Otostopçunun Galaksi Rehberi’ni okumadım(ama okumayı çok istediğim kitaplardandır, bir gün gelecek, hepsini okumuş olacağım :money_mouth_face:), aynı soruyu onun için de cevaplanmış kabul ediyorum.
Ne kadar da çok okumadığım kitap varmış yahu!

1 Beğeni

Seri kitaplar hakkında daha önce bi blog sitesinde güzel bir etkinlik yapılmıştı. Hatta ben de katılmıştım yarıda bırakmış olsam da… Neyse demek istediğim bu etkinliği yapan kişinin ve katılan kişilerin listelerine bakarak daha ne kadar çok ve ne kadar güzel seriler olduğunu öğrenebilirsin. Mesela şuna bakabilirsin: etkinlik sahibi Şule Uzundere’nin listesi.

1 Beğeni

Yüzüklerin Efendisi Tek Cilt ve ayrı ayrı 3 kitap halindeki edisyonlarına sahip biri olarak “hangisini almalıyım?” diyen kişilere belki yardımım dokunur diye yazıyorum:

Aslında sizin ne istediğinize bağlı. Birkaç örnek vererek açıklama yapmak isterim:

1. Tolkien hayranı mısınız?
  2. Sadece rahat bir şekilde okumak mı istiyorsunuz?
  3. Ama görüntü de istiyorum durumu mu var?

CEVAPLAR:

1. Hayranı iseniz tartışma kabul etmiyorum. İkisi de ayrı ayrı alınacak…
  2. 3 kitap halini almalısınız. Hem her seferinde “bu kitabı bitirdim” diyip mutluluk hormonu salgılarsınız hem de hani devamı hani devamı diyip arayış içine girersiniz ama korkmayın zaten diğer kitapları da sizde :slight_smile:
  3. Görüntülük bir olayınız varsa da Tek Cilt elbette daha güzel duruyor

Gelelim yazı büyüklüğü ve okunabilirlik kısmına…
Zerrece zorlanmayıp Tek Cilt halini okuyabiliyorum. Normal yazı boyutlarından elbette biraz küçük seviyede. Sayfa sayısını azaltmak için yüksek ihtimal. Ama hayatınızın şu ana kadarki bölümünde hiç küçük yazı okumadıysanız sıkıntı çekebilirsiniz. BELKİ o da.

Kısacası, ikisi de birbirinden güzel. Ve TUĞLA tanımı yapılmamalı çünkü cidden öyle bir ağırlık yok. Ve sözün en özü: TOLKİEN

(dipnot: Tek Cilt haline 70₺’den fazla vermeyin. Amazon’u takip edin. Çok sık bir şekilde 70’e düşüyor zaten. Amazon kampanyalarını ısrarla takip etmenizi öneririm.)

5 Beğeni

Keşke üç kitap için birleştirilmemiş ayrı ayrı ciltli baskılarını da hazırlasalar.

3 Beğeni

Bu cemiyete ben de adımı yazdırıyorum. Popüler olması beni birazcık kitaplardan uzaklaştırdı. Bir de filmleri çıktığı sıralarda “kitabı kötü olup filmleri güzel olan seri” şeklinde bir cümle aklıma kazınmış. Bundan dolayı da kitaplarına meyletmedim. Yine de okumak planlarım dahilinde. 3 kitap halini dişe dokunur bir indirimde satın aldığımda okuyacağım.

1 Beğeni

Tamamdır efendim :sweat_smile: paraya kıyacağız yapacak bir şey yok öyleyse. Başladıktan sonra hayranı olmamama imkan yok. Sadece elfçe yeter de artar.

Üstteki mesajda bunu düzeltiyorum :slightly_smiling_face:

Geçen seferkini kaçırdım, çok üzüldüm. Bir sonraki sefer fırsatım olursa kesinlikle düşünüyorum.

Bunun için okurlardan talep gitmesi gerekmez mi, sonuçta daha masraflı ve satılması önemli bir ürün olur(yayınevlerinin çalışma yöntemleri hakkında hiç fikrim yok öyle okuyun sorumu, yanlış düşündüysem mazur görün.)

Hoşgeldiniz, şeref verdiniz. Sayı da benim beklediğimden çok daha fazla imiş forumda (üçü geçmeyiz demiştim)(fiyasko tahminlere yazdım ben de adımı :smirk:)

İthaki Hobbit’in bile envai çeşit baskılarını yapmışken Yüzüklerin Efendisi üzmez bu konuda. Şu dönemde maliyetler iyice artıyor ama zamanla zarar etmezler. Yayınevine geçen aylarda sormuştum bunu düşünmüyoruz demişti.

1 Beğeni

Yüzüklerin Efendisi telifi Metis’te bu arada. İthaki’yi kastediyorsanız ufacık bir yanılsama var :slight_smile:

1 Beğeni

Kitabın en eski okurlarından birisiyim sanırım. Şuan baktım kitap 1997’de Türkiye’de çıkmış. Ben lise sondaydım sanırım. 1999da üniversiteye gittiğimi düşününce 98-99 civarında okumuşum.

Abimin elindeki kitabı görüp üzerindeki “İnsanlar ikiye ayrılır. Yüzüklerin efendisini okuyanlar ve okuyacak olanlar” yazısını okuyunca "Vay canına dediğimi hatırlıyorum - yada onun gibi bir şey.
Benim o zamana kadar okumayı göze aldığım en kalın kitaptı galiba -sadece ilk kitaptan bahsediyorum. @mit gibi benim de ilk okuduğum fantastik eser idi.

Tüm seriyi abimden okudum. İki ay öncesine kadar hiç kendi kütüphanemde yer almadı. Yıllarca alınıp yeniden okunacaklar listesindeydi. En son amazon indirimi ile tek cildini aldım. Şuan yeniden okunacaklar listesinde bekliyor. Onu da sanırım üç cilt formatında alırsam yapacağım.

ilk filmi çıkış haftası Beyoğlu Emek sinemasında kapıda bilet kuyruğunda bekleyerek kardeşimle izlediğimi hatırlıyorum. Büyük bir heyecan ve coşkuyla, bazı sahnelerde gözleri yaşlı bir şekilde çok keyif alarak izlemiştim. Tamamı yansıtılamasa da -ki kesilmiş haliyle üç saatlik bir filmden bahsediyoruz- bence olabilecek en iyiye yakın şekilde çekilmişti. Sinemaya uyarlanan en iyi işlerden biridir bence. Belki de en iyisi. 3. film ile tüm oscarları temizleyerek hak ettiği ödüle de kavuşmuştur. Daha sonra extended verisyonlarını da izleyip on saatlık Yüzüklerin Efendisi maratonları yapmışlığım vardır.

Ejderha Mızrağı, Unutulmuş Diyarlar ve sonrasındaki okuduğum tüm diğer fantastik edebiyat kitaplarının başlangıcı benim için “Yüzüklerin Efendisi” ile olmuştur.

11 Beğeni

Hangi konuda yanılsama anlamadım?

1 Beğeni

Beni de yazın bir köşeye. Zaman Çarkı’nı üç kez bitirdim, Yüzüklerin Efendisi’nde bir türlü 1,5 kitaptan öteye geçemedim.

2 Beğeni

Yüzüklerin Efendisi’ni İthaki basmıyor. Basamaz da şu an için. Bunu kastettim. Yorumunuzdan İthaki - Yüzüklerin Efendisi birlikteliği çıkıyor da ondan yani

1 Beğeni

Metis’in bastığını biliyorum, Hobbit’in sattığı yerde o da satar diye düşünüyorum, birbirinin devamı kitaplar bir yerde.

1 Beğeni

Hobbit’te eskiden beri hep eklemeler var illüstrasyon, açıklama vb. ama Yüzüklerin Efendisi için ya 1984 - Hayvan Çiftliği kitapları gibi cidden özel basım yapacaklar ya da hiç yapmayacaklar

1 Beğeni

Şu tarz bir basım güzel olur benim için.

Hobbit ile birlikte set halinde satılıyor çoğu ciltli versiyonlar. Biz de telifleri farklı yayınevinde oldukları için kullanılamıyor olabilir.

15 Beğeni

Bayağı güzelmiş yalnız bu basım, Metis duy sesimizi!

Fiyatlar biraz cep yakabilir biz de ama neden olmasın.

2 Beğeni