Zaman Çarkı Spoiler (Tüm Seriyi Okumayan Konuya Girmesin)

Facebook grubunda paylaşıyor Roland. Bütün serinin düzenlemesini bitirmişti galiba. Şimdi 2. sürüm olarak tekrar güncelliyor. En son 4. kitabın 2. sürümünü yüklemiş.

1 Beğeni

Dünyanın gözünde bir kadın vardı. Rand’a Egwene ile evlenemeyeceğini söylüyordu. Falcı gibi birşeydi. Kimdi o kadın?

Min değil mi bahsettiğin? Kısa saçlı, pantolonlu olarak tasvir edilen

1 Beğeni

Benim de aklımda Min diye kalmış.

Min. Yirmi Karakter.

Zaman çarkı serisini geçen yazın sonunda bitirdim ve aklıma takılan iki şey vardı. Şimdi aklıma gelmişken bu başlık altinda sorayım dedim

1-) Arthur şahınkanadının ölümüyle ilgili seride geçen bir bilgi var mıydı. Bu soruyu soruşum tamamen valere borusuyla ilgili. Valere borusu kahramanları içinde bildiğimiz jain uzakgezgini ve birgitte var. Jain in genjei kulesinde öldüğünü biliyoruz. Birgitte sevgilisini kurtarmak için oraya gittiğini ve kurtaramadığını söylüyor. Bu durum birgitte in reenkarne durumlarından biri miydi onu da hatırlamıyorum. Şimdi gelelim Arthuru sorma sebebime; ölümüyle ilgili bir konu yoksa valere kahramanlarının aelfinler ve eelfinler le ilgili(isimlerini doğru yazdım umarım) ilgili olabilir. Seri çok uzun ve detaylı olduğu için dikkatten kaçan şeyler olduğu için buraya sorayım dedim

2-)Diğer sorum tenekecilerle ilgili. Hep aradıkları bir şarkı vardı, ve sanırım bu son savaş ve kehanetleriyle ilgiliydi. Son savaşı okurken hep aklımda olmasına rağmen bununla ilgili bir şey okuduğumu hatırlamıyorum. Ben gözden kaçırdım, Sanderson ihmali mi Jordan mı böyle bıraktı

Sanderson demişken zaman çarkını okumama ve fantastik evrene girişmemi sağlayan sissoylu üçlemesiydi. Ona hayranken ustasını da okiyim dedim. Son kitapları da çok iyi yazmış ama ji e toh u o da öğrenmemiş gibime geldi. Ki bence robert jordan dışında kimse yazamaz bu kültürel inceliği. Sanderson eleştirenleri çok gördüm ve bu konuya da dikkat çekeni görmediğim için onu da yazayım dedim

1 Beğeni

İlk sorunuzun cevabından emin olmamakla birlikte Şahinkanadı’nın Tar Valon kuşatması devam ederken öldüğünü hatırlıyorum ama Genjei kulesi ile alakalı bir şey olmadığından eminim. Benim anladığım kadarıyla kahramanlar yaşarken gösterdikleri kahramanlıklar ile seçiliyorlar.

İkinci sorunuzun cevabını ise kaçırmışsınız sanırım. Tenekecilerin aradıkları şarkı Dai’shan Ailleri’nin bitkileri büyütmek için Ogierler ve Nym’lerle (Yeşil adam) ile birlikte söyledikleri şarkı. Son kitapta Rand, Ogierler ile birlikte söylüyor bu şarkıyı.

2 Beğeni

Bu ikinci sorunun cevabı hangi bölümdeydi, ben de hatırlayamadım.

1 Beğeni

Bulmak biraz uzun sürdü (dalıp bir kaç bölüm de fazladan okuduğum için :sweat_smile:) ama Işığın Anısı 7. bölümde geçiyor, Ogierlerin savaşa katılmak için geldikleri bölüm. Haman, “Hayatım boyunca, insanları Ulu Ağaçları yalnızca keserken gördüm. Bir insanın onları büyüttüğünü görmek… Doğru kararı verdik. Evet, evet doğru kararı verdik. Diğerlerinin de bunu görmesi lazım…” diyor. Aynı bölümde Elayne de “Rand’ın büyüttüğü ağaçlar” diyor.

1 Beğeni

Allah allah, ben de kaçırmışım. Ben o şarkının soyut bir şey olduğunu düşünmüştüm. İşte şarkı aslında aramakmış falan şeklinde.

Aslında bir bakıma öyle. Tenekeciler bu şarkıyı zaten biliyorlar, Loial, Dünyanın Gözünde onlara şarkıyı öğrettiğini anlatıyor ama Tenekeciler söylediklerinde ağaçları büyütemiyorlar. Şarkı daha çok arayış ile ilgili.

1 Beğeni

Tüm seriyi sonunda okuyup bitirdim ve aklımda kalan birçok soru işaretine de bu başlıkta cevap buldum, herkese teşekkürler.

Yalnız merak ettiğim bir şey kaldı:
Moiraine’e ne oldu?
Zaten serinin ortasında öldürdü kadını Jordan, sonra kitaplarca tekrar dönmesini bekledik.
Tam geri döndü, onda da hiç yüzünü göremedik resmen. Çok daha önemli ve değerli bir karakterdi aslında ama finalde Rand’ın yanında olmak dışında hiçbir işlevi olmadı. Rand dağdan çıktıktan sonra da zaten bir daha Moiraine’i görmedik.
Ne oldu bu kadına? Thom’la birlikte evlenip çoluk çocuğa mı karıştı?
Lan bari bir cümlecik ayırsaydınız finalde şu kadına. Harcadılar resmen kadını.

Ya da finalde kendisinden bahsedildi de ben mi kaçırdım?

Rand’ın büyüyüp gelişebilmesi için Moiraine’in aradan çekilmesi gerekiyordu. Moiraine bir şekilde ona yol gösteriyordu. Ancak başta diğer Aes Sedai’lerin de düşündüğü gibi, Rand’ı kontrol etmek aslında kehanetlere zıt düşüyordu. Zira kehanetlerde bahsi geçen şeylerin gerçekleşebilmesi için Yenidendoğan Ejder’in özgür hareket etmesi gerekiyordu.

Moiraine aslında son kitapta çok önemli iki rol oynadı:

1. Büyük toplantıdaki anlaşmazlığı, doğru kehanetleri parmakla göstererek çözüme kavuşturdu. O orada olmasaydı gölgeye karşı ayrık bir savaş gerçekleşecekti. Zaten Moiraine kurtarılmasının neden önemli olduğunu mektubunda bahsetmişti.
  2. Gölge ile savaşırken Rand’ın Callandor aracılığıyla bağ kuracağı güvendiği iki güçlü Aes Sedai’ya ihtiyacı vardı. Moiraine yine bu boşluğu doldurdu.

Ama sonrasında neler olduğunu duymak istediğim ama öğrenemdiğim birçok şey var maalesef. Moiraine de bunlardan biri. Muhtemelen Thom ile uzun, mutlu bir ömür sürmüşlerdir diye umut ediyorum.

2 Beğeni

Cadsuane’nin dediğine göre callandor kusurlu. -Ki bu bana göre efsaneler çağında kasıtlı bırakılmış bir kusur. Sanki buna benzer bir şeydende bahsediyordu Min- Rand’ın callandoru kullanabilmesi için iki kadınla bağ kurması gerekiyordu. Bunlardan biri Nyaeve ama diğeri belirsiz. Rand Elayne yada Aviendha olmasını istiyor ama ikisininde kendi yapmaları gereken işler var. Ve o esnada Moiraine geliyor. Hep demişimdir, Mat’in şansı dünyanın şansıdır. Çark dilediği gibi dokuyor ve Rand’a güvenebileceği bir kadın veriyor.

3 Beğeni

Hükümdarların toplandığı bölümde Rand ile Roedran arasında çok saçma bir muhabbet geçiyor.

Rand: Dur, Işık beni yaksın, sen osun değil mi?
Roedran: Kim?
Rand: Bir anlığına düşündüm ki… Neredesin?
Roedran: Kim?

Bu muhabbetin olayı ne?

Terkedilmiş olduğundan şüpheleniyor. O yüzden ağzını arıyor.

1 Beğeni

Terkedilmişler güç peşinde koşmalarından dolayı, genelde hükümdarlık yapıyorlar. Ishamael İllian’da; Rahvin Andor’da; Demandred Shara’da yonetimi ele gecirmis. Rand o zaman daha Demandred’in nerede oldugunu bilmiyordu. Roedran’i o sandı bence.

4 Beğeni

Şimdi tekrar okumaya başladım, kitaplar o kadar uzun ki başta okuduğunuzu anlamak ileride kim kimdi karıştırmamak mümkün değilmiş. O kadar fazla karakter var ki, isim benzerlikleri bile yetiyor.Mesela 4. kitapta Shara’dan bahsediliyor.

1 Beğeni

Merhaba arkadaşlar, seriyi okuyalı uzun zaman oldu. Yakın zamanda yakın bir dostum okumaya başladı ve 2.kitabı bitirdiğinde birkaç soru sordu, bazılarını cevaplamış olsam da diğerlerini hatırlayamadğım için cevaplayamayıp, hatırladıklarımdan çıkarımlarla yarım bir cevap verdim. Günler sonra aklıma Kayıp Rıhtım gelince bir girip, sizlere sormak istedim.

İkinci kitabın sonunda Rand ve Ba’alzamon nasıl bir dövüş içerisindeydiler? Buna verdiğim, hatırlayabildiğim cevap, “adını şu anda hatırlamadığım” WoT serisinin manevi evreninde olduğuydu. Ba’alzamon’un gücünün şeklini ve Rand ile nasıl bir şekilde savaştığını hatırlayan varsa, cevaplarsa çok mutlu olurum.

Ba’alzamon ve diğer terk edilmişler mühürlerini nasıl kırdılar birde, ilk Aginor ve bir kişi daha bazı sebeplerden kırıyordu fakat nispeten diğerleri de bir hayli hızlı bir şekilde kırmıştı. Diğer Terkedilmişler nasıl ve ne gibi sebeplerden mühürlerden kurtulmuştu?

Sorularım bu kadar, şimdiden cevaplayacaklar için teşekkürler.

Not: Seriyi iki defa okumuş olmama rağmen hatırlamadığım bu cevaplar, dizi çıkmadan kesinlikle bir üçüncü defanın gerektirdiğini hatırlattı bana. :slight_smile:

3 Beğeni

İlk sorudan emin değilim; gökyüzünde savaşıyorlar ama buna herkes şahit oluyor, o yüzden tel’aran’rhiod’da savaşmadıklarını düşünüyorum. Rand, bir şekilde geçmiş yaşamlarından aldığı bilgiyi kullanmış olabilir belki ama şimdi bir düşününce bunu, Ejder’i işaretlemek için Çark da sağlamış olabilir.

Mühürlerin kırılmasının sebebi, Lews Therin’in mühür olarak kullanıdığı Cuendillar’ları sadece Saidin kullanarak yapmasından ve Leke’ye sebep olmasından kaynaklı. Leke, zamanla mühürleri yozlaştırıp çürütüyor ve zaman içinde kırılarak Terkedilmişler serbest kalıyor.
Ba’alzamon, çarka en yakın hapsedilmiş olan Terkedilmiş, tam olarak Cuendillar mühürlere bağlı bile değil, ruhu bazen Çarka geri çekiliyor; serinin giriş kısmında Delik’i mühürleyip delirmiş olan Lews Therin’i ziyaret ediyor ve sonrasında çağlar boyunca zaman zaman dünyaya gelip ortalığı karıştırıyor. Arthur Şahinkanadı’nın veziri olarak Tar Valon kuşatmasına sebebiyet vermesi, Seanchan’ları okyanus ötesine yollaması, Trolloc savaşlarını yönetmesi vesaire…
Aginor ve Balthamel’de onun gibi Çark’a yakınlar ama onlar mühürlerle bağlı. Bu yüzden Çark’a dönememelerine rağmen zamanın etkilerine maruz kalıyorlar ve mühürler kırılmaya başladığında ilk olarak onlar geri dönüyor.

3 Beğeni