Zaman Çarkı

peki azıcık eğitimle balıkçıl kılıcına sahip bir seanchan liderini nasıl yendi?

Bu soruyu bende sormuştum, bir cevap almıştım ama hatırlamıyorum. Çünkü banada çok mantıksız gelmişti o savaş.

2 Beğeni

Lan zaten kendisi verdiği son dersten sonra 5 yılda seni usta yapabilirim şimdi ise kılıcı kendine saplamazsın gibisinden bir şey söylemişti, lan’ın verdiği eğitim 1 ay felan o da temel eğitim.Kitabın sonunda Turak’ı yenerken de gücü kullanmadı.Okçuluk konusunda da şunu söyleyebilirim; şimdiki okçuluk sporuyla uğraşan elit sporcular bile üst üste sabit hedefi tam ortadan 2 kere zor vuruyorlar, Rand ise bunu haraketli 4-5 Grolme ard arda ıskalamadan gözlerinden vurarak yapıyor. Bunun iki nehirlilerin okçuluğa yeteneklerinden de ötede olağanüstü olduğunu düşünüyorum. Ateş ve boşluk da konsantre ile alakalı bir şey, sadece konsantre ile dirayet gerektiren bir şey başarılamaz.

1 Beğeni

Saidar’a bürünüyor. İplikleri örmese bile Saidar ona fazladan algı ve güç kazandırıyor. Zaten dövüşü de ancak Saidar’a bürünerek kazanabiliyor.

Zaten Rand’ın dikkat çeken özelliği kılıçustası olmak değil; aynı evrende al’Lan Mandragoran gibi bir adam varken kılıçustalığı konusunda esamesi okunmaz.

2 Beğeni

@Waxillium @Gwindor

Turaq’ı Saidin tutarak yeniyor, yönlendirme yapmadan. Nereden aklımda kalmış bilmiyorum ama Seanchanlar kılıç sanatında Batıdiyardakiler kadar iyi değiller diye okumuştum. Ayrıca Rand okçulukta İki nehirin en iyilerinden biri. Tam ve Abell ile başabaş gidebilecek kadar iyi bir okçu ki tam olarak hatırlamasam da Büyük Av’da da okları atarken güç tutuyordu sanırım. Daha sonra zaten kendi kendine çabalayarak kılıç sanatında ustalaşıyor.

2 Beğeni

‘‘Boşluk Rand’ı içine aldı. Saidin ona doğru akıyor, Tek Güç vaadiyle için için ışıyordu, ama Rand onu yok saydı.Bu teninde bükülen dikenli bir çalıyı yok saymak gibi bir şeydi. Güçle dolmayı, gerçek Kaynak’ın eril yarısıyla bir olmayı reddetti.’’
''Turak yapmadan önce buna kendisi bir son vermeliydi. Saidin? Hayır! ‘’

2 Beğeni

Rıhtımın ısrarla gözüme soktuğu seri. Beklentim tavan yaptığı için “Bu muymuş bunların övdükleri” demekten korkuyorum aldıktan sonra.

1 Beğeni

8.cilt bitti ama genel hava bende “bu muymuş” diyorum. 10 üzerinden şuan 6,5tan 7.

1 Beğeni

@IrethOronar @Buyici

Serinin değerini bitirdikten sonra anlayacaksınız. Elinizi attığınız fantastik kitap yüzeysel ve kalitesizmiş gibi gelecek. O çoğu okuyucunun canını sıkan ayrıntılı betimlemeleri mumla arar olacaksınız.

Ben de Robert Jordan’ın üslubunu biraz usandırıcı bulsam da geriye dönüp serinin ne kadar devasa bir planla inşaa edildiğini gördüğümde yaratılan evrene, atmosfere, binlerce karaktere, siyasi/askeri oyunlara, fantastik ögelere hayran kalıyorum.

Ayrıca sıkmayın canınızı seriyi Brandon Sanderson devraldıktan sonra çok hızlı akmaya başlıyor.

5 Beğeni

Zaten sorun son 3 kitaba gelmekte. O kadar çok eksikleri var ki serinin not almaya ömür yetmez. En güzel yani çok güzel ilerleyen bir ANA SENARYOSU var. Onun harici vasat bir seri. Gerek karakterlerin sevimsizliği, az dialog oluşu, insanın artık içini bayan tasvirler, aksiyon ve heyecanın sayfa sayısına göre çok çok az oluşu( ki bence çok kaliteli aksiyon sahneleri ) kötü karakterlerden çok kısa bahsedilmesi, heyecanlı bir olayın neden olduğunu 3 4 5 kitap sonra öğrenmemiz(unutuluyor olaylar), mantıksız power uplar(Nynaeve ile Elayne), heryerden bilmediğin ve sonradan unutacağın bir sürü aes sedailerin çıkması, kadın egemen bir dünyada halen erkeklerin kadınlara karşı aşırı hassasiyeti falan filan. Bunlar benim gözümde bir çırpıda aklıma gelen olaylar. Ama son 3 kitap heyecanı ve son savaşı bekliyor olmam seriyi devam ettiriyor.

1 Beğeni

Evet, baktım da güç tutmuyormuş gerçekten ama Reddit’deki bazı fanlara göre çalışırken Güç tutması, sürekli çalışması, vücut yapısı ve birçok kılıç ustasının hayatları boyunca uğraşıp da tam olarak beceremediği Boşluk yöntemine çocukluktan beri hakim olması sayesinde çabucak ilerlemiş ve Turak’ın kılıçustası olarak çok iyi olmaması sayesinde o dövüşü kazanmış. Ayrıca bazıları Ta’veren olmasına da bağlamışlar.

2 Beğeni

Seriye dördüncü kitapta ara vermiştim ve uzun bir ara olduğundan ilk kitapları da unutmuşum. Tekrar başladım, ikinci kitaptayım ve ilk kitapla arasındaki çeviri tutarsızlıkları beni çok rahatsız ediyor. Kızıl, Red; Işığın Evlatları, Işığın Çocukları; Çark dilediği gibi dokur, Çark istediği gibi dokur oluverdi birden. Anlamsız cümleler ve imla hataları da çokça var ve ben daha 110. sayfadayım. Bu şekilde okumak resmen işkence yahu, ilerleyen kitaplardaki işçilik de böyle özensiz sanırım. :pouting_cat:

Bu yüzden aldığım kitaplardan okumayı bırakıp Epub olarak devam etmiştim.

Ekrana bakarak uzun süre okuyamıyorum ben maalesef. Ciltsiz olanları almak istememin iki sebebi vardı: hem bu hatalardan arındırılmış olacaklardı sözde, hem de daha ucuz. Epub versiyonlarını büyük ihtimal serinin tutkunları düzeltmiştir diye tahmin ediyorum.

Teşekkürler.20 karak

Seri kallavi olduğundan Epub olarak okumak biraz yorucu oluyor ama epub olarak hazırlayan arkadaş bu rahatsız olduğunuz konularda gerçekten iyi iş çıkarmış. Keşke İthaki’de bu konularda biraz daha dikkatli olsa.

1 Beğeni

@Ishamael dostum yorumunu silmeseydin keşke. Neyse mailden gördüm. Dediğinide hatırlıyorum. Ama seriye ısınamadım. Bu kadar okumayı ise sırf sonunu merakımdan devam ettiriyorum. Ayrıca seri güzel fakat yukarıda belirttiğim eksikleri çok gözüme battı. Şuan inan yarıda bırakıp başka birşey okumak istemiyorum. 6.ciltten sonra baya ara vermiştim 1 buçuk ay önce yeniden başladım.

1 Beğeni

Arkadaşımız hassas biri sanırım çünkü rahatsız olmuş yorumumdan agresif filan bulmuş ondan sildim ama benim dünyada bir tek fanatiği olduğumu ve bir tek onu savunmak için yazacağımı bilmiyordu ve hiç okumamış olanların olumsuz etkilenmesini istemediğimi anlamamış olabilir bilmiyorum önemli değil kimseyi kırmak için yazmadım zaten. Kişisel fikirlere saygım var ama bir insan bile okuyacak ama yorumlardan etkilenip okumazsa çok üzülürüm. Abartmıyorum Zaman Çarkı benim hayatımı değiştirdi ki onu okuduğumda belli başlı serileri zaten okumuştum.

Neyse dediğim gibi kimse rahatsız olmasın diye sildim. Kimseyi üzmek istemem.

6 Beğeni

Diğer kitaplarda böyle bir harita var mıydı? Yeni gelen 13. Ciltte gördüm. :roll_eyes:

5 Beğeni

Yanlış hatırlamıyorsam yoktu.

1 Beğeni