Zaman Çarkı

Arkadaşlar oradan buradan spoiler yiyip de sonradan serideki vurucu yerleri normal hale getirmeyin bence. Kaçıncı kitaptaki kişiye seri sonundaki muhabbetleri kurcalatmayın.
@Emerald başlık altında konuştuğunuz her kişinin seriyi bitirmiş olduğunu farz etmeyin. Arkadaşın Verin muhabbetine gelmesine daha kaç cilt var. Sadece Verin muhabbeti demek bile kişinin boş yere Verin beklemesi veya beklenti yükseltmesine sebep olup bu muydu dedirtebilir.

1 Beğeni

Ben 13. kitaptayım ve Verin önceden ne yapmıştı hatırlamıyorum hatta kimdi ? 12. Kitapta Tar Valonda gider ayak bişe yaptı. Ama daha öncesinde ne yapıyordu hatırlamıyorum. Hatırlayan hatırlatsın lütfen :slight_smile:

Verin gerçeği dediği şey 12.ciltte geçiyor. Bu başlıkta ciddi spoiler problemi var gerçekten. Keşke spoiler verenler kaçıncı ciltten itibaren spoiler olduğunu yazsa. Mesela Verin ile ilgili spoiler veren birisi “12.kitaba kadar okumayanlar için spoiler” gibi bir ifade kullansa. Ya da sorusu olanlar, kaçıncı kitapta olduğunu belirtse. Ben çoğu soruya cevap vermiyorum bu başlıkta, çünkü henüz cevap olan şeyin bulunduğu cilde gelmemiş olanlar spoiler yiyecek düşüncesi ile uzak duruyorum.

2 Beğeni

Kesinlikle katılıyorum, böyle uzun serilerde bu bence de çok gerekli. Ben mesela ikinci kitabı bitirmek üzereyim. Şimdiye kadar okuduklarımla ilgili neler yazılmış, üzerinde neler konuşuluyor diye bakmak için bana aşina gelen konularda herhalde okuduğum yerlerdendir diye bazı spoilerları açıyorum fakat farklı bir konu çıkıyor çok daha ilerilerden.Başlıkta şu ana kadar çok rahatsız olacağım bir spoilere yakalanmasam da böyle düzenli olması çok daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Son zamanlarda çok rahatsız edici bir spoiler yediğim için bu konuda daha hassaslaştım sanırım.İthaki sağ olsun Arcturus’a Yolculuk kitabının önsözüne kitabın sonunda ne olacağını yazmış. Zaten şu kitapların başındaki önsöz, sunuş, giriş, çevirenin notu, yayınevinin notu vs vs ne işe yarıyor gerçekten anlamıyorum. Özellikle de sunuş; ya bu insanlar okuduğunu anlamıyor mu bırakın kendileri okuyup anlasın. İlla ki sizin; kitap şöyle bir evrende geçiyor, kahraman-antikahraman şöyle biri vs diye açıklamanız mı lazım? Önsözü okuyup kitabı bir kenara attım umarım ilerde okuduğum önsözü unutur ve öyle okurum.

1 Beğeni

Spoiler var spoiler var. Hikayenin kritik kisimlarini spoiler altinda bile olsa oylesine buraya yazmak cok tehlikeli. Arkadas dayanamaz bakar, pisman olur. En azindan neyin spoileri oldugunu ustune bol bol uyari koyup baska baslikta tartismak en iyisi bence.

1 Beğeni

Spoiler için farklı bir başlık açılmış zamanında. Zaman Çarkı gibi bir seride bazen bir spoiler tüm tadı alıp götürüyor.

2 Beğeni

Ben henüz beşinci kitaptayım o kadar ileride olduğunu bilmiyordum daha erken bekliyordum.
@Tilqi_Gin haklısınız oraya blur koyacağım.
@Buyici ben spoiler yemiştim 12. Kitaba kadar bekliyormuş sanırım o konu. Söylemesem daha iyi :sweat_smile:

Gayet başarılı. Daha düşmez diye düşünüyorum.

Ben bunu buraya bırakıyorum ve sessizce karpuz kabuğu sokmamış gibi kaçıyorum. saygılar

3 Beğeni

Ben de daha demin izlemiştim. Sırt kısmı enfes olmuş.

1 Beğeni

Bu hangi site , kitabinabak mi ?

İzlemeden önce yeni ciltli versiyon sanmıştım fakat sadece şömizlermiş. Zor birşey olmasa gerek hatta neden bizde de çıkmasın ki.

2 Beğeni

Saga tarzı çok kitaplı her seri böyle olmalı bence. Daha güzel çok az şey görmüşümdür.

1 Beğeni

İzledikten sonra bunu kendim baskı alıp yapsam olur mu? gibisinden bir çok fikir geçti aklımdan. Hani yayınevleri yanaşmayacak biliyoruz, o yüzden el yapımı fikirler açtım kollarımı sizi bekliyorum :smiley:

Acilen şöyle bir şeye ihtiyacım var benim :smiley:

1 Beğeni

Türkiye de herhangi bir yayınevi bu tarz bir seri için sonradan ayrıca şömiz yapsa ve örneğin yukarıda video da paylaşılan şömizin fiyatının birim bazında kabul ederek 150 TL’den satacak olsa büyük çoğunluk tepki gösterecek, “soyguncular” diye cümleler kurulmaya başlayacaktır. Bir kitabın farklı baskısına, özel baskısına, yeni kapakla ya da bir dizi içerisine dahil edilmesine tepki veren insanlarız, Zaman Çarkı için benzer bir şey yapılacak olursa neler denileceğini az çok tahmin edebiliyorum.

5 Beğeni

Tar Valon çok alakasız bir yere yazılmış, nehirde bir ada aslında Tar Valon ama haritadan anlaşılmıyor. Ejder Dağı’da Kara Tepeler’in sağ altında olmalı, Tar Valon ile Kara Tepeler arasında.

1. kitabın ortasında bırakıp dizi haberlerinin sıklaşması nedeniyle tekrar baştan başladığım seri. Robert Jordan inanılmaz bir hikaye anlatıcısı. Seri ile alakalı “favori karateriniz kimdir?” sorusunun çok çeşitli cevapları olacaktır. Elini taşın altına koyup okumaya başlayan herkes, serideki onca karakter arasında en az birinde veya birkaçında kendini bulacaktır.

Dizi ile alakalı da haberler umut verici. Prag’ta çekimler başladı. Oyuncu seçimleri çok başarılı. Kafamı karıştıran tek husus var. İlk sezonun bölüm isimleri paylaşıldı. Yanlış hatırlamıyorsam, 4. ve 5. bölümün adı “The Dragon Reborn”. Seride Rand al’Thor kendini (tam anlamı ile) 3. kitapta (yaklaşık 2000 sayfa sonra) buluyor. Umarım dizide bu kendini keşfetme süreci oldu bittiye gelmez.

1.kitabı okumayanlar için spoiler

1.kitap Moraine’in "Kehanetler gerçekleşecek. Ejder yeniden doğdu’ cümlesi ile bitiyor. Yani 4.bölüm 1.kitabın sonu olacak muhtemelen.

Ufak spoiler

Rand kendini 12. Kitabın sonunda buluyor

1 Beğeni