Zaman Çarkı

Bundan kastınız Lews Therin’in anılarının hepsinin geri dönmesi mi? Yoksa bambaşka bir şey mi?

1 Beğeni

ilk sezonun en az 2 kitabi kapsamasi oldukca makul. 14 sezonluk birsey beklemek mantikli degil

1 Beğeni

Eğer 12 yi okumadıysanız ciddi sinir bozucu spoiler olabilir dikkat edin Değil anıların geri gelmesi kendisinin direk Lews Therin olduğunu kabulleniyor ve karakteri tam oturuyor

1 Beğeni

Daha 4. kitaba yeni geçtim fakat Aiel’leri Dune evrenindeki Fremenlere çok benzetiyorum. :slight_smile:

1 Beğeni

Ben de Dune okuduktan sonra hem Fremen’lerin Aiel’lere hem de Aes Sedai’lerin Bene Gesserit’lere benzediklerini fark etmiştim ama Jordan bir röportajında Dune’a benzetmek veya oradan esinlenmek gibi bir niyetinin olmadığını, romanı da sevmesine rağmen sadece ilk çıktığı sırada okuduğunu söylemiş.

2 Beğeni

Bir sorum var. 5. Kitaptan öncekiler için spoiler sayılmaz ama blurladım yine de.

Geri kalan kitaplarda da hep bir yolculuk mu olacak? Hepsinin çıkış noktası farklı olsa da sonunda hep aynı noktada buluşuyorlar bu beni gıcık etmeye başladı. Birbirlerinden ayrılıyorlar haberleşmeleri imkansız ama bir şekilde birbirlerini buluyorlar. Mavi sedailar Salidar’da. Bryne de öyle. Morgase onu takip ediyor Andordan çıktı yola. Elayneler desek taaa dünyanın öbür ucundalar. Ama şimdi yavaş yavaş hepsi birbirini buluyor. Döngüye girmiş gibi hissediyorum. Kitabın başında beraberler, sorun çıkar ayrılırlar, sonunda tekrar aynı yere gelirler yüce efendi ya da bir kötüyle savaşılır veee kapanış.

2 Beğeni

Sonuçta 3 ana karakterimiz Rand, Perrin ve Mat Ta’veren olarak belirtiliyor. Uzun zamandır rastlanmamış güçteler ki Rand yeniden doğan ejder olarak Çok daha güçlü bir Ta’veren. Bu özellikleriyle bir çok kişinin hayatlarını etkiliyorlar ve kendilerine çekiyorlar. Perrin ve Mat Rand’ın yanından ayrılmakta çok zorlanmışlardı kendileri de Ta’veren olmasına rağmen ki bir de diğerlerini düşün. Yani özetle Rand son savaşta ihtiyacı olan en zayıf görünecek bireyleri bile kendisine çekecek ve bir şekilde aynı yerde olmasalar bile yakın konumlarda olacaklar sıklıkla. Zaten son savaş yaklaşıyor ve bu da tüm insanlığı etkileyeceğinden kimse boş ver diyemeyecek

2 Beğeni

Merhaba, ben seriye ithakinin yeni bastığı karton kapaklı kitabı alarak başladım ama 3 yılda anca tamamlanır gibi yeni basımlar.ciltliden devam etmeyi düşünüyorum.ikisinin arasındaki farklar nedir.Ciltliye dönmem daha mantıklı olur mu?

3 yılda mı? Şaka yapıyorsunuz galiba. İlk kitap çıkalı 6 aydan fazla oldu halen 2. kitap çıkmadı. Yılda 2 kitap çıkarsalar dahi serinin tamamlanması 7 yılı buluyor. Bir an önce ciltli versiyona geçin bence.

2 Beğeni

Teşekkür ederim cevap için.ilknoktanın yaptığı seti aldım 15 kitaplık.En uygunu oydu sanırım.

2 Beğeni

En mantıklısı bütün kitapları bir an önce almak. Ben 6. kitabı beklerken bütün seriyi tamamladım kafam rahat

2 Beğeni

An itibari ile Zaman Çarkı serimi tamamladım. İlk kitabında 623. sayfasındayım, umarım pişman etmez. Geldik birilerinin gazına hayırlısı bakalım. :sweat_smile:

4 Beğeni

Benim serisi bitrmeme 100 sayfa kaldı. Sana şunu söylim. Sürekli ana karakterleri okumak isticeksin ana senaryo işlensin diye. Özellikle ilerleyen kitaplarda. Hiç acele etme sana hangi olayı anlatıyorsa kitap ona odaklan. Seriyi bitiricem evet ama kaçırdığım o kadar şey varki anlatamam. Önemli önemsiz ayırt etmeden bütün yan karakterleri tanımaya çalış. Bu seride ummadık taş çok fazla baş yarıyor. Keyifli okumalar

3 Beğeni

Özelden size nasıl olduğuna dair bir paylaşımda bulundum.

Burada bu konuyu araştırıp kimsenin tadı kaçmasın.

Bence mesajınızı düzenleyin.

Doğru diyorsun sileyim direk. Saol

1 Beğeni

Ne yazıkki seriyi bitirmiş bulunmaktayım. Ne diyelim Zaman çarkı dönerken başlangıçlar ve sonlar yoktur. Ama sonunda bitti

6 Beğeni

Bende 9.kitabı anca bitirebildim. Kitabın sonu harici ağır ilerleyen bir ciltti. Açıkçası yan senaryolar özellikle Elayne ve Perrin bölümleri çok sıkıcıydı. Kitabın vurucu sonu ve o sona hazırlık aşaması çok güzel işlenmiş. Fakat öyle bir bitişi var ki “Ee şimdi ne oldu ?” gibi bir etki oluşturdu bende. Açıkçası sürekli farklı paragraflarda çok farklı kişilerin işe girişi kafamı karıştırdı. Bu olayın etkisini çok merak etmeye başladım şimdiden. Ama yine sonunu şöyle bir özetleyen varsa kafam iyi aydınlanır. :slight_smile: Birde kitabın sonlarinda Randin yaralarından birisini Ishamael yaptığı yazıyordu ama sanki Ishamael ile hiç karşılaşılmadı diye hatırlıyorum ben. Yoksa eski kitaplardan kaçırdigim birşey mi var ?:thinking: Birde bu kitaba başlamadan sonunun çok güzel olduğu söylenmişti ve benim aklımda hep biryerlerden Şanlı Moiraine Sedai gelecek diye bir beklenti vardı. Ama o beklentimde artık son buldu. Dashivanin Osangar çıkması ve daha önceden onu defalarca öldürecek fırsatı olmasına rağmen neden en kolay zamanda bunu yapmadığı kafama takıldı. Dashiva en başından beri Osangar miydi yoksa daha sonra mi ele geçirildi? Şuanlik kafamı karıştıranlar bunlar. 10.cilte hemen başlamak istiyorum. Birde Elza karakterini pek anlamadım kendisi bir siyah mi ? Yaptığı son saldırı ile Randa serateş atmakta olan Osangari mi öldürdü? Bilerek mi yaptı, o bölümde kafamı çok karıştırdı.

İkinci kitap ile ilgili spoiler:

Özet

İkinci kitabın sonunda Falme’de olanları hatırlamıyor musunuz? Ishamael ve Rand gökyüzünde dövüşmüşlerdi.

3 Beğeni

Benim aklımda hep o sahne gökyüzünde karanlık varlık ile savaş diye kalmış. Mmm geçmiş kitap özetlerine bir ara bakmam lazım.

1 Beğeni

İshamael mi? Baalzamon değil miydi dövüştüğü kişi?