Zaman Çarkı

Evet pek iyi değil ama imza dediğimiz şey aslında el yazısı ile ismin yazılmasıdır. (artık özellikle ülkemizde pek kullanan olmasa da) Herkesin el yazısı da güzel olamıyor ki benim de bişeye benzemez.

Elimdeki kitapları başkasına imzalatmak iyi fikir ama basım tarihleri sorun oluşturuyor. Mezardan kakıp mı imzaladı diyebilirler. :worried:

1 Beğeni

Sipariş üzerine özel yapılan 900 dolarlık bir kitap seti bu. Sadece şömiz istiyorsanız da 185 dolar. Juniper books bayağıdır satıyor bu seti. Thumbnail’a YENİ KAPAKLAR yazınca kitaplar yeni kapaklarla basılacak gibi olmuş. Yeri olmayabilir ama ben Juniper Books ve Folio Society’nin bastığı 1000-2000 limitli veya özel yapım kitapları paylaşıp “Türk yayınevleri de anca ince kapak bassın” şeklinde eleştiri yapılmasını doğru bulmuyorum. Aynı kulvar değil sonuçta.

4 Beğeni

Tabii olmadığı için konuşmak kolay ama eğer yazarı tarafından imzalanmış kitabım olsaydı, ne kadar verirlerse versinler satmazdım herhalde.

1 Beğeni

Zaman çarkı haritasını poster yapmak istiyorum. Keşke diskdünya gibi bu serinin de ilk kitabında çıksaydı… Acaba böyle bir şey yaptınız mı hiç?

1 Beğeni

@Buyici tenekecileri buldum, :slight_smile: hala yaprağın yolunu takip ediyorlar.

2 Beğeni

Ha bizum uşaklar bunlar. :smiley:

1 Beğeni

4 Beğeni

@arkenstone Yukarıdaki casta bakmaya davet ediyorum seni. Aklında Lan öyle kalmasın diye dizi oyuncularına bakmadın ama buna bakabilirsin sanırım. :))

1 Beğeni

Yine de bir gözüm kapalı baktım. :face_with_hand_over_mouth:

1 Beğeni

Robert Jordan’in son yazdığı cilt olan Düş Hançerini bitirdim ve 10.cilti çok sıkılmamdan dolayı yaklaşık 2 ay da bitirmiş biri olarak 11’i 1 haftada bitirdim , önceki kitaba oranla hedefine atılmış bir ok gibi ilerledi hikaye ve baya eğlenerek okudum.Son olarak Robert Jordan dedeme bu inanılmaz evreni ve karakterleri yarattığı için teşekkür ediyor ve huzurlar içinde uyumasini diliyorum.

5 Beğeni

image

Ben 6.kitabı bitirdim şimdi ama aklıma 2 şey takıldı.

Aes sedailerin üç yemininden bir tanesi gücü insanlara karşı kullanmamaktı ancak Randı kurtarmak için yapılan savaş sırasında hepsi gücü insanlara karşı kullandı o kısmı anlamadım.
İkinci olarak bir aiel savaşçısı 10 ıslaktopraklıya bedel diye anlatılıyordu ancak savaş sırasında Perrin önüne gelen herkesi biçe biçe ilerledi.Perrin nasıl o kadar iyi bir dövüşçü oldu?

İnsanlara karşı güç kullanmak başka, yeniden doğan ejderi kurtarmak için insanlara karşı kullanmak başka.

Bence perrin o kadar iyi bir savaşçı değil ama unutmaki o bir Taveren. Taveren nin ne olduğunu elbet biliyorsun ama ilerleyen kitaplarda çok daha iyi anlayacaksın

başlasam mı seriye diye düşünen tek benim herhalde

1 Beğeni

Evet ama yinede insanlara karşı kullanmış olmuyolar mı sonuç olarak ?

Aes Sedai yemininde kendi canı ve Muhafızının canını korumak için ibaresi var. Yani kendi canlarının tehlikede olduğunu hissettikleri durumda Tek Güçü silah olarak kullanabiliyorlar. Biraz da bakış açısı meselesi. Kaldı ki o durumda gerçek bir tehdit var.

Bunu Alanna bizzat açıklıyor zaten önceki kitaplarda. Muhafızının ölümünü bağdan sezdiğini, o anda orada olsa onu kurtarmak için gücü kullanabileceğini söylüyor. Ama gücü intikam için kullanamıyor, çünkü yeminli.

Tamamdır çok sağ olun ben o detayı unutmuşum.

Ben kısmi kurt adam olmasına bağlamıştım.

Bu da nedenlerinden biri. Perrin en iyi dövüşçü değil, lakin en iyilere yakın olanlardan biri. Bir sürü nedeni var aslında. Kurtkardeş olması, görme, koku, ses, refleks gibi bir sürü artı sağlıyor Perrin’e. Aes Sedai ile bağ kuran muhafızların kazandığı özelliklere Perrin zaten doğal olarak sahip. Başka bir nedeni Perrin’in çok güçlü olması. Fazla güçlü olması hatta. Diğer bir nedeni ise 1 senesini Lan ve Shienar askerleri ile geçirmesi. En iyi dövüşçü ve en iyi askerlerle 1 sene boyunca yapılan antrenman ve onlarla beraber savaşmak tabii ki etki yaptı. Bunlar bir araya gelince, doğal olarak çok iyi bir dövüşçü oluyor. Rand ve Mat seviyesinde olmasa da onlara çok yakın bir yerde.

Aes Sedai ve tek güç kullanımı için yukarıda net açıklama yapılmış. Rand’ı kaçıranlar kendini korumak için tek güç kullanıyor. Rand’ı kurtarmak isteyenler de yeminde bir sürü açık bulabilir. Yenidendoğan ejderi kaçıran karanlıkdostu deyip, yeminin bu kısmındaki açığı bile kullanabilirler. Lakin buradaki durum, tehlikede hissettiğin zaman tek gücü kullanabilme sayesinde oluyor diye düşünüyorum

1 Beğeni

Aes sedai yeminleri

3 yemin mutlak objektif referanslara dayanmıyor. Yemini yapan aes sedainin algısına bağlı. O olayda da aes sedailer hayati tehlike görene kadar tek güç kullanmadı ama bunun derecesi kendilerine bağlı. Bir aes doğruluğuna inanıyorsa aslinda gerçek olmayan birşey söyleyebilir. Tek gücü de aslinda tehlike altında olmasa da öyle hissettiği icin kullanabilir

3 Beğeni