Zaman Çarkı

Karakterden kastı harf sayısı ve soruda seri olarak sormuyo tek kitap olarak soruyo.

1 Beğeni

Kayıp Zamanın İzinde tek kitap değil 7 kitaptan oluşan bir seri. Demek ki Guinness, Zaman Çarkı’nı roman olarak görmüyor çünkü doğru cevabın Zaman Çarkı olması gerekirdi.

Kontrol etmedim ama mantıken diskdünya serisinde en çok kelime olması gerekmiyor mu ? 42kitap olduğu için zaman çarkından uzun olduğunu varsayıyorum.

Google a göre:

1. Diskdünya - 5.625.321 kelime
  2. Zaman Çarkı - 4.410.036 kelime

Ekleme: Fırtına Aşığı serisi tamamlandığı zaman bu iki seriyi geçebilir :slight_smile:

4 Beğeni

Aslında o kitap yani Kayıp Zamanın izinde 7 ciltlik bir seri değil de, 3000 sayfalık tek bir roman kabul ediliyor. Sorun orda. Tek romanla en uzun kitap o sayılıyor o yüzden. Toplamda 9,609,000 karakter içeriyor. (Her harf bir karakter sayılıyor). Kitabın seri değil de tek roman olduğuna da yazar karar veriyor.
Ve evet bence mantıksız.

Şuraya biraz bilgi vereyim.

1. Malazan Universe by Steven Erikson & Ian Cameron Esslemont (5.630 Milyon Kelime)
  2. Discworld by Terry Pratchett (5.625 Milyon Kelime)
  3. Valdemar Universe by Mercedes Lackey (5.082 Milyon Kelime)
  4. Riftwar Cycle by Raymond E. Feist (4.755 Milyon Kelime)
  5. Xanth by Piers Anthony (4.719 Milyon Kelime)
  6. Wheel of Time by Robert Jordan & Brandon Sanderson 4.360 Milyon Kelime)
  7. Sword of Truth by Terry Goodkind (4.138 Milyon Kelime)
  8. Realm of the Elderlings by Robin Hobb (4.061 Milyon Kelime)
  9. Saga of Recluce by L.E. Modesitt, Jr. (3.899 Milyon Kelime)
  10. Essalieyan by Michelle West (3.501 Milyon Kelime)
  11. Cosmere by Brandon Sanderson (3.002 Milyon Kelime)
  12. Deverry Cycle by Katharine Karr (2.509 Milyon Kelime)
  13. Dragaera by Steven Brust (2.403 Milyon Kelime)
  14. Kushiel’s Universe by Jacqueline Carey (2.280 Milyon Kelime)
  15. Dresden Files by Jim Butcher (2.251 Milyon Kelime)
  16. Wars of Light and Shadow by Janny Wurts (2.195 Milyon Kelime)
  17. Chronicles of Thomas Covenant by Stephen R. Donaldson (2.062 Milyon Kelime)
  18. Imager Portfolio by L.E. Modesitt, Jr. (1.942 Milyon Kelime)
  19. Shadows of the Apt by Adrian Tchaikovsky (1.924 Milyon Kelime)
  20. Crown of Stars by Kate Elliott (1.924 Milyon Kelime)
  21. Belgariad/Malloreon by David Eddings (1.820 Milyon Kelime)
  22. Deryni by Katherine Kurtz (1.815 Milyon Kelime)
  23. A Song of Ice and Fire by George R.R. Martin (1.749 Milyon Kelime)
  24. Dark Tower by Stephen King (1.670 Milyon Kelime)
  25. Drenai by David Gemmell (1.609 Milyon Kelime)
  26. Second Apocalypse by R. Scott Bakker (1.444 Milyon Kelime)
  27. First Law by Joe Abercrombie (1.431 Milyon Kelime)
  28. Black Company by Glenn Cook (1.382 Milyon Kelime)
  29. Traitor Son Cycle by Christian Cameron (1.186 Milyon Kelime)
  30. Runelords by David Farland (1.177 Milyon Kelime)
  31. Witcher by Andrzej Sapkowski (1.120 Milyon Kelime)
  32. Demon Cycle by Peter V. Brett (1.091 Milyon Kelime)
  33. Lightbringer by Brent Weeks (1.074 Milyon Kelime)
  34. Riyria Revelations/Chronicles by Michael J. Sullivan (1.041 Milyon Kelime)
  35. Elenium/Tamuli by David Eddings (1.006 Milyon Kelime)

https://www.guinnessworldrecords.com/world-records/longest-novel#:~:text=A%20la%20recherche%20du%20temps,"Remembrance%20of%20Things%20Past".

11 Beğeni

Arkadaşlar merhaba
Büyük bir bilim kurgu ve fantastik edebiyat hayranı olarak zaman çarkı serisini almak istiyorum şuan ilknokta’da 15 kitap 712 lira sizce almalı mıyım ya da bildiğiniz daha uygun bir site var mı?

2 Beğeni

n11’de İthaki 690 liraya satıyor.
https://urun.n11.com/cagdas-turk-ve-dunya-edebiyati/zaman-carki-15-kitap-takim-ciltli-P412281188

Çok teşekkürler peki sizce 11000 sayfa okumak için harcayacağım vakite değer mi

Bu çok göreceli bir soru.

Benim yorumumu istersen; oku da; cin ali bile oku. Okumanın bu güne kadar hiç bir zararını görmedim.

Zaman Çarkı babında ise ben 2005’de okumaya başladım ilk defa. Bu güne kadar belki 4-5 kere de tekrar yapmışımdır. Bazen sıktığı oldu; ilerlemediği oldu ama bitince uğraşa değdi.

2 Beğeni

Zaman Çarkı kaliteli olmasına rağmen kiminin bayıldığı kiminin de nefret ettiği bir seri. İmternette korsan pdf halinde bulunaniliyor, önce bir göz at beğenirsen kitapları da alırsın. Bana sorarsan bilmediğin 15 kitaplık bir seriyi bütün olarak alma, kitaplrı tek tek okudukça satın al. Zaten muhtemelen seriyi okurken sıkılacaksın, raya başka kitplar sıkıştırmak isteyeceksin.

Bu arkadaş spoiler vermeden seriyi çok güzel anlatmış. Bir izle. Hoşuna giderse başla. Zira hem seri uzun hem kitaplar pahalı.

1 Beğeni

Kesinlikle katılıyorum size ama bende şöyle bi huy vardır bir seriyi başladığım zaman o seri ne kadar kötü dahi olsa seriyi bitirene kadar başka bir kitap okumam, hak verirsiniz ki bazı serileri bitirmek insana zulüm gibi gelebiliyor. Şimdi zaman çarkı serisini başlarsam en azından 5-6 ay bitirmek için uğraşmam gerekecek o yüzden soruyorum. Bu arada ne olursa olsun seriyi alacağım ama okumak konusunda emin değilim :blush:

“Her blue eyes brooked no nonsense, and her firm jaw spoke of the determination of the youngest woman ever to be chosen Amyrlin Seat.”

Please welcome Sophie Okonedo as Siuan Sanche.

Mavi gözlü ve beyaz tenli bir hanımefendi bulamadılar sanırım.

image

Min oyuncusunu Game of Thrones’da da görmüşüz.

Böyle Min mi olur, ne diye asyalı yapmışlar… :unamused:

2 Beğeni

Kusura bakma ama, asoiaf’da da pek görememişiz. Lotr’dan bir ork gösterip bakın, Tom Cruise demek gibi bir şey bu. Bu sjw(social justice warrior) denilen lanetten ne çektik böyle. Kitapta nasıl tasvir edildiyse o şekilde ekleyin işte. Her milletten oyuncu eklemek zorunda değilsiniz. Cidden anlamıyorum. Nerede yan karakter var hepsi baştan sağma.

Ana karakterlerden Egwene hele, benim yüreğime ağrılar saplanıyor kızı gördükçe. Ama forumdan kadın arkadaşlarıma sorduğum zaman hepsi beğendiklerini söylemişlerdi. Makyaj ile çözecekler sanırım işi, bir şekilde alışacağız artık. :expressionless:

Elayne içinde buna benzer bir oyuncu seçimi yapacaklar diye korkmuyor değilim.

5 Beğeni

Asıl Aviedhna değişir, çünkü Hollywoodun kızıllara karşı tutumu meşhur

Asyalı veya siyah tenli ararsan zaten var seride. Tuon gibi bir karakter siyahi. Faile asyalılara Lan ile Min’den daha çok benziyor çekik gözleriyle.

Aielleri de farklı farklı milletlerden yaparlar artık. Hayal kırıklığı işte…Ayrıca keşke bu şekilde dizi olmasaydı anime olsaydı, daha iyiydi…:frowning:

2 Beğeni

Amazon’un fotoğrafları siyah beyaz yayınlamasının nedeni sanırım seçilenlerin ten rengini anlamamızı istemiyorlar, açıkçası liandrin bence çok iyi bir seçim tam benim düşündüğüm gibi , Siuan’ı oynayan abla tam bi amyrlin havası veriyor ama tasvirin yakınından bile değil umarım oyunculuğu iyidir, min açıklandığı için sevindim ben açıkçası, rand’i tek eşli yapıcaklar falan diye korkuyordum, hafif çekik gözlü ve kısa saçlı diye aklımda kalmış ama abiler full asyalı yapmışlar , alanna’yı daha şimdiden duyurduklarına göre muhtemelen karakteri genişlettiler dizide , alanna’yı oynayan abla neredeyse bütün gün çekimden fotoğraf paylaşıyor.

@Kitsune Ben haftaya 4. kitaba geçeceğim, şu anda 3. kitabın sonlarına yakınım. Siz anladığım kadarıyla seriyi bitirmişsiniz, sizin yorumlarınız benim yorumlarıma göre çok daha doğru ve altı doldurabilir olacaktır. Ben şimdiye kadar okuduğum kısımlar için yorum yapabiliyorum sadece.

Özellikle Selene karakteri ile ilgili bir şeyler yazmak istiyordum. Fakat bu karakterle ilgili biraz tahminlerim var. Sizler seriyi tamamladığınız için, direkt yorum yaparsınız diye yazmamıştım. Buraya spoiler içine alarak yazmak istiyorum. Geriye dönüp bakarım artık tahminim tutmuş mu diye. Ben Selene karakterinin Lanfear olduğunu düşünüyorum. Gecenin kızı lakabından yola çıkarak siyah saçları ve çok güzel oluyor olmasına bağladım, sanırım birde beyaz kıyafetinden dolayı böle düşündüm. Rand’ın karşısına birden çıkıyor gibi gözüküyor fakat öncesinde Hurin arkamızda bir kadın var diye söylemişti zaten. Daha sonra Rand, Selene’yi kurtarıyor. Fakat haddinden fazla bilgiye sahip.Ejderi hissedip, direkt onunla ilgilenmesi ve baştan çıkartmaya çalışmalarından hiç bahsetmiyorum bile. Şimdilik hoşça kalın. Dizi başlayana kadar seriyi bitirmiş olurum. Gönül rahatlığı ile yorumlar yazabilirim, o vakte kadar konuyu uzaktan seyretmeye çalışacağım.

1 Beğeni