Zaman Çarkı

Yanlış hatırlamıyorsam gaishan olan mızrağın kızları ile el işaretleri ile konuşmuştu. Yapmaması gereken bir davranıştı bu yüzden tohu oldu, daha aşağılayıcı olduğu için de hizmetçi olmayı seçti.

1 Beğeni

Hem sizin övgüleriniz hem de yakında çıkacak dizisi sayesinde çıkan bütün kitapların ekitabını indirdim. Ama okuma sırası konusunda bir sorum var. Yeni Bahar’la başlayıp Dünya’nın Gözü’yle devam edeceğim değil mi?

Hayır. Yazar yeni baharı 10.kitaptan sonra yazdı kronolojik olarak en erken yeni bahar ancak evreni bildiğinizi varsaydığı için kafanız karışabilir ve bence güzel bir giriş kitabıda değil. Seriyi okuma motivasyonunuz azalabilir ilk kitaptan ısınamadığınız için.

Hangi sırayla okumam gerektiğini söylerseniz çok müteşekkir olurum :blush:

1’den başlayıp seriyi bitirdikten sonra en son okunması en makbul olandır. Serinin 20 yıl öncesini anlatıyor o yüzden seriye pek bir etkisi yok. Bir nevi flashback görevi görüyor.

Ben robert jordanın yazdığı son kitap olan 11.kitaptan sonra okudum yazarın kitaplarını bitirmek amaçlı. Okuma sırası 1-2-3 diye gidiyor normal bir şekilde.

Çok teşekkür ederim yakın zamanda başlayacağım.

Spoilerlı kısma da yazmıştım buraya da yazmak istedim. Bazı kişiler bu serinin pdf’i için imla kurallarına kadar düzeltilmiş oduğunu söylemişlerdi. Bilen varsa bu işin aslını özelden yazabilir mi acaba? Şimdiden teşekkür ederim. Ve karton kapaktaki çeviri mi yoksa ciltlideki mi daha iyi? Dünyanın Gözü için bu ikinci sorum.

İkinci sorunuza cevap vereyim. Çıktığında ciltli ve karton kapaklı kitapları karşılaştırarak okudum. Çeviride hiçbir fark yok, sadece en başta bir yeri değiştirmişler o kadar. Aynı hatalar var ve üstüne yenilerini bile eklemeyi başarmışlar.

2 Beğeni

Pdf düzeltmelerini yapan gönüllü bir arkadaş vardı. Seneler önce düzelttiği ciltlerin pdflerini bitirdikçe paylaşıyordu. Ancak o arkadaşın adı neydi ya da o pdflere nerden ulaşabilirsiniz bilmiyorum. Üzerinden çok zaman geçti.

forum.gameofthronestr.com’ da paylaşıyordu yanlış hatırlamıyorsam ancak forum geçtiğimiz günlerde kapandı.

1 Beğeni

@Son_Silahsor. Eskikitaplarım sitesinde düzenleme yapan gruplar vardı, belki halen vardır, bakalı biraz oldu. Facebookta bir grup da vardı. Epub olarak ararsanız büyük ihtimalle bulduğunuz kitap zaten onunkidir. Sadece son kitap kalmıştı kendisinin yapmadığı.

https://twitter.com/wheeloftimenews/status/1320134750179381250?s=20

4 Beğeni

Henüz 5. kitabın yarısındayım ama şimdiden diziye uyarlamanın çok çok zor olduğunu düşündüğüm şeyler var. Umarım saçma sapan bir uyarlama görmeyiz. Şimdilik umutluyum ben, bazı karakterlerin aktör/aktrislerini beğenmesem de bazıları da aşırı iyi. Özellikle Lan ve Moraine ikilisi muhteşem seçimler. Rand’ın aktörü çok iyi toparlamış fiziğini ama Perrin’i merak ediyorum ben asıl. Hiç gözümde canlandırdığım gibi bir oyuncu seçimi değil aslında ama başka bir filmde kurtlarla ilişkili bir karakter olarak karşıma çıksaydı çok iyi seçim derdim. Adamın mimikleri tam bir Perrin yine de. Umarım fiziğini de biraz daha toparlar da tam şöyle iri yarı bir demirci Perrin görürüz. :smiley:

Dizinin ilk sezonu kaçıncı kitabı baz alacak.

İlk 3 kitap olması lazım.

İlk 2 kitap demişlerdi yanlış hatırlamıyorsam.

Ben de ilk iki kitap olacak diye biliyorum. Ki mantıklı olan da o bana kalırsa, ilk iki kitap tek bir hikayeyi anlatıyor daha çok, üçüncü kitapta işler değişmeye başlıyor. Üçüncü kitap ikinci sezona daha uygun olur.

1 Beğeni

Bir şeyler geliyor. :smiling_face_with_three_hearts:

3 Beğeni

Aynen bir şeyler geliyor ama ne?

1 Beğeni

Bence burası Shadar Logoth gibi sanki. Çünkü konuşanlar Egwene ve Perrin, arkadaki sese bakarsak kaçıyorlar. Sesi de bilerek kesmişler, Trolloc sesleri duyulmasın diye.

Trailer en geç Aralık gibi gelir diye düşünüyorum.

2 Beğeni