Zaman Çarkı

Arkada birtakım çığlık sesleri var aslında. Görselinde ne var bilmiyorum ama Emmond Meydanı’na yapılan saldırı da olabilir belki.
Dediğiniz gibi çok yakında bir fragman görebiliriz.

2 Beğeni

Evet, Emond Meydanı da olabilir. Ama sanki o konuşma orası değil gibi. Hatta düşündüğüm yer çıkacakmış gibi hissediyorum. Bunlar nehre atlıyorlar, arkalarında trolloclar var. Perrin, Egwene’yi kaybediyor sonra buluşuyorlar devamında da Elyas Machera ile tanışıyorlar. Bana burasıymış gibi geldi.

3 Beğeni

Görselde bir şey yok Ejder bayrağı var sadece. Ying yang şeysi. Ama bence de Edmond meydanı.

2 Beğeni

Belli bir süre ara verdikten sonra serinin 4. ve 5. kitaplarını da bitirdim. Araya da Dune sıkıştırdım hatta.

Zaman Çarkı 4. Kitap - Gölge Yükseliyor: 3. kitapta yaşadığım hüsran sonrası kitaba başlayıp başlamamak arasında gidip geldim. Kitapta maşallah her tür olay vardı. Tempo problemi az miktarda yine vardı ama sonunda şükürler olsun ki plot twistler görmeye başladık. Oldukça sürükleyiciydi ayrıca. 3. kitabın eksiklerini kapatıp üstüne de koymuş bence. Serinin ilk dört kitabı arasında en tatmin edici ve sürükleyici olanıydı hatta. Sanırım bu kitaptan itibaren seri oturmaya başladı.

Zaman Çarkı 5. Kitap - Göğün Ateşleri: İşte bu! Bu kitap şuana kadar serideki açık ara en tutarlı ve en olgun kitaptı. Sürükleyicilikte de 4. kitapla kapışır hatta. Çooook beğendim. Aradığım tadı sonunda aldığım için çok mutluyum. Her şey ince ince işlenmiş. Hatta daha kitabın başlarındayken ‘‘Seri tam da bu kitapla olgunlaşmış sanırım.’’ dedim. Daha önceki kitapların sadece ‘‘tanıtım’’ amaçlı olduğunu; twistler olsa da asıl amacın evreni, ülkelerin politik durumlarını, milletlerin karakteristik özelliklerini, karakterleri ve karakterlerin ilişkilerini tanıtmak amacıyla yazılan geçiş kitapları olduğunu farkettim. Her şey bir anda bilinmeyen bir karakterin ortaya çıkmasıyla altüst olup okuyucuya şaşırma imkanı sunmadan belirsiz-garip olay örgüleri sunmak yerine twistler ve olay örgüleri sonunda çok tutarlı, ilgi çekici şekilde yazılmıştı. Tempo sorunu olmayan tek kitaptı hatta belki de. 4 kitaptır emekleyen seri sonunda yürümeye başladı diyebilirim özetle.

5 Beğeni

Arkadaşlar Zaman Çarkı kitap serisini sipariş vermek istiyorum bir kaç tl sitede. 15 kitap set olarak veriliyor ama bir iki yerde gözüme birşey çarptı. Mesela 6. kitap olan Kaos Lordu 1 ve 2 diyerek ayrılmış. Acaba 15’li kitap setinde öyle mi satılıyor, anlamadım. Seriyi okuyan arkadaşlar yardım ederse sevinirim. Kitapların bazısı 1 ve 2 diyerek bölümlere mi ayrılmış, o şekilse seride toplam kaç kitap var?

Buarada:

Sitesinden sipariş vereceğim kitapları.

Asıl seri 14 cilt. Karton kapaklı olanlarda bazen tek cildi ikiye bölerek bastıkları olmuştu (sizin örnekteki gibi mesela 6. cilt iki karton kapak olarak basıldı). Ciltlide öyle bir sorun yok. 15. kitap da geçmişi anlatıyor. Bu şekilde alabilirsiniz, sorun olmaz.

Yeni Bahar kitabı 11. kitaptan sonra okunmalıydı galiba. Yanlış biliyor da olabilirim okuma sıralarına bakmanızı öneririm. 0’dan başlayıp gitmiyor seri.

Hatırladığım kadarıyla 4. kitapta plot twist diyebileceğim bir olay vardı. Rica etsem diğerlerini de açıklar mısınız?

Okuyalı 1 ay’ı geçti sanırım ama hatırladıklarımı yazmaya çalışayım.
1-) Amyrlin Makamı olayı.
2-) Tarihteki belirli kahramanların reankarne olmak üzere Tel’aran’rhiod’da yaşadıkları gerçeği.
3-) Tenekecilerin Aiellerin savaşmayı reddeden boyundan geldiklerini öğrenmemiz. Aynı şekilde Ejder’in Halkı, Aiellerin tarihi.

Bunlar benim aklımda kalan en şaşırdığım şeyler olmuştu ama düşününce de belirgin olarak twist sayılabilecek olan sanırım ilki. Diğerleri daha çok henüz açıklanmamış gerçekler çünkü.

1 Beğeni

Benim için tek plot twist olan olayı 3. maddede yazmışsınız. Amyrlin Makamı olayı ile ilgili yazar kitabın başında ve ortasında ipuçları verdiği için bana göre olay öncesinde ben geliyorum dedi.(Min’in görüleri, Liandrin ve yanına çektiği aes sedai) 2. kitaptan da aklımızda olan bir olaydı diye düşünüyorum.(Siuan ve Moiraine arasındaki diyalog). 2. maddedeki gerçek de bana göre evren için düz bir bilgi. Ters köşe olarak algılamadım.

1 Beğeni

Şu an 9. kitabı okuyorum ve ileride ne olur bilemem ama Faile’den şu kitaba kadar hoşlanan biri oldu mu çok merak ediyorum. Kolay kolay kimseden nefret etmem ama onu okumak benim için bir eziyet.

5 Beğeni

İşin kötüsü, Faile kitaba girdikten sonra kitaptaki favori kahramanım Perrin’den de nefret etmeye başlamıştım :frowning:

5 Beğeni

Perrin tek başına olduğu zamanlar cok iyi. Faile takıntısı olduğunda hiç çekilmiyor. Faile’nin ise varligi bile yetiyor okuduğunuz bölümden nefret edip bir an önce bitmesini istemeye.
Bu konunun aslında yazarın romantik ilişkiler yazımı konusundaki sorunundan çıktığını düşünüyorum. Bir tanesi dışında hic bir sağlıklı birliktelik yok tüm hikayede. Bu, genel kabul gören bir durum aynı zamanda, sadece sahsi görüşüm değil.

4 Beğeni

Perrin, Faile’nin kölesi gibi davranıyor. Ne gibi bir vasfı var da o herkese ahkam keserken bir kişi bile karşılık vermiyor. Hele bu kitapta “Cha Faile” gibi bir oluşuma ne gerek vardı bir türlü anlam veremedim.

@yafeshan Evet, ben de Perrin’i kendi başınayken mantıklı ve sevilebilir buluyorum. Ayrıca yazarın romantik ilişkiler hakkındaki görüşünüze de katılıyorum. Yazar sadece romantik ilişkiler konusunda değil, kadın karakter yazmada problem yaşıyor bence. Neredeyse tüm kadınların erkeklere şeytan görmüş gibi davranmasının bir açıklamasını bulamıyorum eğer öyle değilse.

2 Beğeni

Evreni o şekilde yarattığı için kadın erkek iletişim şekillerini o şekilde yazdığını düşünüyorum ben. Evrenin karakteristik özelliği bir nevi. O yüzden yaratılmış çoğu şeyi kabul ederken onu da kabullendim.

2 Beğeni

Kadınlar ya itaat halinde ya da çok fazla hırçın davranıyorlar. Bir arası yok diyebilirim. Zaman Çarkı benim okuduğum en muhteşem şeylerden biri ama kadın karakterleri okurken o kadar sığ geliyor ki bazı şeyler. Nynaeve, Egwene, Faile gibi karakterler sadece erkeklere değil kadınlara da düşmanca davranıyorlar. Bu kadar saldırgan olmak yerine mütevazı bir kadın karakter de okumayı isterim açıkçası.
Moiraine, Aviendha, Berelain gibi kadın karakterlerden hoşlanıyorum.
Anlayacağınız benim için sorun huysuz kadınların olması değil, bu kadar fazla karakter içeren bir seride neredeyse hepsinin çok huysuz olması.

3 Beğeni

Anladım ve katılıyorum aslında fikrinize. Öte yandan şöyle ilk 5 kitabı inceleyince, bence yazarın genel olarak anlattığı hikaye ve yarattığı evren de çeşitli noktalardan çok dengesiz. Şimdilik seriye ara verdim burnout olmamak için ve bu süreçte bu fikrime daha fazla kanaat getirdiğimi farkettim. Kadın karakterler için olan durum da bundan kaynaklanıyor olabilir. Hatta biraz daha ileri taşımak gerekirse fikri, genel olarak erkek karakterler kendi içerilerinde daha özgün yaratılmışlarken kadın karakterlerde bu durumun bir hayli az olduğunu görebiliyoruz. Ortak noktalar çok çok fazla. Kabullendim tabii orası ayrı. Bu da böyle bir evren demek ki dedim. Son okuduğum 5. kitabı da çok çok beğendim ama serinin şuana kadar olan kısımlarını değerlendirirsem yukarıda bahsettiğim şeyler bir hayli olumsuz etken şimdilik.

2 Beğeni

6.kitabı da okuyup ara verseydiniz çok daha güzel olurdu bence. 7-11 arasını ara verip okusanız bile ya bu niye böyleydi demiyorsunuz çünkü. 1-6 birbiriyle çok ilişkiliyken 7-11 ipin ucunun biraz kaçtığı kitaplar. İlk okuduğumda 1 yıla yakın ara vermeme rağmen hiç takılmadan devam edebilmiştim. Tabi o zamanlar 14 yoktu. Sonra Üzümlü Kekim Sanderson geldi de pek çok gereksiz detay ve karakteri kenara itti.
Yeniden başladım seriye 6. kitaptan sonra tekrar ara verdim.

2 Beğeni

Kısa bir ara diyelim. Araya başka 1 2 kitap sıkıştırıp devam edeceğim yine. Benim planım da 6.'dan sonra bir süre tamamen ara vermek şeklinde. 7-11 arasına güçlü girişmek istiyorum. :smiley:

7-11 ARASI Hayattan soğutur. Dikkat etmek lazım. Bol ara verilerek atlatılabilir

1 Beğeni