Zaman Çarkı

İyice meraklandım. Hangi kitapta olacak dediğiniz şey, hatırlıyor musunuz?

On ikinci kitabı beklemeniz lazım, hikayenin sonlarına doğru açığa çıkıyor Verin’in rolü.

1 Beğeni

Evet veya hayır demek bile spoiler olabilir o yüzden bir cevap vermeyeyim. Ancak seriyi okuduktan sonra gözlemlediğim bir detay var, kitaplar yazıldığı sırada (12. kitaptan önce) en çok teori üretilen konulardan biri Verin’in rolü olmuş. Bir de Zaman Çarkı öyle bir seri ki çözülmesi 10 kitap süren düğümler var hikayede. Yani kafanızı karıştıran böyle şeylerle karşılaşmaya devam edeceksiniz. :grin:

2 Beğeni

Ben de 6. kitaptayım, Beyaz Kule’de bir Terkedilmiş olduğu söylenmişti. Ben bu yönde bir sürpriz bekliyorum Verin’den

1 Beğeni

@cankutpotter İkinize de teşekkür ederim. Aşağı yukarı 5000 sayfa sonra öğreneceğim, daha var yani. :weary:

@Waxillium Daha 330. sayfadayım, ileriki sayfalardan bir şey olabilir diye bakamadım maalesef yazdığınıza.

3 Beğeni

İyi yapmışsınız, gümlüyordum az daha :grin:

Arkadaşlar seriyi yaklaşık 5 dakika önce bitirdim inanılmaz bir boşluktayım. Karışık düşüncelerim var son kitap hakkında hem hayal kırıklığı, hem hüzün, hem sevinç bilemiyorum. Çok ilginç bir kitaptı çok, ama hayal kırıklığım da yok değil.

Hele Rand’ın Karanlık Varlıkla olan savaşında falan ne yapılmaya çalışıldığın anladım ama bilemiyorum.

Rand daha aktif olmalıydı kesinlikle çok daha aktif. Sanki 1-2 kitabı daha hak ediyordu bu son. Fikirlerimi toplamam lazım kesinlikle daha düzgün düşünebilmek için. Aklımda çok fazla soru var cevapların verildiği bir yer var mı ?

2 Beğeni

Spoiler eklentisi ile sorularınıza cevap bulabilirsiniz bence. :slight_smile: Siz aklınıza takılanları spoiler yaparak buraya yazın diğer üyelerimiz her türlü cevaplar. :slight_smile:

1 Beğeni

Forum da tüm seriyi okuyanlar için, Zaman Çarkı Spoiler (Tüm Seriyi Okumayan Konuya Girmesin) isimli bir başlık da var.

1 Beğeni

Hocam spoiler olabilecek içerik yazıyorsunuz ve bunu spoiler tagiyle değil açıkça görülebilir şekilde yazıyorsunuz. Uyarıları dikkate alıp spoilerlı konuya yazar mısınız? Bu konuya yazmakta ısrarcıysanız seriyi benim gibi henüz bitirmemiş insanların zevkini baltalamamak adına spoiler tagiyle yazmanızı rica ediyorum.

1 Beğeni

Çok özür dilerim spoiler içine aldığımı sanıyorum iki gönderiyide.Kusura bakmayın yanlış şeyi kullanıyormuşum.

2 Beğeni

Selamlar öncelikle.
Daha demin başka bir konuda bir kitap serisini okurken Zaman Çarkı serisi hakkında “ergence” diye bir tabir gördüm. Bir kişi de değil söyleyen birkaç kişi. Şaşırdım açıkçası. Bana söylenen Zaman Çarkı’nın hep haşmetli ve güzel bir seri olduğu idi. Hatta yakın zamanda da almayı planladığım için mutlu oluyordum. Sonunda gerçek bir fantastik eser okuyacağım diye heyecanlanıyordum. Ama o “ergence” yazısı beni resmen değil tokat yumruk yemiş hale soktu. Lütfen biri bana açıklasın bu ne demek acaba?
Teşekkürler.

Zaman Çarkı serisinin ergenlikle alakası yok. Ergen karakterler var ama ergen serisi değildir. Gönül rahatlığıyla alıp okuyabilirsiniz.

4 Beğeni

Ben 4. kitabını okuyorum şuanda ve ‘‘ergence’’ denilebilecek herhangi bir şey ile karşılaşmadım.

1 Beğeni

Ergence bir hikayesi asla yok fakat bazı kadın karakterler çok tripli yazılmış. Gereksiz sinirli davranıyor ve erkek düşmanlığı sergiliyorlar. :smiley:
Yazan kişi belki bu karakterlerin haraketlerini “ergence” bulup böyle yorumlamış olabilir fakat seri muazzamdır merak etmeyin. Gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz.

@isos81 @GKS Mesajımın bazı bölümleri sizinkilerle aynı olmuş. Kasıtlı bir şekilde yazmadım, içimizden geçenler birmiş. :slight_smile:

4 Beğeni

Dizi umarım çuvallar.Cast evlere şenlik,bir tane fanda çıkıp bunu nasıl yapıyorsunuz demiyor.Egwene,Nyvaene,Perrin diversityden nasibini almış.Çok komik ya,Rand’a zaten dokunamazlardı adam bin kez tavsir ediliyor zaten,Mat’i de büyük ihtimal biseksüel yaparlar.Talmanes’le falan ilişki yaşar.Bu kadar geniş ırklarla,çeşit çeşit karakterin var.Siyahi,arap,çinli,hintli,afrikalısı.Adamın adi ‘‘Bran’’ al’Vere ve adam siyahi abi.Adamın adı ‘‘Bran’’:.Ana materyalide ters yüz edecekler büyük ihtimal en baştan böyleyse.Böyle yapılacaksa yapılmasın.Çok denmiştir ama iyiki Yüzüklerin Efendisi 2000 yılında çekilmiş.Nasıl daha fazla çeşitlilik yaratırız her b*ku dahil ederiz kimseyi kırmayız üzmeyiz değilde.Nasıl kaynak materyali daha iyi aktarırız,nasıl daha iyi bir yapım yaparız diye düşünüldüğü için ve böyle bir örnek olduğu için şükürler olsun.Neyse bu kadar ağladığıma ve içimi döktüğüme göre büyük ihtimal diziyi izlemeyeceğim.Karakterler bendeki gibi kalsın,içine edilmesine gerek yok.

Bu Perrin(spoiler olabilir.)

XCCVXVXCCV

Egwene’nin esmer diye geçtiğini biliyorum bende kitapta ama dizideki gibi esmer değil,İki Nehir’in nasıl bir yer olduğunu biliyoruz çünkü.(spoiler olablir.)

Wot-_egwene

Yüzüklerin Efendisi ile o zaman şöyle bir durum varmış. Peter Jackson bir hayran olarak projeyi stüdyoya sunduğunda stüdyonun filmlerin sonradan kazandıkları gibi bir beklentileri yokmuş. Hayranı çok, izleyeni çok olur; ortalama bir film olsa bile kar ederiz diye düşünüyorlarmış. Nerede otuz oscar adaylığının on yedisini kazanmak? Yönetmen filmleri çekerken üzerinde durduğu konulardan birisi ise oyuncular dahil bütün ekibin Yüzüklerin Efendisi hayranı olmasıymuş. Bu yüzden aslına bu kadar sadık üç kitaptan üç film çıkan bir seri olmuş. Bilidiğiniz üzere beklenti ile çıkılan Hobbit filmleri ise bu başarıların çok uzağında. Buna burada bahsetmemin sebebi ise aynı kuruluşun Orta Dünya serisi çekmesi ve Zaman Çarkı ile benzer beklentilerinin olması. Kısacası demek istediğim ortada bir beklenti olunca herkes bunun bir yerinden faydalanmak istiyor. Böyle olunca kitaplarla alakasız durumlar boy göstermeye başlıyor. Bir söz var: “Mutsuz olmanın en büyük sebebi herkesi mutlu etmeye çalışmaktır.” diye. Bu işlerin başında olanlarda herkesi memnun etmeye çalışıyorlar ama bu süreç zarfında olayın özünü kaybettiklerini fark etmiyorlar ya da fark ediyorlar da umursamıyorlar mı bilmiyorum.

2 Beğeni

O konuda haklısınız.Benim beklentim yok bu yüzden.İyi çıkarsa ne ala kitapta favori sahnelerimi tabiki canlı bir şekilde görmeyi bende isterim.(12.Kitap Sonu gibi) ama eğer düzgün bir şekilde olmayacaksa da olmasın ve olmayacak gibi de en azından benim gördüğüm,hikaye seçimleri ve cast falso duruyor.Gereksiz plotlar eklenmesi(Perrin’in aslında sevdiği bir kadın varmış falan).Ne gereksiz şey şu.Yani nasıl yedirecekler Perrin’in hikayesine bunu.Herkesin istediği olsun veya bu topluluğa saygısızlık olmasın,bunların dediğini yapalım,şunlarda söz hakkı kazansın bizim yapımımızda mantelitesi var.Aslında Zaman Çarkı buna zaten müsait ama dozunu kaçırmışlar baya.

Az çok “eh olur” dedim ama Min’i oynayacak kişi… Tüy dikmişler resmen.

1 Beğeni

Bir sorum var! Aiel kızlardan olan Sulin neden 'toh’landı neden hizmetçilik yapıyor. Çok kısa olsa gerek ki arada kaçırmışım. (Kaos Lordu)

1 Beğeni