Zaman Çarkı

Sanki efsaneler çağı değilde 21. Yüzyılda geçiyor gibi .Lewis Therin in kıyafetine baksanıza .

Film yada dizisi çıkacakmı?

1 Beğeni

Eğer yanılmıyorsam sony satın almıştı telif hakklarını ama pek tutacağını sanmıyorum iki sezon bile dayanmaz .Arayışının efsanesini başına gelenler ortada . Bir Game of Thornes bekleme .

1 Beğeni

Bence hic bir zaman baska fantastik serilerden game of thrones beklemeyelim. Hele hele tarz ve hikaye olarak bu kadar farkli serilerden.

Fantastik dizi olcusunun game of thrones olmasi buyuk bir garabet zaten. Yapim sirketleride bu inegi sagmak icin hic benzerligi olmayan ama unlu baska serilere ususuyor. Sonunda kaliteli birseyler cikmasini bekleyen biz okurlar hayal kirikligina ugrayacak.

2 Beğeni

Bu konuda ben de @yafeshan’a katılıyorum. Game of Thrnes gibi tutsun diye seriyle alakalı bir ton saçmalık ekleyebilirler. Eğer bunu yaparlarsa dizi tutmayacağı gibi Zaman Çarkı’nı bilmeyen izleyici Game of Thrones’un çakması sanır ve koca bir seriye yazık olur, ki bence Buz ve Ateşin Şarkısı’ndan çok çok daha güzel ve iyi düşünülmüş bir seri zaman Çarkı. İşin kötüsü Robert Jordan’ın yokluğunu fırsat bilip istedikleri gibi at koşturabileceklerini düşünmeleri olur ki umarım serinin büyüklüğünü ve kalitesini düşünerek ikinci bir Westeros yaratmaya çalışmazlar.

1 Beğeni

Ben aslında Zaman Çarkı’nın çok uzun soluklu bir dizi olacağını zannetmiyorum. 8’er bölümden 3 sezonluk malzeme var bence. Tabii dediğiniz gibi seriye sadık kalırlarsa. Zira en çok malzeme ilk kitapta ve son kitapta var. Serinin fazlaca fiziksel betimleme ve ruhsal tahlil içerdiği bariz.

3 sezon mu ? Ben en az 7 sezon ,en fazla 10 sezon diye düşünmüştüm.

Toplam 24-25 saat gibi bir süre yapar, hayli hayli yeterli bence.

Serinin 14 kitap olduğunu biliyor musunuz?

On dört kitap içerisinde dizi seneryosuna sokulursa sıkıcı olacak detaylar fazla olsa da üç sezon Zaman Çarkı için az, hem de çok az. Serinin zaman çizgisi yaklaşık iki yıllık bir zaman dilimini içeriyor. Olayları hakkıyla yansıtmak için en az bir yedi sezon falan gerekir kanınmca.
Bir de dün internette izlediğim bir videoda adam her biri iki saatten dört bölüm yapılabilirse, ingiliz formatıyla, olaylar daha rahat aktarılabilir diyordu. Eh kırk beş dakikalık on bölümle Zaman Çarkı olaylarını anlatmak bence de biraz zor, bölümler daha uzun olursa ve seneryo da kaliteli olursa ortaya güzel bir seyirlik çıkar bence.

2 Beğeni

Inşallah diyorum susuyorum.

Lütfen birisi bana bu zaman çarkı serisinde ışık ve karanlığın tek birer varlık gönderdiğini(Işık hariç) söylesin. Yoksa benim fikrim çöpe gidecek. O kadar kurgu oluşturmaya çalışıyorum sonra zaten bir bakıyorum kullanılmış oluyor. Zaman çarkı içimdeki fantastik roman yazma dürtüsünü uyandırdı, ama böyle her fikrim kullanılmışsa yazmanın ne anlamı var?

Fikrinizi farklı şekillerde işleyebilirseniz insanlarda merak uyandırabilirsiniz görüşündeyim. Temelde Zaman Çarkı iyi kötü savaşını anlatsa da bunu farklı şekillerde yaptığı için, her ne kadar bazı klişelere yer verse de, diğer eserlerden farklılaşıyor.

1 Beğeni

İnanın bana, iyi ve kötüyü anlatıyor diye o fikri kırmaya bile çalıştım. Arkadaşlarım sağ olsun yenebildim sonunda bu iyi kötü kavramında ki yargımı. Ama şimdi her yazdığım sanki kitapta varmış ve bende emek hırsızlığı yapıyormuş gibi hissettiriyor bana. Elimde kafa uçurucu olduğunu düşündüğüm bir senaryo var fakat işleyiş konusunda sıkıntı yaşıyorum. O senaryonun arasına serpiştirilecekler konusunda vesaire. Tabii ki kendimce katabileceğim çok güzel yanlar buluyorum her geçen gün. Ama Robert abimiz kalkıp tek güç ve onun kullanımı ile ilgili bir fikri kullandığı için o güç konusunda sıkıntılar yaşıyorum :smiley:

Seriyi ikisi Türkçe, birisi ana dilinde olmak üzere üç defa bitirdim, uzunluğunun yeterince farkındayım. Tartışma içerisinde karşı tarafa böyle çıkışmanız yanlış. Siz serinin ilk 4 kitabını okumuştunuz, değil mi? Önceki yorumlarınızda öyle yazmıştınız. :slight_smile:

Tabii sırf bu istatistikler benim sizlerden daha iyi bir tahmin yürüteceğim anlamına gelmiyor. Nitekim buz ve ateşin şarkısını da okumuş olan ben, dizininin nasıl bu kadar uzadığına anlam veremiyorum. Diziyi izlemedim ancak 7-8 sezon büyüklüğünde malzeme var mıydı kitaplarda diye sorsanız, yok derdim. Biraz yapımcının eline bakıyor anlaşılan bu dizi mevzusu.

Ekleme:

Şimdi aradım buldum, şu dediğiniz şeyin Anathem kitabında da muhabbeti dönüyordu ^^

“Seninle konuşmak çok sinir bozucu. Benim küçük aklıma gelen her şey iki bin yıl önce Azuz’un biri tarafından düşünülmüş ve unutulup gitmiş.”
“Gerçekten ukalalık etmek istemiyorum” dedim, “ama bu Azuz Lora Önermesi’dir ve On Altıncı Yüzyıl’dan kalmadır.”
Cord güldü. “Gerçekten mi!”
“Gerçekten.”
[…]
“İnsanın aklına gelebilecek her düşünce o zamana kadar çoktan gelmiştir. Bu çok etkili bir düşünce…”
[…]
“İroniden hoşlanıyorsan Lora’nın ölümünden sonra kendi çömezinin onun düşüncelerinin 4000 yıl önce bir Seyyah filozof tarafından düşünülmüş olduğuna karar verdiğini öğrenmek hoşuna gidebilir.”

Diyeceğim o ki çok büyük yazarlar da çok yerden esinleniyorlar. Jim Butcher’ın şu ünlü Pokemon ve Roma İmparatorluğu fikirlerini birleştirdiği serisi Codex Alara’yı duymuşsunuzdur belki. En bayağı fikirlerden bile, eğer ki yeteneğiniz varsa, iyi işler çıkabiliyor.

2 Beğeni

Çok güzel bir motive oldu bu çok teşekkür ederim. Bu yazıyı hep yanımda taşıyacağım ve umutsuzluğa kapıldığımda açıp bakacağım. Ayrıca dediğiniz Jim Butcher’ ın Dresden Files serisinin başlangıcını okumuştum, mutlaka öbür kitabına bakacağım.

Bu kadar kızmaniza gerek yoktu serinin 14 kitap olduğunu büyük ihtimale biliyorsunuzdur .Benimkisi sadece şaşıŕma çünkü 3 sezon demeniz beni baya şaşırtı.Game of Thornes gelince Martin in suçu 6 . 7. Kitapları yazmasa adamlar 8 . Sezonu çeker .

Keşke yüzüme vurmasaydınız seriye devam edememek bana çok koyuyor :sob: (ama seride ama pahalı)

Arkadaşlar, Zaman Çarkı severler, sizlerle çok kıymetli bir yazıyı paylaşmak istiyorum. Bundan yaklaşık 6-7 yıl evvel bir şahsın sitesinde Zaman Çarkı ile ilgili yazdığı teoriyi okumuş idim. Kendisi Düş Hançerine kadar olan tüm bilgiler ışığında uzunca bir teori-inceleme yazısı yazmış idi. Şimdilerde kendi sitesi kapanmış sanırım, ilgili siteyi bulamadım, bulanlar paylaşabilirse çok sevinirim. Eski dosyaları kurcalarken vakti zamanında indirdiğim PDF hâlini buldum, dehşet bir şekilde sevince boğuldum, sizlerle paylaşmak istedim. Yazarının ismini cismini bilmiyorum maalesef, burada kendisinin de ismi bulunsun isterdim. Bilenler, daha önce okumuş olanlar bir yeşillendirsin.

Siteye kayıt olduğumda Zaman Çarkı ile ilgili yazdığım ilk yorumumda dehşet bir sitem içerisinde olmamın yegane sebebi işte bu yazıdır :smiley: İşte bu yazı beni bazı noktaların öyle bir bağlanacağına inandırmıştır ki, daha farklı biten bir son benim için büyük hayal kırıklığı yaratmıştır. Sonrasında iki defa daha okuduktan sonra bu ön yargımı da kırmış bulunuyorum gerçi. ^^ Sizlerin de okuyup ne kadar başarılı bir inceleme olduğunu görmenizi isterim, özellikle Padan Fain’in son savaşta teşkil ödeceği kurgusal önem bana hâlâ Brandon Sanderson’un sunduğundan kat kat mantıklı ve etkileyici gelmektedir.

Uyarı: En azından Düş Hançeri’ne kadar okumadıysanız, bu incelemeyi okumayınız.

1 Beğeni

Bunu henüz 5.kitapta iken görmek beni üzdü açıkçası. Zamanım olsa da oturup bütün saatlerimi versem şu seriye. Ama 6. kitap basımı henüz yok diye biliyorum onuda beklemek gerek pff.

Daha önce paylaşmıştım :sunglasses:.