Zaman Çarkı

İki diziden de bu kadar malzeme çıkacağını düşünemediyseniz bence sizin filmde görmek istedikleriniz çok farklı. Got için kitabını okumuş ve tanıdığım herkes bakın istisnasız herkes dizinin olayları kıstığı hatta uzatmamak adına değiştirdiği görüşünde ve hepsi bu kadar önemli olayların son bölüme sıkıştırılmasına karşı. Bana sorarsanız GoT en az 9 sezon olmalıydı malzemesi vardı.

WoT konusunda ise, evet çok fazla karakter tahlili ve çok fazla betimleme var. Yine de 14 kitaptan oluşuyor. 3 sezon kesinlikle imkansız. Sadece tek bir sezon boru ile olan kısımların yarısında biter ki bu sıkıştırılmış hali bence. Yani Zaman Çarkı en az 11 sezonu hak ediyor GoT gibi kısarlarsa. Hakkını verelim derlerse 14 bence ideal her sezona bir kitap gibi ama daha dolu daha boş kitaplar olduğundan bu aslında bir denge meselesi. Kaldı ki unutmamak gerek aynı GoT’daki gibi her karakter kendi yoluna gidiyor yani tek bir sahnede tüm olayı anlatamazsınız yani farklı hikayelerle iş uzuyor.

3 sezonu, onca olayı, flashbackleri, 2 yılı, Rand’in hatırladığı şeyleri, dünyanın giderek çözüldüğünü filan hayal ederek düşündüm ve aklımda tüm karakterlerin koşarak hızlı hızlı oynadığı, rap yapar gibi koşulduğu, oyunlarda bb sürüm olur ya ara sahnelerin kesildiği, konuşulmayan ve eylem barındırmayan hiçbir sahnenin olmadığı, manzaranın gösterilmediği, ışığın çocukları veya diğer prologların olmadığı x2 bir dizi oluştu. Yanlış anlamayın düşüncenize saygım sonsuz ama normalde hep açık kapı bırakmama rağmen 3 sezonun tamamen imkansız olduğunu düşünüyorum ki ben çok ama çok nadiren kesin konuşur, yanılma payı bırakırım. Bu konudan ise tamamen eminim.

2 Beğeni

Ayrıntılı yanıtınız için teşekkür ederim. Şöyle bir oturdum, küçümsüyor muyum gerçekten diye bir olaylar silsilesi hazırladım. Sırf bölüm başlıklarını hesaba kataraksırf ilk kitap için bir olaylar silsilesi hazırladım, neler gösterilebilir ilk kitap için diye. Dünyanın Gözü’nü henüz okumayanlar bakmasın:

Özet

1 An Empty Road
2 Strangers
3 The Peddler
4 The Gleeman
5 Winternight
6 The Westwood
7 Out of the Woods
8 A Place of Safety
9 Tellings of the Wheel
10 Leavetaking
11 The Road to Taren Ferry
12 Across the Taren
13 Choices
14 The Stag and Lion

15 Strangers and Friends
16 The Wisdom
17 Watchers and Hunters
18 The Caemlyn Road
19 Shadow’s Waiting
20 Dust on the Wind
21 Listen to the Wind
22 A Path Chosen
23 Wolfbrother
24 Flight Down the Arinelle
25 The Traveling People
26 Whitebridge
27 Shelter From the Storm
28 Footprints in Air
29 Eyes Without Pity
30 Children of Shadow
31 Play for Your Supper
32 Four Kings in Shadow
33 The Dark Waits
34 The Last Village
35 Caemlyn
36 Web of the Pattern
37 The Long Chase
38 Rescue
39 Weaving of the Web
40 The Web Tightens
41 Old Friends and New Threats
42 Remembrance of Dreams
43 Decisions and Apparitions
44 The Dark Along the Ways
45 What Follows in Shadow
46 Fal Dara
47 More Tales of the Wheel
48 The Blight
49 The Dark One Stirs
50 Meetings at the Eye
51 Against the Shadow
52 There Is Neither Beginning Nor End
53 The Wheel Turns

İşin aslı tüm kitap bölümlerini dizi bölümlerine göre ayıracaktım ancak hemen her 5 chapterda bir bölüm yaptığını gördüm. Trolloc’ların çiftliğe saldırışına kadar bir bölüm olsa, Rand’ın ve babasının mücadelesi, Rand’ın köy merkezine gidişi, tüm iyileştirmeler, Aes Sedai konuşmaları, ikna etmeleri vs köyden çıkmaya başlayana kadar bir bölüm sürse (ki hayalimdeki bölüm süreleri ortalama 45-60 dk) İlk 10 chapter zaten iki bölüm sürüyor. Toplamda 53 chapter var. Kimi bölümler daha yoğun kimileri daha az, yani birinci kitap 10-12 bölüm civarı sürecek gibi, bu da nereden baksan bir sezon yapar.[/spoiler]

Sonuç: Haklısınız, fuzuli konuşmuşum, benden senarist ya da yönetmen olmazmış ^^ Peki 14 sezon sizce de çok değil mi? Teknik açıdan da çok mümkün olmuyor zaten bu kadar uzun soluklu seriler, ufak oyuncular büyüyor, kadroda yer alacak yaşlı oyuncuların yaşayacağı kesin değil, kadrodaki oyuncularda değişikliğe gitmek olasılığı var. Hem Dünya’nın Gözü kadar da yoğun çok fazla Zaman Çarkı kitabı yok açıkçası.

Harika, uzun zaman internette arayıp bulamamıştım, hatta içeriğini falan da google’a yazdığım hâlde eşleşen sonuçlara ulaşamadım. Bendeki PDF biçiminde olduğundan kindle’a uyarlamaya çalışırken ş,ğ,İ gibi harfler eksik çıkıyordu. Buradan Word’e döküp dönüşümü daha başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirim. Sağ olasın!

2 Beğeni

14 sezon çok gerçekten de ama dolu dolu olmaz mıydı :slight_smile: Ancak ideali sanırım 10 sezon filan veya 9 da olabilir özellikle düşler dünyasında kıyafetlerin değişmesi betimlemelerini çıkarınca zaten seri otomatikman 9 kitaba filan düşüyor. :smiley:

Katılmıyorum bence dünyanın gözünden daha yoğun kitaplar var. Hepsi ayrılıp kendi maceralarını yaşayınca olay olarak dünyanın gözü kadar olmasa da mekan olarak sayı arttığı için bence yoğunlaşma oluyor. Yani atıyorum dünyanın gözünde çok olay var ama hepsi zaten aynı karede ama diğerinde farklı farklı karakterlerin kendi olayları var. Bir de senaryolarda kitaplarda olan bir avantaj yok yani anlatıcı yok. Mesela dikkat ederseniz Jordan çok fazla hatırlatma yapıyor kitaplar arasında zaman olduğu ve okuyucu unuttuğu için olayları. Hatırlatıyor bak böyle olmuştu diyor. Dizide bunu yapmak daha zor anlatıcı olmadığı için bu da ya biri hatırlamayacak ve bilen biri diyalog yoluyla ona anlatırken aslında izleyiciye anlatacak ya da olayları verirken “hazırlık” denilen sahneler çokça olacak. Bu da dizinin bölümlerini arttıracak.

1 Beğeni

Zaman carkindan iyi bir dizi yapmak cok mumkun gozukmuyor ama iyi bir studyo harika bir anime serisi yapabilir

2 Beğeni

Anlaşılan düşler dünyasında kıyafet değiştirme olayı 4. Kitaptan sonrada devam ediyor .Bence kitabın en kusurlu yerlerinden biri de düşler alemi birbirlerinin hep ciplak hayal ediyorlar spıkmıdırlar nedir.

1 Beğeni

Bu benim nasıl aklıma gelmedi, harika bir fikir aslında. Eserdeki hayali güç kısımların animasyon olarak eklenmesi çok daha rahat olur. Oyuncu sıkıntısı gibi bir durumda ortadan kalkar. Keşke öyle yapsalar.

1 Beğeni

Yeniden Doğan Ejder’i dün bitirdim ve başlığı hortlatmaya karar verdim. Benim dizi, film, kitaplarda en beğendiğim şey bir karakterin gelişimidir. Bir karakter hikayeye başladığı gibi bitiriyorsa o hikayenin bende bir değeri yoktur. Karakter yara almalı, büyümeli, ders çıkarmalı. Zaman çarkının benim açımdan hazine olduğunu söylememe gerek yok herhalde. Üçüncü kitap nasıl mükemmel karakter gelişimleri yaptı ya? Nasıl o mızmız Mat hikayenin sonunda resmini duvar kağıdı yapacağım bir karaktere dönüştü? Birlikte seyahat eden Egwenne, Nyanne gerçekten iki nehirden çıkan aynı kişiler mi? Nasıl bu kadar güzel, organik geliştiler? Bayıldım ama bir yandan da şaşkınım.

Hikaye bir an bile durmadı. Kendimi bir aksiyon filminde gibi hissettim. Kovalamacalar, düşler derken bir saniye bile durmadı heyecan. Harikaydı gerçekten. Çok güzeldi ya. Seri her kitabında üstüne koyarak devam ediyor. En azından üçüncü kitaba kadar.

6 Beğeni

Sen bir de 4 . Kitabı gör… ???ehem ehem!!!

Ve konu hörtledi

3 Beğeni

Offff. Sen 4.kitabın ilerleyen yerini ve rand’ın can alıcı planını gör birde. 5. kitaptayım ve daha müthiş şeyler gelecekmiş gibi duruyor.

3 Beğeni

Ben de 6. kitaptayım ve kitabı bulana kadar seriye ara vermiştim. Yalnız seri bittiğinde yol arkadaşlarımı kaybetmiş gibi üzüleceğim.

1 Beğeni
  1. kitabı nereden buldunuz acaba? Ben de elimin altında bulunsun diye almayı düşünüyorum ama satışta yok sanırım.

İstiklaldeki Aslıhan Pasajından aldım. Baskısı olmadığı için pahalıya satarlar diye düşünüyordum, uygun bir fiyata verdiler.

1 Beğeni

Teşekkürler. Bir süre daha çıkmaz ise uğramam gerekebilir.

Zaman Çarkı okurken kitabın üstüne notlar alıyor veya altını çiziyor ya da post-it yapıştırıyor musunuz?

Dünyanın Kırılışı’ndan öncesini ve Zaman Çarkı’nın genel yapısını anlatan güzel bir video olmuş. Spoiler var mı yok mu onun analizini gerçek anlamda yapamıyorum şu an. Bu nedenle izleyip izlememeyi sizin sorumluluğunuza bırakıyorum. Bana ilk birkaç kitabı okumuş birisi için spoiler yok gibi gözüktü. Zaten genel itibari ile tarihi bilgiler veriyor. İngilizce alt yazı mevcut, bilginize.

3 Beğeni

Bende sunu kenara birakayim, Onceden atilmadiysa dursun, kaybolmasin eski forumun tozlu raflarinda.

Spoilerimsi olabilir ilk kitap icin. Ona gore bakiniz

2 Beğeni

Şu resmi burda paylaşmasam canım çıkar.

Küpe aşırıyamı kaçmış ne …

2 Beğeni
  1. Kitabı okuduktan sonra yarım bırakacaksan notlar alsan iyi edersin çünkü 4 kitapta biraz fazla karakter giriyor kitaba.

https://www.google.com/amp/www.hurriyet.com.tr/amp/kelebek/zaman-carkinin-yazari-robert-jordan-romanimda-turkiyeden-de-unsurlar-var-267006#ampshare=http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/zaman-carkinin-yazari-robert-jordan-romanimda-turkiyeden-de-unsurlar-var-267006

Jordan kitabı yazarken Türkiye den esinlenmiş .

2 Beğeni