Zaman Çarkı

Bugün benim zaman çarķına başlama yıl dönümüm .kızıl gökler altında kızıla denizler kitabının son 60 sayfada yarım bırakarak zaman çarķina başlamıştım .Okula karne almaya gitmeden önce ilk 10 sayfasını okumuştum . O heyecanı hala hatırlıyorum .Birazcık hava atıyormuş gibi oldu ama okurken yağmur yağdığını bile hatırlıyorum.

8 Beğeni

Gölge Yükseliyor’u dün bitirdim. Ve İki Nehir savaşında aklıma tek bir şey geldi. Sizce WoT evreninde ölen sıradan insanlar da reenkarne oluyorlar mıdır?

Büyük olasılıkla. Zira her insan desenin bir parçası ve o iplik ise şerateş ile yok edilmediği sürece tekrar tekrar kullanılabilir. Şerateş tehlikeli kısmının teki de bu. O insanın şimdiki hayatını değil, gelecek olan tüm olası hayatlarını da çalıyorsun.

2 Beğeni

Zaman Çarkı dizisinin showrunner’ı(başyazar diye mi çevriliyordu bu?) ve yazarı Rafe Judkins ilk bölümü yazmıştı, Leavetaking(Veda) ismiyle.

Şimdi de yeni bölümün yazımını paylaşmış ve böylelikle yeni bir yazarı tanıtmış. 2. bölümü yazan kişi de Amanda Kate Shuman ve bölümün ismi Shadow’s Waiting(Gölgenin Beklediği Yer).

İki bölüm isminin de ilk kitapta karşılıkları var, Veda 10. bölümün ismi, Gölgenin Beklediği Yer de 19. bölümün. Bunlara dayanarak dizinin uzunluğu hakkında bir çıkarım yapabiliriz belki. İlk kitap 6-7 bölüm en fazla olur. Eğer ki sezon 12-14 bölüm civarı olursa, ilk sezonda ikinci kitabın sonuna kadar bile görme fırsatımız olabilir. Umarım aşırı hızlı geçmek gibi bir şey yapmıyorlardır, 14 kitap olarak gözükmesi dizi yapımcılarını korkutuyorsa bile 6. kitaptan sonra serinin nasıl yavaşladığı ve 8 ve 10. kitaplarda neredeyse durduğu da bir gerçek.

2 Beğeni

Sezonların 8-9 bölüm olabileceği yazılıyordu umarım olmaz en az 13 -15 bölüm olur çünkü sezonları kısa yaparlarsa kitapları denk getirmek için sıkıştırabilir veya hızlı geçebilirler. Birçok karakterin ve olayın da atlanabileceği bir gerçek. Beyaz pelerinlere hiç girmeyebilirler bile.

Tor’da Zaman Çarkı’nı ilk defa okuyan birisi var, okuduğu bölümlerden sonra bir kısa özet ve bir de fikirlerini yazıyor. İlk kitabı yirmi bölümde yazmıştı o ve ben okurken Zaman Çarkı’nı ilk okuduğum anları çok net hatırlamıştım, kısacası yaptığı özetleri epey başarılı bulmuştum. Demek istediğim bu kadar dolu dolu ve geleceğe yönelik göndermeler yapan (foreshadowing) serinin ilk kitaplarını yirmiye yakın hatta daha fazla bölümle çekmek doğru olacaktır diye düşünüyorum. Umarım sağdan soldan kırpmak gibi bir saçmalık yapmazlar. Serinin ilerleyen kitaplarında kısaltılabilecek birçok yer var ama ilk başlarda yapmak dizinin başarısına da büyük zarar verecektir.

@Ishamael Beyaz Pelerinlerin Perrin’in karakter gelişimi için kilit noktalardan biri olduğunu savunuyorum bu yüzden atlamak büyük hata olur. Yalnızca Perrin için değil iyi ve kötünün siyah beyaz ayrıldığı Zaman Çarkı dünyasında Beyaz Pelerinler felsefi açıdan belirli noktalara değinmek için güzel bir grup.

Not: Mat’i çok iyi yazdığını söylemiş, tek söyleyeceğim şey umarım doğrudur zira çok yanlış anlaşılabilecek bir karakter, Brandon Sanderson Mat’i ilk yazdığında “bence” bocalamıştı ancak tam tersini düşünen okurlar da var. :joy:.

1 Beğeni

Ben Brandon Sanderson’un fena iş çıkarmadığını düşünüyorum Mat konusunda. Muziplik kısmını özellikle iyi becermiş, sırıtarak okumuştum her zamanki gibi Mat kısımlarını :smiley:

1 Beğeni

Bence de Sanderson Mat işini tam olarak becerememiştir. Sürekli küfür şebeklik değildi Mat, dozaj aşırıya kaçıyor 12-13 ve 14’te. Umarım dizide de böyle olmaz.

1 Beğeni

Dizinin ilk ii bölümünün ismi Dünya’nın Gözü’ndeki bölüm isimleriyle benzeşiyor da olsa belki aynı olaylardan bahsetmiyor olabilirler, nedense Veda deyince benim aklıma Lews Therin geldi mesela.
Umarım diziyi hikâyeden kırparak yapmazlar dediğiniz gibi. Bakalım…

1 Beğeni

Şöyle bir video var, çeken vatandaş gelecek Zaman Çarkı dizisinde nelerin kırpılıp nelerin vurgulanması gerektiğini listelemiş kendince.
Hepsini çeviremem ama hatırladıklarımı şöyle sıralayayım:

• Terkedilmişler yarıya indirilebilir, bazı karakterler birleştirilebilir.
  • On dört sezon oldukça fazla, Dünya’nın Gözü ve Işığın Anısı kitapları kendilerine özel sezonlarda çekilirken diğer kitaplar bir sezonun yarısına bölüştürülebilir.
  • Aieller öne çıkarılabilir ancak Shaidolara vurgu yapmaya gerek yok.
  • Delilik konusu vurgulanmalı. (Burada tam olarak neden bahsettiğini anlayamadım, anlayan beni de aydınlatabilir mi lütfen? :stuck_out_tongue: )
  • Morgase’in hikâyesi diziden çıkarılabilir, ana hikâyeye çok büyük etkileri yok.

Benim görüşüm çıkartılmaması yönünde, belki azaltılabilir tabii.

• Gölgedölleri ve hizmetkârlarına vurgu yapılmalı, Myrdraller ve Trolloclar vurgulanmalı. Myrdrallerin insanlarla konuşması gibi sahneler gölgenin uğursuzluğunu gösterir.

Kişisel Görüşüm: Mantıklı.

• Karakter gelişimleri öne çıkarılabilir, Rand’ın idam emri verdiği sahneler gibi.

Yani benim aklımda kalanlar bunlar, direkt çeviri yapmayıp aklımda kalan kısımları yazdığım için hatalar olabilir kussura bakmayın.
Siz ne dersiniz bu konuda?

4 Beğeni

Kafasında duyduğu sesler bir de diğer karakterlerin vurguladığı gibi “gözlerinde bir delilik parıltısı vardı” gibi vurgulardan bahsediyor bence ki kitabın en sevdiğim ikinci kısmı buydu zaten Rand’in deliliği. Bu da bence zaten Rand’in karakter gelişimi ile paralel verilmeli. Aksi halde güçten gözü dönmüş, hırslı bir adam olarak görülür. Zaten hepsinin karakter gelişimleri ayrıntılı verilmeli çünkü bence Zaman Çarkıının kabuğunun içinde, 14 kitaba yayılmış binlerce satırın özü karakterlerin gelişimi, değişimi.

Özellikle Rand’in monologları çok önem kazanıyor. Malum Türk yönetmen gibi sıkça iç konuşmalara da gidilebilir yeter ki anime iç konuşma seviyesine inmesin. Morgase çıkarılabilir aslında ama ilk sezon Logain kesinlikle çıkarılacaktır ki son kitaplarda Logain’in etkisi çok büyük olsa bile.

@Ishamael

Özet

Bence sadece Rand’in deliliğinden bahsetmiyor. Genel olarak Leke’nin erkekler üzerinde ki etkilerinin ve yarattıkları yıkımın açıkça gösterilmesinden bahsediyor. Katılıyorum çünkü DO’nun hatırlanabilen en büyük etkisi leke ve lekenin yarattığı ve yaratabileceği yıkım. Bunun sonuçları doğal olarak Rand’in ve birçok karakterin gelişiminde ve genel olarak hikayede en büyük etken. Ama bunun neden Rand’i güç delisi olarak göstereceğini düşündüğünü anlayamadım. Rand’in gelişiminde en büyük etken deliliğin verebileceği zarar. Yenidendoğan Ejder kitabı bunun en büyük örneği. Eğer ilk üç kitapta bunu doğru şekilde vurgulaya bilirlerse bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum.
Rand’in Lews Therin’i içses olarak duyması bence de en mantıklı şey ama umarım içsesi Rand’in kendi sesiyle vermezler. Zaten konuşmaları her zaman kısa olmuştur. O yüzden kötü olacağını zannetmiyorum.

1 Beğeni

Rafe Judkins’in Zaman Çarkı hakkındaki son paylaşımı.
https://www.instagram.com/p/Bmg1hrqgkei/

1 Beğeni

Görselde ne var tam olarak?

Kubbeli, daha önce hiç görmediğim kadar renkli ve işlemeli bir yapı var. Üzerindeki budha figürlerini daha da belirtmek için kullanmışlar bu süslemeleri ve renkleri. Yapının heykel olduğu, içerisine girilebilecek bir yapı olmadığı izlenimi oluştu bende.

Hımmm, teşekkürler betimleme için.
Kitaplarda böyle bir yapı hatırlamıyorum ama…

Zaman çarkı ile birebir alakalı değil, senaristin gezdiği Fiji adlı yerde gördüğü bir yapının fotoğrafı.

Ha anladım. :slight_smile: Ben de diziyle ilgili bir şey sandım. :smiley: Artık nasıl odaklanmışsam demek ki! :smiley:

Şimdi şöyle deliliği vermezlerse ama Rand’in eylemlerini direkt verirlerse güç ve hırs dolu görünebilir atıyorum mesela çelik kadar sağlam olmalıyım deyip zor kararlar aldığında veya cuendillar olmam gerekiyor deyip aldığı kararlarda deliliğin payı çok fazla mesela işte Arad Doman’daki tavırları filan deliliğin etkisiyle de verilmiş kararlar biraz.

1 Beğeni

Evet, delilik konusuna vurgu yapmalılar gerçekten de. Kitabı okumayıp sadece diziyi izleyecek insanlar olacak, Rand’ın ve diğer karakterlerin psikolojilerini doğru şekilde yansıtmaları gerek. Kitap için bu kolay ama dizi için üzerinde düşünülmeli.

1 Beğeni