Zaman Çarkı

Bir an Tear Taşı sandım Ödüm koptu .
Düşünsenize bir rengaek Tear Tasi. Düşüncesi bile ürkütücü :scream::astonished:

1 Beğeni

elimdeki kitaplar bitse de okumaya başlasam ya. en sona bıraktım okuma sırasında yeni kitap aldıkça zaman çarkına başlayamıyorum.

Zaten bence dizinin patlayacağı nokta burası olacak. Bir şeylerin sebebini vermekte zorlanacaklar veremezlerse de bir anlamı kalmıyor. Rand ve Perrin’in karakter gelişiminde yaşadıkları kadar iç konuşmaları kendileriyle çelişkileri de önemli. Öyle ki dünyanın kendisinin bu hale gelmesinin sebebi de çok net verilmeli sadece diyaloglarla yetinmemeleri gerek başlangıcı Hellboy’un ikinci filmindeki gibi bir şekilde yapabilirler hem net olur hem de onunla zaman kaybedilmez. Diyaloglarda geçerse kitapları okumamış insanlar anlamakta zorluk çekecek ve ne kadar zorluk çekerlerse diziden karmaşık olduğu gerekçesiyle o kadar şey çıkarılır.

1 Beğeni

Valla bu işi ne kadar becerecekler tartışılır. Zaman Çarkı’nı görsele aktarmak zor olacak. Kalkıştılar madem doğru yolu da bulsunlar. Göreceğiz…

2 Beğeni

Henüz serinin bütün kitaplarını okumamış biri olarak aşırı heyecanlıyım. Umarım yediğim spoiler’ı bile göz ardı edebileceğim bir iş çıkarırlar.

Az önce birine serinin konusunu anlatmaya çalıştım. Sadece kelimelerle anlatmak bile zorken bunu bir diziye çevirmek hayal bile edilemeyecek kadar zor olmalı. Ama madem kalkıştılar bu işe bari en iyi şekilde yapsınlar da biz de zevkle izleyelim.
@Ishamael ne demek istediğini anladım. Haklısın, Rand’in Tear taşından itabaren Ejder Dağına kadar arada aldığı neredeyse bütün kararlarda deliliğin payı var. Hatta tartışılabilir ama belki ilerisinde bile. Nerede okudum hatırlamıyorum ama bir yerde Rand’in Elayne ile olan ilişkisi bile açıkça Lews Therinin Ilyana’sına olan benzerliğinden kaynaklandığı söyleniyordu (Ölen her kadını ismini hatırlamaya çalışması ve kendine zara vermesi de var).Bunu seyirciye sık sık hatırlatmalılar diye düşünüyorum.
Perrin meselesi de ayrı bir zorluk. Belki seriden farklı olarak iç konuşamalar yerine Elyas’ı sürekli olarak Perrin’in yanına koyup, Perrin’in içsel çatışmalarını ikili konuşmalar halinde verebilirler. İyi olur mu bilemiyorum gerçi.
Terkedilmişleri azaltmaksa hiç hoşuma gitmiyor. Seri devam ederken zaten azalacakları kadar azalıyorlar. Düşünsenize Greandal Semirhage ve Lanfear’ı birleştiriyorlarmış. :face_vomiting: Ben kitapta ki her karakteri ekranda da görmek isterim.

1 Beğeni

Az önce konu hakkında ki geçmiş tartışmalara bakıyordum ki @Tilqi_Gin nin Yaratıcı’nın Shai’tanı da yaratmış olduğunu söylediğini gördüm. (Şubat ayına çıkmışım be! Muhabbetiniz sarıyor cidden :heart_eyes: ) Bu konu uzun zaman kafamı kurcalamıştı ama bir cevap bulamamıştım. Şimdi sizlere sorayım. Siz de böyle mi düşünüyorsunuz? Veya bu açıklanmış bir bilgi mi?
Ben şahsen Karanlık Varlığın Yaratıcı gibi ama zıt olan Kadim ve Bâki bir güç olarak var olduğunu varsaydım hep. Sissoyluda ki gibi. Ama şimdi üstüne düşününce de DO’ya karşı Yaratıcının da saf iyilik olarak var olması ve ona karşı koyması gerekiyor ama Yaratıcı nötr. Ne iyiliğe ne de kötülüğe karışıyor. Horoz misali de denebilir :sweat_smile:
@cankutpotter Siz de Karanlık Varlığın kendi suretinde var ettiği evrenler var mı diye sormuşsunuz. Bence var. Kendi direkt olarak yoktan var etmediyse bile yozlaştırarak dengeyi bozduğu çarklar olmalı. Zira ben Ishamael’e katılıyorum. Onun zaferi kaçınılmaz.

Yok artık !! Ben bunu hiç düşünmedim . Dogru yaratıcı hep nötr ama yinede nötr sayılmaz bence sonuçta dünyaya bir peygamber gönderdi.ve zaman carkina da ufak dokunuşlar yapıyordur mesela Rand 'ın min ile karşılaşması filan çark tek güçle çalışıyor tek güçte yaraticidan geliyor. Gerci simdi dusunuce karanlik varlikta tek guce dokunabiliyor.

Star wars ta ki güçteki denge gibi geldi bana .

Şimdide ben farkettiği bir şeye dikkat çekmek istiyorum;
Zaman carkinda hic insanlar yaraticiya ibadet etmiyorlar hic dini mabet yok .işiga inanirasn iyi karanliga inanirsan kotusun.

Yaratıcı herhangi bir Peygamber göndermiyor. Ejder çarkın normal işleyişinin bir etkisi. Çark’ın tek amacı denge. Karanlık varlık dengeyi bozmaya çalıştığı her seferde Çark Ejder’i yeniden desene işliyor. Yaratıcının Çarka veya çağların desenine herhangi bir etkisi yok çünkü açıkça umrunda değil. O Çarklar yaratmaya devam eder sadece. İyi veya kötü olma durumu ise sadece insan kaynaklı bir mesele. Sadece kimin tarafını seçeceğine karar vereceksin. Çarkın mı yoksa Karanlık Varlığın mı? Ishamael’in durumu bunu en iyi açıklayan şey.

3 Beğeni

O zaman karanlık varlık da bir yaratıcı olabilir mi?

Belki de. Bunu bilmenin imkanı yok. Ama Yaratıcının Çarklarını bozmuş olması muhtemel.

Bu şekilde baktığımızda yaratıcının bir sürü çark yaratmış olması gerekir. Gerçi bir parelel evren mevzusu vardı Zaman Çarkı’nda ama çok da değinilmedi, Büyük Av’da Rand arkadaşlarını Tümentepe’ye götürürken görmüştük bir.
Ve tabii Karanlık Varlık’ın da bir tür yaratıcı olduğu fikri… Zaten benim de yukarılara bir yerlere yapıştırmış olduğum, Rand’ın karanlık Varlık’ı anlamaya çalıştığı paragrafta olduğu gibi, yani ben oradan yola çıkmıştım. Gezegenler, yıldızlar falan deyince acaba Karanlık varlık da kendine ait var oluş düzlemlerine sahip olabilir mi diye… Sonuçta insani bir varlıktan bahsetmiyoruz, öyle olsa Rand suratının ortasına sümsüğü yapıştırıverirdi. :smiley:

1 Beğeni

Bizim hikayesini okuduğumuz çarkın bir multiverse düzeni olduğunu varsayıyorum zaten ben. Tümentepede ki dünyalar bizim bildiğimiz Çark’ın içinde var olan, farklı olasılıklar dikkate alınıp alternatif olarak işlenmiş desenler. Yaratıcının başka çarklar yaratmaya devam ettiği kitaplarda da geçiyordu zaten. Kim’in söylediğinden pek emin değilim gerçi. Yanılmıyorsam Tom Merillindi. Ayrıca Robert Jordan’ın Yaratıcı’nın umursamadığını açık olarak söylediğini biliyorum. Ama Karanlık Varlık hakkında pek bir şey bulamadım maalesef.
Benim düşüncem Karanlık Varlık’ın kendi başına birşey yaratmayacağı. Tek bildiği yok etmek. Bu da onun Yaratıcının bir anti tezi olduğu savını ortaya çıkarıyor.

Karanlık Varlık’ın Yaratıcı’nın bir antitezi olduğu sözlükte de yazıyor zaten ama… Eh bilemedim, kafam karıştı şimdi. :confused:

Ama trolloclari ,mydrallari , draghkarları yarati ayrıca 1. Kitapta golgedollerinin kiliclarinim yapıldığı bir yerin adı geçiyordu .

Benim de kafam çok karışık. :disappointed::disappointed::disappointed:
@Muhammed_Deger Gölgedöllerini yaratan efsaneler çağında bir biyoljist olan Aginor. Zaten Karanlık tarafa geçmesine sebep olan şey de bu, deneylerini rahatça gerçekleştirebilmek. Yani gölgedöllerini yaratan Karanlık varlığın kendisi değil.

Thakandar’dan bahsediyorsunuz. Shaiolgul’da.

2 Beğeni

Zaman çarkı hakkında ne kadar teori üretirse uretelim bir sonuca varamayacagiz. Keşke Jordan ölmeden önce bir kaç sirı açığa kavusturaaydi.

2 .Kitapta paralel dünyalar vardı. hata rand ,koklayici ( adını unutum) ve loilal karanlık varlığın kazandığı bir dünyaya gidiyordu. Hata arthur sahin kanadı savaşı kaybetmişti o dünyada şimdi tam hatırlamıyorum .