Zaman Çarkı

(Cankut Değerli) #549

Zaman Çarkı’nın da her açıdan klişeleri var, gerek Rand, gerek Aes Sedailer bunlara sahip. Moiraine’in gözünden anlatılacak olması her ne kadar ilginç olacaksa da bu dizide pek çok şeyin değiştirileceği anlamını da taşıyor olabilir ki bu biz okurlar açısından kötü bir durum, hatta bence izleyiciler açısından da öyle.

(Cankut Değerli) #550

Tamirlin’di galiba.
Yalnız Amirlin düştü güzelmiş ya. :slight_smile:

sonunda benimde zaman çarkım var artık :hugs::hugs:

((Eski Nick İBow) Emre) #552

Daha önce kesin olarak bilmiyordum ama biraz Kozmer araştırması yaparken Sanderson’ın soru cevaplarına denk geldim. Jordan cidden Padan Fain hakkında hiçbir şey bırakmamış. Sadece Padan Fain Gollum olamaz diye yazmış notlara o kadar.
İngilizce olarak

Yeah, the Padan Fain thing is that I have a little bit of regret on that one. That’s the one thing-- You see he didn’t leave anything about Fain at all. Just completely blank. That was worrisome to me. The only thing he said was “Padan Fain cannot be Gollum” actually, he wrote that in the notes. So I was left with trying to figure out what to do and in the end I feel it just ended up feeling tacked on because there were so many other things I was interested in doing and Padan Fain I had never really enjoyed as a character that much. You are seeing my biases come through on that. Looking back at it I’m like “I really should have done something more with him”. That’s the big one that I feel I would change, if I could change something.

(Muhammet Topcu) #553

Şu tarz şeyler gördükçe tetikleniyorum, yapmayın :smiley: Ah, Fain ah!

(Cankut Değerli) #554

Geçen bir daha baktım kitaba, evet olay biraz fazla hızlı geçmiş ama Jordan not bırakmadıysa yapılabilecek bir şey yok. Keza Fain Jordan’ın yazdığı son kitaplarda da yer almıyordu, çok da bir sorun yok o yüzden benim için.

(orhan capas) #555

Zaman carki dizisine baski ekibine beni de yazin. Taht oyunlari yapmay caliscaklar diye korku icindeyim. Moraine odak olucak diyince daha belirginlesti

(Can) #556

Orhan ben seni yazdım bile. Doğal üyesin sen.

(Rocket quuen) #557

Gençler zaman carkina 11. Kitabı google play da var . Haberiniz olsun

(Cankut Değerli) #558

Benim merakım şu, Ashamanlar tek başına zincir kurabiliyor mu? Kızıllar yakalamasın sonra bizi! :rofl:

(Cankut Değerli) #559

Var derken, türkçe olarak mı yani?

(Rocket quuen) #560

Bilmiyorum ama büyük ihtimal Türkcedir

(Cankut Değerli) #561

Evet türkçe.
https://play.google.com/store/books/details/ithaki_Zaman_Çarkı_Düş_Hançeri?id=V1vABQAAQBAJ
Ama koyan İthaki deği maalesef.

(Rocket quuen) #562

Birde utanmadan fiyatlandirmislar .

Not : Bir aralar 11. Kitabın baskısı yoktu herhalde o yüzden koymuşlardır . Bende o zamanlar 2 . Ve 11. Kitabın baskılarının olmayışı ve pahali olmasi nedeniyle ( attığım e post ayda cevap vermediler) iyhakiye cephe almış ve tüm seriyi epub olarak indirmistim sonra dilim çok yandı meğer sen birkaç sayfası eksikmis epublarin o yüzden seriyi yarım bıraktım.

Yazım.kuraları için özür dilerim pek biraz hızlı yazdım .

(orhan capas) #564

Bir iki tane asi aes sedai buluruz zincir icin (mesela @bluesedai) . @Ishamael zinciri yonetir.

Bu arad padan fain muhabbetini kacirdim biseyler yazmazsam icimde ukde kalir. Sanderson ne kadar laf yemisti ona adam gibi bisey yazmadi diye. Halbuki suc rahmetli R.Jordan’a aitti.
Padan fain ile ilgili su anki finali 5e katlayacak teoriler vardi oysa hemde ayaklari yere basan teoriler.
Bu arada elimizdeki finalin %90 dogrulukta onceden tahmin edilip yazildigini gormustum.

Şu anki finalde bir şey yok ki zaten.“Ya Padan Fain diye bir karakter vardı onu da bir şekilde aradan çıkaralım” diye yazılmış bir bölümdü. 11. kitaptan sonra teorileri okumak son kitaplar kadar zevkliydi.

(Cankut Değerli) #566

Zaten Fain konusundaki en büyük sıkıntı son kitaplarda olmaması, adam benim bildiğim doğru düzgün en son Kılıçtan Taç’ın sonunda göründü, sonra kayboldu. Merhum Jordan’ın ihmalkarlığı.

Fain + haçer Karanlık Varlığın gücüne denk bir kötülük olarak işlendi Fain’den dolu dolu bahseden son ciltlerde (şimdi hangileri olduğunu hatırlayamadım) ama sonu büyük hayal kırıklığı oldu.

(Cankut Değerli) #568

Eh, benim için o kadar da önemli değil açıkçası, Işığın Anısı dolu dolu bir kitaptı bence.

((Eski Nick İBow) Emre) #569

Rand’ın yarası olarak bile sürekli adı geçiyordu. Böyle yazılması yazık oldu. Sanderson bence gözünü karartıp bir şeyler kurgulamalıydı.