Zaman Çarkı

(Boş İnsan) #633

Kadın karakterler kısmı aslında Aes Sedailerdi. Ama spoiler olur gerekçesiyle telaş yaparak düzelttim. Min’i unuttuğum için de kendimi hiç affetmeyeceğim sanırım.

(onurcan) #634

Nefret ettikleriniz arasına beyaz cübbeleride ekleyin… Şuanlk 1 kaşık suda boğmak istiyorum onları :slight_smile:

(Bahri Doğukan Şahin) #635

2 gün önce Kadıköy-Tavşantepe metrosunda etraftaki şaşkın bakışlara aldırmaksızın devasa cildinde Gölge Yükseliyor’u okuyan hanginizdiniz itiraf edin. :smile:

Spoiler verip bir sonraki durakta inesim gelmedi değil hani. :joy:

Dune:çöl gezegeni kitabının ardından zaman çarkı: büyük av kitabına bugün başladım :slight_smile:

(Can) #637

Belki biliyorsunuzdur Robert Jordan’ın Zaman Çarkı’nı yazarken en çok esinlendiği eserlerden biri Dune serisi.

Açıkcası duymadım… Ama dune serisi de güzel gözüküyor ilk kitap çok güzeldi

(Selin gökçen) #639

Dune serisiyle ilgili bu şekilde bir başlık mı açsak acaba ya da zaten var mı ?

(Muhammet Topcu) #640

Estağfurullah ne suçu :slight_smile: Evet ben de Egwene’in daha derin bir karakter olduğu kanısındayım. Belki de Egwene’in büyümesine tanıklık ettiğimizden dolayı bize ilk başlarda çok batıyordu karakterin hareketleri. Ancak bakıldığında yaşı hala epey küçük, işler olması gerektiği gibi gitse Nynaeve’in gölgesinde kalmaya mahkum bir çocuğun kabuğunu kırıp çıkmaya çalışmasını izlediğimizi göz önünde bulundurduğumuzda, Egwene çok da kötülenecek bir karakter değil diye düşünüyorum.

Özet

Ah, Verin ah…

(Cankut Değerli) #641

Yine de bu konuda itirazlarım var açıkçası. Rand ve Egwene’in iki çocukluk arkadaşı için fazla kutuplaşmış olduğu kanısındayım. Nynaeve ilk bakışta çok daha çekilmez olsa da Rand’a daha büyük yardımları dokundu, diğer taraftan Egwene’yse klasik bir Aes Sedai olmak için çabaladı. Gerçi çocukluktan çıkmaya çalıştığını söylersek bir nebze bunu toparlayabiliriz, yine de baştaki kutuplaşma sorunsalını tam olarak aşamıyoruz maalesef.

Spoiller veriyorsunuz ama bir daha bu konuya girmeyeceğim kitap okuma şevkimi kırıyor :grin:

(Mael isain moridin, mia allantir! ) #643
Muhtemel Spoiler

Bence bu konunun tek suçlusu Egwene değil. Rand ve Moiraine’nin de burada katkısı var. Egwene, Moiraine’e neredeyse tapıyor ve onun sadece Rand’in iyiliği için çalıştığı kanısında. Rand, Moiraine’i dışladıkça aslında Egwene’i de dışlamış oldu. Başlarda durum böyle iken ilerleyen zamanlarda Egwene Beyaz Kuleyi evi olarak görüyor ve her Aes Sedai gibi dünyanın kaderinin sadece Rand’a bırakılmaması gerektiğinden emin ve ayrıca Rand’in dengesizliğine ilk elden şahit. Hatırlarsanız, Rand Cairhien’de sürekli Egwene’in de artık diğer Aes Sedailerden farkı kalıp kalmadığını düşünmeye başlıyor. Zaten gölgesinden bile şüphe duyan adam için Egwene’i bir Aes Sedai olarak dışlamak gayet normal. Nyneave için ise durum farklı çünkü onun tek derdi bir Hikmet olarak görevini yerine getirmek ve Rand’i ve diğerlerini korumak. Moirine zaten can düşmanı. Hal böyle iken Rand’in ona güvenmesi kaçınılmazdı bence.

(Cankut Değerli) #644
Özet

Burada hepsinin hataları var zaten. Rand’ın şüpheciliği, Aes Sedailerin her şeyi kontrol etmek istemesi, Egwene’in klasik bir Aes Sedai olmaya çalışması vs… Hepsinin bu kutuplaşmada rolü var zaten.

(Muhammet Topcu) #645

Bu evrende her şeyin bir zıddının olması gerekiyor zaten. Rand’ın fevriliğinin iyi bir karşıtı idi Egwene kanımca.

Seriyi daha okumayıp önümde böyle bir kült olduğu için sevinmeliyim yoksa bu kadar uzun bir seriye ne zaman bitirip hikayeyi ne zaman tam ögreneceğim için üzülmeli miyim bilmiyorum :grinning: eksik kitaplarda basılsınca başlamak düşer artık dikkatmi çeken bu seriyi fazla yarıda bırakan yok ve bitiren fanatik oluyor​:grinning:

(Hiçliğin bekçisi…) #647

Bir zamanlar çok fazla bu serinin mevzusu döndü başka platformlarda. Bir gün okuyacaktım ama beğenir miyim yoksa beğenmez miyim bir türlü emin olamıyordum. Yakın bir dostum bu konuyu çok merak ediyordu. Aradan seneler geçti ve bir gün hadi bir okuyayım diyiverdim. Önceleri tam 3 kez 30. Sayfaya kadar gelip ne hikmetse hep orada ara vermek durumunda kalmış ve bir türlü ileri gidememistim. Baktım ki bu 30 sayfadan öte gidemiyorum ben de bir oturuşta ilk 100 sayfayı devirme niyetiyle yeniden başladım. Artık kendim de kendimin beğenip beğenmeyeceğini merak eder olmuştum. Velhasıl ne ara bitti ilk kitap anlayamadım. Üstelik binlerce kez de bölünerek okumak zorunda kaldım. Bazı yerlerde ya bu seriyi çok sevecek ya da çok nefret edeceksiniz gibi iki uç yorumu da okudum. Kitap bittikten sonra oldukça beğendim. Özellikle betimleme seven biri olarak beni benden aldı. Her kitabın ilk yüz sayfası benim için zor olmustur. (Locke Lamora’nın Yalanları hariç) Şimdi ise bilinçli olarak devam etmiyorum. Çünkü serinin ilk kitabından aldığım keyif gerçekten başka kitaplarda zor şer aldığım bir keyif ve ben bunu bir çırpıda bitirmeyi istemiyorum. Neden? Çünkü ikinci kez okumaya karşı birisiyim. :smiley: Bu yüzden seriyi en zorlu zamanlarıma saklayarak yavaş yavaş bitireceğim. Zaman Çarkı’ndan sonra bir düzine kitap çok yavan gelmişti. Bunun sadece iki istisnası oldu; birincisi Belgariad, ikincisi ise Yerdeniz. Aynı keyfi betimleme bakımından olmasa da anlattıkları hikaye bakımından aldım.

(Ufuk) #648

Yaptığınız ayıp ama. Bir seriyi anlatırken başka seri önerisi vermeyin lütfen :slight_smile: zaten okunacak bir sürü seri var. Merak ettim şimdi Belgariad serisini. Yerdenizi okuyorum şu an alıp ona da başlasam mı bilemedim?

(Hiçliğin bekçisi…) #649

Ahaha. Bence Yerdenizi bitirip sonra Belgariad’a başlayabilirsiniz. Ben ikisini karışık okudum ve anlatım biçimi benzer olduğu için belli noktalarda birbirine girdi. Yerdeniz’i okurken 5. Kitap öykülerden oluştuğu için küçük çaplı bir hayal kırıklığı yaşadım. Bunun sebebi ilk öyküyü beğenmememdi. O noktada Belgariad’a geçtim ve hepsini peşi sıra okudum. Sonra Yerdeniz’e geri döndüm ve ondan sonra fazla duygusal yaklaştığımı anladım. Diğer öyküler çok güzeldi ama ben biraz böyle okuyan birisiyim. O an aklıma ne düşerse hemen ona yönelirim. Bir de David Eddings’in Malloryan Serisi var ama ona başlamadım yukarıda bahsettiğim sebepten ötürü. Eğer Yerdeniz sevdiyseniz Belgariad da seversiniz bence. En azından ben sevdim. :slight_smile:

(Ufuk) #650

Yerdenizle hikaye olarak da benzer mi?

(Hiçliğin bekçisi…) #651

Hikaye olarak değil anlatım biçimi olarak benzer. Belgariad ilk kitabı da büyümek ile alakalı. Karakter ufak ve bir çocuk gibi davranıyor ona teyzesi. Ama hikayenin başlaması biraz Zaman Çarkı’nın hikayesinin başlangıcına benziyor. Aslında çok da fazla bilgi vermek istemiyorum. Belgariad’ı ZÇ ve Yerdeniz’in belli noktalarda andıran (benzer kesinlikle değil) hepsinin daha yüzeysel karışımı gibi düşünebilirsiniz. Kitaplar ilerledikçe çok enteresan şeyler oluyor. Tanrıların işin içine girmesi, ışıktan korkan ve ışıkta yaşayanları kafir olarak adlandıranlar olaya dahil olunca daha da keyifleniyor. O kadar hızlı akıyor ki ben günde 2 kitap okumuştum. Biraz muğlak oldu ama şimdi ne desem okuma zevkinizi baltalamış olurum. Pişman olacağınızı sanmıyorum. Ben bu üç seride de aynı tadı aldım.

(Ufuk) #652

Zaman ayırıp yardımcı oldunuz sağolun.Pdf olarak başlayıp ona göre alırım. Teşekkürler :slight_smile: