Zaman Çarkı

Kitaplar konusunda içerik üreten birisi, ben de birkaç defa denk gelmiştim.
Ama doğru bilgi için yayınevinin yetkilisinden gelen bilgi dışında bir şeye güvenmem şahsen o ayrı.
Arkadaşlar madem eksik kitaplardan yakınıyorlar internette hepsinin sağlam epubları var, eksiklerini pekala oradan rahatça giderebilirler. Gerçekten, bu kadar olay yaratacak bir konu değil bu.

5 Beğeni

Dedigine yurekten katiliyorum. Onemli olan okumak, basili kitap sahipligi degil.

4 Beğeni

@cankutpotter @yafeshan

Aynen katılıyorum. 2013 yılında serinin tamamını okuduğumda Yeni Bahar için ben de böyle bir boşluğa düşmüştüm. Heryerde arayıp bulamıyorduk. Yayınevi de yeni baskıyı için çeşitli sebeplerle erteyeliyor ya da çıkaramıyordu. Çok geçmeden(2 ay sonra) epub’ı indirdim ve 300 küsur sayfayı rahatlıkla telefonumdan okumuştum. Geçen yıl kitap tekrardan basılınca da alıp kütüphaneme ekledim.

15 ciltlik devasa bir külliyatı okuyorsunuz ve zaman zaman bazı ciltlerin tükenmesi gayet normal. Arkadaşların da dediği gibi isteyen internetten kolay bir şekilde pdf ya da epub olarak temin edebilir.

3 Beğeni

Şunu unutuyorsunuz sanırım: Bazı insanlar ekrandan kitap okumayı sevmiyor ya da tercih etmiyor. Ben şahsen nefret ediyorum, hayatım boyunca da herhangi bir ekrandan kitap okumayı düşünmüyorum. Biri bana ısrarla bunu önerse hoş karşılamam.

Not: Zaman Çarkı’nın bende bütün ciltleri var. Yazdıklarım bu konu özelinde değil, genel. Israrla epub önerdiğiniz insanların epub’dan nefret etme olasılıklarını da hesaba katmak gerek.

3 Beğeni

Eh eğer kişi ekrandan kitap okuyamıyorsa ya da buna alışkın değilse bir şey diyemem tabii.
Ancak İthaki soru hattında ve burada bu kadar büyütülecek bir konu değil bu. Naçizane bir öneriydi ePub okumak.

1 Beğeni

Peki bu insanlar nereye okuyacaklar? Kimse yasadışıya yönlendirmiyor zaten çıkınca alacaklar her halükarda, çıkana kadar okumak için öneriliyor ve öneriyi bu şekilde alın başka şekillerde değil.

5 Beğeni

@Ishamael’e katılıyorum. Kimse gidip korsan almaktan söz etmiyor, önemli olan hikayeyi takip etmek değil mi? Elektronik ortamda kitabı okuyup, yeni baskısı duyrulduğunda da pekala alıp kitaplığınıza ekleyebilirsiniz.
Ayrıca hiç bir şey, burada sorularımızı gönüllü olarak cevaplayan yayınevi yetkilisini darlama hakkını bize tanımaz. Sabırlı olmakta fayda var, gelecek deniyorsa illa ki gelecektir. :slight_smile:

5 Beğeni

Uzun bir süredir bekliyorum belki bi ihtimal basılır artık diye yakın zamanda ePub olarak okuyacağım zaten sadece konuyla ilgili bir Bilgi öğrendim ve buraya yazdım doğru olmadığıyla ilgili de geri dönüş aldım.Bu kadar daha uzatmaya gerek yok ya baskıyı beklersiniz ya da ePub okursunuz.Yapıcak bişey yok burdan insanları taciz ederek baskıyı hızlandıramıyoruz maalesef.Benim şahsi görüşüm yayınevinin seri kitaplarda okuyucuyu bu kadar bekletmeye kesinlikle hakkı olmadığı.Ama dediğim gibi uzatmaya gerek yok artık.

Her şeyi anladım ama devlete karşı suç derken nasıl yani?

Bu korsan konusunda yayınevi kitabı basmıyorsa pdf okumakta hiçbir sakınca görmüyorum.

3 Beğeni

Ben de bu ara Kış Kralı kitabını arıyorum kimse bulamıyor, yayınevi de basmıyor. Güzel bir epub bulursam hiç affetmem okurum.

4 Beğeni

Yaw pdf olayını fazla abarmayın milyonlarca kitabın pdfsi yok. Bence bir kitabın baskısı yoksa ve onlarca yıl çıkmıyorsa baskısı, illa insanlar pdf’ye yönelir yasal veya değil. Misal ben bugün batman film özel baskısı çizgi romanını pdf okudum ben şimdi bir defaya mahsus basılmış bu kitabı nerden bulum veya gidim 200-300tl mi verim. Zaten baskısı yoksa bilinki çoğunlukla telifi bitmiştir.

2 Beğeni

Ben görmediğim için kitapları her şartta elektronik ortamda okumak zorundayım, onu söyleyeyim öncelikle.
İkinci olarak, bu tip düzenlemeler yapan gruplar kitapların alınmasını da teşvik ediyor bildiğim kadarıyla, amaç sadece kitaplara ulaşamayan insanlara kitap ulaştırmak, günümüzde de bunu en rahat yapabileceğiniz ortam internettir. Ve daha yeni çıkmış bir kitaplar bu tip gruplara düşmez genelde.

1 Beğeni

Arkadaşlar baskısı olmayan bir kitabı okumanın en basit 3 yolu vardır.
1 - İkinci el olarak satın almak.
2 - Korsan olarak satın almak.
3 - Pdf formatında, satın almadan okumak.
Yukarıdaki arkadaşa göre yasal olarak kitabı okumak için, ya yayınevini bekleyeceksiniz ya da kitabı ikinci el olarak satın alacaksınız.
Eğer kitap basılmıyorsa bu 3 seçenekten birini tercih etmeniz gerekir. Ama bu üç durumda da ne yayınevi para kazanır, ne de devlet satıştan vergi alabilir. Başka bir yandan ikinci el alan arkadaş yeni baskısı çıktığında kitabı almayacaktır, ama pdf olarak okuyan arkadaş kitabın yeni baskısı çıktığında illa ki bu kitabı edinecektir.(Çünkü bir serinin 6. kitabından bahsediyoruz.)
O yüzden yayınevi için, yasal olmayan şey dediğiniz (pdf), yasal şeyden (2. Elden) daha yararlı.

4 Beğeni

Ben de yukarıda tam olarak bundan bahsediyordum. Piyasada baskısı bulunmayan onlarca kitap var ve sahaflara para dökmektense kitapları ePub’ın veya pdf olarak okumakta, çıkarsa da yeni baskısını almakta herhangi bir sakınca görmüyorum ben açıkçası.

2 Beğeni

İşte biz bunu anlatamıyoruz. Arkadaşın suç kavramı çok değişik. Öncelikle Zaman Çarkı’nın epub u var pdf i de var. Bunları üretmek veya çoğaltıp yaymak cezai işleme tabidir ama okumak değildir. Kimse korsan kitap satın aldığı için de suç işlediği gerekçesiyle ceza alamaz en fazla bilmiyordum der. Ama ahlaki olarak yanlış buna sözüm yok ama kitabın baskısı yoksa BEKLE gibi salakça bir öneriyi kimse yapmaz. Umut bey çok güzel açıklamış okursun kitabı çıkınca alırsın yayinevi kazanır. Baskısı tükenmiş bir kitap için yayinevinden ben bizzat bu öneriyi aldım geçmişte çünkü adamlar salak değil alacağını biliyor ama ortadaki kitabı okuyamazsan diğer kitapları da satın almazsın satış yapamazlar. Yayınevleri bunu bilmiyor mu? Yani kısadan hisse ben yayınevinden geçmişte benzer bir yanıt aldım. Kaldiki ben zaten kitapların pdflerini indiririm önce 10 15 sayfa okur diline bakarım begenirsem alırım bu mağazaya gidip kitabı incelemek gibi oluyor benim için.

6 Beğeni

Söylemeyi unutmuşum karaborsacıları hiç hesaba katmamış. 6. Kitabı kimse tek satmıyor karaborsacılar bile set halinde satıyor 8 9 ay önce bütün seriyi 380 civarı bir fiyata alan bir arkadaşım vardı sıfırdı, şimdi ikinci eller 1000 lira. Düşünsene 6. Kitap 11. Kitap için set satın alıyorsun veya karaborsacılara tek bir kitap için 150-200 lira ödüyorsun. Hiçbir yerden tutulmuyor.

4 Beğeni

Katılmıyorum her ne olursa olsun yasal olmayan bişey. Onu okuduktan sonra da ben çıkınca kitabını alırım diyen birisi de kendini kandırmasın o kadar para verip almaz

Alır niye almasın ki şahsen ben ilk 4 kitabi epup okudum şimdi seriyi almak icin para biriktiriyorum.

4 Beğeni

Hocam evimdeki yaklaşık 30 kitabı önce pdf okuyup 2 3 yıl sonra durumum biraz düzelince satın aldım. Kimse kandırmıyor kendini zaman çarkı forumunda uzun zaman kaldım hatta yöneticilik bile aldım yüzlerce zaman çarkı hayranı tanıyorum sırf zaman çarkı konusabilmek için tanıştığım insanlar ve bir ikisi hariç hepsi seriyi önce pdf okuyup para biriktirip yeni baskısı çıkınca aldı. Size hemen şuan bu forumdan 13 14 isim sayabilirim zaman çarkını önce pdf okuyup sonra satın alan para biriktirdikten sonra. Kimse kandırmıyor anlayacağınız.

6 Beğeni