Zaman Çarkı

(Cankut Değerli) #695

Ben görmediğim için kitapları her şartta elektronik ortamda okumak zorundayım, onu söyleyeyim öncelikle.
İkinci olarak, bu tip düzenlemeler yapan gruplar kitapların alınmasını da teşvik ediyor bildiğim kadarıyla, amaç sadece kitaplara ulaşamayan insanlara kitap ulaştırmak, günümüzde de bunu en rahat yapabileceğiniz ortam internettir. Ve daha yeni çıkmış bir kitaplar bu tip gruplara düşmez genelde.

(Umut K.) #696

Arkadaşlar baskısı olmayan bir kitabı okumanın en basit 3 yolu vardır.
1 - İkinci el olarak satın almak.
2 - Korsan olarak satın almak.
3 - Pdf formatında, satın almadan okumak.
Yukarıdaki arkadaşa göre yasal olarak kitabı okumak için, ya yayınevini bekleyeceksiniz ya da kitabı ikinci el olarak satın alacaksınız.
Eğer kitap basılmıyorsa bu 3 seçenekten birini tercih etmeniz gerekir. Ama bu üç durumda da ne yayınevi para kazanır, ne de devlet satıştan vergi alabilir. Başka bir yandan ikinci el alan arkadaş yeni baskısı çıktığında kitabı almayacaktır, ama pdf olarak okuyan arkadaş kitabın yeni baskısı çıktığında illa ki bu kitabı edinecektir.(Çünkü bir serinin 6. kitabından bahsediyoruz.)
O yüzden yayınevi için, yasal olmayan şey dediğiniz (pdf), yasal şeyden (2. Elden) daha yararlı.

(Cankut Değerli) #697

Ben de yukarıda tam olarak bundan bahsediyordum. Piyasada baskısı bulunmayan onlarca kitap var ve sahaflara para dökmektense kitapları ePub’ın veya pdf olarak okumakta, çıkarsa da yeni baskısını almakta herhangi bir sakınca görmüyorum ben açıkçası.

(Can) #698

İşte biz bunu anlatamıyoruz. Arkadaşın suç kavramı çok değişik. Öncelikle Zaman Çarkı’nın epub u var pdf i de var. Bunları üretmek veya çoğaltıp yaymak cezai işleme tabidir ama okumak değildir. Kimse korsan kitap satın aldığı için de suç işlediği gerekçesiyle ceza alamaz en fazla bilmiyordum der. Ama ahlaki olarak yanlış buna sözüm yok ama kitabın baskısı yoksa BEKLE gibi salakça bir öneriyi kimse yapmaz. Umut bey çok güzel açıklamış okursun kitabı çıkınca alırsın yayinevi kazanır. Baskısı tükenmiş bir kitap için yayinevinden ben bizzat bu öneriyi aldım geçmişte çünkü adamlar salak değil alacağını biliyor ama ortadaki kitabı okuyamazsan diğer kitapları da satın almazsın satış yapamazlar. Yayınevleri bunu bilmiyor mu? Yani kısadan hisse ben yayınevinden geçmişte benzer bir yanıt aldım. Kaldiki ben zaten kitapların pdflerini indiririm önce 10 15 sayfa okur diline bakarım begenirsem alırım bu mağazaya gidip kitabı incelemek gibi oluyor benim için.

Evet ben de ekrandan okumayı sevmem… Ve bu yüzden set olarak satışa çıkmasını bekliyorum… Ama yine ciltli çıkarsa almam, ciltli ve ciltsizler arasındaki fiyat farkıyla başka kitaplar alırım… Sonuçta kutsal kitap değil… :wink:

(Can) #700

Söylemeyi unutmuşum karaborsacıları hiç hesaba katmamış. 6. Kitabı kimse tek satmıyor karaborsacılar bile set halinde satıyor 8 9 ay önce bütün seriyi 380 civarı bir fiyata alan bir arkadaşım vardı sıfırdı, şimdi ikinci eller 1000 lira. Düşünsene 6. Kitap 11. Kitap için set satın alıyorsun veya karaborsacılara tek bir kitap için 150-200 lira ödüyorsun. Hiçbir yerden tutulmuyor.

Katılmıyorum her ne olursa olsun yasal olmayan bişey. Onu okuduktan sonra da ben çıkınca kitabını alırım diyen birisi de kendini kandırmasın o kadar para verip almaz

(Rocket quuen) #702

Alır niye almasın ki şahsen ben ilk 4 kitabi epup okudum şimdi seriyi almak icin para biriktiriyorum.

(Can) #703

Hocam evimdeki yaklaşık 30 kitabı önce pdf okuyup 2 3 yıl sonra durumum biraz düzelince satın aldım. Kimse kandırmıyor kendini zaman çarkı forumunda uzun zaman kaldım hatta yöneticilik bile aldım yüzlerce zaman çarkı hayranı tanıyorum sırf zaman çarkı konusabilmek için tanıştığım insanlar ve bir ikisi hariç hepsi seriyi önce pdf okuyup para biriktirip yeni baskısı çıkınca aldı. Size hemen şuan bu forumdan 13 14 isim sayabilirim zaman çarkını önce pdf okuyup sonra satın alan para biriktirdikten sonra. Kimse kandırmıyor anlayacağınız.

(Rocket quuen) #704

Size bir sorum olacak ama biraz konu dışı,

Epup ile Pdf aradindaki fark nefir?

(Cankut Değerli) #705

Epub bir elektronik kitap formatı, yazının büyüklüğünü falan rahatça ayarlayabiliyorsunuz. Pdf tamamen bilgisayarlar için yaratılmış eski bir format, kitaplar için özel değil yani, epubların aksine boyutları hayli büyük olabiliyor.

(Rocket quuen) #706

O zaman epub daha iyi. Ancak fark ettiğim bir sıkıntı var o da epup kitapların sayfa sayısı az oluyor, Para ile indorsrniz bile.

(Mael isain moridin, mia allantir! ) #707

Parası olmayan kitap okumasın mı? Herkes’in kitaplara bütçe ayırabilmek gibi bir şansı yok maalesef. Ben de bütçe ayırabildikçe okuduğum kitapları satın almaya çalışıyorum.

(Can) #708

Epub sadece elektronik kitap okumak için düzenlenmiş bir format ve boyutları word dosyası gibi kb boyutlarında sadece yazıyı ve kapak resmini barındırıyor. Pdf kitaplarda genellikle tarayıcıdan çıkarılmış olduğu için resim şeklinde ve boyutları yüksek. Yazı şeklinde olanları da var ama okuması genellikle daha zor oluyor ve adobe ile zaten tamamen işkence. Wps kullanıyorum ben pdf için okuma modu var onun yani yazıyı ekrana daha düzgün oturtuyor sayfaları dokunarak rahatca değişiyorsunuz ama bu söylemediğim gibi tarayıcı ile üretilmiş pfdlerde olmuyor. Epubda ise zaten otomatikman bu şekilde ve gece modu ile arkaplan siyah yazılar yani fontlar beyaz şekilde rahatça okunabiliyor. Illa illegal olmak zorunda değil yasal kitaplar da var ve gece okuması çok rahat oluyor epub’u. Nasıl yapıldığını sorduysan şöyle ki ona özel düşük boyutlu programlar var pdf i oraya koyuyorsun sana epub şekilde düzenleyip çıktı veriyor. Ama pdf okunaklı olmalı. Ben bir arkadaşımın kendi kitabını daha basılmadan okuyabilmek için epub a cevirmistim oradan biliyorum kaldi ki basılmadı da kitap.

Kardeşim sen alırsın bir başkası alır ama bu %10u anca karşılar diğerleri almaz, yada benim şahsi Görüşüm yada en azından ben almam.
Ben korsanın her türlüsüne karşıyım.
Zaman çarkı olmazsa olmaz bir kitap değil o kadar insan mecburda değil okumaya baskısı çıkınca okusun benim okumak isteyipte okuyamadığım çok kitap var(gedik savaşları) gidip epub okumuyorum ama

Bütçeni okuduğun kitapları almak yerine okumadğın kitapları Alsan daha güzel olmaz mı?

İnşallah bulursun temiz set letgoda bana çok denk geliyor bundan 2 hafta önce 275 liraya karton kapak denk geldi 4 kitap eksikti. Çok uygundu bence

(Can) #712

Korsanın her türlüsüne karşısınız hmm fakirler okumasın diyorsunuz yani en azından ben öyle anladım.

(Selin gökçen) #713

Sana göre olmazsa olmaz bir kitap değil

Aylık 50 lira ile kim zengin olmuş?