Zaman Çarkı

Ben set olarak aldım buldum aldım ama ben bunu alana kadar aman epub okuyayım demedim

(Selin gökçen) #716

Bi anda verecek o kadar param yok maalesef biriktikçe alıyoruz bu sırada baskı bitiyor napalım okumayalım mı

Selin oku ben okumuyorum diğer arkadaşda okusun hatta hiç para vermeyin gidin korsan alın onu okuyun bunlara para falan vermeyin tamam cevap vermiyeceğim artık

(Selin gökçen) #718

Tamam (karakter doldurmak için )

(Mustafa Erdem) #719

Yüzyılın En Iyi Bilimkurgu Öyküleri’ni temiz pdf olarak bulunca (ki buldum) okumayım mı? Yayinevinde telif yok sanırım 2.baskıyı yapmayacaklar. Ee 2. El satışlarda 300 tl civarı. Düşünüyorum, kitabı pdf olarak okumanın etik olmayan bir tarafını bulamadım.

(Hüseyin gök) #720

Sevdiğim ve merak ettiğim kitabın baskısı yoksa etik metik dinlemem bulduğum gibi pdf epub vs neyse okurum. Çar çakala 200-300tl kaptırmak daha etik dışı geliyor bana.

(Umut K.) #721

Aylık 470 TL burs veya kredi alıp, ay sonunda cebinde en fazla 10 TL kalan öğrenciler zengin olabilir.

(Can) #722

Ne 50 lirasından bahsediyorsun ben tüm seriyi bi ayda okudum sen ayda bir kitap mı okuyorsun bilmem ama ben 7 8 kitap bitirebiliyorum cok seversem seriyi bile bitiririm. Tuzun mu kuru anlamadım ben. Kitap fiyatlarından haberin yok demeyeceğim hayır kitap senin için eğlence olabilir bilmiyorum ama benim için yemek içmek gibi bir ihtiyaç ve benim gibi ihtiyaç görenler için HIC PIRI VIRMIYIN GIDIN KIRSIN IKIYIN ILIN INI IKIYIN BINLIRI PIRI FILIN VIRMIYIN TIMIM gibi bir düşünce sadece komik. Şimdi alabiliyorum param var ama bir dönem kütüphanedeki güncel olmayan tozlu hoşuma giden tüm kitapları okuduktan sonra korsan almaya başladım ki onları bile oku ver yenisine fark öde al şeklinde okudum. Paramı aç kalmamak için kullanıyordum. Ama bos ver biliyor musun önyargıyı hiç sevmem ama iddiaya girmek isterdim gençken senin tüm kitaplarını baban almıştır ama boş ver özür dilerik seni tanımadan yargılamak istememiştim sadece bir his oluştu.

(Cankut Değerli) #723

Elektronik ortamda kitap okumayla ilgili bir kanun maddesi bilmiyorum ben açıkçası. Doğru telifli eserleri açık şekilde internet ortamında yayınlamak yasa ihlalidir, ancak bu tamamen kişinin kendi sorumluluğudur.
İkinci el bir kitaba yüzlerce lira para bayılmaktansa elektronik ortamdan baskısı bulunmayan kitabı okumak daha rahat. Artı bu işleri yapan gruplar yasadışı bir teşvikde de bulunmuyor bildiğim kadarıyla.

(✌🏼) #724

Burada yasal ve etik olmayan bir şeyi savunan arkadaşlar acaba neden ithakiden zaman çarkını yasal yollarla e-kitap olarak satmasını talep etmiyorlar? Merak ediyorum doğrusu.

Kitap baskı olayına bir şey demiyorum ona etki edemiyor kimse yayınevinin kendi planları var ama ben kimseden kitabın e-kitap formatında yasal yollarla satılmasına dair bir talep görmedim.

Burada Pdf vs yi savunan arkadaşların amacı kitabı ücretsiz okumak değil gerçekten sadece kitabı okumaksa ithakiden bunu talep etmeliler diye düşünüyorum.

Kimse kusura bakmasın Pdf vs okumak ile korsan satın almak arasında bir fark yoktur ve ikisi de yasa dışıdır.“Bence” diye yorum yapılabilecek bir şey değil bu konu.

Biraz mantıklığını kullanabilen bir insan bunu anlar zaten Robert Jordan siz 5 kuruş ödemeden internetten indirip okuyun diye yazmadı bu kitapları.Çözüm Pdf değil ithakinin yasal olarak e-kitap satması.

Ya kardeş banane senden ister onu ister okuma ben burda kendimi ifade edemiyormuyum ben karşıyım blader sen oku senin okuduğun beni ilgilendirmez sen kafayı zaman çarkına takmışsın ben 50 liraya 30 tane kitap alabilirim kitap fiyatlarının nerde olduğunun farkındayım bana başkasının emeğini yiyip sonrada ven burda haklıyım diyerek çıkıp bana bunların doğru olduğunu savunma kısa ve beni ilgilendirmez ben gider orjinal alırım okurum almıyorsam beklrr biriktirir alır öyle okurum konuyu kapatalım artık fazla sıktı bu mevzu

(Hüseyin gök) #726

Valla ben bu siteye katıldığımdan beri e-kitaba aşırı şekilde önem verilmesini hep istediğimi dile getirdim. İthaki yayınları içinde bunu dile getirdim ama cevap geldiğini hayırlamıyorum. Ciltli ve ciltsiz kitaplar satışa sunuluyor 3.cü bir secenek olarak ekitap olayınıda ekleseler çok güzel olur hem çok uygun oluyor hemde istediğin an elinin altında oluyor. Ama bizim ülkede yine bu işe ne yazık ki sadece bankaların yayınevleri azda olsa destek oluyor. Zor bir iş olduğunuda sanmıyorum ama heralde onun içinde ayrı telif gerekiyor.

(Cankut Değerli) #727

Bu konuda İthaki soru hattına sorulduğunda, isterseniz bakabilirsiniz, bu şekilde bir planları olmadığını söylediler.
Biraz araştırırsanız Türkiye’de elektronik kitap konusunda yayınevlerinin çok fazla faaliyet göstermediklerini görebilirsiniz. Keza elektronik yayınlardan lüks tüketim vergisinin alındığını da.

(✌🏼) #728

O zaman gidip kütüphaneden alıp okuyacaksınız, yasadışı olan bir olayı(Pdf) haklı çıkaramazsınız kusura bakmayın.

(Hüseyin gök) #729

Kütüphanede kitap kaynıyor ya. :joy::joy:

(Cankut Değerli) #730

Bana sorarsanız, siz gidip bu konuyu her şeyiyle bir araştırın derim. Elektronik ortam konusunun deep web gibi bir şey olmadığını göreceksiniz. Yoksa sonsuza dek biz ak siz kara dersiniz. Tartışmayı uzatmanın alemi yok.

(✌🏼) #731

Evet kaynıyor e-devletten araştırın kütüphanelerde zaman çarkının tüm ciltleri bulunuyor(Ayrıca devlet kütüphanelerine kitap isteğinde bulunabiliyorsunuz) ayrıca yıllık ücret vererek(20-30 tl) üniversite kütüphanelerine üye olabilirsiniz.

(Umut K.) #732

Ne yasaymış arkadaş. Çok merak ettiğimden bir soruya yanıt vermenizi isteyeceğim. Baskısı olmayan bir kitabı düşünün ve,
Satıcı(Yayınevi) - Alıcı(Biz) - Devlet(Vergi) üçgeninde yasal olan İkinci el ile yasal olmayan Pdf’nin farkını bize açıklayın.
Ve bunu açıklarken açıklamanızı temellendirin. Bu yasal, bu yasadışı gibi, içinde hiçbir öznel fikir barındırmayan şeyleri lütfen söylemeyin.

(Hüseyin gök) #733

Valla bizim burda yok maalesef ben dediğiniz edevletteki kütüphane olayını çok inceledim her kitap her kütüphanede yok zaman çarkı okumak içinde burdan mersin İstanbul veya adanaya gitmez kimse:-)

(Hüseyin gök) #734

Devlet %1000 vergi alınca veya yayınevleri %200-300 karlı satınca yasal o oluyor galiba. Ne demişler yasalar güçlülere işlemez diye:-)