Zaman Çarkı

İş yoğunluğumdan dolayı eskisi gibi buralarda olamadığım için üzülüyorum. Neyse ki Zaman Çarkı ile ilgili güvenebileceğim sen varsın da gözüm arkada kalmıyor :smiley: :joy:

1 Beğeni

Elimden geldiğince buralarda olmaya çalışıyorum. :slight_smile:Ve teşekkür ederim ayrıca. :slight_smile:

1 Beğeni

Haberin sonunda ki bir kaç cümlelik çeviri bile ne kadar güzel değil mi? Jordan bir röportajında şu an aklımdakileri yazmak için 30 sene gerek demişti (ki o zaman daha hasta değildi). Ne yazık ki Zaman Çarkı’nı bile tamamlayamadan aramızdan ayrıldı. Hâlâ çok üzülüyorum.

1 Beğeni

Evet giriş oldukça ilgi çekici duruyor.
Ayrıca tamamlayamasa da on bir koca kitabın altından çok başarılı şekilde kalktı, herkesin öyle kolayca yapabileceği bir şey değil bu.

2 Beğeni

Müthiş işti yaptığı kesinlikle. Zaman Çarkı benim için ikamesi olmayan bir seri. Ben okuma şansını kaybettiklerimize yanıyorum. Yanlış hatırlamıyorsam Zaman Çarkı’ndan sonra İnfinity of Heaven diye bir seriye başlayacaktı. Ah ah neyse okuma şansına eriştiklerimizle mutlu olalım.

5 Beğeni

Yalnız ben tanıtımın orijinal metnini görmemiştim. Az önce Tor’daki haberi okuyunca küçük bir ayrıntı fark ettim, Ingilizce metni aşağıya yapıştırıyorum.

Bu konu daha önce de konuşulmuştu gerçi ama… İngilizce bilen arkadaşlar anlayacaktır, “allowed to” gibi bir kalıp kullanılsa olayı tam olarak anlatır belki. Umarım senaryoda bu tip hatalar yapmazlar, Aes Sedailer konusu serinin bel kemiği bir bakıma.

2 Beğeni

Senaryoda öyle birşey yapacaklarını zannetmiyorum. Eğer yapacaklarsada bırakıp gitsinler zaten. Okuduğunu anlayamayıp bir de yazarlık yapmasınlar. Moireine olayı zaten canımı sıktı.
Durup dururken modum düştü bak. Ben gidip yatayım :triumph:

2 Beğeni

Moiraine konusunu Yeni Bahar’la işlerlerse güzel olabilir bence, çünkü koca bir sezon ayrılacak kadar kapsayıcı bir kitap değil Yeni Bahar. Yoksa gerçekten batırma riskleri büyük.

2 Beğeni

Moiraine’nin ve Lan’in büyük hayranıyım ama ne Yeni Bahar hikayesini ne de Moiraine’in bakış açısını ekranda görmek istemiyorum. Yeni bahar zaten ana hikayeye bir şey katmıyor bence değil bir sezon ekranda anlatılacak bir bölümlük bir olay bile yok orada.
Lews Terin’in ölümü ile Ejder’in doğumu ve Vakanivüs’ün yaptığı kehanet birleştirilerek giriş sahnesi olarak kullanılabilir. Onun dışında Moiraine’i at üstünde Emond Meydanı’na girerken görmeyi kesinlikle istemiyorum.

Daha önce de söylemiştim, ben Rand’in pelerinini sırtına yapıştıran o rüzgarı görmek istiyorum.

4 Beğeni

Eh, bunu göreceğimize kesin gözüyle bakıyorum, zaten bu sahnenin senaryosunu paylaşmışlardı ufaktan.
Bana göre birkaç ufak ekleme sorun olmaz, tabii ana kısımları değiştirmedikleri sürece, yoksa Rand’la son derece alakasız bir şekilde Moiraine ve Lan’le hikayeye başlarsak saçmalardan seçmeler olur. Ki, karakter olarak Moiraine’yi çok severim kitaplarda. Amaçları Moiraine üzerinden politik doğruculuk falan yapmaksa hazır çekimler başlamamışken dönebilirler. Umarım korktuklarımız başımıza gelmez.

2 Beğeni

Benim en büyük korkum yeni bir Game of Thrones çıkarmak istemeleri. Bana kalırsa Zaman Çarkı Buz ve Ateşin Şarkısı’ndan her yönüyle daha özgün olsa da gerçek ortada, rekabet etmek isteyecekler. Hoş, bunu yaparlarsa karşılarına gerçekten çok büyük bir kitleyi alacaklar.
Cidden ya, Zaman Çarkı dizi olduğunda aşırı vahşet ve cinsellik sahneleri koyup olayı büsbütün dağıtmasınlar.
Gösterilecek onlarca kültür ve pek çok karakter varken reyting uğruna hikayeyi harcarlarsa onca yatırım ve heves çöpe gider.

2 Beğeni

Umarım öyle birşey yapmazlar. Tek umudumuz Harriet Mcdougal. Onun Zaman Çarkına sahip çıkmasını beklemekten başka bir çaremiz yok maalesef.
Sanderson ne düşünüyor acaba?

Benden isterlerse elimden gelen desteği veririm tadında bir şey demişti sanki ama yanlış bilgi vermeyeyim.
Neyse, oyuncu seçimlerini falan ufak ufak duymaya başlarız gibi geliyor bana önümüzdeki aylarda. Benim de korkularım var ama heyecanlıyım açıkçası, eğer altından kalkabilirlerse izlemesi eğlenceli olacak. :slight_smile:

1 Beğeni

Spoyler icerir :slight_smile:
Cinsellik konusunda Grandal (buyuk ihtimal yanlis yazdim) adı verilen bir terkedilmiş vardı erkek düşkünü onu kullanabilirler gibi geliyor.

Kitapta cinsellik yok denecek kadar az ama diziye kesin koyarlar.

2 Beğeni

Kitapta nasıl cinsellik az yahu? Her ne kadar Robert Jordan gözümüze gözümüze ballandıra ballandıra sokmamış olsa da insanların bu hususta dikkatini çekmek için “kurgudan sapmadan” kullanılabilecek yeterince malzeme var;

• Kadın-erkek ortak Aiel çadırları, 7 sayfa süren banyo sahneleri (bkz: Elayne), hangi ülkeydi hatırlamıyorum ancak bir tanesinde daha kadın erkek aynı banyoya girmek normal görülüyordu. Lanfear betimlemeleri var. Seanchanların hizmetçilerinin kıyafet alışkanlıkları var… Bunlar aslında çok fark etmesek de kitapta sıkça yer alan şeyler. Aiel çadırında kaç bölüm okuduğumu sayamam bile.

• Daha sert şeylere gelinirse solukların kadınlara tecavüz ettikleri biliniyor. Ayrıca yukarıda da bahsedildiği gibi Grandal’ın haremi var. Rand’ın ve Mat’in ilişkileri var. Var yani.

Ayrıca Robert Jordan çok fazla mide kaldıracak betimleme kullanmadıysa da diziden de aynı beklentiyi karşılamasını beklememek lazım. Kanımca kazanlarında insan kaynatan Trollocları, kaçırdıkları kadınları Trolloclara yem olarak vermeden önce tecavüz eden solukları göreceğiz gibi geliyor. O yüzden beklediğinizden biraz daha karanlık bir evren ile karşılaşırsanız şaşırmayın bence.

4 Beğeni

Her şey kararında olursa sorun olmaz ama GOT tarzı cıvık bir hâl alırsa sinir bozucu olur. Asıl mesele arka planda kalır da cinsellik ön plana taşınırsa çok kötü. Neden bir şeyi layıkı ve hakkıyla tam kararında yapmazlar? Tüm dünya para para para diye bir açlığa düşmüş ve buna hizmet ediyor. Yok mu kardeşim bir insan evladı işini dogru dürüst yapacak? Durup dururken sinirlendim ha. :sinir:

9 Beğeni

Doğru aslında, biraz üstü kapalı anlatıldığı için çoğu şey gözümüzden kaçıyor.
Ki, zaten ben bunlar verilmesin demiyorum. Zaman Çarkı’nın gerçekten karanlık yönleri var ve bunlar kesinlikle potansiyel sahibi konular. Ama @Agape’nin de dediği gibi kararında işlenmeli. Yoksa Gölgedölleri ya da gerçekten cinsellik içeren sahneler sansürlenmemeli tabii ki veya yumuşatılarak gösterilmemeli.

2 Beğeni

Hâlâ seriye başlamadık iyi mi? İlk kitap zaten bulunmuyor dolanıp duruyorum saatlerdir.

Cinsellik az derken açık bir şekilde anlatılan sevişme sahneleri yoktu kitapta.Bundan bahsediyorum.