Zaman Çarkı

3 veya 4 bilmem ama 2. okumanın mucizesine tanık olsanız siz de belki bu durumunuzu yıkabilirsiniz. Her kitapta olmaz bu ama Zaman Çarkı gibi desen desen ince örülmüş bir seride çoğu şeyi bilirken 2. okumada her şeyin daha bir anlamlı geldiğini görmek, 3. kitabı okurken 9. kitaptaki bir olayın sinyallerini görmek ve aaaa demek burada ipucu verilmiş demek ve kaçırılan bir sürü noktayı görerek sanki yeniden okuyormuş hissini yaşamak…Oy canım çekti.

5 Beğeni

Selamlar,

Öncelikle çok teşekkür ederim. Paylaşmak isterseniz ilk kitaba dair notlarınızı almak çok isterim, fikir alışverişinde bulunmak kadar iyi bir şey olamaz. Elinizdeki kaynakları da, üzerinde konuşmayı da isterim.
Umarım işin sonunda, Zaman Çarkı’na katabileceğimiz, göz dolduracak nitelikte bir şey çıkarabiliriz :grin:

1. kitap spoiler

Egwene amirliyn oldu iyi hoşta ne çabuk kabullendi salidardaki aes sedailer bu durumu. en azından eski amirlynnin tektar aes sedai olduktan sonra yine amirlyn olmasını sağlamak için uğraşmasını beklerdim.okuyup görücez artık

Saidinin temizlenmesinden once Rand’in elinde hem Erkek hemde Kadinlar icin olan Choedan Kal kontrolu var. Ne yaparlarsa yapsinlar diger terkedilmislerin buyuk bir karsilasma halinde bu tip bir gucle basa cikmalari mumkun degildi bence. O yuzden riske girmedi bence Demandred.

2 Beğeni

Zaman çarkı gibi ciltli ve kabı olan kitap okurken, kabı ile mi okuyorsunuz yoksa kapsız mı? :thinking: Yıpranacak diye içim gidiyor…

Kapaksız kesinlikle. 5. kitabı bir ara kapaklı okuyayım dedim hoop kapakta yırtılma :confused:

1 Beğeni

Şömizi çıkarıp okumak daha iyi olur bence. Çabuk yıpranıyor.

2 Beğeni

Ben aynı kitabı tekrar tekrar okumayı Yüzüklerin Efendisi ile 99 da lisedeyken başladım. 1.kitabı 10 kez 2 ve 3.kitabı 7şer kez okumuştum. neredeyse 10 yıldır tekrar okumadım ama bir ara yine başlayacağım.

1 Beğeni

Henüz onları kendine bağlayıp bağlamadığından emin değilim o süreçte. Hala onları kehanetlerini yerine getirmeye çalışıyor olabilir.

1 Beğeni

Bir de zaten dikkat ederseniz Demandred orada olmak istemiyor zorla getirilmiş. Gitmiş olmak için gidiyor sırf Karanlık Varlık kızmasın diye. Zaten pek bir şey de yapmıyor. Kehanetleri gerçekleştirmiş olsa bile sanırım isteği son savaşta meydan okuyup yenmek.

1 Beğeni

Dün kitaba başladım ve şuan itibari ile ilk 200 sayfayı bitirdim. Tabi kafamda oturmayan bir sürü şey var. Şuana kadar bir yolculuk hikayesine şahit oldum. Okumadan önce belirttiğiniz gibi çok çok betimleme var. Okurken yormuyor. Mekânları kafamda az çok tasvir edebiliyorum.( bu konuda normalde haddinden fazla kötüyümdür.) Karakterler güzel fakat bu sayfaya kadar çok az iletişim içine girdiler. Beni en çok düşündüren karakterler çıktıkları yola bodoslama girmiş olması. İlk başta çok çabuk geçti sıcağı sıcağına pek sorup sormadılar dedim ama yol uzayıp günler geçtikçe kimse neden biz 3ümüz sorusunu sormadı. Sanki zihinleri boşaltılmış ve öylece belirtilen yere gidiyorlarmış gibi geldi. Neden bizim peşimize düştüler, biz kimiz, ne özelliğimiz var gibi ufak isyan beklerdim. Ama acele etmiyorum bu konuşma için. Bir kaç ufak şikayetim daha var fakat onların ileride çözüleceğine inaniyorum. Gizemleri daha sonra çıkacaktır. An itibari ile devam ediyorum. Şuana kadar bir puan veremem daha yolun ilk adımını attım sayılır. Bir dahaki mini incelememi 400. sayfada vereceğim.

3 Beğeni

Merak etme bu konuda tüm düşündüklerin çürüyecek. :smiley: Seriyi aşağı yukarı on bin sayfa olarak düşün. Yani daha ilk kitaptan aslında ilerideki birçok konuya göndermeler filan var. :wink:

2 Beğeni

Zaten az çok tahmin ediyorum. Sonuçta çok büyük bir seri. Benimkisi sadece çaylak dönem soruları. Daha sonra dediğiniz gibi ileride daha çok sevmemi sağlayacak bir sürü unsura yol açacaktır bu ufak şikayetler. Devam okumaya…
Ayrica bir sey daha soracağım. Serinin spoiler barındırmayan bir haritası var mi ? Meslek icabi haritaları incelemeyi cok seviyorum. Şuan spoiler çıkabilir diye araştırmadım fakat spoiler yok ise bakayım.

Bu sorunuza seriyi tamamen bitirenler cevap versin bence. :smiley: Ben hâlâ okumaktayım. Üstelik bir spoiler olsa bile muhtemelen farkına varmam. :smiley:

Üzerinde ok işaretleri daha doğrusu yolculuk edilen yerleri gösteren çizgiler olmayan herhangi bir haritaya bakabilirsiniz spoiler olmaz. Şunun gibi ama daha iyisi vardı diye hatırlıyorum:

8 Beğeni

Haritaya bayıldım. Aklımda deli bir fikir var. Acaba olur mu? :thinking: Sana zahmet Can Can bunu bana mail atsana. :blush:

1 Beğeni

Ya da linkini paylaşır mısın? :slight_smile:

1 Beğeni

Benim internette şimdiye kadar bulabildiğim en iyi harita şu;
https://www.deviantart.com/sevenbridges/art/Wheel-of-Time-Western-Lands-169743789

Epey yüksek bir çözünürlükte de indirilebiliyor. Tavsiye ederim.

1 Beğeni

Tabii sizler için link daha iyi olur. Aslında forumda da resime tıklayıp indir diyebilirsiniz ama benim mail olarak istememin sebebi başka. Ben bunun 110x90 cm devasa ve yüksek çözünürlüklü bir çıktısını almayı planlıyorum. Bu sebeple istedim. Sonra bu çıktıya uyumlu bir tuvale geçirip yağlı boya veya akrilik ya da her ikisini birden kullanarak tablosunu yapmayı düşünüyorum. Tabii buna vaktim olunca yapabileceğim için kaç zamanda biter haberim yok ama duvarda harika duracağına eminim. :heart_eyes:

2 Beğeni

Link bu Tor’un kendi sitesinden. Hatta orada 3 harita var. Sonuncuda bulunan bir kıta sanıyorum hiç kullanılmadı. İlginç.

@Agape yolluyorum şimdi. :slight_smile:

2 Beğeni