Zaman Çarkı

(Erman Günseren) #987

Belki de Rand’ın başarılı olacağına inanmamış olabilirler. Aes Sedailer yeni şeyler denemeye o kadar kapalı hale gelmişler ki leke temizlendikten sonra bile inanmaları uzun zaman aldı. Güçten kesilenlerin tekrar güce bağlanması da mesela imkansız görülüyordu. Hiç uğraşmıyorlardı. Ayrıca Demandred de bu olayı küçümsemiş ve ilk başta başaramayınca gereksiz yere elindeki kozu açık etmek istememiş olabilir. Bilinmezlik çok ve bir çok fikir ortaya atılabilir.

(Kürşad) #988

@muaet, Biraz takıntılıyım ben Zaman Çarkına, ondandır :grin:

@Tnuviel37, Yaz başı ya da Temmuz’a başlamayı düşünüyorum, sınavlar geçsin hazırlık yapmaya başlayacağım. Kısmet:)

(Burak Kuşcu) #989

Bu seriye başladığımda şu blurları tek tek açmaya başlayacağım günü sabırsızlıkla bekliyorum :slight_smile:

(Hiçliğin bekçisi…) #990

Ben açıyorum ve hiçbirini hatırlamıyorum ama olsun açıyorum. :smiley: Okuma şevki veriyor. Allah allah öyle mi olmuş? Anam bu nasıl olmuş? Hayda o neymiş ki? gibi tepkiler verip anlık rahatlıyorum sonra da unutarak huzura kavuşuyorum. Spoilerkolik oldum ama hatırlasaydım ben de açmazdım. :rofl:

(Her şey çok güzel olacak) #991

Zaman Çarkı’nı bitirdiğimde düştüğüm boşluğu hiçbir seride yaşamadım. Ne maceraydı ama.

(Kürşad) #992

Dizinin çekileceği haberinden beri en büyük umudum Zaman Çarkı’na dair bilgisayar oyunları ya da modların çıkabileceği oldu, zira 90’larda çıkan bir oyun dışında kayda değer bir şey yok. Game of Thrones için bu aynı şekilde dizi ile oldu. Crusader Kings 2 için bir WoT modu isterdim açıkçası :smile:
Shadow of Mordor ya da CK2:A Game of Thrones gibi WoT oyun ve modlarını dört gözle beklemekteyim

(Kürşad) #993

Zaman Çarkı, hem büyük bir külliyat hem de türünün en iyilerinden olması açısından kesinlikle böyle bir etki yaratıyor. Her kitabı veya seriyi birkaç kez okuma alışkanlığım var ama bu Zaman Çarkında, her yıl birkaç defa tekrar eden bir alışkanlık oldu bende. Yeni eserler içinde Fırtınaışığı bu durumda, gerçi Oathbringer’ı okumak için Akılçelen’i beklemeye devam edersem ancak torunlarımla birlikte yapacağım bunu :joy:

Şahsen, “bitirdiğim kitapları okuyamama” hastalığı var bende. Filmler için de geçerli bu durum. Siz koca bir seriden bahsedince şimdi, imrenmedim değil.

(Umut Özak) #995

Bende de vardı ancak Narnia ile bunu kırdım, Yüzüklerin Efendisi ile devam ettim tekrar okuma durumuna. Bakalım başka hangi seriler bunu yaptıracak.

(Buyici) #996

Ben yüzüklerin efendisini sirf filmini ezbere biliyorum diye tekrar okuamıyorum. Ne kadar hoşuma gitse bile hep sonunu bilmek bana zaman kaybıymış gibi geliyor. Başka kitaplar okuyorum.

(Can) #997

Selamlar,

Seriyi 4,5 defa okudum 9 kez okuyan biri görünce ben bile bir şaşırdım ve saygı duydum. Dediğiniz projeyi ben yaptım aslında daha doğrusu son okumamda ilk kitabın yarısına kadar notlar alarak okumaya çalıştım ama sonra okumaya daldım unuttum sonra da boş verdim. Zaman Çarkıyla ilgili geniş bir kaynağı oluşturmayı ben de istiyorum hatta notları sadece internet sitesine koymak değil youtube’da video şeklinde yapmak da istedim.

Bu arada bir arkadaş teori yazmıştı pdf şeklinde 9-10 veya 11. kitap çıkmışken yazılmış bir teori el kitabı ama ayrıntısı güzel, teorileri de hoştu. Kendi teorileri de var yabancı kaynaklı teoriler de. Tabi çoğu çıkmadı hatta (Fain) gibi çıksa daha iyi olacak teoriler de vardı. Elinizde o kaynak yoksa yollayabilirim size. Ayrıca sınavlardan fırsat buldukça yardımcı da olmaya çalışırım. Fikir alışverişlerinde veya diğer şeylerde. Özellikle dizi çıkmadan somut bir şeyler ortaya konabilirse güzel olur.

Ben de birkaç yıl içinde bir kez daha okuyacağım. Belki bu sefer notlar çıkarma işini sürdürebilirim.

(Can) #998

3 veya 4 bilmem ama 2. okumanın mucizesine tanık olsanız siz de belki bu durumunuzu yıkabilirsiniz. Her kitapta olmaz bu ama Zaman Çarkı gibi desen desen ince örülmüş bir seride çoğu şeyi bilirken 2. okumada her şeyin daha bir anlamlı geldiğini görmek, 3. kitabı okurken 9. kitaptaki bir olayın sinyallerini görmek ve aaaa demek burada ipucu verilmiş demek ve kaçırılan bir sürü noktayı görerek sanki yeniden okuyormuş hissini yaşamak…Oy canım çekti.

(Kürşad) #999

Selamlar,

Öncelikle çok teşekkür ederim. Paylaşmak isterseniz ilk kitaba dair notlarınızı almak çok isterim, fikir alışverişinde bulunmak kadar iyi bir şey olamaz. Elinizdeki kaynakları da, üzerinde konuşmayı da isterim.
Umarım işin sonunda, Zaman Çarkı’na katabileceğimiz, göz dolduracak nitelikte bir şey çıkarabiliriz :grin:

(Perrin Aybara) #1000
  1. kitap spoiler

Egwene amirliyn oldu iyi hoşta ne çabuk kabullendi salidardaki aes sedailer bu durumu. en azından eski amirlynnin tektar aes sedai olduktan sonra yine amirlyn olmasını sağlamak için uğraşmasını beklerdim.okuyup görücez artık

(orhan capas) #1001

Saidinin temizlenmesinden once Rand’in elinde hem Erkek hemde Kadinlar icin olan Choedan Kal kontrolu var. Ne yaparlarsa yapsinlar diger terkedilmislerin buyuk bir karsilasma halinde bu tip bir gucle basa cikmalari mumkun degildi bence. O yuzden riske girmedi bence Demandred.

(Buyici) #1002

Zaman çarkı gibi ciltli ve kabı olan kitap okurken, kabı ile mi okuyorsunuz yoksa kapsız mı? :thinking: Yıpranacak diye içim gidiyor…

(Perrin Aybara) #1003

Kapaksız kesinlikle. 5. kitabı bir ara kapaklı okuyayım dedim hoop kapakta yırtılma :confused:

(Her şey çok güzel olacak) #1004

Şömizi çıkarıp okumak daha iyi olur bence. Çabuk yıpranıyor.

(Erman Günseren) #1005

Ben aynı kitabı tekrar tekrar okumayı Yüzüklerin Efendisi ile 99 da lisedeyken başladım. 1.kitabı 10 kez 2 ve 3.kitabı 7şer kez okumuştum. neredeyse 10 yıldır tekrar okumadım ama bir ara yine başlayacağım.

(Muhammet Topcu) #1006

Henüz onları kendine bağlayıp bağlamadığından emin değilim o süreçte. Hala onları kehanetlerini yerine getirmeye çalışıyor olabilir.