Zaman Çarkı

(Can) #1007

Bir de zaten dikkat ederseniz Demandred orada olmak istemiyor zorla getirilmiş. Gitmiş olmak için gidiyor sırf Karanlık Varlık kızmasın diye. Zaten pek bir şey de yapmıyor. Kehanetleri gerçekleştirmiş olsa bile sanırım isteği son savaşta meydan okuyup yenmek.

(Buyici) #1008

Dün kitaba başladım ve şuan itibari ile ilk 200 sayfayı bitirdim. Tabi kafamda oturmayan bir sürü şey var. Şuana kadar bir yolculuk hikayesine şahit oldum. Okumadan önce belirttiğiniz gibi çok çok betimleme var. Okurken yormuyor. Mekânları kafamda az çok tasvir edebiliyorum.( bu konuda normalde haddinden fazla kötüyümdür.) Karakterler güzel fakat bu sayfaya kadar çok az iletişim içine girdiler. Beni en çok düşündüren karakterler çıktıkları yola bodoslama girmiş olması. İlk başta çok çabuk geçti sıcağı sıcağına pek sorup sormadılar dedim ama yol uzayıp günler geçtikçe kimse neden biz 3ümüz sorusunu sormadı. Sanki zihinleri boşaltılmış ve öylece belirtilen yere gidiyorlarmış gibi geldi. Neden bizim peşimize düştüler, biz kimiz, ne özelliğimiz var gibi ufak isyan beklerdim. Ama acele etmiyorum bu konuşma için. Bir kaç ufak şikayetim daha var fakat onların ileride çözüleceğine inaniyorum. Gizemleri daha sonra çıkacaktır. An itibari ile devam ediyorum. Şuana kadar bir puan veremem daha yolun ilk adımını attım sayılır. Bir dahaki mini incelememi 400. sayfada vereceğim.

(Hiçliğin bekçisi…) #1009

Merak etme bu konuda tüm düşündüklerin çürüyecek. :smiley: Seriyi aşağı yukarı on bin sayfa olarak düşün. Yani daha ilk kitaptan aslında ilerideki birçok konuya göndermeler filan var. :wink:

(Buyici) #1010

Zaten az çok tahmin ediyorum. Sonuçta çok büyük bir seri. Benimkisi sadece çaylak dönem soruları. Daha sonra dediğiniz gibi ileride daha çok sevmemi sağlayacak bir sürü unsura yol açacaktır bu ufak şikayetler. Devam okumaya…
Ayrica bir sey daha soracağım. Serinin spoiler barındırmayan bir haritası var mi ? Meslek icabi haritaları incelemeyi cok seviyorum. Şuan spoiler çıkabilir diye araştırmadım fakat spoiler yok ise bakayım.

(Hiçliğin bekçisi…) #1011

Bu sorunuza seriyi tamamen bitirenler cevap versin bence. :smiley: Ben hâlâ okumaktayım. Üstelik bir spoiler olsa bile muhtemelen farkına varmam. :smiley:

(Can) #1012

Üzerinde ok işaretleri daha doğrusu yolculuk edilen yerleri gösteren çizgiler olmayan herhangi bir haritaya bakabilirsiniz spoiler olmaz. Şunun gibi ama daha iyisi vardı diye hatırlıyorum:

(Hiçliğin bekçisi…) #1013

Haritaya bayıldım. Aklımda deli bir fikir var. Acaba olur mu? :thinking: Sana zahmet Can Can bunu bana mail atsana. :blush:

(Buyici) #1014

Ya da linkini paylaşır mısın? :slight_smile:

(Muhammet Topcu) #1015

Benim internette şimdiye kadar bulabildiğim en iyi harita şu;

Epey yüksek bir çözünürlükte de indirilebiliyor. Tavsiye ederim.

(Hiçliğin bekçisi…) #1016

Tabii sizler için link daha iyi olur. Aslında forumda da resime tıklayıp indir diyebilirsiniz ama benim mail olarak istememin sebebi başka. Ben bunun 110x90 cm devasa ve yüksek çözünürlüklü bir çıktısını almayı planlıyorum. Bu sebeple istedim. Sonra bu çıktıya uyumlu bir tuvale geçirip yağlı boya veya akrilik ya da her ikisini birden kullanarak tablosunu yapmayı düşünüyorum. Tabii buna vaktim olunca yapabileceğim için kaç zamanda biter haberim yok ama duvarda harika duracağına eminim. :heart_eyes:

(Can) #1017

https://www.tor.com/2009/07/23/beyond-the-aryth-ocean-bonus-part-4-a-review-of-selected-wheel-of-time-maps/

Link bu Tor’un kendi sitesinden. Hatta orada 3 harita var. Sonuncuda bulunan bir kıta sanıyorum hiç kullanılmadı. İlginç.

@Agape yolluyorum şimdi. :slight_smile:

(Can) #1018

Bu da çok güzel sitenin içinde başka güzel haritalar da var.

(Hiçliğin bekçisi…) #1019

Ben öbürünün dış çerçevesine bayıldım. Belki hepsini kullanarak karma bir harita da yapabilirim. Görsellik olarak hangisi daha hoşuma giderse o parçayı alabilirim. Bakacağım boş bir vakitte.

Teşekkürler. :blush:

(Umut Özak) #1020

Neymiş bu Tor arkadaş? Çoğu kaliteli epik fantastik seriyi basıyorlar galiba. :roll_eyes:

(Can) #1021

O dış çerçevedeki her çizim seri için anlamlı hatta havai fişeklerin bile bir anlamı var. Öylesine çizmemişler anlayacağın eğer yaparsan güzel olur. :slight_smile: Ve rica ederim ne demek. :krs:

@darrow2111 alakasız bilgiler kuşağında bu hafta: Robert Jordan eserinin editörü Harriet Mcdougal ile evlenmiştir.

Bir bilgi daha vereyim. Buz ve Ateşin Şarkısını ünlü eden isim Jordan’dır ve Martin bunu birçok röportajında söylemiştir.

Hadi gidin, gidin de kullanın bu bilgileri. :smiley:

(Kadir) #1022

Ben seriyi okurken bu haritaya sürekli göz atıyordum.

(Her şey çok güzel olacak) #1023

Nerden buldum hatırlamıyorum ama bende her kitap için hangi karakter nereye gitmiş gösteren haritalar vardı. Ona bakarak okuyunca daha rahat anlaşılabiliyordu mesafe konusu.

(Can) #1024

Harita güzel ve ayrıntılıymış ama aşağıdaki görseller çok kötü bir çoğu da bence alakasız.

@narpal wheel of time map yazınca o dediğiniz haritalar da çıkıyor. Ben pek bakmadım gerçi o haritalara ama bir daha okurken bakacağım belki öyle daha güzel olur.

(Her şey çok güzel olacak) #1025

Hala düzeltmedilerse son kitapların harita sırası karışmıştı.

(Buyici) #1026

Ve 1000. Zaman çarkı mesajıda bir çaylağa ait. Bu başlık altinda nice 1000 mesajlara.