Zaman Çarkı

(orhan capas) #1047

Firtinaisigi okudukca acilan guzel bir cicek gibi.Ayrica ilerledikce ilk kitaplardaki olaylarin anlami daha guzel anlasiliyor. Surekli nostaljik anlar yasatarak kendisine bagliyor.

Perrin fanlari, serinin ortalarindan sonra tekrar yesillendirsin lutfen, hemen fan kesilmeyin bence.

(aysegul) #1048

Fanlık ve sempati duyma farklı birşey bence. :slight_smile: bir de ilaveten ilk kısımlarda enazından ilk 500 sayfada kendisi hakkında dikkat çekici bir bilgi verilen bir kaç karakterden birisi olduğu için dikkat çekmesi normal diye düşünüyorum. :slight_smile:

(Buyici) #1049

Evet ilk kitabi 5 akşamda okuyarak bitirdim. İlk kitap için eleştirim şöyledir:
Muhteşem bir yolculuk hikayesi karakterler, düşmanlar, yan karakterler, mekanlar, hanlar, kendi içindeki külliyatı bol kepçe bir ilk kitap. Fakat başlangıç kitabi olarak bence çok sönük. Kendimi oturup 5 akşam çekirdek yemiş gibi hissettim. Ne aç bıraktı, ne doyurdu ama kesinlikle çok susattı. 14 kitaplık bir seri için belki normal gelebilir ama ilk kitabı rpg oyunu gibi özetlersem, bütün skiller staminaya verildi. :slight_smile: Koskoca kitapta son 60 70 sayfada bişiyler olup sonunda kitaba göre kısa bir aksiyon sahnesi ile bitti. Devam kitabina ilişkin hiç heyecan yapmadı bende. Şu konuda biraz şüphem var, umarım bütün seride bu 3 karakter başrol olmaz. Ezbere bir yorum gelebilir ama çok sıkıcı olurdu gibime geliyor. Zannederim ki öylede değildir. İlk kitap için total puanim 8/10. Eleştirilerdeki gibi yüzüklerin efendisi havası sıkça hissediliyor ama kafaya takılacak yada kesin biri birinden araklama diyecek kadar değil. Önceki eleştirilerimde yazdığım dialoglar çok kısır. Ve karakterlerde hiç merak duygusu yok. Bir kere bile sormaz mı bir insan o kılıcın manası nedir. Yada Perrin ile buluştuklarinda sanki küs ayrılmış gibi hiç konuşmadılar. Adam warg olmuş bir sor merak et ne yaşadın da başına bu geldi gibi. Birde Aginor ile olan son savaşta öteki Terkedilmişe ne oldu adını unuttum şimdi. Gece geç saatte okuduğum için anlamamış olabilirim ama tekrar baktiğimda da bişey yakalayamadım. Son eklentim umarım Egwene bir Denna bir Sakura bir Shallan gibi aşk 3lemesi yaratmaz. En gıcık olduğum kadın karakter hikayesi. :slight_smile:

(Can) #1050

Belthamel öldü. Yeşil adam eliyle yakalayıp öldürdü. Egwene sevmediğim bir kadın karakter benim. Devam kitaplarında ana karakter olarak Rand, Perrin, Mat. Egwene, Nynaeve, Elayne ve daha belki tam göstermediği birçok karakter var kendilerinr ait povları olan. En ana karakterler Rand Perrin Mat olarak kalıyor yani onların etrafında dönüyor olaylar ve hepsinin kendi hikayeleri olacak. Her birinin kendi başarıları var.

(Perrin Aybara) #1051

Yeşil adam ve dünyanın gözü seri genelince çok yetersiz bırakılmış. 6. kitabı bitirmek üzereyim toplasan 2 yerde dünyanın gözünden bahsedilmiştir. Açıkçası dünyanın gözü tam olarak ne anlayamadım. Efsaneler çağında aes sedailer tarafından yapıldı ve yeşil adam önderliğinde sadece gerçek ihtiyaç halinde ortaya çııkıyor. Hepsi bu. Gerçi efsaneler çağından günümüze çok az bilgi geldiği gerçeğini varsayarsak aslında normal hakkında pek bilgi verilmemesi

(Erman Günseren) #1052

Egwene ile aşk üçlemesi yok. En azından şu an aklına gelen karakterlerle kesinlikle yok. Sadece arkadaşlar. :sweat_smile: Ama genel olarak aşk üçlemesi veya belki daha fazlası hakkında şimdilik bir şey söylemesem daha iyi. Egwene için şunu diyebilirim; bazı tavırlarını sevmesem de zamanla ayakları yere basan güçlü bir karaktere dönüşüyor.

7.kitabın sonlarındayım ve Egwene’in karakterini pek oturmuş görmüyorum. Eskisine göre belki bir seviye sinir bozucu denilemez. Gördüğüm kadarıyla kitaptaki kadın karakterlerin çoğu böyle sinir bozucu ya. Özellikle Aes Sedailar, onlar sahiden de Tar Valon Cadıları.

(Muhammet Topcu) #1054

İçlerinde çok iyileri de var, genellemelerimizle onları da karalamayalım ^^

Aes sedailar arasında iyi karakterler olsa da sinir bozucu olduklarını değiştirmiyor bana göre. Sevdiğim kadın karakterlerden ikisi aes sedai mesela. Yine de aynı düşünüyorum. :smiley:

(orhan capas) #1056

Klube hos geldin. Tar Valon cadilari kudursun.

(MUSTAFA) #1057

0-4-13
Nerelerde kaldınız…
Gelecekseniz gelin da

(Perrin Aybara) #1058
  1. kitap ağır spoiler

Şuan 6. kitabı bitirdim. Okurken heralde anlamadıığımı düşündüğüm bir şey oldu.Moghedieni ne güzel yakalamışsın adam ile tutmuşsunda hangi akla hizmet Ebua dor a giderken onu çadırında Salidara bırakırsın arkadaş?? Aha kaçırdılar bir terkedilmişi ellerinden. Rand bunu öğrenirse kesin çıldıracak. Zaten şuan aes sedailere acayip kızgın

(Lanfear ) #1059

Sonunda mat’ten çok perrin’i seven birisiyle karşılaştım :+1:t2:

(Lanfear ) #1060

Ya Egwenie’yi neden sevmiyorsunuz anlamıyorum. Mis gibi kız işte.

(Perrin Aybara) #1061

Onu bende anlamadım. Nyave varken Egwene mi sevilmez ? Bence idealist bir kız olduğu için sevmiyorlar. İlk düşgezgini olduğunu öğrenip aiel kıraçlarına gideceği zaman Rand a seninle evlenemem dediğinde bu karara vardım.

(Can) #1062

Rand’in tabiriyle cevap vermek istiyorum. “Arsız şımarığın teki” olduğu için. :smiley:

(Perrin Aybara) #1063

Açık konuşmak gerekirse her açıdan kendime benzetiyorum Perrin i

(Perrin Aybara) #1064

Rand önce kendine bir baksın. Lan sen yeniden doğan ejdersin nasıl kendini aes sedailere paket ettirirsin ?. Bu arada kinaye yapmyorum hakketten paket yaptılar adamı :smiley:

Nynaeve’yi sevip Egwene’i sevmiyorum. Nynaeve’de sevdiğim şey farklı, o da çok sinir bozucu duruyor aslında. Tüm aes sedailar gibi. Kitaptaki çoğu kadın gibi. :joy:

(Lanfear ) #1066

Benim de oldukça güçlü ve yetenekli bulduğum bir kadın karakter. Ben Nynevie de seviyorum. İnatçı ve hırçın kadın karakterler hoşuma gidiyor sanırım. Ve Faile’yide.