Zaman Çarkı

Kardeşim yok ki kitap piyasada. Ben parlayan sözleri 1 senede okumuş adam ilk 3 kitabı 1 buçuk ayda bitirdim. (O zamanlar deli gibi ps oynuyordum ondan :sweat_smile:) Herneyse şuan kitabı kafamda toparlamaya çalışıyorum. kitabın sonunda lanfearin mesajini getiren kadını anlamadim. Kimdi o Mayene Başı?

Muayene başı tam olarak seriye hangi kitapta dahil oluyor açıkçası hatırlamıyorum. Ve maalesef Lanfear’ın mesajını da hatırlamıyorum. :pensive: Ama

o kadın -evet o bir kadın- Perrin’e musallat olacak ve sonlara doğru bir şekilde önemli işler yapacak da ne olursa olsun sinir olduğum bir karakter kendisi. Bu arada Mayene ise yanlış hatırlamıyorsam güneyde Tear ile afet arasında kalan küçük bir devlet, şehir devleti dersek daha doğru olur hatta.

2 Beğeni

Tamamdır detaylı haritaya bakınca gördüm bir şehir olduğunu. Neyse şuan kitap kafamda güzelce oturdu. Şükür ki kopuk kopuk okumadan bitti buda.

Mayene küçük bir ülke, o da kraliçe gibi bir şey anladığım kadarıyla

2 Beğeni

Rand al thor: Seviye 70 (Yenidendoğan Ejder)

Can: 250 (+200)
Büyü gücü: 600 (+200)
Dayanıklılık: 200 (+200)
Kuvvet: 35
Beceri: 45
İletişim: 5
Liderlik: 40
Saygınlık: 80
Yönlendirme seviyesi: Üst düzey
Silâh: Balıkçıl damgalı kılıç(+ 20 saygınlık), ok-yay
Özel yetenek: konsantrasyon, ejder olmak(+50 saygınlık, ordu toplama, +200 büyü gücü, - 100 korku), tek el kılıç ustası, öfke modu(+200 can, büyü, dayanıklılık)
Eksi özellik: Delirme potansiyeli var(kendini ve çevreyi imha etme)

Mat Cauthon: Seviye 35

Can: 220
Dayanıklılık: 300
Kuvvet: 34
Beceri: 33
İletisim: 2
Liderlik: 6
Silâh: ok-yay, değnek(+10 beceri, 5 kuvvet)
Özel yetenek: Ok kullanabiliyor, değnek usta seviye, kumarbaz(+10 beceri, +10 kuvvet, zar atarak para yüksek seviye para kazanma)
Pasif yetenek: şans, ( aşırı derecede şans )

Perrin Aybara: Seviye 45

Can: 300
Dayanıklılık: 410
Beceri: 24
Kuvvet: 35
İletişim: 6
Liderlik: 2
Kurt çağırma yeteneği: 18
Kahinlik: 10
Silâh: Balta, çekiç
Özel yetenek: Warg olması(+8 kurt yeteneği) ekstra kuvvetli olması, kurtlar ile iletişim ve koku duyusu
Pasif yetenek: Demircilik(+10 beceri), kurt rüyaları(kahinlik +10)
Negatif yetenek: Kızlar hakkında çok az bilgili, çabuk pes edebilmesi, kurt rüyalarında kaybolma olasılığı

Egwene al’vere: Seviye 45 (kabul edilmiş)

Can: 150
Büyü gücü: 400
Dayanıklılık: 200
Beceri: 35
Kuvvet: 6
Liderlik: 4
Kahinlik: 20
Yönlendirme seviyesi: Orta seviye
Özel yetenek: Orta seviye yönlendirme, rüyalarda saldırı, elementel büyü saldırıları
Pasif yetenek: düşgören( +10 kahinlik )
Eşya: Aes Sedai yüzüğü(+10 saygınlık), ter’angreal yüzük(+10 kahinlik)

Nynaeve al’meara: Seviye 60 ( Kabul edilmiş)

Can: 200
Büyü gücü: 450 (+200)
Dayanıklılık: 200
Beceri: 27
Kuvvet: 3
Liderlik: 20
Şifacılık: 20
Saygınlık: 10
Yönlendirme seviyesi: Yüksek seviye
Özel yetenek: Orta seviye yönlendirme, elementel büyü saldırıları, öfke modu(aktif olduğunda + 200 Büyü gücü )
Pasif yetenek: Hikmet olmak( +10 liderlik, +10 şifacılık
Eşya: Aes Sedai yüzüğü(+10 saygınlık)

Elayne Trakand: Seviye 30 ( Kabul edilmiş )

Can: 150
Büyü gücü: 250
Dayanıklılık: 150
Beceri: 20
Kuvvet: 3
Liderlik: 15
Saygınlık: 20
Yönlendirme seviyesi: Düşük seviye
Pasif yetenek: Andor veliaht prensesi (+10 liderlik, +10 saygınlık, düşük seviye asker çağırma )
Eşya: Aes Sedai yüzüğü (+10 saygınlık)

Moraine Damodred: Seviye Epic 90 ( Aes Sedai )

Can: 250
Büyü gücü: 750
Dayanıklılık: 300
Beceri: 80(+20)
Kuvvet: 25
Liderlik: 40
Şifacılık: 50
Saygınlık: 40
Yönlendirme seviyesi: Epic üst düzey seviye
Ajah rengi: Mavi
Pasif yetenek: İnsanları yönlendirebilmek, karanlık varlığı uzaktan fark edebilmek…
Özel yetenek: Serateş saldırısı (+300 büyü gücü, +20 beceri), yüksek seviye elementel büyü saldırıları, yakın dövüş, genç gözükme…

Al’Lan Mandragoran: Epic seviye 80 (Muhafız)

Can: 450(+200)
Dayanıklılık: 750(+200)
Kuvvet: 60
Beceri: 45
Liderlik: 30
Saygınlık: 50
Pasif yetenek: Taç giymemiş Malkier Kralı(+40 saygınlık), Aes Sedai muhafızı(can, büyü gücü, dayanıklılık +200, karanlık varlığı uzaktan sezmek)
Özel yetenek: Kılıç ustası(+20 beceri)…

Thom Merrilin: Seviye 40 (Âşık)

Can: 140
Dayanıklılık: 140
Kuvvet: 20
Beceri: 30
Liderlik: 5
Saygınlık: 40
İletisim: 40
Pasif yetenek: Hançer ustası, Aşık olmak(+40 saygınlık, +40 iletişim, hanlarda ücretsiz konaklama ve orta seviye kazanç)
Özel yetenek: Âşık hikayeleri, iletişim, hızlı saldırı(+10 beceri)
Negatif özellik: Topal olmak(-10 dayanıklılık, -5 kuvvet)

5 Beğeni

3.cilt sonunda karakter gelişimleri sonuçladı. :sweat_smile:
Telefondan yapınca pek istediğim konsantrasyonu sağlayamıyorum ve haliyle kitapta unuttuğum şeylerde oluyor. İsimleri koyu yazmak isterdim fakat telefondan baya zor uğraşması en nihayetinde son hali 3.cilt itibari ile yukarıda olduğu gibidir. :slight_smile:
Ayrıca puanlama tamamen rpg ve mmorpg oyunları baz alınarak verildiği için biraz çok gelebilir fakat her kitapta düzenleme yapacağım. :sweat_smile::thinking::grin:
Edit: 3.cilte kadar olan kısımda ekleme ya da eksiltme talep edecek olan varsa uyarsın. Birlikten kuvvet doğar. :slight_smile:

1 Beğeni

Bilgisayarı açınca unutmazsam mesajını düzenler kalın punto yaparım fakat akşama ancak. Şu an bedavadan çıkan kanser edici işler yüzünden yapamıyorum. :joy:

3 Beğeni

Aradığım cevap, beklediğim ses… :slight_smile: Çok teşekkür ederim. :grin::sweat_smile:

1 Beğeni

Bence Burada Mat, Perrin, Thom gibi karakterlere büyü gücü vermeye gerek yok çünkü Kaynak’ı sezemiyorlar.
Ayrıca büyü gücü ve Mana tarafında da bir düzenlemeye gitmelisin bence, sonuçta Kaynak’tan yararlandıkları için büyüleri bitmiyor D&D’deki gibi.

2 Beğeni

Aklımda olan bir şeydi şimdi düzelttim. Thom, mat perrinden büyü gücü özelliğini kaldırdım. :wink: onun haricinde 3.cilte kadar eksik yada fazla dediğiniz uyarınız var ise duzeltme yaparım. Hem bende unuttuğum birşey var ise bilgi tazelerim.

1 Beğeni

Mesajı düzenledim ama düzenlerken bir şey dikkatimi çekti. Intelligent da olması gerekmez mi? Bana kalırsa zeka da eklenmeli. :smiley:

3 Beğeni

Evvveeeeetttt böyle çok daaha hoş olmuş eline sağlık. :sweat_smile: Zekada eklenebilir aslında?:thinking:

3 Beğeni

Alacakaranlık Kavşağı’nı bugün bitirdim. İlk kitabı okuduğumda aldığım o tat, hala yerli yerinde duruyor. Gizemler hiç bitmiyor. Aynı şekilde karanlık dostlarının hamleleri de. :slight_smile:

Faile’den başka bir şey görmeyen Perrin’li bölümlerde başta sıkılmıştım. Neyseki daha sonra gizemli olaylar girdi araya. Ve ihanete uğrayan Egwene…Beyaz Kule’yi ele geçirmelerini umarken beklenmedik oldu. Karısıyla, Dokuz Ayın Kızıyla, tanışan Mat’li bölümler zevkliydi. Rand’ı kitabın çok daha başlarında görmek isterdim bir de, temizlenen Saidin’in teyit edildiğini görmek için. Yine gördüm tabi, artık Yenidendoğan Ejder delirmeyecek. Bu güzel.

Düş Hançeri’ni de birazcık okudum. Galad karakterinin yaptığı şey hoşuma gitti. :smile: Valda’yı öldürdü. Beyaz cüppelilerin Lord Kumandanını.

2 Beğeni

Ejder yine de delirebilir çünkü lekeye uzun süre yüksek miktarlarda maruz kaldı. :slight_smile:

1 Beğeni

Aa deliliğin artık söz konusu olamayacağını sanıyordum. Bu üzücü. Ama yine de bence delirmez. O güçlü bir karakter. Bunun delirmeyle ilgisi yok tabi.:smile: Kastım daha çok deliliği uzak tutmanın bir yolunu bulabilir, eğer hala varsa öyle bir ihtimal. :slight_smile:

2 Beğeni

Bilmem oku da gör bakalım. :slight_smile:

4 Beğeni

Az önce birşey keşfettiğimi sandım :sweat_smile:
"Moira" Yunancada “Pay, Kader” anlamlarına geliyormuş. Ayrıca Yunan mitolojisinde insanların “kader ağlarını örmekle görevli” üç kız kardeş olan Moiralar vardır. Fransızcada bir aidiyet eki olan “ine” ile birleşince “Moiraine oluyor.” Ama ben bir typo ile Arapça kökenli eski bir Türkçe\Osmanlıca sözcük olan “İane” yi buldum ki “Yardım, Yardım parası” anlamlarına geliyor. :exploding_head: “Kader ağlarını örmeye yardım eden Moiraine ablamız mı?!?!” derken typo yu fark ettim :expressionless:

Neyse, en azından ismin etimolojisini öğrenmiş olduk :smile:

5 Beğeni

Brandon Sanderson ve yeni zaman carki dizisiyle iliskisine dair rahatlatici bir haber (bence)

1 Beğeni

Sırf şu buğulu alanları da okuyup tartışmak için sınav haftam olmasına rağmen 7. Kitaba başlıyorum. Rıhtım çok tehlikeli bi yer :joy:

2 Beğeni

Üniversite giris sınavına 1 hafta kala kuzenimden arada ders çalısmaktan sıkılınca açar okurum diye almıştım. Çok yanlış bir kitap seçtiğimi geç fark etmiştim.

2 Beğeni