Zaman Çarkı

Zevk meselesi beğenmeyen çıkar ama balon diye niteleyen benim gözümde saçmalar sadece.

1 Beğeni

Okumadım ama yakın arkadaşımın en sevdiği seri. Balon olduğunu zannetmiyorum.

Tamamen göreceli bazı forumlarda bu seriyi kötülüyorlar insan ne kadar alıp kendisi okumadıktan sonra ne derecede guzel seri oldugunu bilemez ama ister istemez ön yargı oluşuyor

Seride sizi en etkileyen şey nedir

Ben de onu diyorum, herkesin zevki kendine. Ben de misal Taht Oyunları’nı beğenmiyorum ama balon bu diyerek seriyi severek okuyanların üzerinde genelleme yapmıyorum.

Bana kalırsa beğenmeyenlerin çoğu ilk kitabın bıraktığı etkide takılıp kalanlar oluyor. Ben de beğenmiyorum ilk kitabı ama ikinci kitaptan itibaren güzel toparlıyor konuyu. Çok uzun tutmayım sonuçta Zaman Çarkı bölümündeyiz.

Seride beni en etkileyen şey bu uzun yolculukta kaybedilenlerin ve başarıların dengeli olması ve hakkıyla sona ermesi.

1 Beğeni

Kitabin finali ile ilgili soru soruyorsun. Spoiler yedim diye yakiniyorsun.
Lutfen yazilanlara da dikkat edelim.

Bu arada Ishamael hakliydi. :slight_smile:

2 Beğeni

Selam tekrar, eski baskı farklılıkları ile ilgili aklında soru olanlar için fotoğrafları buraya bırakıyorum.

Boyutları aynı, yalnızca kapak renklerinde biraz farklılık var.

1. ve 3. basımlar arasındaki en büyük farklılık bu kısım sanırım. Ben rahatsız olmadım ama olan olabilir tabi. :slight_smile:
3 Beğeni

@ShaidarHaran Yaratıcı olduğu hakkında teoriler olan Rand’ın atı Bela, terkedilmiş Bel’al değil.

@Muhammed_Deger

Seri sonuna dair sürprizbozan

Ne Jordan ne de Sanderson tarafından kesin olarak doğrulanmasa da (doğrulandıysa da ben bilmiyorum ) Seride tanrısal diyebileceğimiz üç ana unsur var: Işık, Shai’tan ve bu ikisini de yaratan Yaratıcı. Yaratıcı burada tamamen tarafsız. Işık’ın nerede veya ne olduğu bilinmese de Shai’tan yaratım anında Yaratıcı tarafından Çark’ın dışına hapsedilmiş, Çark’a doğrudan müdahale etmesi engellenmiş. Burada Işık da Karanlık Varlık da Çark’dan bağımsızlar. Çark teorik olarak ikisi olmadan da dönmeye devam edebilir ama Çark’ın esas amacı dengeyi sağlamaktır ve amacına uygun olarak çalışabilmesi için ikisine de ihtiyacı var. Bunu sağlamak için de Karanlık Varlık serbest kaldığında ya da böyle bir tehlike olduğunda Çark, Ejder’i ortaya çıkarıyor. Ejder eğer Karanlık Varlığın kendisini yok ederse ne olacağı hakkında değişik teoriler var; Padan Fain’in yeni Karanlık Varlık olması gibi veya Çark’ın Karanlık Varlık olmadan devam etmesi gibi ki bunun mümkün olduğunu son kitaptan biliyoruz.
Ayrıca Ba’alzamon ve Karanlık Varlık aynı şey değil. Ba’alzamon delirmiş olan Ishamael’e Trollocların verdiği isim. Karanlık Varlık ise SHAİ’TAN; Kötülük kavramının gerçek karşılığı olan varlık.

Aslında Işığın Evlatları bir din veya mezhep olarak sayılabilir, aynı şekilde karanlık dostları da. Ama belirli bir inanç ve ibadet sistemi yok çünkü Yaratıcı tarafından bildirilen veya emredilen birşey yok. Bu yüzden tapınaklara gerek yok.

4 Beğeni

Pardon ama ejderin ve karanlık varliğın 8. Çağda savaşıp savaşmadığını öğrenmemin nersi kitabın sonu. Ayrıca kitabın sonu ile ilgili yeterince spoilere sahibim zaten,eksı sözluk sağolsun. Küçük bir arastirma yapmak bile korkunç sonuçlar doğuruyor.

@ShaidarHaran Kara Kule serisinin 1. Kitabıni okudum. Balon kitap değil ancak sıkıcı kitap. Stephen King başlığında bazı arkadaşlar bana King okumaya Medyum, Hayvan çifliği gibi kitaplarla başlamaya tavsiye etti.

Ancak Kara Kule serisi King Külliyatının merkeziymiş. O kitapta olan olaylar diğer kitaplarda ki olaylarıda etkiliyormuş. Neyse Kara Kule nin önce okunmasi önerilmiyor genelikle.

Son olarak şu muthis yaziyi paylaşıyorum:
http://www.stephenkingturkiye.com/stephen-king-okumaya-hangi-kitaptan-baslanmali/

Sordugun soru karanlik varligin dogasina dair biraz ve finalde buna bolca deginiliyor cunku. Bir tanesi dogrudan finalde cevaplaniyor. Daha ne diyeyim

1 Beğeni

Hocam ejder veya karanlık varlık ölcek mi demedi ki

1 Beğeni

Nasıl bir teori lütfen anlatır mısınız çok ilgi çekici yalnız bela egwenin atı değil miydi ?

Benim şahsen ilgimi çekmiyor king’in kitapları zamanında sadist’i okumuştum hiç beğenmedim bir mahşerin pdfsine baktım yine aynı şekil ama kara kule serisini kurgusu için denemeyi düşünüyorum herhangi bir beklentim olmadan

1 Beğeni

Lutfen finali bekleyiniz. Okuduysaniz sorunun ne kadar tehlikeli oldugunu anlamis olmaniz lazim.

2 Beğeni

Rand’ın atı ama bir süre Egwene de kullanmıştı.

1 Beğeni

Köyden ilk çıktıklarında egwene kullanmıştı galiba

Sevgili @ShaidarHaran lütfen peş peşe mesajlara cevap vererek konuda kabarmaya sebep olmayalım. Cevap vermek istediğiniz kişileri @ işareti ve kullanıcı adı yazarak bir mesaj içinde toplayabilirsiniz veya aynı mesaj içinde alıntı yaparak herkese tek tek cevap verebilirsiniz. Kullanıcı adını bu şekilde andığınız kişilere bildirim gidecektir.

@Muhammed_Deger @yafeshan @Husey

Sevgili arkadaşlar lütfen yazım kurallarına dikkat edelim. Telefon kullandığınızı anlıyorum fakat mesajınızı yazdıktan sonra lütfen geriye dönüp bir kez bakın. Düzenle seçeneğini kullanarak hatalarınızı düzeltin. Cevaplama hevesiyle yazdığınızı anlıyorum ama geri dönerek toparlayabilirsiniz. Lütfen bu konuda üşengeçlik etmeyin.

6 Beğeni

Teoriden çok fanların ortaya attığı bir geyik aslında. Bela’nın serinin başından beri en önemli anlarda en kilit karaktetlerin yanında olmasından ve onlara en kritik anlarda yardım etmesinden dolayı ortaya atılmış bir teori. Teoriye göre Bela Yaratıcı’nın olaylara göz kulak olmak için kullandığı bir avatar. Özellikle serinin sonunda hayatta kaldığı için teori daha da güçlendi. Başka bir teori de Bela’nın Boru Kahramanı olduğu. Jain Uzakgezgininin atının reankarne olmuş hali.
At aslında Rand’ın babasının atı.

3 Beğeni

@OldFatGil-Galad Hocam çarkı dokuyan yani zaman çarkı evreninde oluşabilecek kader dediğimiz olayların kontrolünde ışık ve yüce efendinin rolü var mı?
Misal Rand’ın hangi anneden doğacağı gibi

Karanlık varlığın şer kabarcıklarıyla bazı kötü olaylar oluyor burada çarkla alakalı bir şey var mı aynı şekilde Işık’ında, böyle bir şey yapabiliyor mu? Bela’nın olayını da aydınlatır mısınız?

@OldFatGil-Galad Jain Uzakgezgininin atının reankarne olmuş hali. burayı nasıl reankarne olmuş hali 7. kitapta egwene asi aessedailerin yanına giderken biniyor ve aynı zamanda rand jain uzakgezgini dediğiniz rand’ın cairhien ve andor arasında bindiği at ikisi aynı anda nasıl binebiliyor bela’ya

@Agape pardon forumda yeniyim

@Agape hocam çok pardon simdi anladım ne demek istediğinizi

2 Beğeni

Yeni olduğunu biliyorum. Sorun yok. Kullanıma alışmak biraz zaman alabiliyor. :slight_smile: Bundan sonra böyle devam edersen hiçbir sorun olmaz. Bir de yazım kurallarına dikkat edebilirsen çok sevinirim. Noktadan sonra büyük harf, özel isimlerin büyük harfle başlaması, noktalama işaretleri gibi. Böyle olursa her ikimiz ve tüm forum ahalisi mutlu mesut geçinip gideriz. ^^ :blush:

1 Beğeni

“Çark dilediği gibi dokur.” Kader Yaratıcı’nın veya Shai’ta’nın kontrolünde değil, tamamen Çark’ın kontrolünde. Yaratıcı Çark’ı veya insanlarını hiç bir şekilde umursamıyor.

Şer kabarcıkları Karanlık Varlığın zindanın mühürleri kırıldığı için oluyor. Çark ile bir ilgisi yok. Işık hakkında kesin bir bilgi olmadığı için birşey diyemem.

Bela meselesinde merak ettiğiniz tam olarak nedir anlamadım. Bu teori fanların ortaya attığı bir şaka başka bir şey değil. Bir dayanağı yok yani. Bela’nın kendisi Jain Uzakgezgini’nin atının yeniden doğmuş hali. Tıpkı Rand’ın Lews Therin’in yenidoğmuş hali olması gibi. Rand’ın bindiği at bambaşka bir at.

2 Beğeni