Zaman Çarkı

Seriyi bitirmemiş arkadaşlar lütfen aşağıdaki kutuyu açmasın.

Özet

Ben Olver trolloclar’dan kaçmaya çalıştığı sırada Bela ölüyor diye hatırlıyorum @OldFatGil-Galad.

2 Beğeni

Bak işte adamın dibi. Ne güzel uyarmış… Ama merak etmedimde değil hani. Kavrulası. Şu 8. Kitap hançer yolu zaman çarkı serisine ait değilmi. Yere yapıştı arkadaş seri. Cennet mahallesi kıvamında yeminle :smile:

2 Beğeni

Şöyle söyleyeyim, kitabı hatırlamıyorum bile, o derece. :joy: :joy: :joy:

1 Beğeni

Seriye bugün başladım, forumda konuştuğum arkadaşlar bilirlerki ben bol betimleme içeren kitaplara hastayım ama bu ne be😣 altı üstü bi köye gireceksin onlarca sayfa… Ne yapmışsın sen üstad?? Çok yoracak belli ki

2 Beğeni

Bu betimlemelerden sıkılmayan bir ben varım herhalde.
Belki kurgu ama o yaşam şekilleri halıları, evleri, pazarları hep ilgimi çeker… Belki de bu yüzden tarihi çok seviyorum :thinking::thinking::thinking:

8 Beğeni

Bu kadar uzun seride çok tekrara düşmeden betimleme yapmak ayrı bir yetenek.

6 Beğeni

Ben de çok seviyorum vallahi. Her şey yüzde yüz insanın kafasında canlanıyor. Daha ne ister ki bir okuyucu? :joy:

7 Beğeni

Yapma hocam. Bugün yarın başlarım sekize elimdeki kitabın bitmesini bekliyorum. Ama korkuyorum bunları okuyunca çok mu kötü?

Ben betimleme okumaktan da yazmaktan da nefret ederim düşler dünyasındakiler hariç betimlemeler beni çok yormadı çünkü bence güzel dağıtılmış bir de her şeyi anlamaya çalışmıyorum bırakıyorum bilinçaltım anlamlandırsın çünkü Jordan kıyafet tasviri yapıyor ama benim cahilliğim ben dantellerle süslenmiş mavi ipek sivri yakalı bilmem ne kesim altın işlemeli ceketin kafamda oluşmasını sağlayamadığımdan beynim kabataslak bir kıyafet veriyor karaktere ama bina tasviri veya yüz tasvirlerine veya silah tasviri, mekan tasviri, ırk tasvirlerine dikkat ediyorum. Hiç de yorulmuyorum sanırım bu anlayabildiğini bırak bilinçaltın anlasın anlayamadığını çok kurcalama taktiğim sayesinde betimlemelere takılmadım hiç, düşler dünyası hariç.

Bakın mesela çoğu diğer yazar ki mesela Rothfuss, Scott Lynch, Weis ve Hickman hatta Terry Pratchett olsun betimlemeyi verelim de hikaye aksın gibi yazıyorlar yani yedirmekle uğraşmıyorlar arada durup betimleme yapıp tasvirliyorlar sonra hadi hikayeye dönelim yapıyorlar çoğu zaman ama Robert Jordan gerçekten betimliyor yani hikayeye yediriyor o yüzden aksiyon sahnelerinde bile bolca betimleme var tasvir var bu belki aksiyonu bir nebze düşürüyor ancak daha gerçekçi bir anlatım sunuyor. Ancak dediğim yöntem uygulanmazsa gerçekten yorabilir yine de güzel bir yanı var Zaman Çarkı serisinin: 14 kitap boyunca olayları karıştırmaz ulan bu neydi demezsiniz pek çünkü sürekli bir hatırlatma var sürekli eski bir olaydan bahsedilince veya uzun zaman görünmeyen bir karakter gelince bir hatırlatma var bu benim gibi hızlıca arka arkaya okuyanları yoruyor ancak ara vererek okuyan veya unutkan okuyucular için okuduğum başka hiçbir kitapta görmediğim bir fırsat.

Lütfen 14+1 kitaplık Zaman Çarkı serisine gereken değeri, o da olmadı hakkını verelim. Ishamael karakterinin adını da doğru yazalım bir daha yanlış yazanın tost makinesini hacklerim tostlarını yakarım, klimasını hackler gece hasta ederim.

Bu da benden size hediye olsun isteyen profil resmi yapabilir bu arada Rand Al’Thor’un yanındaki George R. R. Martin:

15 Beğeni

Hay maşallah pehlivan pehlivan… Kırkpınar ağası mübarek. Yaradana kurban.

3 Beğeni

Ben kitabı ilk seferde peş peşe okudum ve belki de sizin taktiği uyguladığımdan mıdır nedir hiç sıkılmadım. Her kitapta bitişe yaklaştığımı hissedip yavaşlamaya çalıştım hemen bitmesin diye. Keşke bu dünyadan yeni eserler gelebilse de okuyabilsek.

3 Beğeni

Alaya mı aldın anlamadım? :slight_smile:

Ölmeseydi Seanchan’lar hakkında kitaplar yazacaktı daha. :frowning: @Tnuviel37

3 Beğeni

Martine diyorum ya tam toroman. :slight_smile:

5 Beğeni

Ben de bana diyorsun sandım hack meck dedim diye diyecektim pehlivan ne alaka. :smiley:

5 Beğeni

Şöyle bir düşünüyorum da, beni Zaman Çarkı’nda hikayenin akışından koparan şey betimlemeler değil de bazı bölümlerdeki fazla uzamış diyaloglar ve alakasız karakterler oluyordu daha çok. Betimlemeler konusunda ben de @Ishamael gibi akışına bırakıyorum. Ama o politik bölümler yok mu, allahım delirecek gibi oluyorum; oku oku bitmiyor! Adam yazdıkça yazmış, yazdıkça yazmış… Helal olsun arkadaş, ne diyeyim…

6 Beğeni

Bana nedense betimlemeler sıkıcı gelmedi. Aksine bundan azı biraz rahatsız edici olurdu benim için. Tabi zevk meselesi. Şu ana kadar betimlemelerinden beni bıktıran tek yazar Balzac oldu, sıkıcılık konusunda da Hemingway’in eline kimse su dökemedi benim için. Belki de bunlardan sonra Zaman Çarkı su gibi akıyor benim için. 8. Kitabın başındayım daha ve hala sıkılmadım. :slight_smile:

5 Beğeni

Hocam çokta olmasa kalıpları sıkıyor, örnek vermem gerekirse nynaeve kız ne zaman sinirlenirse hep aynı tepkiyi veriyor. Karekterlerin birbirlerine kullandıkları argo bile hep aynı. Yün kafa nedir abi ya bir süre sonra usandırıyor insanı okumadan önce nasıl bir cümle geçeciğini tahmin edebiliyorum bu da hızlı okuma bakımından bir avantaj.

@Ishamael Hocam kiyafet betimlerini okurken ulan ben neden bu adamların kiyafetlerini hayal edemiyorum derken yalnız değilmişim acayip zor.
Rand’ın seanchanlardan aldığı asayı püsküllü müslü kırmızı sünnet çocuğu asası zannediyorum.

5 Beğeni

Betimlemeleri ben de seviyorum, kitap betimlemeler açısından epey zengin ve bunların hayal gücünü geliştirdiğine inanıyorum. Benim gibi öykü yazanlar, yazmaya çalışanlar açısından güzel oluyor betimlemeler. :joy: Ancak bir yerde bana da fazla geldi betimlemeler. Elayne ve Aviendha’lı bir kısımdı.

Ayrıca 11.kitaptayım ve kitap bitmek üzere neredeyse. 9. 10. ve 11. Kitaplarda tek sıkıldığım kısımlar Perrin ile Faile’ye aitti. İkiliyi sevenler herhalde sıkılmazlar. Tutsak Faile ve ondan başka hiç bir şeyi önemsemeyen Perrin yüzünden sıkıldım ben.

Bu arada Rand’a yaptığı yüzünden Semirhage’e fazlasıyla sinir oldum. Hiç beklenmedik oldu. Ve o kısım, sahiden beni çok etkiledi. Rand’ın Min ile ilgili düşünceleri de aynı şekilde. Düşünüyorum da Rand en sevdiğim erkek karaktermiş.

6 Beğeni

Betimleme yuklu kitaplari bende hic sevemem. Icim daraliyor okurken. Hele o bir kilic cekmek icin 3 sayfa yazi olanlar yok mu. Ama zaman carkinda betimleme yogunlugu oldugunu bile hissetmiyorum. O kadar ki siz demeseniz betimlemesi cok muydu gercekten diyecegim cunku farketmiyorum oldugunu. Gercekten cok dogal akiyor hersey.

Zaman carkinda gicik olunasi seyler Cankut’un dedigi gibi politik diyaloglar, cogunlukla aes sedai sacmalamalari, onlarin da cogunlukla Tar valon icinde donen ayak oyunlari. Cidden biktiriyor. Bazen direk atliyorum hic de eksikligini hissetmiyorum.

6 Beğeni
Seri Sonu Sürprizbozan

Wheel of Time Companion’a göre kurtuluyor ve ömrünün sonuna kadar İki Nehirde yaşıyor.

1 Beğeni