Zaman Çarkı

Nasıl bir teori lütfen anlatır mısınız çok ilgi çekici yalnız bela egwenin atı değil miydi ?

Benim şahsen ilgimi çekmiyor king’in kitapları zamanında sadist’i okumuştum hiç beğenmedim bir mahşerin pdfsine baktım yine aynı şekil ama kara kule serisini kurgusu için denemeyi düşünüyorum herhangi bir beklentim olmadan

(orhan capas) #1453

Lutfen finali bekleyiniz. Okuduysaniz sorunun ne kadar tehlikeli oldugunu anlamis olmaniz lazim.

(aysegul) #1454

Rand’ın atı ama bir süre Egwene de kullanmıştı.

Köyden ilk çıktıklarında egwene kullanmıştı galiba

(Hiçliğin bekçisi…) #1456

Sevgili @ShaidarHaran lütfen peş peşe mesajlara cevap vererek konuda kabarmaya sebep olmayalım. Cevap vermek istediğiniz kişileri @ işareti ve kullanıcı adı yazarak bir mesaj içinde toplayabilirsiniz veya aynı mesaj içinde alıntı yaparak herkese tek tek cevap verebilirsiniz. Kullanıcı adını bu şekilde andığınız kişilere bildirim gidecektir.

@Muhammed_Deger @yafeshan @Husey

Sevgili arkadaşlar lütfen yazım kurallarına dikkat edelim. Telefon kullandığınızı anlıyorum fakat mesajınızı yazdıktan sonra lütfen geriye dönüp bir kez bakın. Düzenle seçeneğini kullanarak hatalarınızı düzeltin. Cevaplama hevesiyle yazdığınızı anlıyorum ama geri dönerek toparlayabilirsiniz. Lütfen bu konuda üşengeçlik etmeyin.

(Mael isain moridin, mia allantir! ) #1457

Teoriden çok fanların ortaya attığı bir geyik aslında. Bela’nın serinin başından beri en önemli anlarda en kilit karaktetlerin yanında olmasından ve onlara en kritik anlarda yardım etmesinden dolayı ortaya atılmış bir teori. Teoriye göre Bela Yaratıcı’nın olaylara göz kulak olmak için kullandığı bir avatar. Özellikle serinin sonunda hayatta kaldığı için teori daha da güçlendi. Başka bir teori de Bela’nın Boru Kahramanı olduğu. Jain Uzakgezgininin atının reankarne olmuş hali.
At aslında Rand’ın babasının atı.

@OldFatGil-Galad Hocam çarkı dokuyan yani zaman çarkı evreninde oluşabilecek kader dediğimiz olayların kontrolünde ışık ve yüce efendinin rolü var mı?
Misal Rand’ın hangi anneden doğacağı gibi

Karanlık varlığın şer kabarcıklarıyla bazı kötü olaylar oluyor burada çarkla alakalı bir şey var mı aynı şekilde Işık’ında, böyle bir şey yapabiliyor mu? Bela’nın olayını da aydınlatır mısınız?

@OldFatGil-Galad Jain Uzakgezgininin atının reankarne olmuş hali. burayı nasıl reankarne olmuş hali 7. kitapta egwene asi aessedailerin yanına giderken biniyor ve aynı zamanda rand jain uzakgezgini dediğiniz rand’ın cairhien ve andor arasında bindiği at ikisi aynı anda nasıl binebiliyor bela’ya

@Agape pardon forumda yeniyim

@Agape hocam çok pardon simdi anladım ne demek istediğinizi

(Hiçliğin bekçisi…) #1461

Yeni olduğunu biliyorum. Sorun yok. Kullanıma alışmak biraz zaman alabiliyor. :slight_smile: Bundan sonra böyle devam edersen hiçbir sorun olmaz. Bir de yazım kurallarına dikkat edebilirsen çok sevinirim. Noktadan sonra büyük harf, özel isimlerin büyük harfle başlaması, noktalama işaretleri gibi. Böyle olursa her ikimiz ve tüm forum ahalisi mutlu mesut geçinip gideriz. ^^ :blush:

(Mael isain moridin, mia allantir! ) #1462

“Çark dilediği gibi dokur.” Kader Yaratıcı’nın veya Shai’ta’nın kontrolünde değil, tamamen Çark’ın kontrolünde. Yaratıcı Çark’ı veya insanlarını hiç bir şekilde umursamıyor.

Şer kabarcıkları Karanlık Varlığın zindanın mühürleri kırıldığı için oluyor. Çark ile bir ilgisi yok. Işık hakkında kesin bir bilgi olmadığı için birşey diyemem.

Bela meselesinde merak ettiğiniz tam olarak nedir anlamadım. Bu teori fanların ortaya attığı bir şaka başka bir şey değil. Bir dayanağı yok yani. Bela’nın kendisi Jain Uzakgezgini’nin atının yeniden doğmuş hali. Tıpkı Rand’ın Lews Therin’in yenidoğmuş hali olması gibi. Rand’ın bindiği at bambaşka bir at.

(Cankut Değerli) #1463

Seriyi bitirmemiş arkadaşlar lütfen aşağıdaki kutuyu açmasın.

Özet

Ben Olver trolloclar’dan kaçmaya çalıştığı sırada Bela ölüyor diye hatırlıyorum @OldFatGil-Galad.

(Perrin Aybara) #1464

Bak işte adamın dibi. Ne güzel uyarmış… Ama merak etmedimde değil hani. Kavrulası. Şu 8. Kitap hançer yolu zaman çarkı serisine ait değilmi. Yere yapıştı arkadaş seri. Cennet mahallesi kıvamında yeminle :smile:

(Cankut Değerli) #1465

Şöyle söyleyeyim, kitabı hatırlamıyorum bile, o derece. :joy: :joy: :joy:

Seriye bugün başladım, forumda konuştuğum arkadaşlar bilirlerki ben bol betimleme içeren kitaplara hastayım ama bu ne be😣 altı üstü bi köye gireceksin onlarca sayfa… Ne yapmışsın sen üstad?? Çok yoracak belli ki

Bu betimlemelerden sıkılmayan bir ben varım herhalde.
Belki kurgu ama o yaşam şekilleri halıları, evleri, pazarları hep ilgimi çeker… Belki de bu yüzden tarihi çok seviyorum :thinking::thinking::thinking:

(Erdem) #1468

Bu kadar uzun seride çok tekrara düşmeden betimleme yapmak ayrı bir yetenek.

(Hiçliğin bekçisi…) #1469

Ben de çok seviyorum vallahi. Her şey yüzde yüz insanın kafasında canlanıyor. Daha ne ister ki bir okuyucu? :joy:

(Lanfear ) #1470

Yapma hocam. Bugün yarın başlarım sekize elimdeki kitabın bitmesini bekliyorum. Ama korkuyorum bunları okuyunca çok mu kötü?

(Can) #1471

Ben betimleme okumaktan da yazmaktan da nefret ederim düşler dünyasındakiler hariç betimlemeler beni çok yormadı çünkü bence güzel dağıtılmış bir de her şeyi anlamaya çalışmıyorum bırakıyorum bilinçaltım anlamlandırsın çünkü Jordan kıyafet tasviri yapıyor ama benim cahilliğim ben dantellerle süslenmiş mavi ipek sivri yakalı bilmem ne kesim altın işlemeli ceketin kafamda oluşmasını sağlayamadığımdan beynim kabataslak bir kıyafet veriyor karaktere ama bina tasviri veya yüz tasvirlerine veya silah tasviri, mekan tasviri, ırk tasvirlerine dikkat ediyorum. Hiç de yorulmuyorum sanırım bu anlayabildiğini bırak bilinçaltın anlasın anlayamadığını çok kurcalama taktiğim sayesinde betimlemelere takılmadım hiç, düşler dünyası hariç.

Bakın mesela çoğu diğer yazar ki mesela Rothfuss, Scott Lynch, Weis ve Hickman hatta Terry Pratchett olsun betimlemeyi verelim de hikaye aksın gibi yazıyorlar yani yedirmekle uğraşmıyorlar arada durup betimleme yapıp tasvirliyorlar sonra hadi hikayeye dönelim yapıyorlar çoğu zaman ama Robert Jordan gerçekten betimliyor yani hikayeye yediriyor o yüzden aksiyon sahnelerinde bile bolca betimleme var tasvir var bu belki aksiyonu bir nebze düşürüyor ancak daha gerçekçi bir anlatım sunuyor. Ancak dediğim yöntem uygulanmazsa gerçekten yorabilir yine de güzel bir yanı var Zaman Çarkı serisinin: 14 kitap boyunca olayları karıştırmaz ulan bu neydi demezsiniz pek çünkü sürekli bir hatırlatma var sürekli eski bir olaydan bahsedilince veya uzun zaman görünmeyen bir karakter gelince bir hatırlatma var bu benim gibi hızlıca arka arkaya okuyanları yoruyor ancak ara vererek okuyan veya unutkan okuyucular için okuduğum başka hiçbir kitapta görmediğim bir fırsat.

Lütfen 14+1 kitaplık Zaman Çarkı serisine gereken değeri, o da olmadı hakkını verelim. Ishamael karakterinin adını da doğru yazalım bir daha yanlış yazanın tost makinesini hacklerim tostlarını yakarım, klimasını hackler gece hasta ederim.

Bu da benden size hediye olsun isteyen profil resmi yapabilir bu arada Rand Al’Thor’un yanındaki George R. R. Martin:

(Buyici) #1472

Hay maşallah pehlivan pehlivan… Kırkpınar ağası mübarek. Yaradana kurban.