Zaman Çarkı

Kitapta hayal edemeğim tek şey herhalde kılıç formları. İsimleri çok ilgi çekici geliyor ama bir şey canlanmıyor kafamda. Olmuyor. Bir ara buna takılmıştım ben.

Ve Rosamund Pike ile ilgili yabancı siteleri araştırırken fark ettim ki başrolde o olacakmış. :confused: İşte bu beni üzdü. Rand al-Thor dururken, ana kahraman, o iken. Bir aes sedai tarafsız da olamayacağına göre…

4 Beğeni

Şimdi kitabı okurken aklıma şu geldi. Moiraine = kakashi, rand = naruto :slight_smile:

Hayır kesinlikle kötü değil. Ama zaman çarkı serisine o fantastik evrenin kurgusuna yakışmayan tek düzelikte ilerliyor. 300. Sayfasındayım ve boş muhabbetler dönüyor.

1 Beğeni

Bunu bende hiç sevmedim. Başkarakter Rand olmalı ve daha çok onun gözünden anlatılmalı.

Üstelik moiraine 4. Kitapta ölüyor Neyse umarım güzel olur.

2 Beğeni

Bakıcaz artık. Yakında yazarım buraya :smirk:

Özet

Bak bu çok ilginç, bayağı ciddi deşiyorlardı hayvancağızı diye hatırlıyorum.

Bu arada Wheel of Time Companion’ı bulabileceğim bir yer var mı, pdf veya epub’ olarak?
@Kitsune Moiraine’i baş role aldıkları zaten her yerden belli oluyor ama Rand ve Tam’ın Emond Meydanı’na geldiği sahneyle başlayıp kitaba uygun götürürlerse iyi olur. Hoş, baş rol Moiraine’yse biraz zor gibi. Tamam severim sayarım kendisini ama suyunu da çıkarmazlar umarım. Rand Al’thor adamdır, tüm hatalarına rağmen. Ve o hataları dizide görmezsek seriye çok büyük bir ayıp edilmiş olunacak.
Daha önce Brandon Sanderson da yapılan değişikliklerin pozitif değişiklikler olduğunu söylemişti ama neye göre pozitif ben orasını da merak ediyorum. Politik/pozitif doğruculuğa çıkan değişikliklerse dükkanı kapatıp gitsinler daha iyi.

1 Beğeni

@Seli.nnn kitaptaki gibi gitselerdi birebir herşey çok daha güzel olurdu aslında. Aes sedaiları kimse sevmiyor, Moiraine de olsa. Hadi yine o iyi sayılır. :joy:

@cankutpotter Rand’ın düşüncelerini özellikle duymayı isterdim ben. Karakter gelişimi de daha iyi anlaşılmış olurdu böylece. Önemli olan kitapta Moiraine değil ki o başrol olsun. Sadece bir ülküye adamış kendini… Hala anlamıyorum ve sinirleniyorum. Ama sanıyorum ikinci belirlenen karakter de Lan olur buna göre. :smiley:

4 Beğeni

Normalde öyle olması lazım ama dizi tayfasının ne yapacağını kim bilir?

Özet

Bu kafayla giderlerse Göğün Ateşleri’nden sonrasını ne yapacaklar peki? Moiraine olmadan geçen yedi koca kitap var.

Önce Tavorenleri seçeceklerdi. Ana mataryelden sapma cahilliğine kapılıp gitmezler umarım, hiç iyi sonuçlar doğurmuyor çünkü.

2 Beğeni

Moiraine merkezli ilk sezona neden karşı çıkılıyor anlamıyorum. Sonuçta Moiraine köye Yenidendoğan Ejderi bulmaya geliyor ve üç tane Ejder adayı buluyor. Hangisinin Ejder olduğunu kestiremediği için bu üçünü de yanına alıp yolculuğa çıkıyor. İlk sezon boyunca hangisinin Ejder olduğunu bulmaya çalışmasını izleyeceğiz. Moiraine merkezli olmazsa dizi bu gerilimi boşa çıkarmış olurlar ve asıl o zaman kitabı mahvederler.

1 Beğeni

Kitabın Rand merkezli gitmesi kurgudaki hiçbirşeyle tutarsızlık sağlamamıştı. Tamam, temel mantıkta Moiraine’nin gözünden anlatılmasında bir sakınca yok ama neyi, nasıl, ne kadar anlatacaklar ve kitaptaki havayı verebilecekler mi? Burada kitapla tamamen alakasız bir şey izlemenin endişesi var aslında, en azından benim için öyle.

3 Beğeni

Herkesin atladığı bir şey" yeni bahar" kitabı. "Dünyanın gözü " ile başlamayacaklar sanırım diziye. "Yeni bahar " işe başlayacaklar bu da moiraine ablamızın neden dizinin merkezine oturduğunu açıklar

Olaylar rand’in doğumundan itibaren başlayacak yada daha öncesinden. Belki aiel savcıları ile başlar. Savaşı anlatır. Rand’in doğumundan sonra köye gelişine kadar olan olayları anlatabilir. Bu da moiraine ile başlamalarını açıklar bence :slight_smile:

Benim daha da merak ettiğim kitabın en başındaki olayı nasıl yapacaklar ya da yapacaklar mı? Lews Therin Talamon sahnesini diyorum. Onu yaparlarsa da karışık olabilir. Ben ilk okuduğumda hiç bir şey anlamamıştım. @Ishamael’den duyunca oturmuştu taşlar yerine.

Evet, kitabın belli bir kısmında Moiraine olmaması da düşündürücü. Kitabı her karakterin gözlerinden, bakış açısından okuduğum için daha bir sevmiştim ben.

3 Beğeni

Flashbacklerle Yeni Bahar’ı anlatacaklarmış gibi geliyor bana. Direkt Aiel Savaşları gibi yüksek bütçe gerektiren bir sahne çekmezler.

@cankutpotter Kitap Rand merkezli de gitmiyorki seri. Yüzük Kardeşliği gibi yolları ayrılacak, ilk sezondan sonra isteselerde Moiraine eksenli anlatamazlar.

1 Beğeni

Sanmıyorum. Zamanında Dünya’nın Gözünün ilk bölümündeki sahneyi içeren bir senaryo taslağı paylaşılmıştı. Üstelik Yenibahar anlatılacaktıysa Rosamund Pike yerine yirmilerinde bir oyuncu seçmeleri gerekirdi. Geridönüşler yaparak Yenibahar’ı anlatabilirler belki ancak tek başına o kitaptan bir sezon çıkmaz.
@Kitsune Umarım o sahneyi koyacak bir yer bulurlar, müthiş bir sahneydi bence. Hikayenin gizemini daha da arttırıyor benim gözümde.

Özet

Bu arada o sahne, aslında Kapıyolları ilk gördüğümüz sahneydi, sonradan dikkatimi çekmişti. :joy:

3 Beğeni

Bu anlayamadım. Neden daha genç seçmeleri gerekiyordu?

Sedailer 80 yaşında olsalarda hep genç gözükmüyorlar mıydı?

Bu arada “yeni baharı” okumadım daha

1 Beğeni
Özet

Moiraine o zaman Aes Sedai değildi, henüz yirmilerinin başında genç bir kadındı ve bir kabuledilmişti. Dolayısıyla Aes Sedai yüzüne sahip değildi.

1 Beğeni

O zaman sizin söyleminiz daha mantıklı. Neyse çok spoiller yiyeceğimi hissetmeye başladım tartışmadan çıkacayım :slight_smile:

Anlaşılması zor bir sahne. Kafa karıştırabilir. Her neyse bekleyeceğiz bakalım nasıl olacak. Umuyorum ki kitaptan aşırı kopmalar yaşanmaz.

2 Beğeni

Yok maalesef. Bulamadım.

Anladım, teşekkür ederim.