Zaman Çarkı

(Erman Günseren) #1473

Ben kitabı ilk seferde peş peşe okudum ve belki de sizin taktiği uyguladığımdan mıdır nedir hiç sıkılmadım. Her kitapta bitişe yaklaştığımı hissedip yavaşlamaya çalıştım hemen bitmesin diye. Keşke bu dünyadan yeni eserler gelebilse de okuyabilsek.

(Can) #1474

Alaya mı aldın anlamadım? :slight_smile:

Ölmeseydi Seanchan’lar hakkında kitaplar yazacaktı daha. :frowning: @Tnuviel37

(Buyici) #1475

Martine diyorum ya tam toroman. :slight_smile:

(Can) #1476

Ben de bana diyorsun sandım hack meck dedim diye diyecektim pehlivan ne alaka. :smiley:

(Cankut Değerli) #1477

Şöyle bir düşünüyorum da, beni Zaman Çarkı’nda hikayenin akışından koparan şey betimlemeler değil de bazı bölümlerdeki fazla uzamış diyaloglar ve alakasız karakterler oluyordu daha çok. Betimlemeler konusunda ben de @Ishamael gibi akışına bırakıyorum. Ama o politik bölümler yok mu, allahım delirecek gibi oluyorum; oku oku bitmiyor! Adam yazdıkça yazmış, yazdıkça yazmış… Helal olsun arkadaş, ne diyeyim…

(aysegul) #1478

Bana nedense betimlemeler sıkıcı gelmedi. Aksine bundan azı biraz rahatsız edici olurdu benim için. Tabi zevk meselesi. Şu ana kadar betimlemelerinden beni bıktıran tek yazar Balzac oldu, sıkıcılık konusunda da Hemingway’in eline kimse su dökemedi benim için. Belki de bunlardan sonra Zaman Çarkı su gibi akıyor benim için. 8. Kitabın başındayım daha ve hala sıkılmadım. :slight_smile:

Hocam çokta olmasa kalıpları sıkıyor, örnek vermem gerekirse nynaeve kız ne zaman sinirlenirse hep aynı tepkiyi veriyor. Karekterlerin birbirlerine kullandıkları argo bile hep aynı. Yün kafa nedir abi ya bir süre sonra usandırıyor insanı okumadan önce nasıl bir cümle geçeciğini tahmin edebiliyorum bu da hızlı okuma bakımından bir avantaj.

@Ishamael Hocam kiyafet betimlerini okurken ulan ben neden bu adamların kiyafetlerini hayal edemiyorum derken yalnız değilmişim acayip zor.
Rand’ın seanchanlardan aldığı asayı püsküllü müslü kırmızı sünnet çocuğu asası zannediyorum.

Betimlemeleri ben de seviyorum, kitap betimlemeler açısından epey zengin ve bunların hayal gücünü geliştirdiğine inanıyorum. Benim gibi öykü yazanlar, yazmaya çalışanlar açısından güzel oluyor betimlemeler. :joy: Ancak bir yerde bana da fazla geldi betimlemeler. Elayne ve Aviendha’lı bir kısımdı.

Ayrıca 11.kitaptayım ve kitap bitmek üzere neredeyse. 9. 10. ve 11. Kitaplarda tek sıkıldığım kısımlar Perrin ile Faile’ye aitti. İkiliyi sevenler herhalde sıkılmazlar. Tutsak Faile ve ondan başka hiç bir şeyi önemsemeyen Perrin yüzünden sıkıldım ben.

Bu arada Rand’a yaptığı yüzünden Semirhage’e fazlasıyla sinir oldum. Hiç beklenmedik oldu. Ve o kısım, sahiden beni çok etkiledi. Rand’ın Min ile ilgili düşünceleri de aynı şekilde. Düşünüyorum da Rand en sevdiğim erkek karaktermiş.

(orhan capas) #1481

Betimleme yuklu kitaplari bende hic sevemem. Icim daraliyor okurken. Hele o bir kilic cekmek icin 3 sayfa yazi olanlar yok mu. Ama zaman carkinda betimleme yogunlugu oldugunu bile hissetmiyorum. O kadar ki siz demeseniz betimlemesi cok muydu gercekten diyecegim cunku farketmiyorum oldugunu. Gercekten cok dogal akiyor hersey.

Zaman carkinda gicik olunasi seyler Cankut’un dedigi gibi politik diyaloglar, cogunlukla aes sedai sacmalamalari, onlarin da cogunlukla Tar valon icinde donen ayak oyunlari. Cidden biktiriyor. Bazen direk atliyorum hic de eksikligini hissetmiyorum.

(Mael isain moridin, mia allantir! ) #1482
Seri Sonu Sürprizbozan

Wheel of Time Companion’a göre kurtuluyor ve ömrünün sonuna kadar İki Nehirde yaşıyor.

Kitapta hayal edemeğim tek şey herhalde kılıç formları. İsimleri çok ilgi çekici geliyor ama bir şey canlanmıyor kafamda. Olmuyor. Bir ara buna takılmıştım ben.

Ve Rosamund Pike ile ilgili yabancı siteleri araştırırken fark ettim ki başrolde o olacakmış. :confused: İşte bu beni üzdü. Rand al-Thor dururken, ana kahraman, o iken. Bir aes sedai tarafsız da olamayacağına göre…

(Buyici) #1484

Şimdi kitabı okurken aklıma şu geldi. Moiraine = kakashi, rand = naruto :slight_smile:

(Perrin Aybara) #1485

Hayır kesinlikle kötü değil. Ama zaman çarkı serisine o fantastik evrenin kurgusuna yakışmayan tek düzelikte ilerliyor. 300. Sayfasındayım ve boş muhabbetler dönüyor.

(Lanfear ) #1486

Bunu bende hiç sevmedim. Başkarakter Rand olmalı ve daha çok onun gözünden anlatılmalı.

Üstelik moiraine 4. Kitapta ölüyor Neyse umarım güzel olur.

(Lanfear ) #1487

Bakıcaz artık. Yakında yazarım buraya :smirk:

(Cankut Değerli) #1488
Özet

Bak bu çok ilginç, bayağı ciddi deşiyorlardı hayvancağızı diye hatırlıyorum.

Bu arada Wheel of Time Companion’ı bulabileceğim bir yer var mı, pdf veya epub’ olarak?
@Kitsune Moiraine’i baş role aldıkları zaten her yerden belli oluyor ama Rand ve Tam’ın Emond Meydanı’na geldiği sahneyle başlayıp kitaba uygun götürürlerse iyi olur. Hoş, baş rol Moiraine’yse biraz zor gibi. Tamam severim sayarım kendisini ama suyunu da çıkarmazlar umarım. Rand Al’thor adamdır, tüm hatalarına rağmen. Ve o hataları dizide görmezsek seriye çok büyük bir ayıp edilmiş olunacak.
Daha önce Brandon Sanderson da yapılan değişikliklerin pozitif değişiklikler olduğunu söylemişti ama neye göre pozitif ben orasını da merak ediyorum. Politik/pozitif doğruculuğa çıkan değişikliklerse dükkanı kapatıp gitsinler daha iyi.

@Seli.nnn kitaptaki gibi gitselerdi birebir herşey çok daha güzel olurdu aslında. Aes sedaiları kimse sevmiyor, Moiraine de olsa. Hadi yine o iyi sayılır. :joy:

@cankutpotter Rand’ın düşüncelerini özellikle duymayı isterdim ben. Karakter gelişimi de daha iyi anlaşılmış olurdu böylece. Önemli olan kitapta Moiraine değil ki o başrol olsun. Sadece bir ülküye adamış kendini… Hala anlamıyorum ve sinirleniyorum. Ama sanıyorum ikinci belirlenen karakter de Lan olur buna göre. :smiley:

(Cankut Değerli) #1490

Normalde öyle olması lazım ama dizi tayfasının ne yapacağını kim bilir?

Özet

Bu kafayla giderlerse Göğün Ateşleri’nden sonrasını ne yapacaklar peki? Moiraine olmadan geçen yedi koca kitap var.

Önce Tavorenleri seçeceklerdi. Ana mataryelden sapma cahilliğine kapılıp gitmezler umarım, hiç iyi sonuçlar doğurmuyor çünkü.

(Kadir) #1491

Moiraine merkezli ilk sezona neden karşı çıkılıyor anlamıyorum. Sonuçta Moiraine köye Yenidendoğan Ejderi bulmaya geliyor ve üç tane Ejder adayı buluyor. Hangisinin Ejder olduğunu kestiremediği için bu üçünü de yanına alıp yolculuğa çıkıyor. İlk sezon boyunca hangisinin Ejder olduğunu bulmaya çalışmasını izleyeceğiz. Moiraine merkezli olmazsa dizi bu gerilimi boşa çıkarmış olurlar ve asıl o zaman kitabı mahvederler.

(Cankut Değerli) #1492

Kitabın Rand merkezli gitmesi kurgudaki hiçbirşeyle tutarsızlık sağlamamıştı. Tamam, temel mantıkta Moiraine’nin gözünden anlatılmasında bir sakınca yok ama neyi, nasıl, ne kadar anlatacaklar ve kitaptaki havayı verebilecekler mi? Burada kitapla tamamen alakasız bir şey izlemenin endişesi var aslında, en azından benim için öyle.