Zaman Çarkı

(Erdem) #1514

Yeni Bahar’da anlatılıyordu, Siune ile çıraklık döneminde birliktelerdi yanlış hatırlamıyorsam.

(Kadir) #1515

Ben öyle bir şey demedim. Demiş de olabilirim. :joy::joy::joy:

(Carai an Caldazar!) #1516

Internete illüstrasyonu bile var.

(Arfrlecow) #1517

Şu soruların cevaplarını merak ediyorum. AMA! Spoiler olarak istemiyorum, sadece bir evet-hayır.

Kaos lordu dışında, Rand tekrar kaçırılıyor mu?

Kara kulenin yıkılması demek, beyaz kule ile birlikte yeniden doğması mı demek?

Asha’manlar yeterince güvenli değil mi? (Rand için)

Ve sizin yazınızdaki üstü kapalı olay Alanna ile mi ilgili?

1. Kitabı bitirdim bu sabah. Mat’in hikayesi de iyice gelişti, güzelleşti. Tuon’u bazen sevdim bazen sevmedim gibi bir şey oldu. Yönlendirilen kadınları tasmalamak ne kadar iğrenç bir şey. A’dam, Suldam, Damane hepsi sinir bozucu. Tuon kendisi de yönlendirebilir. Ama bunu anlamak istemiyor. Yine de Mat ile güzel ikili oldular. Başlarda ona oyuncak deyip durması beni sinir etmişti tabi. Seachanlar sahiden tuhaflar.

Kitapta beni etkileyen bir çok kısım oldu.Rand’lı bir kısım özellikle. Ve aklına gelen o düşünceler… Ve Nynaeve’nin öfkesinin ardında yumuşacık bir kalp görüyorum ben. Seviyorum onu.

Mazrim Taim finalde beni ürpertti. Tam bir deli gibi göründü bana. Deli ve karanlık bir adam. Kara Kuleye giden altı kızıl aes sedaiya acıdım sahiden. Elaida da amirlyn olmaya uygun değil. Egwene daha uygun. Kulede tutsak ama akıllı davranıyor bence. Eh onu hala sevmiyorum. Elayne’nin annesiyle kavuşmasını istiyorum bu arada. Galad’ın ne yapacağı da merak konusu. Elayne yine ona saçma sapan davranır mı acaba?Brigitte Gümüşyay da kavuşsa Cain’ına ne güzel olur. Ona da üzüldüm. Ama çok güzel bir muhafız oldu.

On birinci kitap heyecanlıydı gerçekten. Ben yine bayıldım. Daha çok diyalog ve daha çok terkedilmiş sahnesi olsaydı diyorum sadece.

@otis Bu arada hayır, Alanna ilgili bir şey değil.

(Kadir) #1519

Hayır.
Ne demek istediğiniz anlamadım.
Hem evet hem hayır.

(Arfrlecow) #1520

Elaida kehanetinde söylüyor hani, kara kule yıkılacak, diye. Onun anlamı acaba bu mudur, diye merak ettim. Kehanetlere ve eski durumlara bakarsak herkes bir, Aes Sedai sadece kadınlara denilmiyor, gibi.

(Kadir) #1521

Şimdi anladım ama okusanız daha iyi olur. Cevabı son kitapta.

(Arfrlecow) #1522

Hesapladım, 8,9 ve 10. kitapları, bu hızla gidersem, ikişer haftada bitiriyorum. Bir çılgınlık yapıp birer haftaya mı çeksem? Ya da belki üçer gün. :smiley:

(Kadir) #1523

10 ve 11 daha yavaş kitapalr ve bunları okurkende yavaşlarsınız ama son üç kitap çok iyi. Onlarda hız kazanırsınız.

(Lanfear ) #1524

Sonunda başlıyorum sekize. Hadi bakalım :star_struck:

(Boş İnsan) #1525

Ben de bugün itibariyle altıncı kitabı bitirdim. Gelip burada konuşmak istedim ama çok güzel bir tablo ile karşılaştım. Altıyı bitirenler, on biri bitirenler, sekize başlayanlar… Her telden insan var şuan :slight_smile:

Serinin ikinci kitabı itibariyle ben Zaman Çarkı’nın artık yokuş aşağı ilerlediğini düşünüyordum. Bunu yanlış anlamayın demek istediğim akıcı olması. Bugün altıncı kitabı okuduğumda ise fark ettim ki bu kitapla birlikte serinin frenleri de boşaldı artık durdurmak imkansız gibi. Yani şu son 100 sayfada kalbimin gümbür gümbür atması, kitabı çekirdek çıtlayarak okuyacak kadar heyecanlı olması, diğer kitaplara bıraktığı bir sürü soru işareti… Bu kadar fazla olayla nasıl başa çıkabilirim bilmiyorum.

Spoilerlı yorumlar
  • Nyaeve’nin yalıtılmaya şifa vermesi Siuan, Leane ve Logain’in ona verdiği tepkiler inanılmazdı. Okurken benim gözlerim doldu sevinçten. Zaman Çarkı’nı okurken yalıtılmaktan, adam’lar ve Sul’dan’lardan nefret ettiğinizde Tek Güç’ün ne kadar iyi anlatıldığını ve size aktarıldığını anlıyorsunuz.
  • All Hail to Egwene al’Vere! Egwene’in Amyrlin makamına oturması bende çok büyük bir heyecan uyandırdı. Sheriam ve diğerlerinin onu yöneteceğini düşünmesi ama diğer yandan Siuan’ın onu herkesin korkacağı bir Amyrlin olarak yetiştirmek istemesi inanılmaz mutlu ediyor beni
  • Mat bildiğimiz Mat işte. Bu seride biraz daha pasif kaldı ama Egwene’i Amyrlin makamında otururken gördüğü anda verdiği tepkiler çok güldürdü beni.
  • Kitabın sonlarına doğru Perrin geldi ve bir kez daha neden en sevdiğim karakter olduğunu hatırlattı bana. Ya bu kadar havalı olma be adam. Ne demek bin tane kurt getirmek savaşa? Bu nasıl bir güç bu nasıl bir adamlık? Kurt kardeşçiyiz ölümüne.
  • Rand gerçekten gücü yönlendirebilen adamları toplandığında heyecanlanmıştım. Ama onların önlerine çıkıp Siyah Kule ve Asha’man’lar hakkında konuşma yaptığı sırada neredeyse heyecandan çığlık atacaktım. Ben o kadar heyecanlanırken Asha’man’ların bir slogan bile atmamasına ayrı uyuz oldum. Yine de son savaşta birden ortaya çıkmaları ve Mazrim Taim’in Shaido’ları infaz ettirmesi affettirdi onları.
  • Ya Rand umarım Min dururken gidip Elayne ve Aviendha’yı tercih etmezsin. Üçünün paylaşacağını biliyorum ama bana hep üçü arasında gidip gelecek sonra birini seçecek gibi geliyor. Beni yüz üstü bırakma Rand nolur.
  • Peki bir tane de soru sorayım hikayenin başında Karanlık Varlık’ın bahsettiği Kaos Lordu, Rand mi?

(Kadir) #1526

Biz Min’ciler olarak seni de aramızda görmekten mutluluk duyuyoruz.:grinning: Dumai Kuyuları serideki en sevdiğim kısımlardan birisidir. “Lekelenmemiş kule kırılır ve unutulan işaret karşısında diz çöker.” bu kehanette bu sahneyle gerçekleşmiş oluyor.

(Boş İnsan) #1527

Ben bu kısmı da anlamadım. Dumai Kuyuları ismi neden önemli? Okurken anlam veremedim.

(Kadir) #1528

Yukarıda bahsettiğiniz olayların geçtiği yerin adı Dumai Kuyuları. İsmini de oradan alıyor. Asha’manlar ilk defa Dumai Kuyuları’nda savaşıyor.

(Boş İnsan) #1529

Yok onu biliyorum da acaba başka bir anlamı daha mı vardı diye sormuştum. Hani ilk ismini okuduğumda Gölge ile alakalı bir yer olduğunu ve Rand’i orayı fethedeceğini sanmıştım. Demek ki bugünden sonra önemli olacak bir yermiş :slight_smile:

(Kadir) #1530

Hatırladığım kadarıyla Arthur Şahinkanadı’nın o bölgede zafer anıtı olması lazım. Adı eskiden geliyor yani ama neden verildiği unutulmuş büyük ihtimalle. Kehanetin gerçekleşmesiyle tekrar önem kazanıyor.

(Erman Günseren) #1531

Bana da her kitapta giderek hızlanıyormuş hissi vermişti. Hele son kitaplar artık yokuş aşağı gazı körükler gibi geçti bana göre ve sağlam coşturdu. Min ayrı tabi ama neden birini seçmeye çalışıyoruz ki? :smirk:

Sanırım sorunu çözdüm (benim sorunum) :muscle: Kitabı okurken kulaklıktan düşük dozda müzik alıyorum arka plana oh mis :sunglasses:

(Muhammed Furkan Sayın) #1533

Konuda aradım bulamadım. Gözümden kaçtıysa kusura bakmayın :relaxed: Seriye Dünyanın Gözünden mi başlamalıyım ?